Dvi saujos žemių iš Kelmės į Lukiškių aikštę

Dvi saujos žemių iš Kelmės į Lukiškių aikštę

LIE­TU­VOS ŠIMT­ME­ČIUI

Dvi sau­jos že­mių iš Kel­mės į Lu­kiš­kių aikš­tę

Kel­miš­kiai at­si­lie­pė į Lie­tu­vos Lais­vės Ko­vos Są­jū­džio kvie­ti­mą Va­sa­rio 16 -ąją Vil­niaus Lu­kiš­kių aikš­tę pa­puoš­ti šim­tu Lie­tu­vos is­to­ri­jai svar­bių įvy­kių re­lik­vi­jo­mis. Paim­ta po sau­ją že­mių iš Kra­žių sker­dy­nių ir Vir­tu­kų mū­šio vie­tų. Jos kar­tu su ki­to­mis re­lik­vi­jo­mis bus pa­dė­tos Lu­kiš­kių aikš­tė­je Va­sa­rio 16 die­ną.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Sker­dy­nių dra­mos ne­ga­li­ma pa­mirš­ti

1893 me­tų lapk­ri­čio mė­ne­sį vy­ku­si Kra­žių sker­dy­nių dra­ma Lie­tu­vą iš­gar­si­no vi­so­je Eu­ro­po­je.

1892 me­tais gruo­džio 24 die­ną ca­ro val­džia už­da­rė Kra­žių be­ne­dik­ti­nių vie­nuo­ly­ną. No­rė­jo už­da­ry­ti ir nu­griau­ti Kra­žių Švč. Mer­ge­lės Ma­ri­jos Ne­kal­to­jo Pra­si­dė­ji­mo baž­ny­čią, pa­nai­kin­ti ka­pi­nes.

Dėl to kra­žiš­kiai krei­pė­si į ad­mi­nist­ra­ci­nes įstai­gas, Vil­niaus ge­ne­ral­gu­ber­na­to­rių, ca­rą, pa­ra­šy­da­mi aš­tuo­nis pra­šy­mus, ki­tų ša­lių val­do­vus, vys­ku­pus, ar­ki­vys­ku­pą. Ta­čiau pa­ra­mos ne­su­lau­kė.

1893 me­tų bir­že­lio 22 die­ną ca­ras Alek­sand­ras III, ne­pai­sy­da­mas pra­šy­mų, įsa­kė baž­ny­čią ir vie­nuo­ly­ną nu­griau­ti. Pa­ra­pi­jie­čiai ke­le­tą kar­tų ne­lei­do Ši­lu­vos de­ka­nui baž­ny­čios už­da­ry­ti, o nuo rug­sė­jo 13 –osios sa­vo šven­to­vę sau­go­jo die­ną ir nak­tį.

Lapk­ri­čio mė­ne­sį į Kra­žius at­vy­ko trys šim­tai Do­no ka­zo­kų, ku­rie įvei­kė ti­kin­čių­jų pa­si­prie­ši­ni­mą, iš­va­da­vo baž­ny­čios pa­lė­pė­je už­si­ba­ri­ka­da­vu­sį gu­ber­na­to­rių.

16 žmo­nių bu­vo nu­plak­ta. Ka­zo­kai siau­bė mies­te­lį ir gre­ti­mus kai­mus. Pa­ty­rę jų smur­tą žu­vo ir nuo žaiz­dų mi­rė 9 žmo­nės. Apie pus­šim­tis bu­vo su­žeis­ta. 330 žmo­nių tar­dė, 71 suė­mė. 50 iš jų ka­li­no iki teis­mo ir ati­da­vė teis­ti Vil­niaus teis­mo rū­mams. 35 žmo­nės bu­vo nu­teis­ti, 4 iš jų de­šim­čiai me­tų ka­tor­gos.

Vir­tu­kų mū­šis – ko­vos už lais­vę sim­bo­lis

Sau­ja že­mių paim­ta ir iš Vir­tu­kų mū­šio vie­tos Lio­lių se­niū­ni­jo­je esan­čia­me miš­ke. Vir­tu­kų mū­šis sim­bo­li­zuo­ja lie­tu­vių ko­vas už lais­vę, ne­su­si­tai­ky­mą su ru­sų oku­pa­ci­ja.

1945 me­tų ge­gu­žės mė­ne­sį par­ti­za­nų Že­benkš­ties rink­ti­nė per­si­kė­lė iš Be­dan­čių miš­ko į Vir­tu­kų pu­šy­ną, da­bar­ti­nė­je Lio­lių se­niū­ni­jo­je. Ta­čiau rink­ti­nė bu­vo se­ka­ma. Tuo tiks­lu į ją in­filt­ruo­tas agen­tas var­du Vy­tu­lis.

Vir­tu­kų miš­ke bu­vo įkur­ta sto­vyk­la su žie­di­niu ap­ka­su, bun­ke­riais ir ug­nies taš­kais. Ta­čiau agen­tas pa­dė­jo NKVD pa­jė­goms su­sek­ti par­ti­za­nus.

1945 me­tais lie­pos 22 die­ną NKGB ope­ra­ty­vi­nin­kai Ra­sei­nių ap­skri­ty­je suė­mė 24 žmo­nių gru­pę, įta­ria­mą bend­ra­dar­bia­vi­mu su par­ti­za­nais. Tą pa­čią die­ną NKVD ap­su­po par­ti­za­nų sto­vyk­lą Vir­tu­kų miš­ke. Par­ti­za­nai iš pra­džių prie­ši­no­si, bet pa­skui pri­trū­ko amu­ni­ci­jos. To­dėl pa­si­trau­kė į ar­čiau Šiau­lių esan­čius miš­kus.

Žu­vu­sių­jų par­ti­za­nų pa­lai­kai už­kas­ti Dum­šiš­kių kai­me. Mi­nint 50 -ąsias Vir­tu­kų mū­šio me­ti­nes šia­me kai­me pa­sta­ty­tas me­mo­ria­las Lais­vės ko­vų au­koms at­min­ti.

Kaip in­for­ma­vo ini­cia­ty­vos au­to­rius Kra­žių se­niū­ni­jos Skruz­dė­ly­nės vien­sė­džio ūki­nin­kas Ma­ri­jus Če­ka­vi­čius, Lio­lių se­niū­ni­jo­je esan­čia­me Vir­tu­kų miš­ke, kur 1945 me­tų lie­pos 22-ąją žu­vo par­ti­za­nai, paim­ta ne tik sau­ja že­mių, bet ir su­gie­do­tas Lie­tu­vos him­nas. Da­ly­va­vo Kel­mės spe­cia­lio­sios mo­kyk­los mo­ki­niai.

Ke­tu­rias­de­šimt re­lik­vi­jų Lu­kiš­kių aikš­tė­je jau bu­vo pa­dė­ta sau­sio 12-ąją. Dar 60 re­lik­vi­jų bus at­vež­ta ir pa­dė­ta Va­sa­rio 16-ąją. Tarp jų ir iš Kel­mės ra­jo­no is­to­ri­nių vie­tų paim­tos dvi sau­jos že­mių.

Au­to­rės nuo­tr.

Kra­žiš­kiai XIX am­žiaus pa­bai­go­je nuo ca­ro val­džios gin­da­mi sa­vo baž­ny­čią tuo pa­čiu gy­nė ir Lie­tu­vą bei sa­vo iden­ti­te­tą. Mi­nint Lie­tu­vos vals­ty­bės at­kū­ri­mo šimt­me­tį, iš baž­ny­čios priei­gų paim­ta sau­ja že­mės bus pa­dė­ta Lu­kiš­kių aikš­tė­je.