
Naujausios
Vasario 16-osios jubiliejus padrąsino susigrąžinti tėvą
Artėjant Lietuvos valstybės 100-mečiui šiaulietė Nijolė Dagienė (Šeinauskaitė) džiaugėsi galėdama pasakyti: „Aš susigrąžinau savo tėvą“. Moteris Lietuvos centriniame archyve surado dokumentus ir suprato, kodėl sovietmečiu apie jos tėvą nebuvo galima prasitarti nė žodžio. „Valstybė – tai žmonės, o valstybės istorija – jos žmonių gyvenimai ir likimai, kartais labai negailestingi“, – žino šiaulietė.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Septyniasdešimt metų baimės
Ponia Nijolė rodo šeimos nuotraukas: jos tėtis Antanas Šeinauskas, mama Julija Šeinauskienė (Leonaitė), Nijolės sesutė Laima, mamos sesuo Anelė Každailienė (Leonaitė), jos vyras Mikas (Mykolas) Každailis ir jų sūnus Antanas.
Vyrai – uniformuoti, pasitempę, moterys dailiai pasipuošusios išeiginiais miestietiškais drabužiais.
Ponia Nijolė atverčia nuotraukos nugarėlę – užrašyta dedikacija, fotografavimo data, ryškus dienos, mėnesio skaičius – birželio 22-oji, tik metų skaičiaus rašalas išsiliejęs.
„Mama iš baimės sovietams patrynė drėgnu pirštu datą, kad išsilietų rašalas ir į akis nekristų, koks tai laikotarpis. Bijojo. Tai tarpukario nuotrauka. Uniformos – Lietuvos policijos“, – į kelis taupius žodžius ponia Nijolė sutalpino visą daugiau, nei 70-ies metų šeimos istoriją, kuri buvo slepiama nuo visų.
Jos tėtis A. Šeinauskas (1905 – 1945 (?)) tarnavo Lietuvos kariuomenėje 2 artilerijos pulke eiliniu, o po to 1928 metais buvo priimtas į Klaipėdos karšto pasienio policijos tarnybą.
Iš Lietuvos centrinio valstybės archyvo gauti dokumentai liudija, kad Klaipėdos krašto pasienio policijos policininkas A. Šeinauskas „garbingai, sąžiningai ir ištikimai ištarnavęs 10 metų“ – 1938 metų rugsėjo 8 dieną Lietuvos Respublikos prezidento buvo apdovanotas Vytauto Didžiojo ordino 3-ojo laipsnio medaliu.
1939 metais A. Šeinauskas su žmona persikėlė į Kuršėnus, ten žmonos mama jiems buvo dovanojusi gabalą žemės Vydūno gatvėje, čia pasistatė didelį namą, kuris, restauruotas, tebestovi iki šiol.
Apie M. Každailį iš Lietuvos centrinio valstybės archyvo gauti dokumentai liudija, kad jis, Kuršėnų miesto gyventojas, tarnavo Šiaulių apskrityje vyr. policininku nuo 1920 metų liepos 10 dienos iki 1926 metų lapkričio 10 dienos.
O nuo 1927 metų liepos 17 dienos buvo priimtas į Geležinkelių policiją vyr. policininku. Dirbo Virbalio, Pagėgių geležinkelio stotyse. 1928 metais apdovanotas Lietuvos nepriklausomybės medaliu. Nuo 1932 metų dirbo Radviliškio stotyje, nuo 1939 metų – Kauno stotyje, o nuo 1940 metų liepos – Mažeikių nuovadoje ir stotyje. 1940 metų spalį atleistas iš tarnybos.
Šias biografijos detales ir reikėjo slėpti ilgus sovietmečio metus. Jos mama, dabar jau šviesaus atminimo, Julija Šeinauskienė tai slėpė net ir nuo savo vaikų.
O atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, kai jau buvo galima prisiminti, nebebuvo kam pasakoti šių biografijų, nes visi, kurie jas puikiai žinojo ir buvo jų liudytojai, jau buvo iškeliavę pas Viešpatį.
Bėgimas į nežinią ir mirtį
N. Dagienė pasakojo, kad tėvas, rusų armijai sugrįžtant į Lietuvą, pasikinkė arklį, susisodino artimuosius į vežimą ir patraukė į Vakarus. Buvo 1944 – 1945 metų žiema. Nijolei tada buvo dveji metukai, sesuo Laima – vyriausia, gimusi 1936 metais ir už brolis Vytautas, gimęs 1938 metais.
Nijolė mamą vėliau girdėjo pasakojant apie Lenkiją, Krokuvą. Vienas iš prisiminimų buvęs, kai pakeliui mirusį mamos brolį rogutėmis nuvežė į sniegu užklotas Krokuvos kapines.
Šeimos vežimas dardėjęs tolyn iki pietų Lenkijos, Čenstakavos, kur, šeimos nelaimei, nepavyko išvengti susitikimo su rusų kariuomene. Būtent Čenstakavoje pabėgėlius rusų kariuomenė ėmė į frontą.
Į rusų kariuomenę 1945 metų kovą Čenstakavoje paėmė ir karo pabėgėlį Antaną Šeinauską, bet vos šešiolikos sulaukusį Nijolės pusbrolį Antanuką Každailį.
Šeimai liko raštelis „vziat v krasnuju armiju“ (rus. paimtas į raudonąją armiją). Julija Šeinauskienė su vaikais dar kurį laiką laikėsi pas ūkininkus netoli Čenstakavos, bet apsisprendė su trimis savo vaikais grįžti į Kuršėnus – juk ten stovi jų namai.
Sugrįžusi į Kuršėnus ji savo name rado įsikūrusį Kuršėnų valsčių. Vargais negalais Julija Šeinauskienė įsiprašė gyventi į vieną iš didelio savo namo mažiausių kambariukų.
Vėliau jų name buvo įkurta Kuršėnų biblioteka, kurioje mama įsidarbino valytoja, kūreno krosnis, o Nijolė su broliu ir seserimi mamai padėdavo vakarais prinešti malkų, kad rytą bibliotekininkės ir skaitytojai biblioteką rastų šiltą.
Šeima, jau gyvendama savo namo kambarėlyje, gavo pranešimą, kuriame parašyta, kad šeimos tėvas Antanas Šeinauskas žuvo 1945-ųjų balandžio 24-ąją. Palaidojimo vieta nenurodyta. Tai buvo tik nuorašas, originalo nei vaikai, nei žmona negavo ir nėra matę.
Nijolė su ekskursija buvo nuvažiavusi į Berlyną, šį miestą ji lankė tarsi tėvo kapą, kurio, žinoma, ji nerado.
Namus padėjo susigrąžinti Romualdas Ozolas
Mama gyveno labai tyliai – buvo pamokyta skaudžių netekčių, grasinimų, baimės.
Nijolė, dėl to, kad jų namuose veikė biblioteka, net buvo pasirinkusi bibliotekininkystės studijas.
Brolis Vytautas Šeinauskas (1938 – 2003) tapo žinomu kompozitoriumi. Dirbdamas muzikos mokytoju, pamatė, kad vaikams labai trūksta dainų ir pats pradėjo užpildyti tą spragą – ėmė kurti dainas. Pirmoji daina „Kodėl išskrido gandras“, sukurta pagal Justino Marcinkevičiaus žodžius 1972 metais. Žodžius jo dainoms kūrė poetai Ramutė Skučaitė, Zita Gaižauskaitė, Violeta Palčinskaitė, Martynas Vainilaitis, Stasys Žlibinas, Jurgis Kunčinas, Juozas Erlickas. Iš viso V. Šeinauskas yra sukūręs apie 250 dainų.
Jis dirbo Šiaulių 43-oje profesinėje mokyklos mergaičių choro vadovu, vadovavo Šiaulių televizorių gamyklos chorui „Tauras“, dirbo dailininku apipavidalintoju Šiauliuose, Kuršėnuose. 1975 metų lapkričio 28 dieną surengė autorinę plakatų parodą Šiaulių dailininkų namuose, dalyvavo respublikinėje plakatų parodoje Vilniuje.
Atkūrus Nepriklausomybę šeima pradėjo ieškoti galimybių susigrąžinti savo namus Kuršėnuose. Labiausiai to norėjo mama. N. Dagienė mena tuometės vietinės valdžios atsirašinėjimus – tai kvadratūra per didelė, tai dar kažkas, todėl – negalima. Ko dar reikia, juk Julija Šeinauskienė jau yra gavusi vieno kambario butą viename iš Kuršėnų daugiabučių.
Šeima kreipėsi į tuometinę premjerę Kazimirą Prunskienę. Atsakymo negavę. Kreipėsi į Romualdą Ozolą, vicepremjerą, kuris Šiaulių rajone kaip Sąjūdžio delegatas buvo išrinktas TSRS liaudies deputatu.
„R. Ozolas – labai sąžiningai rūpinosi, kad būtų atkurta teisybė. Atsiuntė mums laišką, kuris, deja, neišliko. Tą 1990-ųjų gruodžio dieną, kai mums paskambino ir pranešė, kad vyko posėdis, kuriame buvo nuspręsta mūsų šeimai grąžinti mūsų namą, mirė mama. Ji buvo sakiusi, kad labiausiai norėtų nors numirti savo name. Taip ir atsitiko, tik jai tų namų nebereikėjo, nes ji iškeliavo į amžinus namus“, – pasakojo skausmingus išgyvenimus N. Dagienė.
Paieškos iš Amerikos ir Lietuvos
N. Dagienė apie šeimos negandas, tėvą žinojusi tik iš užuominų, nuogirdų, tetų pasakojimų, kaip jis mylėjęs vaikus, koks buvęs geras šeimai – bet nieko daugiau.
Kad šios artimų žmonių biografijos iš užuominų virstų faktais turėjo praeiti laiko.
Pirmiausia jos gyvenimą gerokai sukrėtė ir praskaidrino šią vasarą iš JAV Pensilvanijos valstijos į Lietuvą atvažiavusi ir Nijolę susiradusi jaunosios kartos jų giminės atstovė Wendy Eismont. Ji – Nijolės močiutės iš mamos pusės sesers provaikaitė.
„Atvažiavo, klausinėjo, ieškojo net iš Amerikos savo šaknų. O aš čia pat gyvenu ir laikau užgniaužusi savo nežinojimą paslaptyje. Reikėjo ryžtis“, – pasakojo N. Dagienė.
Žygių ieškoti šaknų ėmėsi jos sesers Laimos dukra vilnietė Žana Kučinskienė.
„Žiūrėdavau per televiziją, skaitydavau laikraščiuose, kaip Lietuva ruošiasi švęsti valstybės 100-metį ir galvojau, kas tai yra valstybė? Juk tai žmonės, jų gyvenimai, jų likimai. Neįtikėtina, bet tik dabar, praėjus tiek metų ir rengiantis švęsti svarbią Lietuvai datą, drąsiai galiu sakyti, kad susigrąžinau savo tėvą“, – džiaugėsi N. Dagienė.
Įdomūs faktai iš Lietuvos policijos istorijos
Su dokumentais apie tėvą ir savo dėdę kuršėniškį Miką Každailį, gautais iš Lietuvos centrinio archyvo, ji kreipėsi ir į Šiaulių vyriausiąjį policijos komisariatą – juk tai ir šios įstaigos istorija.
Ypač, N. Dagienės teigimu, juos sudomino vienas dokumentas – pirmasis Lietuvos policijos tarnautojų surašymo, vykusio 1939 metų sausio 17 dieną, lapelis. Jį užpildė N. Dagienės dėdė Mikas Každailis.
Lapelyje, greta daugybės duomenų apie asmenį įrašyta, kad 1932 metais eilinis policininkas gaudavęs 206,80 lito algą per mėnesį. Tai buvę labai dideli pinigai, kai, pavyzdžiui, Lietuvos banko duomenimis, tais metais darbinis arklys Lietuvoje kainavo 294, melžiama karvė – 157, o riebus buliukas – 50 litų.
Giedriaus BARANAUSKO, Ritos ŽADEIKYTĖS, šeimos archyvo nuotr.
Šiaulietė Nijolė Dagienė džiaugiasi atradusi savo šeimos istoriją.
Istorinė giminės nuotrauka, kurios data nugarėlėje nutrinta drėgnu pirštu. Sėdi Julija Šeinauskienė (Leonaitė) su vyru Antanu Šeinausku ir dukrele Laima. Stovi Každailių šeima (iš kairės) sūnus Antanas, Anelė ir Mikas Každailiai.
Kuršėniškis kompozitorius Vytautas Šeinauskas jaunystėje.
Vyriausioji dukra Laima Šeinauskaitė Vilniuje. Fone – Gedimino pilis.
Čenstakavoje išduotas raštelis, kad Antanas Šeinauskas paimtas į rusų kariuomenę.
Mirimo liudijimas, vadinamoji „pacharonka“, apie kuršėniškio A. Šeinausko žūtį.
Nijolė Dagienė su jaunosios kartos giminaite – tetos dukterėčia Wendy Eismont iš JAV Pensilvanijos valstijos. Būtent Wendy dėka ir N. Dagienė ėmėsi ieškoti ilgai slėptos savo šeimos istorijos.
Buvęs Šeinauskų namas Kuršėnuose.