
Naujausios
Kaimo istorija sujungė lietuvių ir lenkų šaknis
Gegužių kaimas (Šiaulių r.) turi kuo didžiuotis – savaitgalį bendruomenė paminėjo 400 metų jubiliejų. Į šventę iš Lenkijos atvyko Gegužių kaimo dvarininkų palikuonis žurnalistas, gidas Marcin Plewka, surinkęs išsamią giminės istoriją. Gegužių kaime tebestovi per 120 metų skaičiuojantis jo protėvių Pliuškevičių dvaro gyvenamasis namas.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Pagerbė praeitį
Gegužių kaime gyvena apie pusė tūkstančio žmonių. Į kaimo gimtadienį susirinko pilnutėtė bendruomenės namų salė. Renginio organizatoriai parengė ir istorinę, ir meninę programą.
Šventės atidarymas prasidėjo iškilmingai: sugiedotas Lietuvos himnas, vėliavą pakėlė aktyvūs bendruomenės nariai Antanas Vyšniauskas, Rimtautas Dambrauskas, Algimantas Sėjūnas.
Didelis dėmesys renginyje skirtas istorijai. Pašventintas paminklas knygnešiams, jame surašytos lietuviško žodžio saugotojų pavardės: „Čia, Gegužių palivarke, 1895–1904 spaudos draudimo metais Aleksandro Domeikos, vėliau bajorų Pliuškevičių namuose, buvo slepiama lietuviška spauda, sodyboje rinkdavosi garsūs Lietuvos šviesuoliai, lietuvybės skleidėjai, knygnešiai: Povilas Višinskis, Jonas Jablonskis, Bronius Laucevičius-Vargšas, Jonas Ambrozaitis, Antanas Povylius, Stasys Šalkauskis, Kazys Šalkauskis.“
Gegužių kaimo jubiliejaus data siejama su faktu, kad, valdant Lenkijos karaliui ir LDK kunigaikščiui Zigmantui III Vazai, 1617 metais Šiaulių ekonomijos administracija Gegužių kaimą kartu su aplinkiniais kaimais atidavė Romos katalikų bažnyčiai.
1843 metais čia buvo įkurtas rusų carui pavaldus valstybinis dvaras, priklausęs Kauno gubernijos Šiaulių valsčiaus Pašvitinio žemės tarybai. Dvarui priklausė 2 108 hektarai žemės.
1860 metais dvaras išnuomotas prievaizdui Gortmanui, vėliau jį nuomojo Pocius, Mecikauskas, Kukanauskas, 1887 metais valdė kunigas Krukovskis, o vėliau gyveno Pliuškevičiai, kurių palikuonis M. Plewka ir dalyvavo bendruomenės šventėje.
Sveikinimo laišką iš Vilniaus atsiuntė akademikas Regimantas Pliuškevičius: Gegužių kaime gyveno jo seneliai, čia augo jo tėvas Antanas su seserimis.
„Linkiu jums visiems geros sveikatos, optimizmo, taikos ir toliau taip gražiai puoselėti savo gimtinę bei istorinę atmintį apie Gegužius“, – sveikinimo laiške linkėjo R. Pliuškevičius.
Iki mūsų dienų Gegužiuose išliko dvaro gyvenamasis namas ir tvartas.
Pasakojimai buvo gyvi
M. Plewka Gegužių kaime viešėjo trečią kartą. Į kaimo 400-ąjį jubiliejų jis atsivežė segtuvą, jame įrišta per 200 puslapių iliustruotos giminės istorijos. Naudodamasis surinkta medžiaga, M. Plewka planuoja rašyti mokslinį darbą apie lenkų, lietuvių, ukrainiečių santykius.
Gegužiuose gyvenę Juzefa ir Adolfas Pliuškevičiai yra jo proproseneliai. Šeima turėjo šešis vaikus: Antaną, Fortunatą (mirė kūdikis), Eleonorą, Mariją, Eugeniją ir Jadvygą, kuri yra Marcin prosenelė.
Giminės istoriją M. Plewka pradėjo rinkti prieš ketverius metus, mirus mamai, Jadvygos anūkei: „Pagalvojau, jog visi nueis į kapus ir nebeliks nieko, ko būtų galima paklausti.“
Šeimoje kalbėta, kad Pliuškevičių dvaras buvęs netoli Šiaulių, bet kur tiksliai, nežinota. Giminės sąsajas su Gegužiais Marcin aptiko ieškodamas informacijos internete. Susisiekė su Gegužių bendruomenės pirmininke Aldona Petravičiene.
M. Plewka nežino, kelintais metais Pliuškevičiai atsikėlė į Gegužių kaimą: XIX amžiaus pabaigoje arba XX amžiaus pradžioje.
„Mūsų šeimoje daug buvo kalbama apie laiką, praleistą čia. Pasakota, kaip čia gyveno, kokius šokius šoko, bet apie slepiamas lietuviškas knygas, knygnešius nieko nežinojome. Pas mus, Lenkijoje, buvo sakoma, kad Adolfas buvo „lietuviškas nacionalistas“. O Juzefa buvo lenkiška. Ji kilusi iš senos lietuviškos Rusteikų giminės.“
Pasak Marcin, proprosenelis, kaip šeimos galva, savo atžaloms perdavė jausmą, kad jie – lietuviai. Šeimoje žinoma istorija, jog Pirmojo pasaulinio karo metais, kai Juzefa su dukra Eleonora traukiniu vyko į Estiją, stotyje tarpusavyje kalbėjo lietuviškai, todėl jas išgirdę lietuviai kariai pasiėmė į karinį traukinį.
„Adolfas giminės susitikimuose, norėdamas parodyti, jog yra lietuvis, į klausimus lenkiškai atsakydavęs lietuviškai: „Nesuprantu“. Tą „nesuprantu“ aš tebemoku iš savo senelio“, – lietuvišką žodį į sakinį įterpia M. Plewka.
Jis pabandė atsekti, kaip susipažino iš skirtingų vietų kilę jo proproseneliai Juzefa Rusteikaitė ir Adolfas Pliuškevičius.
Paaiškėjo, kad Juzefos dėdė Viktoras Rusteika buvo Šaukėnų klebonas. Buvęs 1863 metų sukilimo dalyvis, kalėjęs Daugpilyje, perkeltas į Gardiną. Ramiai baigti amžių galiausiai išsiųstas į Šaukėnus. Šiaulių „Aušros“ muziejuje Marcin rado kunigo fotografiją. Kitas dėdė, Stanislovas Rusteika, Šiauliuose dirbo teisme.
Rusteikų giminė gerai žinoma naujausių laikų Lietuvos istorijoje: Marijai Rusteikaitei suteiktas Pasaulio Teisuolės vardas, ji vadinama „lietuviškąja Motina Terese“. M. Rusteikaitės pusbrolis Steponas Rusteika buvo Kauno miesto burmistras, vidaus reikalų ministras.
Detektyvo darbas
„Įdomu, kad lietuviškose knygose rašoma, jog P. Višinskis, J. Jablonskis Gegužiuose viešėdavo, nes buvo ir puikių merginų. Tai – apie mano promočiutę arba jos seseris. Bet neparašyta, kad mano promočiutė Jadvyga su seserimi Eugenija priešinosi carizmui, kad jas išmetė iš mokyklos, Eugenijai buvo uždrausta gyventi Lietuvos teritorijoje. Ji išvyko į Ukrainą, kur gyveno kita sesuo Eleonora su vyru. Vėliau Eugenija grįžo į Lietuvą. Gyvenusieji Lietuvoje tapo lietuviais, o Ukrainoje – lenkais.“
M. Plewka namuose turėjo sukauptą šeimos fotografijų archyvą, keletą nuotraukų aptiko Vilniuje.
M. Plewka šypsosi: kartais jam tenka dirbti kaip detektyvui Šerlokui Holmsui. Kad giminės dokumentų gali būti Vilniuje, atsekė pagal nuotrauką, kurios kampe rado garsaus Vilniaus fotografo pavardę. Netikėtas radinys buvo šeimos nuotrauka Ukrainoje, Kremenece, namo palėpėje.
Per vieną iš fotografijų M. Plewka surado ir Vilniuje gyvenantį Regimantą Pliuškevičių, Antano sūnų.
„Mano šeima, kilusi iš čia, šiandien vadinasi lenkais. Jie nežinojo, kad mūsų šeimoje buvo ir pravoslavų, ir katalikų. Galvojo, kad mes lenkai, Lenkijos dvarininkija. Mano ieškojimai parodė, kad buvo visko.“
Jadvygos vyras Bazilijus Karpovičius buvo pravoslavas (satčiatikis), botanikas, aukšto rango carinis valdininkas, carinės Rusijos licėjaus Ukrainoje direktorius. Šeimoje yra legenda, kad jis pirmas pasaulyje išvedė mėlyną rožę.
Atėję bolševikai viską sugriovė, pražuvo šeimos turtas, vyras išėjo iš proto. Šeima patyrė daug vargo ir nepriteklių. Jadvyga mirė 1969 metais. Ji labai mylėjo savo anūkę – Marcin mamą, kuri paveldėjo močiutės vardą.
Svarbu bendradarbiauti
– Jaučiatės esąs ne tik lenkas, bet ir lietuvis?
– Turiu lietuviško kraujo, dalis mano širdies yra čia. Man labai patinka šie šeimos ryšiai, nes taip galiu geriau suprasti Lietuvos ir Lenkijos istoriją.
Manau, klaida, kad daug lietuvių išmetė iš savo istorijos tai, kas susiję su Lenkija, o daug lenkų į Lietuvą žiūrėjo tik kaip į Lenkijos dvarininkijos istoriją, neatsižvelgdami į žmones, kurie čia gyveno.
– Kaip vertinate dabartinius Lietuvos ir Lenkijos santykius?
– Žvelgdamas į istoriją, manau, kad nėra laisvos Lietuvos be Lenkijos. Lietuva ir dabar, ir prieš karą, buvo maža šalis, todėl būtina su kažkuo bendradarbiauti. Jei Lenkija būtų eliminuota iš Europos žemėlapio, nebūtų ir Lietuvos. Man Lietuvos ir Lenkijos santykiai labai svarbūs.
Svarbu ieškoti gerų sprendimų, to, kas istorijoje buvo gera. Manau, kad pastaruoju laiku Lietuvoje požiūris po truputį keičiasi, pavyzdžiui, pamatėme, kad pirmąją konstituciją galime švęsti kartu (1791 metais gegužės 3 dieną Abiejų Tautų Respublikoje priimta pirmoji rašytinė Konstitucija Europoje – red. past.).
XV amžiuje dalis dvarininkų Ukrainoje kalbėjo lietuviškai. Negerai, jei lietuviai užsidarytų tik su lietuvių kalba, o visa kita būtų tik blogieji lenkų šlėktos. Reikia truputį atsiverti ir pasakyti: Lietuva buvo skirtingų tautybių, kalbų šalis. Dalis gyventojų, kaip ir mano šeima, namuose kalbėjo lenkiškai, bet norėjo išsaugoti ir lietuvių kalbą, jie taip pat jautė esą lietuviai.
Reikia dirbti kartu, nes situacija iš Rusijos pusės nėra gera, vyksta provokacijos. Man labai svarbu, kad Lenkija bendradarbiautų su Ukraina ir Baltijos šalimis.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Marcin Plewka Gegužių kaime aplankė proprosenelių Juzefos ir Adolfo Pliuškevičių dvarą.
Marcin Plewka surinko išsamią giminės istoriją.
Knygnešiams skirtą paminklą atidengė Gegužių kaimo bendruomenės pirmininkė Aldona Petravičienė, Rimtautas Dambrauskas, Algimantas Sėjūnas.
Gegužių kaimo bendruomenė minėjo 400 metų kaimo sukaktį.