
Naujausios
Išgyvenę TĄ naktį
Laiko neskaičiavome, jis nebeegzistavo, įgavo kitokį matą – šis pojūtis sieja abu šio rašinio herojus. Arūnas Valčiukas, tuomet Šiaulių kriminalinės policijos kinologas, su šunimi Kentu Sausio 13-osios naktį vykdė žvalgybą prie Zoknių karinio aerodromo. Audronė Kardašienė, tuomet Šiaulių pirmojo šaukimo tarybos deputatė, tiesiai iš vestuvių skubėjo į Savivaldybę. Prabėgus 27 metams, įvykių chronologija atmintyje trinasi, bet emocijos lieka tokios pat ryškios, kaip tų metų sausį.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Gyveno ta pačia dvasia
A. Valčiukui 1991 metų sausį buvo 24-eri.
Pasakojimą jis pradeda kiek nuo ankstesnių metų: laiko, kai visa šalis išgyveno pakilimą.
Jaunas pareigūnas 1988 metais pradėjo dirbti Šiaulių miesto VRS Nežinybinės apsaugos skyriuje. Vėliau buvo išsiųstas į milicijos mokyklą Rostove prie Dono.
„Išvažiavau, nes reikėjo mokytis. Iš ten buvau pėsčias pasiryžęs pareiti, kad tik dalyvaučiau įvykiuose. Buvo visuotinė euforija, nepriklausomybės siekis. Pabėgti negalėjau – pareigūnas. Dirbti norėjau, o tada buvo viena vidaus reikalų sistema.“
Tuo metu, prisimena šiaulietis, Lietuvos verslininkus buvo galima sutikti visoje Sovietų sąjungoje. Rostove prie Dono nueidavo į turgelį, ten pasikalbėdavo su lietuviais ir jausdavo, kokia dvasia visi kvėpuoja, ypač po Baltijos kelio.
„Visa tauta, ko gero, tuo sirgo. Bet kur galėjai sutikti žmogų, kuris bus kaip brolis, nors jis tau svetimas.“
Galiausiai A. Valčiukas sulaukė itin laukto rašto iš Lietuvos: atšaukiamas iš mokslų.
„Greit susirinkau daiktus. Vietiniai mokyklos vadovai nesuprato. Kas, kaip, ką galvojate?! Nors ir tarp karininkų buvo tokių, kurie suvokė, kad Lietuva nebeliks Sovietų sąjungoje. Vienas iš karto pasakė: suprantu, kad jūs esate visai kitokio lygio žmonės, jūs atsiskirsite. Jis man ir palinkėjo laimingo kelio į namus.“
Grįžęs į Šiaulius, A. Valčiukas pradėjo dirbti Vidaus reikalų skyriaus kriminalinėje paieškoje kinologu. Pagrindinis jo ginklas, be šaunamojo, buvo šuo – Rytų Europos aviganis Kentas. Labai patikimas, puikiai vykdęs komandas.
Šuniui buvo penkeri, kai pradėjo dirbti kartu. „Jis man davė suprasti, jog irgi yra patyręs, – juokiasi vyras. – Pasipykdavome, jei nevykdydavo komandos, vienas į kitą žiūrėdavome: „Na, ką?“
Šuo mokėjo rusiškas komandas, tad bendraudavo rusiškai. Žvalgyboje šis niuansas buvo patogus, nes Šiauliuose tuo metu kone kas antras kalbėjo rusiškai.
Stebėjo karinius objektus
A. Valčiukas prisimena: po Naujųjų 1991 metų valstybėje jautėsi karinis sujudimas – kažkas bus.
„Reikėjo neviešo patruliavimo, neviešų operacijų. Vaikščiodavau civiliai vilkėdamas, niekas nekreipia dėmesio, vedu šunį, kaip išėjęs pasivaikščioti, o mintys sukoncentruotos į kitus reikalus. Buvome nematomo fronto kariai: vykdėme žvalgybą, fiksavome, kas atvyksta, kas išvyksta, kiek žmonių.“
Vaikščiodamas su Kentu pro Zoknių garažus, užmegzdavo dialogą su praporščikais. Būdavo, kad prisėdęs prie garažiuko iš pašnekovo galėdavo išgirti viską: kas leidžiasi, dėl ko leidžiasi, kas nusileis. Vieną garažą buvęs policininkas ir dabar puikiai prisimena.
A. Valčiukui daugiausiai tekdavo stebėti karinius objektus: Zoknių karinį aerodromą ir karinį miestelį (dabar Purienų g.).
„Jei vyks neramumai, buvo tikimybė, kad vietiniai kariškiai nesikiš, nes daug karininkų gyveno Šiauliuose, turėjo kaimynus. Pasirenkama taktika, kad atvažiuotų visiškai kiti žmonės, kurie neturi ryšių ir emocijų tai šaliai, miestui ir darytų žiaurias akcijas.“
Transportinių lėktuvų tuo metu skraidydavo daug. A. Valčiukui tekdavo ir naktį gulėti karinio aerodromo prieigose.
Radijo stotis buvo didelė, nepatogi, stengdavosi priėjęs prie objekto jos neturėti, palikti mašinoje prie daugiabučio Radviliškio gatvėje. Pamatęs objektus, kurie gali kelti grėsmę, bėgdavo prie radijo stoties susisiekti su budėtoju. Tuo metu ir visi vadovai turėdavo pasidėję radijo stotis ant stalų, kad girdėtų, kas vyksta mieste.
„Atrodo, sovietų armija, postai, praėjimas nebegalimas. Ogi plyšys! Eini galvodamas, kas bus, tas. Žiūri, kad priartėjai prie karinio objekto. Rizikuoji, ką darysi. Buvo toks entuziazmas, kad galėjai kilometrą šliaužti pilvu. Labai svarbu, kad vadovai pasitikėjo. Aš esu kareivis, jei manimi pasitiki, padarysiu nepriekaištingai. Negailėjau valandų, nebijojau. Sako, kvailiai neturi baimės jausmo. Bet kai turi patikimą draugą, saugiau ir smagiau.“
A. Valčiukas prisimena, kaip kartą į karinį dalinį atėjo nuo Gudelių ežero pusės su kanistru rankose. Kareivis savo akimis negalėjo patikėti: „Iš kur tu atsiradai?!“ „Kamandyr (vade – rus.)! – kreipėsi į kareivį A. Valčiukas. – Įpilk kanistrą vandens.“ O į primygtinį klausimą, iš kur atsirado, atsakė paprastai: ėjęs šalia ir patekęs. Karys, pripylęs vandens, liepė parodyti, pro kur atėjęs. Šiaulietis parodė didžiulę skylę. Gavus leidimą eiti, iš kur atėjęs, A. Valčiukui beliko padėkoti.
„Sesuo dabar klausia, kur išeidavau naktimis. Sakau, į darbą. „Ką veikdavai?“ „Vaikščiodavau“, – nusijuokia buvęs pareigūnas.
Aerodrome – rami naktis
„Visi tuo metu gyveno mintimi, jog metame darbus ir važiuojame į Vilnių, į sostinę. Yra garbingesnių žmonių, kurie padėjo galvas už nepriklausomą Lietuvą, o mes darėme savo darbą tiesiogine šio žodžio prasme, nes kažkam reikėjo saugoti ir savo miestą, gyventojus, – kukliai sako A. Valčiukas. – Tą ir dariau. Su tokiu pakilimu! Neskaičiuodavome nei dienų, nei valandų.“
Pasak A. Valčiuko, žmonės tikėjosi baisiausio: „Šiauliuose daug kariuomenės, buvo didelė tikimybė, kad gali valdžią nušluoti vienu rankos mostu.“
Pareigūnai stebėjo ir susirinkusius prie Savivaldybės žmones: kad minioje nebūtų tokių, „kurie tik žiopčioja šūkius ir galvoja, kokią šunybę iškrėsti“.
Sausio 13-osios naktį A. Valčiukas budėjo su kolegomis. Ginkluotė buvo kukli: pistoletas ir automatas „Kalašnikov“, kelios pilnos apkabos su šoviniais, kas turėjo, kas neturėjo neperšaunamą liemenę, šalmą. Ekipuotės trūko.
Gavo nurodymą vykti į Zoknius stebėti objektą.
„Įdomiausia, kad tą naktį oro uoste sujudimo nebuvo. Net keista. Greičiausia buvo nurodyta kariškiams nesikišti į įvykius. Jei bus iš aukštai nuspręsta, vykdytojai atsiras netikėtai – tada visi kalbėjo apie Pskovo oro desanto diviziją. Mūsiškiai „pagonščikai“ – jokio judesio, viskas tuo pačiu rimtu, išvažiuoja budinti mašina, vėl grįžta. Šoko, kad būtų reikėję bėgti 5 kilometrus pranešti žinią, nebuvo.“
Bendras indėlis
„Visas revoliucijas, karus laimi žmonės. Eiliniai“, – sako A. Valčiukas. Kalbėdamas vis pamini, jog jo indėlis – nedidelis, visa tauta tuo metu buvo susitelkusi vienam tikslui.
„Buvo didvyriai, kurie žuvo, buvo sužaloti. Dar kartą pasikartosiu, yra žmonių, kurie gal didesnį darbą padarė, bet yra neįvertinti. Gal laužą kūrendamas įnešė daugiau dvasios visam pakilimui, nei aš. Visi kažką darėme, stengėmės dėl laisvos Lietuvos. Ją mes turime. Kokią turime, tokią. Tuo metu buvo svarbiausia, kad būsime nepriklausomi.“
A. Valčiukas sako, kad politikai ir tauta buvo išmintingi, nesiėmė brutalių priemonių, nepuolė okupantų. Išlaikė šaltą protą, niekas nepadarė nesąmoningų žingsnių, neišprovokavo.
Vakar A. Valčiukas dalyvavo Laisvės gynėjų susitikime Seime, Policijos departamente buvo apdovanotas policijos pasižymėjimo ženklu „Už atliktą pareigą 1991 m.“
Vyras sako, kad Sausio 13-ąją jam iki šiol virpa širdis. Kartais nuvyksta į Zoknius pasižiūrėti taip gerai pažįstamų, nors dabar ir pasikeitusių vietų. Aplink aerodromo teritoriją prieš 27 metus apėjo ne kartą – ir dabar apeitų užsimerkęs.
Į pokalbį vyras atsinešė vienintelę nuotrauką. Įrėmintą. Joje 1991 metų sausį įsiamžino abu su Kentu.
Asmeninė nuotr.
1991 metų sausis, Arūnas Valčiukas ir jo šuo Kentas. Su Kentu teko išsiskirti po dvejų metų, kai policininkas perėjo dirbti į operatyvaus valdymo skyrių. Aplankyti ištikimo partnerio nuvažiuodavo į kinologijos centrą.
„Kaip dabar yra, man sunku vertinti, gal visi galvojo, kad bus daug gražiau. Buvome tokie vieningi! Tomis dienomis mūsų šalyje buvo karo stovis, bet kada buvome pasiruošę elgtis didvyriškai“, – sako Arūnas Valčiukas. Lietuvai klestėti jis linki dar daug šimtų metų.
Begalinė naktis
Šiaulių miesto savivaldybės sutrikusio vystymosi kūdikių namų direktorei A. Kardašienei 1991 metais buvo 29-eri.
1990 metų kovo 24 dieną tuomet Šiaulių televizorių gamyklos inžinierė buvo išrinkta į pirmojo šaukimo Šiaulių miesto savivaldybės tarybą. Taryboje dirbo 67 deputatai, Zokniuose išrinktas kariškis posėdžiuose nepasirodydavo.
„Pirmojo šaukimo Nepriklausomos Lietuvos tarybos nariai buvome idealistai, tarybos posėdžiai vykdavo iki 21, 24 valandos. Kol išanalizuodavome, neišsiaiškindavome, nesiskirstydavome“, – sako A. Kardašienė.
1991 metų sausio 12-ąją, šeštadienį, A. Kardašienė dalyvavo vestuvių šventėje Gilvyčiuose. Čia ir užklupo naujienos iš Vilniaus.
„Ne tiek aš išsigandau, kiek mama išsigando. Mamos tėtis buvo partizanas, ji žinojo, ką reiškia bėgti iš namų, slapstytis, visa tai šeima perėjo. Ji sureagavo labai skausmingai, mes abi priėmėme sprendimą, kad reikia važiuoti namo“, – prisimena A. Kardašienė.
Ir tik dabar susimąsto: niekada nėra paklaususi, kaip baigėsi vestuvės.
Grįžusi į Šiaulius, persirengė, atsibučiavo su mama, vaiku ir išvažiavo. Atžalai buvo ketveri. Mama atkalbinėjo nevažiuoti. Išsikvietė taksi.
Šiandien A. Kardašienė juokiasi iš savo „naivaus patriotiškumo": įsivaizdavo, kad tą naktį visi žmonės turi vienas kitam padėti. Bet nuvažiavusi iki Savivaldybės, taksistui sumokėjo dvigubu tarifu: „Pagalvojau, kad žmogus neatliko pareigos iki galo...“
Į Savivaldybę, sako A. Kardašienė, atvyko visi deputatai. Jei kurių nesimatė, buvo kituose objektuose.
„Lankauską mačiau, Tručinską, Joną Bartkų, Zolubą, Ladietienę, Paplauskienę.. – po truputį atkurti tos nakties vaizdą bando A. Kardašienė. – Niekada nesu mintyse iš naujo sukusi tos nakties filmo, dabar pirmą kartą. Net negalvojau apie tai. Galvojau, viskas baigėsi ir gerai.“
Prisimena, kad Savivaldybės kabinetai buvo atrakinti. Buvo kava, sumuštiniai. „Kas juos sutepė? Nežinau. Kiekvienas žinojo savo vietą, nors niekas aiškios komandos nebuvo gavęs. Tuo metu atrodė, kad visi daro didelius darbus.“
A. Kardašienės funkcija buvo registruoti informaciją. Kiekviena žinia buvo labai svarbi. Išeidavo į balkoną. Aplink būrėsi šiauliečiai, nešiojo arbatą.
„Kai balkone pamatai žmones gyva grandine, suvoki, kiek žmogus turi potencijos ir galimybių. Bet koks žodis tampa toks garsus, toks didingas, atrodo, apkabintum visus, išbučiuotum.“
Baisiausia buvo, sako A. Kardašienė, kai užgeso televizorius. Pasitelkė pažįstamus televizorių gamykloje, radijo mėgėjus – gyvybiškai reikėjo žinių. Kai įsijungė Kaunas, pasidarė ramiau, kad bent informacija bus galima pasikeisti.
„Įtampos daug. Manau, visų buvo vienodas noras išgyventi tą naktį, sulaukti rytojaus ir tada galvoti, kas bus toliau. Savo dalyvavimo procese nesureikšminu, žygdarbio nepadariau. Man ta naktis buvo begalinė, laukimas slogus. Laiko sąvokos nebebuvo. Laikas įgavo kitokį matą, laikrodis ant rankos nebeturėjo reikšmės.“
Neatsimena, ir kada grįžo namo. Buvo šviesu.
Gyvenimas pagal dainą
„Buvau jauna – iš tų idealistų, kurie galvoja, kad mano žodis, darbai labai reikalingi Lietuvai. Aš ir dabar taip galvoju. Jei ne aš, tai, kas? Šiandien tą patį padaryčiau. Nesudvejočiau, gal tik šeima labiau pasirūpinčiau, sakyčiau, išvažiuokite. Tuo metu minties juos apsaugoti nebuvo.“
A. Kardašienė svarsto: gal tas jausmas paveldėtas iš senelio, Nepriklausomos Lietuvos savanorio, partizano? Atsakomybė persiduoda iš kartos į kartą.
Šiaulietė mano, kad ir šiandien, jei Lietuvą ištiktų pavojus, žmonės susivienytų: „Tik turime poreikį nuolat bambėti. Pykstame patys ant savęs vien todėl, kad nemokame atsisėsti ir pakalbėti, prisiminti, pervertinti vertybes. Jei sugebėtume tarpusavyje gražiai bendrauti, viskas būtų gerai.“
A. Kardašienei labai patiko Zitos Kelmickaitės laidoje išgirsta dieduko iš Žemaitijos daina. Visų žodžių neprisimena, bet jis dainavo: „Dešimt Dievo įsakymų, devyni chorai, septyni sakramentai, penki rožančiai, trys „Tėve mūsų“ ir vienas Dievas.“
Šiaulietė tiki: jeigu pagal šią dainą gyventume, gyvenimas būtų kitoks.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
„Kūrėme Lietuvą taip, kaip mokėjome. Darėme darbus, tikėdami, kad jie geri, kad tikrai taip reikia. Manau, ir dabartiniai politikai mano, kad Lietuvą daro gražesnę. Bet būtų galima padaryti tą patį darbą turint mažiau pykčio. Daugiau šypsenų, daugiau gero žodžio“, – sako Audronė Kardašienė, pirmosios Šiaulių miesto savivaldybės tarybos narė.