
Naujausios
Gimimo diena – Vasario 16-oji – įpareigoja
Vasario 16-ąją, Lietuvai minint 100-ąsias valstybės atkūrimo metines, šiaulietis Aras Kriaučiūnas švęs 47-ąjį gimtadienį, o jo dukrai Grytei sukaks 14-a. Šių metų gimtadienis Grytei ypatingas – Šiaulių Prisikėlimo aikštėje ji kels Lietuvos vėliavą.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Išskirtinis gimtadienis
A. Kriaučiūnas su dukra Gryte gimę tą pačią dieną – vasario 16-ąją. Nedaug trūko, kad ir jaunėlė šiauliečių Šarlotos ir Aro Kriaučiūnų dukra Nora į pasaulį būtų pasibeldusį tą pačią vasario dieną. Tėtis juokauja, kad visgi Nora pasirinko individualią datą – vasario 18-ąją.
Šiemet Grytei šventė dviguba – ji kels Lietuvos vėliavą Prisikėlimo aikštėje.
Grytė – Jovaro progimnazijos septintokė. Gerai mokosi, šoka tautinius šokius mokyklos vaikų ir jaunimo tautinių šokių ansamblyje „Šėltinis“, lanko šokio studiją „Incognito“, dainuoja „Lauros studijoje“. Visos septintokės dienos pilnos veikos. Kokias ir kur studijas ateityje rinksis, dar nežino – pasirinkimų daug.
A. Kriaučiūnas sako, kad tai, kas jam yra Lietuvos pasiekimai, Grytei jau atrodo kaip savaime suprantamas dalykas. Grytė šypsosi: tiki, ką tėtis pasakoja apie sovietmetį, bet tokio gyvenimo nebeįsivaizduoja.
A. Kriaučiūnas puikiai prisimena metus, kai gimtadienis vasario 16-ąją aplinkiniams kėlė įtarimų.
„Kartą pamokos pabaigoje persimetėme keliais žodžiais: „Ką vakare? Renkamės!“ Mokytoja nugirdo. Po pamokos parodė, kam pasilikti klasėje. „Kur renkatės? Kodėl? Žinote, kokia diena šiandien?“ Sakome, žinome. Ji klausia toliau: „Kodėl reikia rinktis?“ Sakome, gimtadienis! Tuomet ji: „Ai, o aš galvojau... senyvi žmonės švenčia tokią dieną, atseit Lietuvos nepriklausomybės dieną, bet jei gimtadienis, tai gerai“, – mokyklinių dienų istoriją prisimena šiaulietis.
Šeima gyveno Šiaulių centre, prieš buvusį „Baltijos“ restoraną. Kaimynai, tarp kurių buvo karininkų, po gero vasario16-osios šventimo nustodavo sveikintis. Iki gegužės 9 dienos: kai švęsdavo mamos gimimo dieną. „Kaimynai pamatydavo, kad ne tokie blogi žmonės, ir vėl visi draugaujame“, – juokiasi A. Kriaučiūnas.
Kad yra gimęs ypatingą dieną, A. Kriaučiūnas žinojo, kiek save atsimena. Apie laisvą Lietuvą kalbėjo ir tėvai, ir seneliai. Šeimos praeityje būta skaudžių istorijų: tėvo brolis, sesuo, mama – tremtiniai.
Kai su Sąjūdžiu grįžo ir Lietuvos simboliai, vieno iš A. Kriaučiūno gimtadienių akcentas buvo trispalvė. Šiemet planuoja trispalvį gimtadienį pakartoti.
„Gimimo diena įpareigoja būti Lietuvos patriotu“, – šypsosi šiaulietis.
Laisvė rinktis
„Ar sakyti, kad gyvenimas gerėja? – juokiasi A. Kriaučiūnas, paklaustas, kokia jam šimtmečio Lietuva. – Aš atsimenu laikus, kai nebuvo galima išvažiuoti į užsienį, Grytė tų laikų neatsimena, jai atrodo, jog pasiėmei pasą, sėdai į lėktuvą ir vyksti, kur tik nori. Kai turi laisvę, gal ją ne taip vertini.“
Televizinių sistemų inžinierius darbo reikalais yra išvažinėjęs nemažai pasaulio: nuo Rusijos iki Kuveito, Kataro, du trečdalius laiko per metus praleisdavo kelionėse. Vasario16-osios gimtadienį yra tekę švęsti ir Azerbaidžane, iš Baku viešbučio balkono pamojuojant į Lietuvos pusę.
Didžiausiu Lietuvos pasiekimu A. Kriaučiūnas laiko pasirinkimo laisvę: kur gyventi, kur dirbti, kur, galų gale, leisti senatvę.
„Anais laikais viskas buvo kaip ir aišku už tave. O dabar esi pats sau kalvis, kaip nusikalsi, taip ir turėsi. Kiek išvažinėjome, bet vis tiek, geriausiai yra kur? – kreipiasi į dukrą. „Lietuvoje“, – atsako Grytė.
Kalbėdamas apie emigraciją, šiaulietis primena liaudies išmintį, kad negalima išsižadėti ligos, tiurmos ir ubago lazdos. Bet iki šiol minčių išvykti neturėjo: net ir per vadinamąjį sunkmetį.
„Kai dirbi tarptautinį darbą, minčių yra visokių. Man atrodė, kad darau gėrį, jog neieškau darbo užsienyje. Mokesčius mokėjome Lietuvoje, dirbome užsienyje, – sako A. Kriaučiūnas. – Emigracija yra atviras klausimas. Globalizacija, sienų atidarymas leidžia rinktis platesnius vandenis nei vietinį prūdą. Plačiąja prasme gerai, bet išsilakstymas kelia nerimą.“
Bendraudamas su išvykusiais dirbti pažįstamais, girdi, jog jie grįžtų į Lietuvą, jei būtų užtikrintos tokios pat gyvenimo sąlygos, kaip užsienyje, kad galėtų šiek tiek padėti tėvams.
„Nežinau, kaip galima iš statistinio lietuvio išmušti lietuviškumą. Manau, atsiradus galimybei ar pretekstui, 90 procentų grįžtų“, – svarsto A. Kriaučiūnas.
Be pykčio
Keliaudamas šiaulietis nesutinka priešiškai Lietuvai nusiteikusių žmonių, nors nemažai yra išvažinėjęs ir Rusijos regionų: Kazanę, Penzą, Barnaulą...
„Tik niuansas, kad bendravau su televizijos inžinieriais, kurių pasaulėžiūra platesnė. Jų manymu, mes viską padarėme teisingai ir kiekviena tauta turi teisę gyventi taip, kaip nori.“
Pasak šiauliečio, iš senų laikų visi Lietuvą, „Pribaltiką“ prisimena kaip pažadėtąją žemę, į kurią, gyvenant Sovietų sąjungoje, buvo būtina nuvažiuoti, kad pajustų Vakarų vėją. Prisimena, kad „Pribaltika“ buvo dirbtinai prijungtas kraštas. Kad lietuvis neturėjo tendencijos surusėti, kai, pavyzdžiui, Azerbaidžane gero tono ženklas inteligentijos sluoksniuose buvo baigti rusų mokyklą, rusų kalba net tarpusavyje kalbėdavosi. Laikai, sako A. Kriaučiūnas, keičiasi, dabar azerbaidžaniečiams broliai yra turkai, jų ir kalba panaši.
A. Kriaučiūno manymu, jaunimui pagąsdinimai Rusijos okupacija ar grėsmėmis atrodo juokingai, jie neįsivaizduoja, kad koks dėdė pasakytų: atiduok pasą, tau sienos užsidaro, sėdėsi arba važiuosi ten, kur pasakysime.
Grytė irgi daug keliauja. Su tautinių šokių ansambliu kasmet aplanko vis kitą šalį. „Yra pareiga atstovauti Lietuvai“, – šypsosi šokėja.
Ir dabar laukia kelionė į Siciliją bei daug koncertų. Ne vieną pasaulio šalį aplankiusi septintokė įvertina: Lietuvoje jaukiau nei kitose šalyse.
Žvilgsnis į ateitį
„Kokią matau Lietuvos ateitį? Šviesią. Jei eisime tokiais tempais su kainomis, kažkada turės pasivyti ir atlyginimai. Galėsime solidžiai su savo pajamomis atostogauti Ukrainoje, nors dar visai neseniai pragyvenimo lygis buvo panašus, – svarsto šiaulietis. – Sako, kad pas mus kiekvieną dieną gali mažiau duonos kepaliukų nusipirkti, bet, peržengus savo tvorą, pasirodo, kad pas kaimyną gali nusipirkti daugiau. Arba – maisto kainos išvykus nebegąsdina, Vokietijoje ar Olandijoje būna dar pigiau. Vadinasi, ne taip blogai pas mus.“
Didžiausia Lietuvos problema šiaulietis įvardija pragyvenimo lygį – nėra gerai, kai dirbantis žmogus turi skaičiuoti kiekvieną centą, kai uždarbis negarantuoja solidaus pragyvenimo. Kitas rūpimas klausimas, kas laukia ateities pensininkų.
Linkėjimai Lietuvai
– Ko palinkėtumėte Vasario 16-osios proga?
Aras: – Balanso tarp istorijos žinojimo ir ėjimo į priekį – pamatuoto ir protingo. Žinoti praeitį ir nebijoti eiti į ateitį.
Grytė: – Kad visada būtų geriau!
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Aras Kriaučiūnas ir dukra Grytė gimė tą pačią dieną – vasario 16-ąją. Šiemet šiauliečių gimtadienis ypatingas: Grytė kels vėliavą Prisikėlimo aikštėje.
Šimtmečio proga Aras Kriaučiūnas linki žinoti praeitį ir nebijoti eiti į ateitį, o Grytė Kriaučiūnaitė – kad visada būtų geriau.