
Naujausios
Ministro norai – europietiški, realijos – lietuviškos
Vakar Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis po susitikimo Šiaulių miesto savivaldybėje braukė prakaitą. Ministro teigimu, karščiausiai diskutuota dėl vaikų globos namų pertvarkos ir Šiaulių miesto sutrikusio vystymosi kūdikių namų ateities.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos komanda lankėsi Šiaulių miesto ir rajono savivaldybėse, Šiaulių miesto sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, Kuršėnų vaikų globos namuose.
„Vizitai yra pažintiniai, bet siekiame, kad baigtųsi konkrečiais sprendimais, pasiūlymais vieni kitiems“, – sakė L. Kukuraitis.
Pasak ministro, po susitikimo miesto savivaldybėje jis išsiveža „6–7 dalykus“, kuriuos peržiūrės ministerijoje.
Aptarta situacija dėl socialinės paramos gavėjo duomenų apsikeitimo: kaip palengvinti administracinę naštą, kad socialinės paramos gavėjams nereikėtų vaikščioti į Savivaldybę, kai galima duomenis gauti iš elektroninio registro.
Ministras sakė sulaukęs rimtų siūlymų, kaip kartu su sveikatos apsaugos ministerija stiprinti dienos užimtumą psichinės negalės žmonėms – to labai trūksta ir Šiauliuose, ir kituose miestuose.
Daug kalbėta apie vaikų namų globos pertvarką. Pasak ministro, tema yra labai jautri, nes tai – ir darbo vietos, ir vaikų ateitis.
L. Kukuraitis patikino, kad apie Kūdikių namų uždarymą nėra kalbama – struktūra, institucija turi likti ir gyvuoti. Kalbama „apie naują požiūrį, jis yra europinis“, kad paslaugos pirmiausia turi būti orientuotos į šeimą, kurioje gimsta sutrikusio vystymosi kūdikis.
„Šeima išgyvena krizę, jei mes nesuteikiame pamatinių, pagrindinių paslaugų. Jei neišmokstama elgtis su negalia, liga ir taip toliau, tada tas vaikas paliekamas“, – požiūrį išsakė ministras.
Pasak L. Kukuraičio, sutrikusio vystymosi kūdikiai pagal teisinę bazę ir toliau galės būti auginami kūdikių namuose. Ministro noras – kad šie namai vis labiau virstų paslaugų šeimoms su sutrikusio vystymosi kūdikiais centrais: tada žiūrėti, kokia dalis vaikų lieka auginimui globėjų šeimose, institucinėje globoje ir t. t.
Sutrikusio vystymosi kūdikių namuose Šiauliuose nuolat auga apie 50 mažylių.
„Vaikai ir su sutrikusiu vystymusi, ir specialiaisiais poreikiais gali augti ir turi augti šeimose. Europoje auga, tai dėl to mes prie to turime artėti ir, kiek galima, greičiau. Labai svarbu, kad diagnozės nebūtų specialiai kuriamos, kad būtų sustiprintos pastangos, kaip vaikus su lengvesnėmis diagnozėmis įtraukti į šeimyninę aplinką.“
Ministro nuomone, tokių centrų darbuotojams darbo bus, ateis ir finansavimas, „jei bus stiprinamas darbas su šeima.“ Permąstoma ir paramos šeimoms, auginančioms neįgalius vaikus, sistema.
Komentuodamas Vaiko teisių tarnybos reformą, ministras sakė, jog ši tarnyba pagal įstatymą pereitų į vieną centralizuotą struktūrą, kuri būtų vadovaujama iš Vilniaus, Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos.
„Tikslai labai aiškūs, pirmiausia, kad vaikų teisės būtų užtikrinamos visose 60 savivaldybių, – sakė L. Kukuraitis. – Reikia pripažinti, kad ministerija per tam tikrą laikotarpį rengė daug rekomendacinių gairių, o ne privalomųjų, todėl savivaldybės įvairiai interpretavo rekomendacijas, susikūrė 60 skirtingų vaikų teisių reglamentų. O taip neturi būti.“
Paslaugų dalis – pagalba šeimai, pagalba vaikui, globėjų klausimai – lieka savivaldoje.
L. Kukuraitis pagyrė Šiaulių miesto savivaldybę už tai, kad finansuoja vaikų dienos centrus.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
„Netrumpai užtrunka, kol požiūriai suartėja. Dėl tos vienos krypties prie stalo ir diskutuojame, ir įkaistame, ir galiausiai, man atrodo, sutariame. Ir dėl tokios jautrios temos, kaip Kūdikių namai“, – po susitikimo Šiaulių miesto savivaldybėje sakė Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.