
Naujausios
Fortepijonų muzika sklido po visą apskritį
Visą savaitę Šiaulių kamerinėje salėje „Polifonija“ vyko VII Šiaulių fortepijoninių duetų festivalio koncertai. Po penkiolikos metų grįžęs festivalis buvo pasklidęs po visą apskritį: vyko koncertai, meistriškumo kursai jauniesiems pianistams.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Grojo profesionalai ir mokiniai
VII Šiaulių fortepijoninių duetų festivalis vyko kovo 12–17 dienomis. Šiaulių kamerinėje salėje „Polifonija“ koncertavo atlikėjai iš Lietuvos, Jungtinės Karalystės (JK), Rusijos, Baltarusijos, JAV.
Kūrinius atliko Veronikos Vitaitės ir Aleksandros Žvirblytės bei Romualdo Lukošiaus ir Rimanto Jurkonio duetai, Sonata ir Rokas Zubovai bei Polina Kogan ir Rimantas Vingras, Natalia Kotova ir Valery Borovikov, Mikhail Nikeshichev ir R. Vingras (kartu su Šiaulių kameriniu orkestru, meno vadovas ir dirigentas Ričardas Šumila).
Festivalį šeštadienį užbaigė Kęstučio Grybausko pianistų trio (Kęstutis Grybauskas, Laimutė Mameniškytė, Aurelija Seliavienė), Jaunųjų fortepijoninių duetų konkurso laureatai ir Atlantic Piano Duo: Kristn Taylor ir Bryan Stanley iš Omahos (JAV).
Apskrities muzikos mokyklose Kuršėnuose, Akmenėje, Šiauliuose, Radviliškyje, Joniškyje, Pakruojyje, Kelmėje jaunieji pianistai žinių sėmėsi meistriškumo kursuose, juos vedė V. Vitaitė ir A. Žvirblytė, R. Lukošius ir R. Jurkonis, M. Nikeshichev, S. ir R. Zubovai, P. Kogan ir R. Vingras, Atlantic Piano Duo: K. Taylor ir B. Stanley, N. Kotova ir V. Baravikov.
Kovo 15 dieną Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijoje vyko jaunųjų fortepijoninių duetų konkursas, o kovo 16-ąją – festivalis.
Konkurse dalyvavo 45 duetai. Tarp dalyvių buvo ir atlikėjai iš Latvijos bei JK. Iš JK groti atvyko septynmetė R. Vingro mokinė.
Konkurso komisijai vadovavo M. Nikeshichev, dalyvius vertino P. Kogan, K. Taylor ir B. Stanley.
A grupėje I vietą laimėjo Marija Aleknaitė ir Motiejus Mileris (Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazija, mokytoja Asta Kapučinskienė), II vietą – Teresė Bukytė ir Lauryna Bukytė (Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokykla, mokytoja Dalia Bukienė), III vietą – Miglė Norušaitytė ir Brigita Stankaitytė (Joniškio Algimanto Raudonikio meno mokykla, mokytoja Laima Indriulienė).
B grupėje I vieta skirta Aistei Galminaitei ir Austėjai Tamošaitytei (Klaipėdos Jeronimo Kačinsko muzikos mokykla, mokytojos Danguolė Čepliauskienė ir Vilija Revutienė), II vieta – Dominykai Gurinaitei ir Emilijai Lopaitytei, Ventos muzikos mokykla, mokytojas Imants Vežuks, III vieta – Anai Udelcovaitei ir Godai Rudytei (Klaipėdos Juozo Karoso muzikos mokykla, mokytoja Irina Skirsgilienė).
C grupės laureatai: I vieta – Jokūbas Žvaliauskas ir Kristupas Klimkaitis (Klaipėdos Juozo Karoso muzikos mokykla, mokytoja Irina Skirsgilienė), II vieta – Karolina Jurkutė ir Vitalija Šniaukaitė (Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorija, mokytoja Živilė Čapienė), III vieta – Deizija Eičina ir Klaudija Grīnfelde (Liepojos muzikos, dailės ir dizaino aukštesnioji mokykla, mokytoja Daiga Hiršsone).
D grupėje I vietą laimėjo Karolina Jurkutė ir Vaiva Purlytė (Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorija, mokytojos Živilė Čapienė ir Vaiva Purlytė), II vietą – Imantė Vežuka ir Imants Vežuks (Ventos muzikos mokykla, mokytojas Imants Vežuks), III vietą – Ieva Tautkutė ir Irina Tautkuvienė (Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazija, mokytoja Irina Tautkuvienė).
Laureatai pasirodė baigiamajame festivalio koncerte Šiaulių „Polifonijos“ salėje.
Kultūros kryžkelės festivalis
„Viskas, ką planavome, įvyko. Atmosfera buvo labai šauni. Sueiname tam, kad būtų malonu dalyvauti, būti kartu – ir atlikėjams, ir organizatoriams, ir publikai, – sakė Šiaulių fortepijoninių duetų festivalio meno vadovas, Londone gyvenantis šiaulietis Rimantas Vingras. – Festivalis buvo pozicionuojamas kaip kultūrinės Rytų ir Vakarų kryžkelės festivalis, džiugu, kad tai ir pavyko. Buvo žmonės iš Maskvos, Baltarusijos, taip pat iš Vakarų: Jungtinės Karalystės ir JAV.“
Pasak festivalio meno vadovo, labai daug žmonių įsijungė į vyksmą. Baltarusių bendruomenė atėjo palaikyti savo dueto. Atlikėjai iš Omahos susitiko su Šiaulių universiteto, Savivaldybės atstovais: Šiauliai ir Omaha broliaujasi nuo 1996 metų.
R. Vingras gyrė baigiamajame koncerte šauniai grojusius vaikus: „Per Kęstučio Grybausko dalyvavimą – jis su žmona buvo duetų žanro pradininkas Lietuvoje – pavyko sujungti visus siūlus į vieną kamuolį.“
R. Vingras festivalyje grojo kartu su savo profesoriumi M. Nikeshichev ir Šiaulių kameriniu orkestru. R. Vingrui didelį įspūdį paliko Šiaulių kamerinio orkestro lygmuo, profesionalumas: „Tai yra ir kamerinio ansamblio orkestrantų, ir dirigento R. Šumilos nuopelnas.“
Antradienį R. Vingras išskrido į Londoną, kur laukia koncertai. Išvyko turėdamas didelį norą tęsti festivalį po dvejų metų.
R. Vingras sako, kad šis festivalis yra bendras visų, prisidėjusių jį organizuojanti, įnašas į kultūrinę aplinką. O festivalio, konkurso įtaka vaikams išryškės ateityje.
Šiaulių fortepijoninių duetų festivalis vykdavo 1993–2003 metais, jo idėja kilo R. Lukošiui ir tuometiniam filharmonijos direktoriui Broniui Mitkevičiui.
Atgimusį fortepijoninių duetų festivalį rengė Všį „Pilietinės veiklos projektai“ kartu su koncertine įstaiga Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“, bendradarbiaujant su Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazija, Radviliškio, Naujosios Akmenės, Ventos, Joniškio, Kuršėnų, Pakruojo, Kelmės vaikų muzikos mokyklomis.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
VII Šiaulių fortepijoninių duetų festivalio Jaunųjų fortepijoninių duetų konkurse dalyvavo atlikėjai iš įvairių Lietuvos miestų, Latvijos, Jungtinės Karalystės. Nuotraukoje – kūrinį atlieka (iš kairės) Monika Sabuckytė ir Ugnė Martinaitytė iš Joniškio Algimanto Raudonikio meno mokyklos.
Londone gyvenantis šiaulietis pianistas, VII Šiaulių fortepijoninių duetų festivalio meno vadovas Rimantas Vingras džiaugiasi, kad festivalis pavyko, atmosfera buvo labai šauni.