
Naujausios
Etnožaidynėse kelmiškiai geriausiai traukė lazdą
Šeštadienį Aleksandro Stulginskio universiteto parke (Akademijos miestelis, Kauno r.) surengtos pirmosios Lietuvos etnožaidynės, kuriose dalyvavo gausi kelmiškių komanda, už aktyvumą, išradingumą apdovanota taure ir padėkos raštais. Pirmąją vietą kelmiškiai laimėjo lazdos traukimo rungtyje.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Įvertinta už aktyvumą ir išradingumą
Į pirmąsias Lietuvos etnožaidynes Aleksandro Stulginskio universiteto parke šeštadienį išsiruošė gausi ir įvairi Kelmės delegacija, vadovaujama Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausiosios specialistės Jadzės Gaupšienės.
Tautinių žaidynių komandą žaidynėms parengė Kelmės Jono Graičiūno gimnazijos kūno kultūros mokytoja metodininkė Vitalija Saikavičienė. Dešimčiai moksleivių geriausiai sekėsi traukti lazdą. Šioje rungtyje kelmiškiai užėmė pirmąją vietą. Už aktyvumą, išradingumą visose žaidynėse komanda apdovanota taure ir padėkos raštais. Renginio organizatoriai Kelmės rajono delegaciją įvertino kaip aktyviausią, išradingiausią ir gausiausią.
Koncertinę ir šviečiamąją programą parengė ansamblis „Knituva“ (vadovas Valdas Rutkūnas). Vyko ir amatininkai, tautodailininkai, kulinarinio paveldo puoselėtojai su Kelmės kultūros centro Etninės kultūros ir tradicinių amatų skyriaus vedėja Nomeda Jokubauskiene. Ypač didelio susidomėjimo sulaukė šaukėniškės Irenos Budrienės mezgimo ant grėblio demonstravimas, kelmiškio Mečislovo Ežerskio unikalios medžio lazdos. Renginio dalyviai mielai skanavo Jūratės Gotautienės iš Šaukėnų atvežtus tradicinius valgius – kastinį, rūkytus mėsos produktus, Dalios Zakarienės iš Valpainių suspaustus varškės sūrius.
Ristynės ant šiaudų
Pirmosios etnožaidynės, pasak kelmiškių delegacijos vadovės Jadzės Gaupšienės, buvo tikrai įdomios.
Surengtas iškilmingas`varžybų atidarymas, Savivaldybių komandų ir svečių eisena. Pakelta etnožaidynių vėliava, uždegta ugnis.
„Varžybų svečiai ir dalyviai lankė delegacijų „kiemelius“, kuriuose buvo mokoma žaisti konkretų tautinį žaidimą. Išmokus, gaunama „įskaita“ etnožaidynių dalyvio pase. Aš spėjau išmokti Pakruojo, Kaišiadorių, Šakių, Druskininkų, Jurbarko žaidimų“, – pasakojo J. Gaupšienė. Kiekviena delegacija supažindino su savo regiono amatininkų dirbiniais, vaišino įvairiais išskirtiniais skanėstais.
Daug azarto sukėlė ne tik kelmiškiams pirmąją vietą atnešusi lazdos traukimo rungtis, bet ir žaidimai „Kyla“ ir „Muštukas“. J. Gaupšienei bene didžiausią įspūdį paliko ristynės ant šiaudų. Patys kelmiškiai mokė žaidimą „Perimk lazdą“.
Šventės pabaigoje surengta iškilminga varžybų dalyvių ir svečių meno akcija – „Piliakalnio sukūrimas“.
Kelmiškių delegacijai vadovavusi Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Jadzė Gaupšienė dėkojo rajono savivaldybei, sudariusiai sąlygas dalyvauti Lietuvos nepriklausomybės 100-mečiui paminėti skirtame renginyje – pirmosiose etnožaidynėse.
Jadzės GAUPŠIENĖS asmeninės nuotr.
Pirmosiose Lietuvos etnožaidynėse dalyvavo gausi kelmiškių komanda.
Kelmės kiemelyje buvo galima pasimokyti ir tradicinių, ir neįprastų amatų, pavyzdžiui, vyti virves kaladėliais, megzti ant grėblio.