Šimtmečio parodoje – tarpukariu kvepiantis muilas

Šimtmečio parodoje – tarpukariu kvepiantis muilas

Šimt­me­čio pa­ro­do­je – tar­pu­ka­riu kve­pian­tis mui­las

Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jus Lie­tu­vos vals­ty­bės at­kū­ri­mo šimt­me­tį pa­svei­kins dviem pa­ro­do­mis: „Svei­ka, Nep­rik­lau­so­mo­ji! Tau­tiš­ku­mo ir mo­der­nu­mo ženk­lai tar­pu­ka­rio Lie­tu­vo­je“ ir „Tra­di­ci­ja ir mo­der­nu­mas tar­pu­ka­rio Lie­tu­vos fo­tog­ra­fi­jo­je“. Mu­zie­ji­nin­kai apie tau­tiš­ku­mą ir mo­der­nu­mą kal­bės pa­si­telk­da­mi įvai­riau­sias te­mas ir eks­po­na­tus, pa­vyz­džiui, net tar­pu­ka­rio mui­lą, ku­rio kva­pą užuo­sti ga­li­ma ir šian­dien.

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

No­ras at­si­gręž­ti ir kal­bė­ti

„Auš­ros“ mu­zie­jaus Is­to­ri­jos sky­riaus ve­dė­jos pa­rei­gas lai­ki­nai ei­nan­ti Au­gus­tė La­bens­ky­tė ir ve­dė­jos pa­va­duo­to­ja Vil­ma Ka­ri­naus­kie­nė at­sar­giai pa­ke­lia 1918 me­tų va­sa­rio 19 die­nos „Lie­tu­vos ai­do“ eg­zemp­lio­rių su at­spaus­din­tu Lie­tu­vos ne­prik­lau­so­my­bės ak­to teks­tu.

Tai – vie­nas iš mu­zie­jaus sau­go­mų eks­po­na­tų, ku­rį bus ga­li­ma pa­ma­ty­ti Chaimo Fren­ke­lio vi­lo­je nuo Va­sa­rio 16 die­nos iki bir­že­lio pa­bai­gos. Eks­po­na­tas su de­di­ka­ci­ja do­va­no­tas bib­lio­te­ki­nin­ko Pra­no Raz­mu­ko.

„1918 me­tais Va­sa­rio 16-ąją Lie­tu­vos Ta­ry­ba vie­nin­gai priė­mė Nep­rik­lau­so­my­bės Ak­tą, tai bu­vo vie­nas iš pa­ma­ti­nių do­ku­men­tų Lie­tu­vos is­to­ri­jo­je. Pri­rei­kė ke­le­to me­tų, kad ne­prik­lau­so­my­bė bū­tų ap­gin­ta ir įtvir­tin­ta. Žiū­rint iš šių die­nų, ste­bi­na tas trum­pas 22 me­tų lai­kas ir tai, kiek bu­vo su­ge­bė­ta per jį pa­siek­ti. Da­bar, mi­nint 100-metį, no­ri­si vėl at­si­gręž­ti į šį lai­ko­tar­pį ir vėl apie tai kal­bė­ti“, – sa­ko V. Ka­ri­naus­kie­nė.

„Auš­ros“ mu­zie­jus į šimt­me­čio ren­gi­nius žen­gė dar 2016 me­tais, pa­ren­gęs pa­ro­dą ir pa­ro­dos kny­gą „Nep­rik­lau­so­mų vals­ty­bių – Lie­tu­vos ir Lat­vi­jos – kū­rė­jai Min­tau­jos gim­na­zi­jo­je“ apie gim­na­zi­ją bai­gu­sias žy­mias as­me­ny­bes: tar­pu­ka­rio pre­zi­den­tus, prem­je­rus, mi­nist­rus, ne­prik­lau­so­my­bės ak­to sig­na­ta­rus, moks­li­nin­kus, me­ni­nin­kus. Pa­ro­dos ati­da­ry­mu Lat­vi­jo­je ofi­cia­liai bu­vo pra­dė­ti vals­ty­bės šimt­me­čio ren­gi­niai.

Praė­ju­sių me­tų Va­sa­rio 16-ąją ši pa­ro­da bu­vo pri­sta­ty­ta Šiau­liuo­se, Ch. Fren­ke­lio vi­lo­je, vė­liau ke­lia­vo po ki­tus mies­tus.

Ste­bi­na pa­sie­ki­mais

Pa­ro­da „Svei­ka, Nep­rik­lau­so­mo­ji! Tau­tiš­ku­mo ir mo­der­niš­ku­mo ženk­lai tar­pu­ka­rio Lie­tu­vo­je“ bus eks­po­nuo­ja­ma Chai­mo Fren­ke­lio vi­lo­je, ki­ta pa­ro­dos da­lis – „Tra­di­ci­ja ir mo­der­nu­mas tar­pu­ka­rio Lie­tu­vos fo­tog­ra­fi­jo­je“ bus ro­do­ma Fo­tog­ra­fi­jos mu­zie­ju­je.

„Svei­ka, Nep­rik­lau­so­mo­ji!“ – šį pa­svei­ki­ni­mą mu­zie­ji­nin­kės pa­si­sko­li­no iš tar­pu­ka­rio li­te­ra­tū­ros. Tai bus pa­ro­dos leit­mo­ty­vas. Kiek­vie­nai pa­ro­dos te­mai ren­gė­jos ieš­ko­jo ci­ta­tų, tar­si api­bend­ri­nan­čių eks­po­na­tus to lai­ko­tar­pio žmo­nių lū­po­mis.

„Pa­ro­da iš­ryš­kins ne at­ski­ras as­me­ny­bes, bet vi­suo­me­nę, kar­tu kū­ru­sią Lie­tu­vą, su­for­ma­vu­sią stip­rias ver­ty­bes. Siek­si­me la­biau pa­žin­ti tar­pu­ka­rio žmo­nes, – sa­ko V. Ka­ri­naus­kie­nė. – Su­si­ža­vė­ji­mą ke­lia vi­suo­me­nės pa­žan­ga. Jau­na vals­ty­bė bu­vo pa­si­ry­žu­si ei­ti mo­der­niu ke­liu, ly­giuo­tis į mo­der­nias vals­ty­bes. Tuo pa­čiu tau­tiš­ku­mas to me­to vi­suo­me­nė­je bu­vo vis­ką api­man­tis reiš­ki­nys. Tai – mo­der­nė­jan­ti vals­ty­bė, pui­kiai su­vo­kian­ti sa­vi­tu­mą, uni­ka­lu­mą.“

Tarp­tau­ti­nė­se pa­ro­do­se Lie­tu­va pri­si­sta­ty­da­vo ro­dy­da­ma liau­dies me­ną ir su­lauk­da­vo pa­si­se­ki­mo. „Auš­ros“ mu­zie­ju­je sau­go­mi eks­po­na­tai, pri­sta­ty­ti 1935 me­tais Pa­ry­žiu­je. Mu­zie­ji­nin­kai ar­chy­vuo­se ap­ti­ko eks­po­na­tų są­ra­šus, o pa­gal juos – ir Pran­cū­zi­jo­je pa­bu­vo­ju­sius eks­po­na­tus. Tai – liau­dies me­no dir­bi­niai: kau­kės, laz­da, pyp­kė, šiau­di­nė skry­bė­lė, vy­žos.

Ren­gia­mo­je pa­ro­do­je bus ro­do­mas Pran­cū­zi­jos pa­ro­dos frag­men­tas. „No­ri­me at­kreip­ti dė­me­sį, jog mū­sų sa­vi­tu­mas bu­vo įdo­mus jau ta­da glo­ba­lė­ju­sia­me pa­sau­ly­je“, – sa­ko A. La­bens­ky­tė.

Ša­lia tau­to­dai­lės bus ir daik­tų, at­sklei­džian­čių mo­der­nų gy­ve­ni­mą. Tai – Lie­tu­vos pra­mo­nės ga­mi­niai, ap­ran­gos de­ta­lės nuo ba­te­lių iki ran­ki­nu­kų.

V. Ka­ri­naus­kie­nė ati­da­ro dė­žu­tę, ku­rio­je gu­li tar­pu­ka­rio mui­las. „Lie­tu­vos mui­las Pa­ne­vė­žy“, – įspaus­ta vie­no­je pu­sė­je. Ki­to­je – už­ra­šas „Bi­te­lė“ su sau­lės ir bi­čių sim­bo­liu. Ar mui­las te­bek­ve­pia? Pa­si­len­kus prie dė­žu­tės, pa­si­jau­čia ska­nus maž­daug aš­tuo­nių de­šimt­me­čių kva­pas, iš­sau­go­tas mu­zie­ju­je.

Vil­niaus va­da­vi­mas, Klai­pė­dos su­ki­li­mas, Vy­tau­to Di­džio­jo kul­tas, Da­riaus ir Gi­rė­no žyg­dar­bis – te­mos, ku­rioms tar­pu­ka­riu bu­vo skir­tas ypa­tin­gas dė­me­sys.

„Eks­po­nuo­si­me pla­ka­tus, at­si­šau­ki­mus, ro­dan­čius be­ga­li­nį tau­tos pa­si­ry­ži­mą. Mi­nė­tos te­mos bu­vo itin pla­čiai pa­skli­du­sios, ga­min­ti ir įvai­riau­si daik­tai: laik­ro­džiai ar tau­pyk­lės, skir­ti Vil­niui va­duo­ti“, – sa­ko A. La­bens­ky­tė.

Tar­pu­ka­rio gy­ve­ni­mas li­ko už­fik­suo­tas fo­tog­ra­fi­jo­se, ku­rio­se įam­žin­ta lais­va­lai­kio kul­tū­ra, gro­žio kul­tas, ma­da, o kar­tu – ir pa­trio­tiš­kai nu­si­tei­ku­si vi­suo­me­nė, vie­ni­ja­ma bend­rų tiks­lų.

Tar­pu­ka­rio pa­sie­ki­mų vai­sius – ir „Auš­ros“ mu­zie­jus, įkur­tas 1923 metais ko­vo 11 die­ną. Šį įvy­kį is­to­ri­nė Pre­zi­den­tū­ra Kau­ne įtrau­kė tarp reikš­min­giau­sių Pir­mo­sios Lie­tu­vos Res­pub­li­kos įvy­kių.

„Šiau­liai bu­vo svar­bus tar­pu­ka­rio Lie­tu­vos mies­tas, o Pe­lik­so Bu­gai­liš­kio va­do­vau­ja­ma Kraš­to­ty­ros drau­gi­ja, įsteig­tas mu­zie­jus pa­dė­jo pa­grin­dus et­nog­ra­fi­niams mu­zie­jams kurtis, for­ma­vo teo­ri­nį pa­grin­dą, pri­si­dė­jo prie tau­tiš­ku­mo sklai­dos“, – sa­ko V. Ka­ri­naus­kie­nė.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Pa­ne­vė­žy­je pa­ga­min­tas mui­las „Bi­te­lė“.

Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus Is­to­ri­jos sky­riaus ve­dė­jos pa­rei­gas lai­ki­nai ei­nan­ti Au­gus­tė La­bens­ky­tė (kai­rė­je) ir ve­dė­jos pa­va­duo­to­ja Vil­ma Ka­ri­naus­kie­nė ro­do vie­ną iš Lie­tu­vos vals­ty­bės at­kū­ri­mo šimt­me­čiui ruo­šia­mos pa­ro­dos eks­po­na­tų – 1918 me­tų „Lie­tu­vos ai­do“ nu­me­rį.

1918 me­tų va­sa­rio 19 die­nos „Lie­tu­vos ai­dą“ su de­di­ka­ci­ja mu­zie­jui yra do­va­no­jęs bib­lio­te­ki­nin­kas Pra­nas Raz­mu­kas.

Mo­ni­kos PO­CIE­NĖS nuo­tr.

Rai­ži­nys „Nuk­ry­žiuo­ta­sis“, 1935 me­tais eks­po­nuo­tas tarp­tau­ti­nė­je pa­ro­do­je Pa­ry­žiu­je, Tro­ka­de­ro mu­zie­ju­je. Aut. ne­ži­no­mas, XIX a. Iš Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus rin­ki­nių.

Vie­nos iš svar­biau­sių tar­pu­ka­rio Lie­tu­vos vi­suo­me­ni­nių or­ga­ni­za­ci­jų – Lie­tu­vos šau­lių są­jun­gos na­riai – vė­lia­vos pa­šven­ti­ni­mo iš­kil­mė­se. Pir­mo­je ei­lė­je cent­re sė­di Šau­lių są­jun­gos įkū­rė­jas ir pir­mi­nin­kas V. Put­vins­kis-Pūt­vis. Fot. La­za­ris Da­ni­nas, 1928 m. Iš Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus rin­ki­nių.

Mo­der­nė­jan­ti tar­pu­ka­rio Lie­tu­va. Ak­ci­nės bend­ro­vės „Mais­tas“ mė­sos fab­ri­kas Šiau­liuo­se. Fotografas ne­ži­no­mas, XX a. 4-asis deš. Iš Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus rin­ki­nių.