
Naujausios
Šiauliuose atgyja fortepijoninių duetų festivalis
Kovo 12–18 dienomis sugrįžta Šiaulių fortepijoninių duetų festivalis. VII festivalio dalyviai Šiauliuose koncertuos „Polifonijos“ salėje, Radviliškyje, Akmenėje, Kelmėje, Pakruojyje, Joniškyje ir Kuršėnuose vyks meistriškumo kursai bei koncertai vietinėms bendruomenėms. Kovo 15–16 dienomis Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijoje organizuojamas Jaunųjų fortepijoninių duetų konkursas.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Tiltas tarp Rytų ir Vakarų
Vakar tarptautinį festivalį pristatė Londone gyvenantis šiaulietis pianistas, festivalio meno vadovas Rimantas Vingras bei Šiaulių valstybinio kamerinio choro „Polifonija“ vadovė Nijolė Saimininkienė.
VII Šiaulių fortepijoninių duetų festivalis bus 1993–2003 metais organizuoto fortepijoninių duetų festivalio tąsa. 1993 metais festivalį, vykdavusį kas dvejus metus, inicijavo šiaulietis pianistas Romas Lukošius.
„Daug žmonių labai šiltai prisimena šį festivalį. Mes šiek tiek modifikavome – išplėtėme į visą apskritį“, – sakė R. Vingras.
Kovo 12-ąją festivalis Šiauliuose prasidės šiauliečių duetų koncertais: Veronikos Vitaitės ir Aleksandros Žvirblytės bei Romo Lukošiaus ir Rimanto Jurkonio.
Kovo 14 dieną koncertuos Sonata ir Rokas Zubovai bei Polina Kogan ir R. Vingras.
Kovo 16 dieną muzikos mėgėjai išgirs duetą iš Baltarusijos: gros Natalia Kotova ir Valery Borovikov.
„Festivalį matome ir kaip tiltą tarp Rytų ir Vakarų“, – sakė R. Vingras. Į festivalį atvyks ir R. Vingro profesorius iš Maskvos P. Čaikovskio konservatorijos Mikhail Nikhešičev, V. A. Mocarto koncertą dviem fortepijonams jie gros kartu su Šiaulių kameriniu orkestru (meno vadovas ir dirigentas Ričardas Šumila).
Festivalį kovo 17 dieną užbaigs Kęstučio Grybausko pianistų trio (Kęstutis Grybauskas, Laimutė Mameniškytė, Aurelija Seliavienė), Jaunųjų fortepijoninių duetų konkurso laureatai ir Atlantic Piano Duo: Kristn Taylor ir Bryan Stanley (JAV).
Kultūrinė plėtra
Jaunųjų fortepijoninių duetų konkursas vyks kovo 15–16 dienomis Šiaulių Sauliaus Sondeckio gimnazijoje. Dalyviai gali registruotis iki vasario 19 dienos, tarp užsiregistravusiųjų yra ir pianistų iš Latvijos.
Meistriškumo kursai muzikos mokyklų mokiniams ir koncertai vietos bendruomenėms vyks visoje Šiaulių apskrityje: kovo 12 dieną – Kuršėnuose ir Akmenėje, kovo 13 – Šiauliuose, kovo 14 – Radviliškyje, Joniškyje ir Pakruojyje, kovo 15 – Kelmėje.
„Mūsų tikslas – skatinti jaunimo raišką per meninę kūrybą. Svarbi ir regiono kultūrinė plėtra, kad nebūtų kultūrinės atskirties, – sakė R. Vingras. – Kalbuosi su daug nepažįstamų žmonių lėktuvuose, man sako, kad viskas yra prieinama, galima nuskristi į Boloniją ar į Londoną ir pasiklausyti puikios muzikos. Taip, galima ir į Vilnių nuvažiuoti. Bet yra labai svarbu, kas vyksta šiandien čia, aplinkui.“
Pasak N. Saimininkienės, jeigu vaikas gyvena regione, dar nereiškia, kad jis neturi galimybių dalyvauti visaverčiame muzikiniame gyvenime: „Jis turi dalyvauti rimtuose konkursuose, kad įgytų patirties, susipažintų su muzika, kad geografija netaptų priežastimi kažko nepasiekti.“
R. Vingras mato festivalio perspektyvą. Vienas iš tikslų – tapti tarptautinės duetų asociacijos nariu.
Kultūros lygį rodo fortepijonas
Festivalį rengia Všį „Pilietinės veiklos projektai“ kartu su koncertine įstaiga Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“, bendradarbiaujama su Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazija, Radviliškio, Naujosios Akmenės, Ventos, Joniškio, Kuršėnų, Pakruojo, Kelmės vaikų muzikos mokyklomis. R. Vingras džiaugėsi talkininkų geranoriškumu: festivalį pavyko organizuoti iš Londono.
Festivalį remia Kultūros ministerija.
„Kultūros prieinamumas turi būti valstybės atsakomybė, turi būti garantuota, kad kiekvienas žmogus turėtų tokį patį prieinamumą kultūrai, nepriklausomai nuo geografijos“, – sakė R. Vingras.
Pasak R. Vingro, pianistai šalies kultūrinį lygį vertina pagal fortepijonų būklę: atėjai, pasižiūrėjai į fortepijoną ir aišku, kokia yra kultūra šalyje.
O koks fortepijonas Šiauliuose? „Naudojamės tuo, kas buvo padaryta tada – maždaug prieš 20 metų.“
Pasak R. Vingro, geras fortepijonas kainuoja 30 tūkstančių svarų, du kainuotų 60 tūkstančių. „Problema yra, ją reikia išspręsti. Dėl to, kad ją ignoruosime, nedings. Būna, nueini į privačią mokyklą, ir ten stovi du „Steinway“. O mes esame miestas.“
Festivalis prasidės po Kovo 11-osios, tad pasak R. Vingro, reikia racionaliai žiūrėti į ateitį: „Jei per artimiausią šimtmetį Šiauliuose nusipirktume du „Stanway“, būtų labai šaunu.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Londone gyvenantis šiaulietis pianistas, VII Šiaulių fortepijoninių duetų festivalio meno vadovas Rimantas Vingras bei Šiaulių valstybinio kamerinio choro „Polifonija“ vadovė Nijolė Saimininkienė tikisi, kad festivalis prisidės prie Šiaurės Lietuvos regiono kultūrinės plėtros.