
Naujausios
Forumo teatras gali ateiti ir pas politikus
Užgniaužti savyje kritiką ir pažadinti dalyvį – Forumo teatro repeticijose senjorams akcentavo aktorė Monika Šaltytė. Šiaulių Trečiojo amžiaus universiteto Kultūros ir meno fakulteto studentės žiūrovus įtraukė į puikiai atpažįstamas kasdienybės situacijas ir pasiūlė sprendimų ieškoti kartu.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Atpažino situacijas
Šiaulių universiteto bibliotekos salė trečiadienį buvo pilnutėlė. M. Šaltytė energingai išjudino žiūrovus, ragindama įsitraukti į veiksmą. Po lengvo apšilimo – pirmasis etiudas: šiandieninė situacija poliklinikoje.
Antrasis etiudas – situacija šeimoje, kai vaikai emigruoja ir palieka senus tėvus, kai kyla ir kitos problemos – seno žmogaus, likusio vienatvėje. Trečiasis – psichologinis smurtas, agresija viešosiose vietose.
Į senjorų pasirodymą įsijungė ir jaunimas.
Situacijos publikai buvo labai atpažįstamos, sulaukė daug reakcijų, komentarų, pasiūlymų, juoko. Pasak M. Šaltytės, juokas yra atpažįstamumo rodiklis.
„Mes kalbame apie sunkias problemas, kurių paprastai neišspręsi, bet Forumo teatro tikslas ir nėra išspręsti, o susimąstyti, kalbėti apie problemą, galvoti apie galimus sprendimo būdus. Saugioje aplinkoje išgyvenę tokias istorijas, žmonės labai greit jas atpažįsta ir įvardija realiame gyvenime“, – sako M. Šaltytė.
Su Forumo teatre vaidinančiomis moterimis susitikome prieš pasirodymą. Senjorės sakė, jog jaudinasi nuo išvakarių, generalinės repeticijos. Svarbiausia, kad žiūrovai suvoktų, kas ir kodėl bus parodyta.
Pedagogė, inžinierė, buhalterė, finansininkė, prekybininkė – įvairiausias savo profesijas vardija moterys. Dabar jos – Trečiojo amžiaus universiteto Kultūros ir meno fakulteto studentės.
Repeticijos prasidėjo prieš porą mėnesių. Į pirmąjį susitikimą atėjo dvi dešimtys susidomėjusiųjų, bet vėliau dalis atkrito.
Susitikimuose kolektyvas pirmiausia iškėlė aktualias problemas, kurias mato kasdieniame gyvenime. M. Šaltytė jas sukoncentravo į tris etiudus.
„Monika pirmiausia ugdė mūsų kūrybiškumą. Labai patiko etiudai, žaidimai. Susipažinome, pabendravome artimiau, nes Monika labai mokėjo mus suburti,“ – sako Teresė Lukošienė.
T. Lukošienė Juliaus Janonio gimnazijoje buvo M. Šaltytės mokytoja, vėliau abi dirbo gimnazijoje.
Užspausti vidinį cenzorių
Cecilijai Lapkuvienei teatras svarbus nuo mažų dienų. Į teatrą eidavo ir su moksleiviais, ir su studentais. „Teatras buvo mūsų, visų senų šiauliečių, antrieji namai. Ir dabar stengiamės eiti, kiek galimybės leidžia.“
Pedagogei, visą gyvenimą stovėjusiai prieš auditoriją, scenoje nėra taip baisu.
Pasak C. Lapkuvienės, M. Šaltytė atskleidė teatrinius pradmenis ir išlaisvino užsiėmimų dalyves.
„Šiais laikais visas gyvenimas yra spektaklis, – sako C. Lapkuvienė. – Aš galvoju, kad atliekame labai svarbią socialinę misiją. Mes – ne artistės ir ne save rodome. Rodome situacijas iš gyvenimo, norime aptarti, kelti problemas, kaip reikia gerinti kasdieninius santykius ir gyvenimo lygį, kiekvieno žmogaus jautimąsi visuomenėje.“
Virginija Mališauskienė į Forumo teatro repeticijas atėjo atsitiktinai. Nė pati nemanė, kad lankys, o tuo labiau – iki pabaigos.
„Neaišku, ar spektaklio magija, ar Monikos magija įtraukė. Ji moka uždegti. Pradrąsėjome. Kaip Monika sako, reikia užspausti vidinį cenzorių, kritiką, išsilaisvinti, kalbėti, elgtis paprastai“, – sako V. Mališauskienė.
Laimutė Jovaišienė į repeticijas irgi pateko atsitiktinai: „Nežinojau, kas yra Forumo teatras. Atėjome nedrąsiai, kas čia bus? Nuo pirmo užsiėmimo taip įsitraukiau! Tokia atmosfera, kad atrodo, jau seniai čia dalyvaujame. Pavyko tą vidinį cenzorių užspausti! Aš būdavau labai nedrąsi didesnėje auditorijoje, dabar, žiūriu, kad visiškai nieko, galima!“
Nudžiugino imlumas
Forumo teatro dirbtuves Šiauliuose prieš porą metų inicijavo VšĮ „Istartas“. Tuomet M. Šaltytė užsiėmimus buvo surengusi Šiaulių gimnazistams, sėkmingas darbas tęsiasi iki šiol.
Su senjorais aktorė dirbo pirmą kartą. Iš pradžių nerimavo, bet po pirmų užsiėmimų suprato: žaidimas įtraukia ir jaunus, ir vyresnius.
„Dažnai akcentuodavau, kad sąlyginai žmogaus asmenybė sudaryta iš kritiko-stebėtojo ir dalyvio. Ypač vyresnio amžiaus žmonės gyvena kritiko vaidmenyje. Žino: „Šito gyvenime jau niekada nesugebėsiu. Niekada nedainavau; esu nefotogeniška; kalboms nesu gabi; nemokėjau ir nemoku šokti; tikrai neprasižiosiu, nes pasakysiu kokią nesąmonę.“ Mums labai rūpėjo pereiti į kitą vaidmenį – dalyvio, kuris leidžia sau pasakyti nevertindamas, kvailioti, žaisti, kurti, ieškoti kitokio savęs. Manau, kad senjorams pavyko“, – sako M. Šaltytė.
Aktorę labai džiugino dalyvių imlumas, pasidavimas improvizacijai, žavėjo senjorų apsiskaitymas, erudicija, platus požiūris į pasaulį.
Dalis Forumo teatro pratimų buvo skirta kalbėti sudėtingomis, aktualiomis temomis.
Viename iš užsiėmimų M. Šaltytė atnešė prancūzų fotografo nuotraukų ir paprašė, kad kiekvienas sukurtų žmogaus iš nuotraukos monologą.
Buvo ir bendras jaunimo bei senjorų susitikimas, jame vieni kitiems rodė savo etiudus, keitėsi vaidmenimis. Kilo idėja – kartu pagal nuotraukų sukeltus prisiminimus sukurti spektaklį. Skirtingų kartų prisiminimai turi panašumų: jaunimo patyčias mokykloje atpažino ir vyresnieji.
Senjorų forumo teatras kitą pasirodymą planuoja balandį. Susitikimus ir repeticijas pratęs rudenį.
M. Šaltytė džiaugiasi, kad Forumo teatro tradicija Šiauliuose prigyja. Aktorė dėkinga VšĮ „Istartas“ direktorei teatrologei Nomedai Šatkauskienei, kuri labai palaiko idėją, pasiūlo, kaip metodą padaryti dar aktualesnį, įvairesnį.
Išbandyta daug dalykų: suformuota Forumo teatro grupė, greitoji Forumo teatro pagalba, dabar – senjorų forumo teatras. Nuo balandžio mėnesio Forumo teatro jaunųjų grupė bendradarbiaus projekte „Knygnešiukas veža“, rajono mokyklose padės pristatyti geriausių knygų vaikams ir paaugliams šimtuką.
„Manau, ateityje prisikasime ir iki savivaldybės forumo teatro ar politikų forumo teatro, įstatymų keitimo forumo teatro“, – juokiasi M. Šaltytė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių universiteto bibliotekoje vykusiame pasirodyme senjorams talkino ir jaunimas. Priekyje – aktorė Monika Šaltytė.
Forumo teatras įtraukė Šiaulių trečiojo amžiaus universiteto Kultūros ir meno fakulteto lankytojas.
„Aš galvoju, kad atliekame labai svarbią socialinę misiją“, – sako Cecilija Lapkuvienė.
Forumo teatro vadovė aktorė Monika Šaltytė siekė, kad senjorai pereitų į kitą vaidmenį – dalyvio, kuris leidžia sau pasakyti nevertindamas, kvailioti, žaisti, kurti, ieškoti kitokio savęs.
Žiūrovai noriai priėmė Forumo teatro taisykles.