
Naujausios
Nuo šluotos Londone...
Kelmiškis Vitalijus Norbutas gamina vienetinius baldus iš medžio. Gamina su meile, nes nori suteikti džiaugsmo savo krašto žmonėms. Darbą prilygina hobiui. Dirbtuvėse kartais užsibūna iki vėlumos.
Pradžią daug kūrybingumo ir žinių reikalaujančiam verslui davė Londonas, kuriame savo darbus jaunas vaikinas pradėjo nuo šluotos. Per penkerius svetur praleistus metus Vitalijus dieną dirbo, o vakarais trejus metus lankė koledžą, kur mokėsi staliaus amato ir svajojo apie laiptų ir baldžiaus verslą gimtinėje.
„Ten nenorėjau kurti gyvenimo. Traukė Lietuva“, – sako Vitalijus, kuris, dar būdamas Londone, su žmona Jurgita nusipirko namelį Kelmėje.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Pamatyti gyvenimo
Vitalijus Norbutas – namų ūkio meistras. Pabaigęs mokslus patraukė į Londoną. Ten darbavosi jo dėdė stalius.
„Darbus Londone pradėjau nuo šluotos, – kukliai apie pradžią svetur pasakoja buvęs emigrantas. – Kreipiausi į agentūrą. Kur siųsdavo, ten eidavau atlikti įvairiausių pagalbinių darbų.“
Likimas lėmė sutikti šešiasdešimtmetį anglą. Jis turėjo mažą įmonėlę, kuri atlikdavo smulkius staliaus darbus privačiuose namuose. Kartais pataisyti durų, užrakto, laiptų, sustatyti baldų jis nusiųsdavo Vitalijų. Tuomet vaikinas ir užsidegė noru išmokti daryti laiptus.
Nusipirko aštuonetą knygų, susirado koledžą, kuriame mokė staliaus amato. Pradėjo lankyti jį vakarais. Ten turėjo galimybę pasisemti daugiau žinių negu Lietuvos profesinėse mokyklose. Didesnė šalis, labiau pažengusios naujos technologijos. Lietuvoje profesionalių medžio meistrų niekas neruošia.
„Staliaus amatas ir kiti medžio darbai tik iš pirmo žvilgsnio atrodo paprasti. Medį reikia pažinti, žinoti, kaip jis linksta, kaip derinti raštą, kuo ir kaip geriausia klijuoti“, – apie savo amato subtilybes pasakoja Vitalijus.
Besimokydamas koledže jis pradėjo dirbti drauge su dėde. Iš jo pasisėmė taip pat labai daug patirties. Su dėde atlikdavo vidaus apdailą, šiltindavo namus, vertėsi kitokiais darbais.
Po metų į Londoną iš Kelmės atvažiavo Vitalijaus draugė, dabartinė jo žmona Jurgita. Jai apie savo svajones išmokti daryti laiptus, o gal ir baldus pirmajai ir prasitarė Vitalijus.
Vaikinas po truputį pirko staliui reikalingus įrankius. Taupė pinigus verslo ir gyvenimo pradžiai. Tačiau nepasmerkė savęs valgyti tik konservus: „Gyvenome normaliai. Mėgome pakeliauti, papramogauti, nueiti į kavinę. Bet drąsiai galėjome imti paskolą, kai pasitaikė namas Kelmėje. Žinojome, kad išmokėsime.“
Į Tėvynę, į krizę
Tuo metu, kai Lietuvoje siautėjo 2008 metų krizė, daugelis bėgo iš Tėvynės. Jurgita ir Vitalijus – atvirkščiai, sugrįžo. Po penkerių Londone praleistų metų.
„Pamatėme gyvenimo, pasaulio. Šio to išmokome, – aiškina Vitalijus. – Visada mus traukė Lietuva. Neketinome svetur kurti gyvenimo. Norėjau savo verslo. O Londone jį pradėti būtų sunku. Reikėtų daug pradinio kapitalo. Brangi patalpų nuoma.“
Visą laiką būti samdytu darbininku taip pat nesinorėjo. Kol pavykdavo uždirbti 150 svarų per dieną, likti Anglijoje būtų apsimokėję. Bet, vėliau privažiavo rumunų. Jie dirbo pigiau. Už vieną lietuvį darbdavys galėjo pasamdyti tris rumunus. Sumažėjo galimybės.
Per pačią krizę jauna šeima sugrįžo į Kelmę, kurią ir tuomet, ir iki šiol kankina nedarbas. Jaunai šeimai turėjo gimti sūnus. Dar nebaigta grąžinti paskola bankui. Reikia remontuoti namą. Daug ką Vitalijus galėjo padaryti savo rankomis. Bet medžiagoms reikėjo pinigų. Privalėjo ko nors imtis.
Jurgitos tėvai Pavydų kaime turėjo lentpjūvę. Joje buvo staklių. „Kurkis ten, daryk ką nors“, – patarė Vitalijui.
Jis nusipirko medienos ir nusprendė daryti laiptus. Klientui patiko. Jis parekomendavo kitiems savo pažįstamiems. Kai pritrūkdavo klientų, Vitalijus dėdavo skelbimus į laikraščius.
Vienas šiaulietis paprašė sumeistrauti medinę lovą. Įvykdė prašymą. Klientui įtiko. Taip ir kaitaliojosi gaminiai – tai laiptai, tai spinta, tai virtuvės spintelės, tai stalas, tai lova...
Iš pradžių buvo sunku. Reikėjo sukaupti daug informacijos – kur gauti geros medienos, klijų, lakų.
Lentpjūvę pardavė. Teko nuomotis dirbtuves kitur. Vitalijus prisiglaudė buvusio linų fabriko patalpose. Keletą metų dirbo ten. Dabar nusipirko buvusią parduotuvę priemiestiniame Gaštynų kaimelyje, įsirengė nuosavas dirbtuves.
Ateities profesija
Dažną vakarą savo dirbtuvėse Vitalijus užsibūna iki vėlumos. Medžio darbai pareikalauja daug kantrybės ir kruopštumo. Tačiau kiekvieną gaminį meistras daro su įkvėpimu ir meile. Nori pradžiuginti savo klientą. Nes jis nori vienetinio baldo, tokio, kokio niekas neturi.
Neretai klientas atsiunčia keletą senovinių baldų nuotraukų. Vienos detalės nori iš vieno baldo, kitos – iš kito. Meistras privalo sudėlioti tas detales į vieną visumą ir sukurti visiškai naują gaminį. Tai labai įdomu, tačiau užima laiko.
Pavyzdžiui, lovą baldžius gamina visą savaitę. Jos savikaina – nemaža. Kartais už darbą lieka gana simbolinė suma. O iš jos dar reikia pirkti medžiagas.
Medinių baldų poreikis didėja. Žmonės nori ne trumpalaikio iš plokščių pagaminto, o natūralaus medinio daikto, padaryto pagal individualų užsakymą.
„Tai ateities profesija, – įsitikinęs Vitalijus. – Mediniai baldai turi išliekamąją vertę. Juos galima nušveisti, perlakuoti arba perdažyti ir taip atnaujinti. Jų gali užtekti ne vienai kartai.“
Užsakymų nestokojantis V. Norbutas kol kas dirba vienas. Neskaičiuoja kiek valandų sugaišta prie vieno gaminio. Medžiu kvepiančiose savo dirbtuvėse tiesiog užsimiršta. Kartais dirba, kol nepaskambina žmona ir nepakviečia vakarienės.
Padėjėjų nesamdo. Jeigu turėtų darbuotojų, reikėtų jiems vadovauti. Nebūtų kada dirbti pačiam. O jam labiau patinka pačiam dirbti negu vadovauti.
„Žmogus be šešių šimtų eurų nedirbs. Kad tiek gautų į rankas, turi uždirbti bent tūkstantį. Abejoju, ar pavyktų išlaikyti tokią brangią darbo vietą, aprūpinti darbuotoją reikalingais įrankiais. O jeigu jis nesugebės, neturės atsakomybės, gaminį padarys nekokybiškai? Nukentės mano reputacija. Be to, niekada negali žinoti, ar pajėgsi darbuotoją aprūpinti darbu. O gal vieną dieną pritrūksi užsakymų?"– svarsto Vitalijus.
Nesigaili sugrįžę
Norbutai nesigaili sugrįžę į Lietuvą. Mažais žingsneliais, tačiau eina į priekį. Augina aštuonerių metų sūnų ir kelių mėnesių dukrelę.
„Mano versle nėra aukso kalnų. Už darbą lieka tik apie trečdalis gaminio vertės. Tačiau pragyvenimui užtenka. O darbas man prilygsta pomėgiui. Nemonotoniškas. Kaskart darai vis naujus dalykus. Žmonės dabar pamėgo senovinį stilių. Įdomu pastudijuoti nuotraukas. Pasukti galvą, kaip padaryti tą ar kitą baldą“,– atvirai kalba Vitalijus.
Jauna šeima nesigaili grįžusi iš užsienio. Gerai, kad neužsibuvo per ilgai, grįžo anksčiau. Juk grįžus vėl viską tenka pradėti nuo nulio. Tenka vėl iš naujo megzti socialinius ryšius. Jauniems tai daryti lengviau.
„Anglijoje liko daug mūsų draugų, pažįstamų, giminaičių, – pasakoja Vitalijus. – Jie per giliai ten įleido šaknis. Jau nebegrįš. Nori ten užsidirbti pensijas. O jų vaikai jau kalba tik angliškai. Nenorės į Lietuvą net senatvėje.“
Norbutams užtenka ir Lietuvos. Užtenka rinkos nedideliam savo verslui. Užtenka mažo Kelmės miestelio, su kuriuo suaugę visa širdimi.
Autorės nuotr.
Į savo verslą Vitalijus Norbutas sudeda daug meilės. Todėl viską nuo pradžios iki galo daro pats. Samdytas žmogus dirbtų atmestiniau.
Vitalijus Norbutas geriausiai jaučiasi savo Tėvynėje.
Asmeninės nuotr.
Baldus Vitalijus Norbutas nuveža ir pastato kliento namuose.