
Naujausios
Interpeliacija Šiaulių rajono vicemerui
Šiaulių rajono tarybos narys Alfredas Jonuška įteikė Šiaulių rajono merui Antanui Bezarui devynių rajono Tarybos narių pasirašytą pareiškimą dėl nepasitikėjimo Savivaldybės mero pavaduotoju Algiu Mačiuliu ir jo atleidimo iš pareigų. Opozicijos nepasitikėjimo priežastis – baudžiamoji byla. Vicemero bendrapartiečiai atkerta, kad A. Mačiulis – ne pačių liberalų, o valdančiąją daugumą formavusių „valstiečių“ pasirinkimas.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Baudžiamosios atsakomybės šleifas
Antradienį Šiaulių rajono tarybos narys konservatorius A. Jonuška įteikė rajono merui Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Šiaulių rajono skyriaus pirmininkui A. Bezarui devynių tarybos narių pasirašytą pareiškimą dėl Lietuvos liberalų sąjūdžio nario A. Mačiulio atleidimo iš einamų pareigų praradus pasitikėjimą.
Antradienį merui įteiktame opozicijos rašte išdėstytos aplinkybės, dėl kurių siūloma A. Mačiuliui pradėti interpeliacijos procedūrą ir kodėl juo nebepasitikima.
Priminta dokumentų istorija, apie kurią ne kartą rašė „Šiaulių kraštas": A. Mačiuliui, buvusiam Meškuičių gimnazijos direktoriui, buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl dokumento suklastojimo ar disponavimas suklastotu dokumentu, "konstatuojant, kad A. Mačiulis padarė nusikalstamą veiką, numatytą Baudžiamojo kodekso 222 straipsnio 1 dalyje – apgaulingas apskaitos tvarkymas".
Opozicijos rašte pabrėžiama, kad „toks nusikaltimas priskiriamas apysunkių tyčinių nusikaltimų kategorijai“.
Tačiau ikiteisminis tyrimas A. Mačiuliui buvo nutrauktas „pagal laidavimo teisės instituto (LR BK 40 str.) nuostatas, o A. Mačiuliui paskirtas dvejų metų laidavimo terminas bei baudžiamojo poveikio priemonė – 15 MGL dydžio įmoka į nukentėjusiųjų nuo nusikalstamų veikų asmenų fondą“.
Žlugdomos reputacijos klausimas
Opozicija argumentuoja, kad „asmuo, kurio atžvilgiu ikiteisminis tyrimas baudžiamojoje byloje nutraukiamas pagal laidavimą, teistumo neįgyja. Tačiau toks asmuo, atsižvelgiant į įstatymą, baudžiamosios teisės doktriną bei teismų praktiką, praranda nepriekaištingą reputaciją“.
„Esame įsitikinę, kad nors padaręs apysunkį tyčinį nusikaltimą ir jį pripažinęs A. Mačiulis teisinės atsakomybės išvengė, tačiau politinės atsakomybės prasme, neinformuodamas įstatymų nustatyta tvarka apie padarytą nusikaltimą Šiaulių rajono savivaldybės tarybos, rajono visuomenės ir šiuo metu dar užimdamas Šiaulių rajono savivaldybės tarybos mero pavaduotojo pareigas, jis diskredituoja pačią Šiaulių rajono savivaldybės tarybą bei iš esmės menkina žmonių pasitikėjimą vietos savivalda“, – rašoma interpeliacijos iniciatorių rašte.
Pagal Vietos savivaldos įstatymą „mero pavaduotojas netenka savo įgaliojimų prieš terminą, jeigu ne mažiau kaip 1/3 visų savivaldybės tarybos narių motyvuotai pareiškia nepasitikėjimą juo, savivaldybės taryba priima sprendimą atleisti mero pavaduotoją ir už tokį sprendimą slaptai balsuoja ne mažiau kaip 1/2 visų savivaldybės tarybos narių“.
„Nepasitikėjimą pareiškė ir pasirašė lygiai trečdalis Tarybos narių. Dabar kalbamės su pozicija, kaip jie reaguoja dirbdami ir žlugdydami savivaldos reputaciją“, – „Šiaulių kraštui“ komentavo A. Jonuška.
Jis siūlė vertinti ir A. Mačiulio darbą vicemero pareigose.
„Ką jis veikia tose pareigose? Apie jo darbą – tylu ramu. Ir dar važiuoja žmonėms moralizuoti susirinkimuose. Negražiai atrodo tokie moralizavimai ir tokia reputacija“, – svarstė A. Jonuška.
A. Mačiulio reikėjo „valstiečiams“?
A. Mačiulis į vicemero pareigas yra deleguotas Lietuvos liberalų sąjūdžio, kai ši partija sutiko dirbti „valstiečių“ suformuotoje valdančioje daugumoje.
Liberalų sąjūdžio Šiaulių rajono skyriaus pirmininkas Vidmantas Šulčius sako, kad situacija dviprasmiška: „A. Mačiulis teistas, bet nenuteistas“.
Pasak V. Šulčiaus, partija laukusi „teisinio sprendimo“, pažeidimų rasta, bet partietis nebuvo nuteistas.
„Galbūt ir sutikčiau su tuo, kad politikams būtų keliami aukštesni reikalavimai, bet trauktis ar ne – tai jo asmeninis apsisprendimas. Jeigu koalicijos partneriai mus palaiko, tai ką mes patys...“ – svarstė V. Šulčius.
Jis teigė, kad A. Mačiulio istorija „nėra gera reklama partijai“.
Paklausus, kodėl rajono liberalsąjūdiečiai būtent A. Mačiulį delegavo į vicemerus, juk jį jau skiriant į šias pareigas vilkosi įtarimų ir baudžiamosios atsakomybės šleifas?
V. Šulčius prasitarė, kad to norėję ne liberalai. Esą A. Mačiulis buvęs pačių „valstiečių“ pasirinkimas. Kodėl „valstiečiams“ reikėjo būtent jo ? Pažeidžiamas asmuo lengviau valdomas?
A. Mačiulio atleidimo iš vicemero pareigų klausimas įtrauktas į spalio 10 dienos, antradienio, Šiaulių rajono tarybos posėdžio darbotvarkę.
Redakcijos archyvo nuotr.
Šiaulių rajono vicemeru liberalsąjūdietis Algis Mačiulis tapo jau kylant įtarimams jo vadovaujamoje Meškuičių gimnazijoje. Vėliau teisėsaugos įrodyta, kad Mokesčių inspekcijai be žmonių žinios buvo pateikti jų asmeniniai duomenys ir vienas procentas pajamų mokesčio dalies „paaukotas“ būtent liberalams.
Šiaulių rajono tarybos narys konservatorius Alfredas Jonuška surinko devynių Tarybos narių parašus, kad būtų pradėta interpeliacijos procedūra vicemerui Algiui Mačiuliui.