
Naujausios
Šimtmetį mini ir Šiaulių skautai
Šiaulių universiteto bibliotekoje trečiadienį minėtas Lietuvos skautų 100-metis. Pristatyta kilnojamoji skautijos šimtmečiui skirta paroda, su skautija susijusių spaudinių paroda, skambėjo skautiškos dainos ir prisiminimai.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Pristatė istoriją
Renginyje kalbėjęs šiaulietis Romualdas Prascevičius priminė skautų organizacijos atkūrimo Šiauliuose istoriją. Kai prasidėjo Atgimimas, R. Prascevičius, tuomet mokytojas S. Šalkauskio mokykloje, pradėjo kurti skautų organizaciją.
1989 metų gegužės 13 dieną davė skautų įžadus. Pradžia buvo sudėtinga: trūko ir aprangos, ir patirties. Didžiausias patyrimas buvo skautų stovykla JAV.
Atgyjančiai skautų organizacijai talkino skautė nuo mažumės, Šiaulių miesto garbės pilietė Gražbylė Venclauskaitė (1912–2017).
Renginyje skautiška patirtimi ir skautų istorijos momentais dalijosi ir kiti skautai, tarp jų – skautas nuo mokyklos laikų, istorikas Giedrius Globys.
Bibliotekoje eksponuojamoje kilnojamoje parodoje Lietuvos skautų istorija apžvelgiama dešimtmečiais. Dešimt stendų pasakoja apie skautiją Lietuvoje ir išeivijoje. Po Lietuvą paroda keliauti pradėjo nuo kovo mėnesio.
Dr. J. Šliūpo archyve pristatytoje spaudinių parodoje eksponuojamos knygos, leidiniai, susieti su skautų veikla.
Daugiausiai leidinių atkeliavę iš Amerikos. Vertingą J. Šliūpo archyvą Šiaulių universitetui padovanojęs sūnus Vytautas ir jo žmona Vanda skautai buvo iki mirties.
Tarp kitos vertingos medžiagos archyve saugomi ir eksponuojami 1933 metų Šiauliuose leisto „Skautų aido“ egzemplioriai bei 1989 metais atgaivinto laikraščio numeriai.
Kai 1933 metais į Palangą atvyko skautų įkūrėjas Robertas Baden-Powellis, dr. J. Šliūpas, tuo metu Palangos burmistras, pasitiko delegaciją, įvykis yra įamžintas nuotraukose. Jas archyve planuojama eksponuoti antroje parodos dalyje metų pabaigoje.
Sodins alėją
„Skautai šimtmetį mini veiklomis vaikams, jaunimui, vadovams, skautiškais gerais darbais visuomenei“, – sako Lietuvos skautijos Šiaulių krašto seniūnė ir Medeinos draugovės draugininkė Janina Žvirblytė-Paslavičienė.
Rudenį Šiaulių skautai planuoja sodinti skautų alėją, vieta numatyta parke tarp Kviečių ir K. Korsako gatvių.
Šiemet Šiaulių skautai aktyviai dalyvauja Lietuvos skautijos šimtmečiui skirtose stovyklose. Pirmoji buvo Australijoje, į ją iš Šiaulių vyko septyni žmonės.
Liepos 14–24 dienomis stovykloje Rumšiškėse planuoja dalyvauti per pusantro šimto šiauliečių. Grupė skautų iš Šiaulių vyks ir į trečiąją stovyklą JAV.
Šiaulių skautų tuntas, sako J. Žvirblytė-Paslavičienė, gyvavimo metus pradėjo 1924 metais. Organizacija jungė platesnę teritoriją nei dabartinis Šiaulių regionas. Šiaulių skautai buvo aktyvūs ir žinomi. Šiauliuose buvo leidžiamas laikraštis „Skautų aidas“.
Atgimimo metu Šiauliuose buvo atkurtas senasis tuntas. Tai – vienas seniausių tuntų Lietuvoje.
Šiauliuose dabar veikia aštuonios draugovės, Šiaulių krašto skautams priklauso skautai Pakruojyje, Joniškyje. Savo draugovę Šiauliuose turi ir Žemaitijos skautų organizacija.
J. Žvirblytė-Paslavičienė skautauja 20 metų. Šiaulių krašto seniūnės teigimu, skautų veikla yra visapusiška: tai – ne tik išgyvenimas gamtoje, bet ir šokis, muzika, žaidimas, sportas.
„Yra momentas, kai reikia išeiti iš komforto, yra momentas, kai tu padedi kitam, kitas padeda tau. Teigiamiausia yra tai, kad žmonės mokosi vieni iš kitų, ypač, jaunesni iš vyresnių. Tai, ko gero, ir leidžia skautavimui gyvuoti 100 metų“, – sako J. Žvirblytė-Paslavičienė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Lietuvos skautijos Šiaulių krašto seniūnė ir Medeinos draugovės draugininkė Janina Žvirblytė-Paslavičienė skautauja du dešimtmečius.
Lietuvos skautijos Šiaulių skautų tunto ir Žemaitijos skautų organizacijos šv. Jurgio draugovės skautų organizuotame renginyje dalyvavo Lietuvos skautų dvasios tėvas kunigas Arūnas Jankauskis.
Skautas nuo mokyklos laikų, istorikas Giedrius Globys (kairėje) puikiai išmano skautijos istoriją.
Skautiškas dainas grojo ir dainavo Elzė Urbietytė, Gedimino draugovės skautė.