Seminare ruoštasi pratyboms tarp institucijų

Seminare ruoštasi pratyboms tarp institucijų

Se­mi­na­re ruoš­ta­si pra­ty­boms tarp ins­ti­tu­ci­jų

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė­je vy­ko pra­ty­bų „Per­kū­no bas­tio­nas“ aka­de­mi­nis se­mi­na­ras, ku­ria­me da­ly­va­vo ka­riuo­me­nės, Sa­vi­val­dy­bės, po­li­ci­jos, Prieš­gais­ri­nės ap­sau­gos ir gel­bė­ji­mo tar­ny­bos, mies­to li­go­ni­nės, grei­to­sios me­di­ci­nos pa­gal­bos, gi­ri­nin­ki­jos, vi­suo­me­ni­nių or­ga­ni­za­ci­jų ir vers­lo at­sto­vai. Pra­ty­bos vyks rug­sė­jo 28 die­ną.

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

Pra­ty­bo­se – apie tar­ny­bų są­vei­ką

Se­mi­na­re pra­ne­šė­jai skai­tė pra­ne­ši­mus apie ka­ro pa­dė­ties tei­si­nius ypa­tu­mus, vals­ty­bės per­tvar­ky­mą, pa­skel­bus mo­bi­li­za­ci­ją, prii­man­čios ša­lies pa­ra­mą, gy­ven­to­jų eva­ka­vi­mą ir in­for­ma­vi­mą, hib­ri­di­nį ir in­for­ma­ci­nį ka­rą, pi­lie­ti­nį pa­si­prie­ši­ni­mą, prie­šiš­kų žval­gy­bų veik­lą Lie­tu­vo­je.

Pa­sak Lie­tu­vos ka­riuo­me­nės Jung­ti­nio šta­bo Ci­vi­lių ir ka­rių bend­ra­dar­bia­vi­mo val­dy­bos J9 vir­ši­nin­ko pul­ki­nin­ko lei­te­nan­to Ge­di­mi­no Lat­vio, Jung­ti­nis šta­bas sta­lo pra­ty­bas di­džiuo­siuo­se Lie­tu­vos mies­tuo­se or­ga­ni­zuo­ja siek­da­mas dis­ku­tuo­ti apie są­vei­kos ypa­tu­mus ka­ro pa­dė­ties me­tu tarp Lie­tu­vos ka­riuo­me­nės gink­luo­tų­jų pa­jė­gų vie­ne­tų ir įvai­rių vals­ty­bės, sa­vi­val­dos ins­ti­tu­ci­jų ir or­ga­ni­za­ci­jų.

Ki­tą­met dis­ku­si­nes sta­lo pra­ty­bas nu­ma­ty­ta reng­ti Vil­niaus mies­to sa­vi­val­dy­bė­je.

Žval­gy­bos pa­rei­gū­nė: tai – ne pa­ra­no­ja

„Pa­sau­lio žval­gy­bos tar­ny­bos ma­žai kal­ba. Mes ir­gi 95 pro­cen­tų ne­ga­li­me kal­bė­ti, bet 5 pro­cen­tus – pri­va­lo­me, kad vi­suo­me­nė bū­tų sau­gi“, – sa­kė Au­re­li­ja Kat­ku­vie­nė, Vals­ty­bės sau­gu­mo de­par­ta­men­to (VSD) Stra­te­gi­nės ko­mu­ni­ka­ci­jos va­do­vė.

Žval­gy­bos pa­rei­gū­nė skai­tė pra­ne­ši­mą „Prie­šiš­kų žval­gy­bų veik­la“, paaiš­ki­no, kaip vyks­ta ver­ba­vi­mas. Ga­vęs už­duo­tį, žval­gas ren­ka­si tai­ki­nį, ku­riuo ga­li bū­ti ir žmo­gus, or­ga­ni­za­ci­ja. As­muo ga­li bū­ti tie­sio­giai ir neį­do­mus, bet pa­si­tar­nau­ti kaip tar­pi­nin­kas.

Ga­vus už­duo­tį, pra­si­de­da in­for­ma­ci­jos rin­ki­mas. Vie­nas iš po­pu­lia­riau­sių in­for­ma­ci­jos rin­ki­mų bū­dų – at­vi­ri šal­ti­niai. Daug in­for­ma­ci­jos apie sa­ve žmo­nės pa­tei­kia so­cia­li­niuo­se tink­luo­se, to­dėl bū­ti­na at­kreip­ti dė­me­sį į ap­sau­gos nu­sta­ty­mus. Pa­rei­gū­nė pa­tei­kė neseną pa­vyz­dį, kai bu­vo nu­lauž­ta kraš­to ap­sau­gos mi­nist­ro Rai­mun­do Ka­rob­lio „Fa­ce­book“ pa­sky­ra.

Kon­tak­tas su tai­ki­niu ga­li at­ro­dy­ti kaip ne­ti­kė­tas su­si­ti­ki­mas: su­tik­tas žmo­gus ga­li at­ro­dy­ti la­bai įdo­mus, tu­rin­tis bend­rų po­mė­gių (apie tai in­for­ma­ci­ja bū­na su­rink­ta iš anks­to). La­bai svar­bu už­megz­ti as­me­ni­nį ry­šį – stip­rią drau­gys­tę, kad žmo­gus pri­si­riš­tų, pa­si­ti­kė­tų.

At­si­ra­dus kon­tak­tui, iš pra­džių ga­li bū­ti ne­kal­ti pa­klau­si­mai, pra­šy­mai, pa­slau­gos: žmo­gus pa­ts ne­sup­ran­ta, kaip pra­de­da teik­ti in­for­ma­ci­ją.

Panau­do­ja­mos žmo­giš­ko­sios silp­ny­bės: gar­bės troš­ki­mas, ne­pa­ten­kin­ti lū­kes­čiai, nu­si­vy­li­mas dar­be, ne­rea­li­zuo­tos idė­jos, sva­jo­nės.

Vyks­tant į Ru­si­ją ir Bal­ta­ru­si­ją A. Kat­ku­vie­nė re­ko­men­da­vo ne­si­vež­ti kom­piu­te­rių, iš­ma­nių­jų te­le­fo­nų, o rei­ka­lin­gą in­for­ma­ci­ją tu­rė­ti po­pie­riu­je. Ke­lio­nėms į šias ša­lis pa­ta­ria­ma įsi­gy­ti „myg­tu­ki­nį“ te­le­fo­ną, grį­žus jo ne­be­nau­do­ti

„Tai tik­rai ne pa­ra­no­ja“, – sa­kė pa­rei­gū­nė ir pa­tei­kė pa­vyz­dį: So­čio olim­pia­do­je Nor­ve­gi­jos spor­ti­nin­kams bu­vo re­ko­men­duo­ta nau­do­tis tik „myg­tu­ki­niais“ te­le­fo­nais, o grį­žus juos iš­mes­ti.

Pa­rei­gū­nė ak­cen­ta­vo, kad iš­vy­kus ato­sto­gų ir at­si­pa­lai­da­vus, ne­de­rė­tų pa­mirš­ti mo­ra­lės nor­mų.

„Jei priei­na gra­žios mo­te­rys, ne­bū­ti­nai dėl jū­sų“, – sa­kė žval­gy­bos pa­rei­gū­nė. „Me­daus spąs­tai“, „me­daus pink­lės“ – žval­gy­bos kla­si­ka.

Pa­sak A. Kat­ku­vie­nės, da­bar jau ir pri­va­čiuo­se vers­luo­se drau­džia­ma nau­do­ti USB jung­tis, kom­pak­ti­nius dis­kus.

At­vi­ri in­ter­ne­ti­niai ry­šiai yra ne­sau­gūs. Vie­na – skai­ty­ti ži­nių po­rta­lą, kas ki­ta – pri­si­jun­gus prie at­vi­ro tink­lo da­ry­ti ban­ki­nius pa­ve­di­mus.

Svar­bu at­sa­kin­gai rink­tis slap­ta­žo­dį. Pro­fe­sio­na­lui „nu­ha­kin­ti“ še­šių ma­žų­jų rai­džių kom­bi­na­ci­ja pa­kan­ka 10 mi­nu­čių.

A. Kat­ku­vie­nė re­ko­men­da­vo at­lik­ti as­me­ni­nį au­di­tą, įver­tin­ti sa­vo silp­ny­bes, per­gal­vo­ti ir so­cia­li­nius ry­šius, su kuo bend­rau­ja­ma.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Au­re­li­ja Kat­ku­vie­nė, Vals­ty­bės sau­gu­mo de­par­ta­men­to Stra­te­gi­nės ko­mu­ni­ka­ci­jos va­do­vė, ra­gi­no bū­ti kri­tiš­kiems.

Skaid­rė­je nu­ro­do­ma, kiek lai­ko trun­ka pro­fe­sio­na­lams įveik­ti slap­ta­žo­džius.

Bū­si­mų pra­ty­bų „Per­kū­no bas­tio­nas“ aka­de­mi­nis se­mi­na­ras vy­ko Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė­je.