
Naujausios
Netikėtas radinys: vaikų svajonės atrastos po 47 metų
Šiauliuose tarp Trakų ir Pakalnės gatvių vamzdynus keičiantys darbininkai atrado netikėtą kalėdinę dovaną – spalvoto stiklo butelyje ant popieriaus lapelių surašytas vaikų svajones. Jos atkastos iš 1970 metų rugsėjo 1-os dienos. Rasa norėjo būti ūkininke, Sigutis – traukinio „vairuotoju“, o Saulius – kosmonautu.
AB Panevėžio statybos tresto filialo „Gerbusta“ darbuotojai atsargiai ir rūpestingai suklijavo rastus lapelius – gal prieš Kalėdas kažkas juose atras save? Viena vaikiška svajonė nuvedė pas žinomą šiaulietį gydytoją kardiologą Robertą Mažutavičių.
Loreta KLICNER
loreta@skrastas.lt
„Lobis“ buvusio darželio kieme
Į redakciją Vytautas Žilys, AB Panevėžio statybos tresto filialo „Gerbusta“ darbų vadovas, užėjo ketvirtadienį. „Štai, ką radome“, – ištiesė suklijuotus popieriaus lapelius ir sudėtus į tris aplankus.
Netikėtą Kalėdų dovaną darbininkai rado kasdami seną vamzdyną Pakalnės gatvėje šalia pastato, kuriame dabar įsikūręs miesto Švietimo skyrius, Vaiko teisių apsaugos skyrius ir kelios kitos įstaigos. Anksčiau čia veikė 7-asis vaikų lopšelis-darželis.
„Gerbustos“ darbininkas Eduard Kabakov nuvedė prie nedidelės medžių alėjos, kurios viduryje atkasus seną vamzdyną surado „lobį“.
„Bekasant pasigirdo kažkoks garsas. Stop, pagalvojau, – pasakojo E. Kabakov. – Ten buvo spalvotas butelis, toks ilgas. Pamatėme, kad ten vaikų rašteliai. Negiliai buvo, gal 30 centimetrų gylyje įkasta.“
Butelis pažiro šukėmis, tačiau popieriaus lapelius vyrai surinko. Jiems toks radinys – pirmasis ir labai malonus. O dar prieš Kalėdas! Vyrai tikisi, gal kažkas atsilieps?
Vaikų svajonės
17-a popieriaus lapelių tilpo ant trijų A3 formato lapų. Visur data – 1970 metai, rugsėjo 1-oji. Ar tai atsisveikinimas su darželiu? Gali būti, kad vaikų svajones užrašė tėveliai ir mamytės, tik Sigutis Avižėnas pats išvedžiojo, kuo norėtų būti: „traukiniuo vairotoju“.
„Aš noriu būti daktare arba pardavėja. Audronė“, „Labai norėčiau po kurio laiko pakeisti auklėtoją Danutę, Rasa Jušk.“, „Aš noriu būti tokia auklėtoja, kaip auklėtoja Danutė, Jolanta G.“, „Aš užaugęs būsiu lakūnas. Skraidysiu tik reaktyviniu. 6 metų Vaicekauskas Aidas.“
„Užaugęs noriu būti vairuotoju, vairuoti autoinspekcijos valdišką „Volgą“. Draugams linkiu sėkmės moksle. Gintaras Gaurilčikas“, „Rasa Pivoraitė nori būti ūkininke“, „Dabulskis Artūras (nurodytas adresas). Noriu būti kariškiu“, „Norėčiau būti kirpėja arba gydytoja, bet geriau kirpėja... Dainelė G.“, „Noriu būti dailininku. Egidijus G.“, „Aš noriu būti kosmonautu. Pauliukonis Saulius“, „Ela nori būti muzikante“, „Rimvydo svajonė būti mechaniku“.
Violetai Palujanskaitei skirti net du linkėjimai. Jos mama rašė: „Tegu tavo gyvenimo kelias būna tiesus ir teisingas. Dabar tu maža, tau tik septyni metai, suaugusi mokėk atskirti gėrį nuo blogio, būk pati gera ir tau bus kiti geri (...) Linkiu gyvenime pasiekti tai, kas geriausia ir ko širdelė tavo trokšta (...).“
Šalia vaikų svajonių, norų ir jiems skirtų linkėjimų yra ir vienas mažas popieriaus lapelis – „Diana Vileikytė, auklėtoja“.
Vienas iš užrašytų palinkėjimų – visada prisiminti darželį Nr.7. Vadinasi, vaikai, kurių svajonės pasibeldė po 47 metų, buvo šio darželio auklėtiniai.
Netikėtas susitikimas
Viename lapelyje parašyta: „Robertas Mažutavičius. Užaugęs noriu būti gydytoju chirurgu. 70.IX.1.“ Ar gali būti, jog tai – žinomo šiauliečio gydytojo kardiologo Roberto Mažutavičiaus svajonė?
„Taip, aš lankiau 7-ąjį vaikų darželį, – nustebo gydytojas, kai paklausiame, ar tai galėtų būti jo prieš 47-erius metus užrašytas noras. – 1970 metų rugsėjo pirmoji – tai diena, kai aš pradėjau eiti į pirmąją klasę, dar nebuvau septynerių.“
Su gydytoju susitinkame Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, Širdies ir kraujagyslių centro I kardiologijos skyriuje. R. Mažutavičius susidomėjęs žvelgia į ant popieriaus suklijuotus lapelius.
„Atsimenu, kad buvo graži diena, švietė saulė, – šilti prisiminimai nukelia mediką į 1970-ųjų rugsėjo 1-ąją. – Sodinome medelį ir užkasėme po juo savo norus. Buvome su tėveliais. Mes atėjome į darželį atsisveikinti“. Jis svarsto, kas – mama ar tėvelis – užrašė jo svajonę?
Paskambinęs mamai, pasitikslina: darželį lankė dvejus metus, nuo 1968-ųjų rugsėjo pirmosios, auklėtoja buvusi vardu Danutė. Ji sakydavo, kad mažasis Robertas nenori mokytis: žiūri per langą, nors kai paklausdavo, visada atsakydavo. Atmintyje išlikęs toks būsimo mediko vaizdas: vaikščioja po darželio kiemą, ieško žolyčių, vabaliukų. Auklėtoja mamai sakiusi, kad sūnus turbūt bus gamtininkas, nes labai domėjosi gamta.
R. Mažutavičius prisimena, kad buvo su mama nuėjęs pas auklėtoją įrodyti, kaip gerai mokosi mokykloje. Jis baigė aukščiausiais pažymiais Šiaulių Juliaus Janonio vidurinę mokyklą, dabartinę gimnaziją.
Dabar žinomas medikas kartais susitinka su viena darželio auklėtoja, bet ji ne Danutė, galbūt turėjo du vardus? Žvelgdamas į popieriaus lapelius jis prisimena, kad su Aidu kartu mokėsi vienoje mokykloje.
Vaikiška R. Mažutavičiaus svajonė išsipildė, nors tapo ne chirurgu, bet kardiologu. „Gal vaikui labiau imponavo chirurgas? – svarsto R. Mažutavičius. – Kai augi šeimoje, kurioje tėvelis gydytojas, jo pasakojimai apie darbą įstringa. Mes abu su seserimi tapome gydytojais. Mano sūnus sakė nebus daktaru, o dukra jau yra vidaus ligų rezidentė.“
R. Mažutavičius nesirinktų kito profesinio kelio: „Man gydytojo kardiologo profesija patinka. Sako, jeigu nori nedirbti, pasirink darbą kaip hobį. Aš taip ir jaučiu.“
„Po studijų Kauno medicinos institute siūlė likti dėstytojauti, bet aš norėjau praktikos. Atvažiavau į Šiaulius, gal tai buvo labiau tėvų noras, aš galvojau apie Klaipėdą. Iš pradžių dirbau apylinkės terapeutu, kaip šeimos daktaras. Kadangi buvau jaunas, dar nevedęs, pradėjau dirbti ligoninėje kaip savanoris, kad įgyčiau praktikos. Po to dirbau reanimacijoje, kardiologijoje. Pradėjau specializuotis kardiologijoje: studijas baigiau 1984 metais, o nuo 1991 metų padėjau dirbti kaip kardiologas“, – savo kelią į svajonę prisiminė R. Mažutavičius.
O kaipgi vaikystės susidomėjimas gamta?
„Domėjimasis gamta išliko, – sako R. Mažutavičius. – Gal ne vabaliukais, bet mėgstame su žmona keliauti. Visada labiau traukia kelionės, kuriose daugiau gamtos, negu miestų architektūros. Patinka vasarą vaikščioti po kalnus.“
R. Mažutavičius nusifotografuoja savo ir kitų buvusių darželinukų surašytas svajones – parodys vaikams.
„Smagu, kad darbininkai juos išsaugojo. Juk tai prieš 47 metus... Tada buvo baigtas vienas gyvenimo etapas. Laukė žingsnis į ateitį“, – šypsojosi prisiminęs medikas.
Gal čia esate ir jūs, o gal jūsų mama, tėtis, draugai? Ar jūsų svajonės išsipildė? Pasidalykite savo prisiminimais.
Parašykite mums (loreta@skrastas.lt) arba paskambinkite tel. (8 41) 591562.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Gydytojas kardiologas Robertas Mažutavičius savo svajonę išpildė: „Visada žinojau, kad noriu būti gydytojas.“
Paskambinęs savo mamai, Robertas Mažutavičius pasitikslino, kad 7-ąjį vaikų darželį lankė dvejus metus. 1970 metų rugsėjo 1-oji buvo diena, kai jis išėjo į pirmąją klasę.
Loretos KLICNER nuotr.
Eduard Kabakov sakė, kad rastas butelis su vaikų norais ir svajonėmis jam buvo maloni staigmena. „Mes visko randame. Vakar čia miną sudarome“, – pasakoja AB „Panevėžio statybos tresto“ filialo „Gerbusta“ darbuotojas.
Butelis su vaikų rašteliais iškastas netoli buvusio 7-ojo vaikų lopšelio-darželio Pakalnės gatvėje.
Vamzdynų atnaujinimo darbus atliekantys darbininkai pasirūpino, kad visi lapeliai su vaikų norais ir svajonėmis būtų išsaugoti. Galbūt kažkas atsilieps?