
Naujausios
Aukštyn kojom
Šiauliečiai skautai Šarūnas Montvilas ir Remigijus Pozniakovas tris savaites gyveno aukštyn kojomis – Australijoje. Skautai dalyvavo Melburne vykusioje X tautinėje skautų stovykloje, organizuojamoje kas dešimtmetį. Šiauliečiai patyrė, ką reiškia 40 laipsnių karštis sausį.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Nuo 1 iki 101 metų
Lietuvos skautijos Šiaulių krašto Šiaulių tunto tuntininkas R. Pozniakovas ir tuntininko pavaduotojas Š. Montvilas į Australiją išskrido per Kūčias, o namo grįžo tiesiai į šalčius – sausio 14-ąją.
Remigijus Sidnėjų pasiekė per Frankfurtą ir Singapūrą. Šarūno skrydis buvo pagardintas nuotykiu: dėl vėlavusio lėktuvo netikėtai dieną teko praleisti Abu Dabyje (Jungtiniai Arabų Emyratai).
Stovykla Melburne vyko dešimt dienų, joje dalyvavo apie 200 dalyvių. Iš Lietuvos ir JAV – po 30, iš Kanados – 6, likę – Australijos skautai.
Mažiausia stovyklos dalyvė buvo vienerių, vyriausias – 101 metų Australijos lietuvis. Išskirtinė istorija – dabar Melburne gyvenančio Jurgio Žalkausko, šis skautas dalyvavo pirmojoje Lietuvoje vykusioje tautinėje stovykloje 1928 metais.
Iš Šiaulių atskrido septyniese. Stovykloje pastatyta rodyklė rodė, kad iki namų „varnos skrydžiu“ yra 15 345 kilometrai.
Kitoks skautavimas
Vėliava skautų stovykloje visuomet keliama ir leidžiama giedant himną.
„Smagu, kai 200 žmonių gieda Lietuvos himną, nors ne visi kalba lietuviškai, – sako Remigijus. – Jiems rūpi, kas vyksta Lietuvoje, kaip vertiname dabartinę valdžią, seka žinias. Smagu, kai 88 metų močiutė sako: „Aš dar paskaitau žinias apie Lietuvą.“
Skautai per rikiuotę turi raportuoti lietuviškai – kad ir mintinai iškalę. Nemokantieji lietuviškai bendraudami vartoja bent keletą žodžių: stovykla, rikiuotė.
X tautinės stovyklos programa buvo labai įvairi: skautai kūrė, sportavo, mokėsi, dalyvavo išvykose.
Pasididžiavimo Lietuva dieną iš popieriaus karpė trispalvius delnus, jungiamus širdelėmis, rašė linkėjimus Lietuvai, kūrė lietuviškus rankdarbius, mokėsi Lietuvos istorijos.
Filmavimo dieną filmuoti pasakojimai apie S. Dariaus ir S. Girėno skrydį, Baltijos kelią, sovietų okupaciją, pagrindinius skautijos istorijos faktus: stovyklą Brownsea saloje, Mafekingo mūšį, pirmąją lietuvišką Petro Jurgelevičiaus-Jurgėlos sueigą Lietuvoje, skautų įkūrėjo Roberto Baden-Powellio (B. P.) vizitą Lietuvoje.
Už dalį programos buvo atsakingi lietuviai. „Norėjome parodyti, kad mes skautaujame kitaip. Pas mus stovyklose nuo mažumės vaikai miega palapinėse, pas juos įkeliami į bendrabučio tipo kambariukus. Jie turi dušus! Čia neregėta prabanga“, – juokiasi Šarūnas.
Šiauliečiai mokė skautus išgyventi gamtoje: išgauti ugnį, filtruoti vandenį. Kai R. Pozniakovas pasiūlė mergaitei iš Amerikos išsidrožti šaukštą, ji nustebo: „Baik, nehigieniška!“ Vaikai nebemoka paimti pjūklo į rankas, o kirvio stovykloje net nesimatė.
Skautams šiauliečiai suorganizavo vandens mūšį, kurio tikslas buvo sušlapti. Užduotis pasirodė sunki, nes permirkę drabužiai per 15 minučių karštyje tapdavo sausi.
Naujieji – paplūdimyje
Neišsenkanti tema – Australijos oras ir gamta.
„Mums sakė, kad Australijoje nelyja! Bet mano pirmoji nuotrauka, įkelta į feisbuką, buvo su prierašu: „Vietiniai sakė, kad Melburne labai retai lyja... Melavo“. Melburne tuo metu prilijo kelių mėnesių norma! Užvežėme lietaus iš Lietuvos!“ – juokiasi Š. Montvilas.
Australijoje buvo neįprasta matyti kalėdines eglutes paplūdimiuose ar išsinuoginusį Kalėdų senelį su banglente.
„Kalėdos su šortais prie eglutės – keistas jausmas“, – šypsosi R. Pozniakovas.
Naujuosius metus šiauliečiai sutiko paplūdimyje. „Norėjau Naujuosius sutikti, kad jūra būtų iki kelių“, – juokiasi Šarūnas.
Laiko skirtumas tarp Lietuvos ir Australijos – 9 valandos, tad Lietuvą su Naujaisiais metais pasveikino pusryčiaudami.
Šiauliečiams kelionėje teko ištverti prie žemės lenkiantį karštį, termometras rodė 42–43 laipsnius.
Vietos gyventojai 40 laipsnių karštį laiko normalia temperatūra, sunkiau tampa, kai oras įkaista iki 45–47 laipsnių. Asfaltą darbininkai nustoja tiesti ties 40 laipsnių karščio riba.
Melburnas, sako Š. Montvilas, yra pasaulio odos vėžio sostinė. Virš Australijos yra didžiausia ozono skylė, tad nebestebina, kad kiekvienas didesnis miestelis turi onkologinę kliniką. Stovykloje bent keliuose taškuose buvo padėta kremų, australai reikalavo, kad jais būtų tepamasi.
Šarūnas patyrė, kokia gali būti pavojinga saulė. Užteko mažiau nei valandos lietuviškai maloniai šiltą, o ne karštą, dieną, kad nusviltų raudonai.
Šiaulietis žaismingai pasakoja, kaip veidas tapo tarsi razina: odą sutraukdavo, negalėjo šypsotis. Iš razinos vėl vynuoge virsdavo papurškus alijošiaus purškikliu.
„Mes galvojome, kad australietiškas karštis yra su drėgme. Mums paaiškino, kad pas juos drėgna tada, kai išskalbti drabužiai saulėje nedžiūva“, – sako Šarūnas.
Į Australiją jis pasiėmė hamaką: nenorėjo kaisti palapinėje. Nakvodamas lauke, įsidėmėjo, kad žemiausia temperatūra buvo nukritusi iki 8 laipsnių.
Paros temperatūros skirtumai buvo dideli: labai karšta, karšta, vėsu, normalu, šaltoka.
Temperatūra, pasak R. Pozniakovo, priklauso nuo vėjo krypties, oras gali pasikeisti netikėtai ir kardinaliai. Paskelbus rikiuotę, buvo taip karšta, kad vos galėjo išstovėti, o po kelių minučių, pasisukus vėjui, tapo vėsu, temperatūra nukrito per 10–15 laipsnių.
Karštį padėdavo ištverti vanduo ir maudynės. Skautai maudėsi dviejose vandenynuose – Indijos ir Ramiajame.
Šiauliečiai juokiasi: Australijoje daug dalykų atrodo atvirkščiai. Ne tik vasara žiemą.
„Supratome, kad daug ko nesupratome, kai naktį atpažinau vienintelį žvaigždyną! Dangus aukštyn kojomis!“ – sako Šarūnas.
„Pas mus saulė teka rytuose, eina per pietus į vakarus, pas juos teka rytuose, eina per šiaurę“, – papildo Remigijus.
Išpildė svajonę
„Toks jausmas, kad užmigau prieš Kalėdas, o nubudau jau Lietuvoje“, – apie įspūdingą kelionę sako R. Pozniakovas. Didžiausią įspūdį jam paliko Australijos gamta ir nuoširdūs žmonės.
Aplink skraido kakadu, rytais kelia kukadūros, šuoliuoja kengūros, eukaliptų lapus skanauja koalos. Kas 10 metrų – vis naujas atradimas!
„Važiavau į Australiją prisiklausęs mitų, kad gyvatės kone iš po kojų šokinėja. Iš tiesų per mūsų visą viešnagę iš trisdešimties lietuvaičių vieni tematė gyvatę. Nugalėjau savyje baimes.“
Ko gero, pats pavojingiausias Australijos gyvūnas – kengūra.
„Stovyklos draugas Povilas, 72 metai kaip skautas, per gyvenimą dėl kengūrų „nurašęs“ dvi mašinas, pasakojo: „Kvailos jos, smegenų neturi, penkios peršoko per mašiną, šešta neperšoko“, – patyrusio skauto istoriją atpasakoja Š. Montvilas. Po mašinos ratais kengūriukas iššoko ir lietuviams.
Šarūnas parodo nuotrauką, joje įamžino stovyklos virtuvės talismaną – Huntsmano vorą. Virtuvėje jis atliko gerą darbą – medžiojo muses.
Australijos musės, įsitikino šiauliečiai, labai agresyvios. „Australai klausė, ar jau išmokome australietišką saliutą. Pasirodo, tai – musių vaikymas“, – paaiškina Š. Montvilas.
Didelį įspūdį paliko Blue Mountain – Mėlynieji kalnai. Čia augantys eukaliptai išskiria eterinį aliejų – taip susidaro melsvas rūkas. Eukaliptų rūšių skaičiuojama per 300.
R. Pozniakovas vaikystėje buvo gavęs Australijos albumą ir nuo tada svajojo pamatyti Tris Seseris – uolas, pakibusias virš slėnio. Vaikystės svajonę ne tik pamatė, bet ir prie jos prisilietė.
Stovyklos tęsinys
R. Pozniakovas skautas – penkti metai. Anksčiau daug keliavo po Europą, bet gyvenimas ant lagaminų nusibodo. Nusprendė, kad nori pažinti Lietuvą, Šiauliuose susirado skautus. Pabandė, patiko, liko.
Š. Montvilas skautas – šešti metai. Pirmą kartą į stovyklą atvažiavo kaip turistas, o išvažiavo kaip skautas, su kaklaraiščiu.
„Stovykla užkabina ir vaikus, ir suaugusius, kurie turi vidinį vaiką. Skautams Kalėdos būna per stovyklą, ji teikia tokį pat džiaugsmą, – sako Šarūnas. – Skautavimas yra gyvenimo mokykla. Jau prieš daugiau nei 100 metų Robertas Baden-Powellis suprato, kad nerimti vyrai auga jaunoji karta, daug ko nemoka, kreivarankiai. Ką jis tada pasakė, dabar dešimt kartų aktualiau. Savaitė be planšečių, telefonų sveika ir kūnui, ir sielai.“
Šiauliuose šiuo metu yra apie 250 skautų, jų skaičius auga.
Šiemet skautus į krūvą suburs dar dvi tautinės stovyklos: liepą Lietuvoje, Rumšiškėse, rugpjūtį – Čikagoje. Australai buvo pirmieji, nes pas juos pirmiausia ateina vasara.
Šarūnas Montvilas (kairėje) ir Remigijus Pozniakovas (dešinėje) su Povilu Kviecinsku, 72 metus skautaujančiu išeiviu, skauto įžodį davusiu 1946 metais Vokietijoje.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Lietuvos skautijos Šiaulių krašto Šiaulių tunto tuntininkas Remigijus Pozniakovas (iš kairės) ir tuntininko pavaduotojas Šarūnas Montvilas iš Australijos karščių grįžo į Lietuvos žiemą.
Šarūno MONTVILO nuotr.
Mėlynuosiuose kalnuose.
Sidnėjaus operos rūmai iš įlankos pusės.
Dvylikos Apaštalų uolos prie Didžiojo vandenyno kelio.
Rudasis sakalas Healesville Sanctuary zoologijos sode.
Koalų išsaugojimo centras Phillip Island saloje
Eukaliptų miškas kalno viršūnėje.
Šarūnas Montvilas ir papūga kakadu.
Remigijaus POZNIAKOVO nuotr.
Šiauliečiai dalyvavo X-ojoje tautinėje skautų stovykloje Melburne.
Garsus gamtos paminklas Trys Seserys.
Išvyka į Warrandyte state parką.
X-osios tautinės stovyklos Melburne emblema.
Kengūra – populiarus Australijos gyvūnas.
Saldus koalos poilsis.