
Naujausios
„Tautieti, grįžk“ bumas: grįžo 12 vaikų – išvyko 381
Vakar Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Gintautas Sitnikas, pasitelkęs Savivaldybės administracijos darbuotojus, spaudos konferencijoje pranešė, kad reikia rengtis emigrantų sugrįžimui į Šiaulius. Belaukiant „antplūdžio“ paaiškėjo, kad vien per praėjusius metus į Šiaulius atvyko 12 vaikų, o į emigraciją išvyko 381. Šiemet miestą jau paliko 38 žmonės iki 18 metų.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Spaudos konferencija surengta tam, kad „pasižiūrėtume, kaip esame pasiruošę“ sutikti emigrantus. Projektui G. Sitnikas sugalvojo kodinį pavadinimą „Tautieti, grįžk į namus“.
Laikinai einantis Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjo pareigas Rimas Marcinkus paaiškino, kur sugrįžę emigrantai ir atvykę užsieniečiai gali mokytis, kaip teikiamas nuotolinis mokymas. Suskaičiavo, kad šiais mokslo metais miesto bendrojo lavinimo mokyklose mokosi 6 grįžusieji iš emigracijos lietuviai ir 6 – užsieniečiai. Darželinukų amžiaus yra du užsieniečiai – ukrainietis ir kinas, kurie mokomi kalbėti lietuviškai. Dar 6 atvykę užsieniečiai mokosi Šiaulių suaugusiųjų mokyklos Tardymo izoliatoriaus skyriuje.
Paaiškėjo, kad vien per 2017 metus iš Šiaulių miesto išvyko į 381 vaikas iki 18 metų (palyginti 2014 metais iš Šiaulių emigravo 240 vaikų). Tarp 18 metų jaunuolių išvyko 68 asmenys. Vien šiemet iš Šiaulių jau išvyko 38 asmenys iki 18 metų ir du 18–19 metų.
Aptarnavimo ir e. paslaugų poskyrio vedėja Diana Grigienė informavo, kad emigruojančių nepilnamečių vaikų skaičius ženkliai didėja, spėjama, kad tėvai, jau gyvenantys emigracijoje nebe pirmus metus, išsiveža ir savo vaikus, kurie buvo palikti Lietuvoje kitų suaugusiųjų priežiūroje.
Vėliau R. Marcinkus elektronine žinute pateikė dar kitokius skaičius: 2017 metų spalio mėnesio duomenimis, buvo 619 vaikų, kurie nepateko į miesto mokyklose besimokančių mokinių registrą. Iš jų, pagal mokykloms pateiktus duomenis: 46 dėl gyvenamosios vietos keitimo, 309 – dėl išvykimo į užsienį, 264 – dėl kitų priežasčių. Mokinių registro duomenimis, 2017 metais į užsienį išvyko 120 mokinių. Iš jų, 29 ikimokyklinukai, 79 – 1-11 klasių, 12 – 12 klasių mokinių.
Socialinių reikalų departamento direktorius Deividas Petrolevičius pranešė, kad jaunos šeimos „gali pretenduoti į būsto kredito kompensaciją“. Paaiškėjus, kad dar nepasibaigus pernai metams jau nebebuvo pinigų tokių būstų kompensacijoms, direktorius teigė apie tai pasidomėsiantis. Socialinio būsto eilėje Šiauliuose laukia apie 470 asmenų, bet eilė „prasisuka“, nes per 2017 metus nupirkta 16 socialinių būstų.
Mero padėjėjas Edmundas Baltramiejus Bilotas, „paskirtas ryšiams su diaspora“, prisistatė internetinę „platformą“, kuri galbūt bus sukurta „per porą mėnesių“. Joje bus „emigrantams skirta informacija, galimybė viešintis, konsultuotis su Savivaldybės specialistais“. Kodėl to negalima daryti Savivaldybės tinklalapyje? Esą, todėl, kad norima viską pateikti „aiškiau vienoje vietoje“.
„Vis tiek turim būti pasiruošę, kad ir vienas ar du žmonės grįžta, kad jie skleistų žinią, kad patrauklu yra grįžti“, – reziumavo G. Sitnikas.
Vitalio LEBEDŽIO nuotr.
Spaudos konferencijoje Šiaulių miesto savivaldybės specialistai (iš kairės) Edmundas Baltramiejus Bilotas, Deividas Petrolevičius, Gintautas Sitnikas, Rimas Marcinkus ir Diana Grigienė pristatė galimybes emigrantams.