
Naujausios
Angelai neturi išeiginių
Kuršėnų L. Ivinskio gimnazijos dorinio ugdymo (etikos) ir teatro mokytoja Vita Pleskūnienė žino, kaip pasigaminti angelą, kuris pakeistų žmogaus gyvenimą. Ji keliolika metų praktikuoja savanorystę, piligrimines keliones, į kurias išsiveda po šimtą ir daugiau vaikų. Ji nesirenka, kada padėti kitiems, juk nebūtinai turėsi laisvo laiko, kai prireiks tavo pagalbos. Savaitgalis mokykloje su vaikais, kuriems reikia dvasinės ramybės – įprastas reiškinys. Angelai juk neina išeiginių.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Tolerancijos angelo kojinės
Kai su kuršėniške Vita Pleskūniene susitikome pokalbio Kuršėnų L. Ivinskio gimnazijoje, ji mūvėjo skirtingas kojines. Gimnazijos dorinio mokymo (etikos) ir teatro mokytoja po pamokų taip mūvėdama išžingsniavo per visą miestą į buvusios savo mokinės organizuotą poezijos renginį.
Skirtingos kojinės visame pasaulyje yra tapusios tolerancijos simboliu žmonėms, turintiems Dauno sindromą. Skirtingos kojinės nebuvo jokia Vitos poza ar vėjavaikiškumas. Ji savanoriauja Dienos centre sutrikusio intelekto asmenims.
Savanorystės kelią su sutrikusio intelekto žmonėmis skaičiuoja pagal savo dukros Saulenės amžių. Saulenė dar nelankė mokyklos, kai Vita ją nusivedė pabūti su kiek kitokiais vaikais. Iš pradžių intelekto negalią turintys jaunuoliai žiūrėdavo, kad guvi mergaitė neįgarmėtų nuo tiltuko į ežerą, nors oficialiai – Saulenė buvo jų globėja ir pagalbininkė.
Dabar Saulenei aštuoniolika, ji šiemet baigia L. Ivinskio gimnaziją ir išvyksta studijuoti.
Saulenė, kaip ir daugybė Kuršėnų mokyklų vaikų, žino, kas yra Angelų valanda. Daugelis joje noriai dalyvauja, nors pirmą kartą pamačius, kas ten vyksta, daugeliui net žadą užtraukdavo iš netikėtumo.
Į Angelų valandą Vita pakviečia Dienos centro lankytojus ir kokią nors paauglių klasę. Visi maždaug valandą lanksto, karpo, klijuoja savo angelą. Į jį įdeda daug širdies ir meilės ir labai nustemba, kai valandos pabaigoje mokytoja Vita pasiūlo susikeisti savo angelais sveikiesiems vaikams su neįgaliaisiais. Reikia atiduoti savo angelą kažkam kitam, kitokiam nei pats esi. Prisiliesti prie kito žmogaus ir palinkėti jam kažko šviesaus ir šilto.
„Man ir pačiai nebūdavo paprasta, nes būdavo gaila vaikų, kodėl jie neįgalūs. O paskui suvokiau, kad aš jiems esu labai dėkinga. Pabuvusi su jais stovykloje ar Angelų valandoje, pradėjau nebepastebėti nereikšmingų smulkmenų. Jie man padėjo suprasti esmę“, – patirtis atvėrė Vita.
Kas duota nuo Dievo ir namų
Vita sako, kad tik savanorystės sąvoka Lietuvoje yra šiek tiek nauja, bet pagalba žmogui – artimam, nepažįstamam, bendraminčiui ar kitokiam – gyvavusi nuo amžių amžinųjų.
Vita norą pagelbėti visiems, kuriems to reikia, į savo gyvenimą išsinešė iš tėvų namų. Vita, buvusi Stankutė, kilusi iš Drąsučių gyvenvietės šalia Kuršėnų. Iš tėvų namų atsinešė ir tikėjimą, ir meilę žmonėms, ir mokėjimą džiaugtis viskuo.
Tik begaliniai sunkią patirtį – mylimojo Saulenės tėčio žūtį, ji gavo iš likimo visai nepelnytai.
„Tada man labiausiai reikėjo pagalbos, palaikymo. Tada absoliučiai visi sutikti žmonės man labai padėjo. Tai buvo tarsi jų savanorystė man“, – mena Vita.
Ji tada gyveno Vilniuje. Studijavo režisūrą Klaipėdoje ir negalėjo net pamanyti, kad dirbs dorinio ugdymo mokytoja.
„Suprantu, kad aš tokia ir turėjau būti, todėl niekur kitur nenuėjau“, – žino Vita.
Jai studijuojant Lietuvoje buvo pradėti rengti dorinio ugdymo mokytojai, nes atsirado jų poreikis. Į režisūros kursą integravo dorinį ugdymą tik trims kursams. Viename iš jų studijavo Vita. Taip jos aukštojo mokslo diplome atsirado dvi specialybės ir viena tapo pagrindinė.
Piligriminė kelionė į save
Vita pasakojo, kad, gavusi išskirtinę specialybę, ji dar dovanų iš likimo gavo ir nuostabių žmonių.
„Tame kelyje, kuriuo ėjau, atsirado labai daug bendraminčių, kurie globojo, keitė mane ir aplink esančius. Vieni jų – vienuoliai joanitai. Po studijų sugrįžus į Kuršėnus man staiga atsiranda vieta L. Ivinskio gimnazijoje. Ir netikėtai čia dirbti tikybos mokytoja ateina panašaus likimo našlė Ieva Gairionienė“, – pasakojo Vita.
Vitai Ieva padėjo atrasti bažnyčią, tikėjimą ir save pačią.
„Ievutė mano angelas sargas. Ir visa tai, kas įvyko mano gyvenime – jos įkvėpta“, – neabejoja Vita.
Pirmiausia jos atsirado Šiaulių Šv. Ignaco bažnyčioje ir su tos bažnyčios bendruomene Vita pradėjo piligriminių žygių keliones.
„Pirmasis piligriminis žygis prieš aštuonerius metus su savo mokiniais man buvo didžiulis išbandymas. Stoviu Kryžių kalne šlapia nuo lietaus iki paskutinio siūlo ir galvoju – ką aš čia veikiu? Kodėl aš čia? Kam aš čia reikalinga? Atsakymus gavau šiek tiek vėliau“, – pasakojo Vita.
Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis jau penkioliką metų rudens pradžioje vadovauja žygiui į Kryžių kalną ir Šiluvą. Į šiuos žygius eina šimtai žmonių.
Jos drauge su Ieva į piligriminius trijų dienų žygius nuo Šiaulių į Kryžių kalną, o iš jo – į Šiluvą jau surenka apie šimtą Kuršėnų vaikų.
„Žinau, kad dalis vaikų į tuos žygius eina ne dėl maldos, visai ne dėl gilaus tikėjimo, jiems tiesiog nėra kur išeiti ir kuo užsiimti. Jauni žmonės tuose žygiuose išbando save labai netikėtais rakursais. Prisimenu, kuo mes tų žygių pradžioje su Ieva buvome skirtingos: ji imdavo visus vaikus, o aš sakydavau – ne, tas praėjusiais metais buvo nusidėjęs žygyje! Tie piligriminiai žygiai yra visų pirma kelionė į save“, – žino Vita.
Žygiai – ne pramoga. Ar yra kas bandęs visą dieną nešti vėliavą? Tai gana lengva ir smagu tik pirmąją žygio valandą. O paskui tampa tikru išbandymu. Tokiuose žygiuose vaikai patiria daugybę netikėtų, ir ne tik dvasinių, patirčių.
Vita kartais pastebi, kad pats „chuliganiausias“ vaikinas netikėtai atsiranda greta vyskupo ir žengia kuo nuoširdžiausiai giedodamas ką tik išmoktą žygyje giesmę.
Jau porą metų Vita į piligriminius žygius su Kuršėnų jaunimu eina viena. Keturis vaikus išauginusi ir į mokslus leidžianti Ieva gyvena emigracijoje.
Šeima – kaip esmė
Vitai su keliolika Kuršėnų jaunuolių 2016 metais pavyko išvykti ir į Pasaulio jaunimo dienas Krokuvoje.
Ji už tai dėkinga savo vyrui Gyčiui, kuris tikėjo, kad pavyks išvažiuoti, nors surinkti po reikiamą sumą pinigų kiekvienam iš jaunuolių atrodė neįmanoma. Pagelbėjo vienuolis karmelitas Marjušas – surado galimybę kuršėniškiams nakvoti viename iš Krokuvos vienuolynų ir suma už kelionę sumažėjo beveik trigubai. Padėjo ir Šiaulių vyskupijos jaunimo centras, broliai karmelitai.
Vita matė kuršėniškių, kurių dauguma tikrai nebuvo uolūs ir gilūs tikintieji, akis, kai jie žvelgė į kelis milijonus jaunų žmonių, besimeldžiančių drauge ir nebijančių reikšti savo jausmų.
„Tie piligriminiai žygiai labai keičia jaunus žmones. Jie nebūtinai tampa labai pamaldūs. Tiesiog susidėlioja vertybes, patiria nuoširdaus ir tikro bendravimo. Jauni šiuolaikiniai žmonės turi daugybę skaudžių patirčių, nes tarsi neturi aiškios atramos. Kaip paguosti paauglį, kuris pasigeria dėl to, kad jo šeimoje vyksta barniai, kai vaikas šeimoje neranda užuovėjos, o vietoj jos – tėvų egoizmas?“ – jautriai klausia Vita.
Žiūrint vieną iš dorinio ugdymo filmų, Vita vaikams uždavė klausimą, kas geriau – būti teisiam ar geram?
Atsakymai pribloškė, kai vaikai pradėjo kalbėti apie tai, ko jie nori iš savo šeimos.
„Supratau, kad neretai atmosferą šeimoje išduoda elementariausias klausimas. Tėvai savo vaiko, grįžusio iš mokyklos, dažniausiai klausia – kiek ir kokių pažymių gavai, o ne kaip jautiesi... Matau, kaip mūsų vaikai yra pavargę nuo suaugusiųjų iškeltų tikslų, kurie aukščiau visko“, – sakė dorinio ugdymo mokytoja.
Mokykloje neseniai atliko anoniminį tyrimą apie tai, kokios yra jaunimo vertybės. Manė, šiuolaikinis jaunimas atsakys – pinigai, mašina...
„Ne! Paaiškėjo, kad ir šiuolaikiniams vaikams, jaunuoliams didžiausia vertybė, pati esmė – šeima! Vaikai labai išgyvena dėl to, kas kartais vyksta jų šeimose. Vaikas turi jaustis šeimoje saugus ne pagal tai, kokį jis pažymį šiandien „uždirbo“...“ – žino Vita.
Ji drauge su kolege Ieva prieš kelerius metus pradėjo rengti savo mokiniams „Savaitgalius kitaip“ mokykloje. Į susitikimus atvyksta kunigai, vienuoliai, besirengiantys dvasiniam gyvenimui žmonės, jaunimas bendrauja apie tai, kas rūpi jų kartai.
Dorinio ugdymo pamokose Vita taiko įvairias praktikas. Viena jų – apsikabinimas, kai savo bendramokslį apkabini lyg artimą žmogų. Buvo jaunuolių, kurie muistėsi – jie nemėgsta jokių apsikabinimų, užduotį vykdė lyg ir nenoromis. Stebint tų jaunuolių elgesį ilgesnį laiką paaiškėjo, kad jie ne apsikabinti nemėgsta, jie tiesiog tėvų buvo per retai apkabinami.
Vita žino, kad atžagarus žmogus gali būti visai ne dėl savo charakterio, tiesiog jis augęs neapkabintas, nepriglaustas, nepamyluotas savo brangiausiųjų, savo šeimos.
Dorinio ugdymo kabinete prie lango nuolatos kabo keletas iš popieriaus išlankstytų angelų. Jie dar laukia susitikimo su savo žmogumi.
Autorės nuotr.
Asmeninio archyvo nuotr.
Kuršėnų L. Ivinskio gimnazijos dorinio ugdymo (etikos) ir teatro mokytoja Vita Pleskūnienė žino, kad šiandieniniam jaunimui reikia ne vien pinigų ar automobilių. Jaunų žmonių sielos ieško supratimo, meilės, atjautos.
Kuršėnų L. Ivinskio gimnazijos dorinio ugdymo (etikos) ir teatro mokytoja Vita Pleskūnienė sako, kad jaunus žmones ugdo patirtys.
Vita Pleskūnienė su dukra Saulene. Šypsenos nuo jų veidų nedingsta beveik niekada.
Piligriminio žygio dalyviai tikslą pasiekė. Į Kryžių kalno ir Šiluvos žygį kuršėniškių jaunuolių nereikia raginti.
Angelų valanda suartina žmones.