
Naujausios
Šiaulių socdemai tapo mero sąjungininkais
Ketvirtadienį vykusiame Šiaulių miesto savivaldybės tarybos posėdyje pagaliau išaiškėjo tikroji takoskyra tarp valdančiosios daugumos ir opozicijos, kuri jau ilgą laiką buvo labili, lyg želė saulėje, ir nedavė ramiai gyventi nei merui, nei tarybai. Socialdemokratai, gavę vicemero postą buvusiam aktyviam opozicionieriui Justinui Sartauskui, savo balsavimu vakar įrodė, kad tampa mero sąjungininkais ir suformuoja stiprią valdančiųjų daugumą.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Intriga – ant nežinomybės ribos
Likus vos kelioms minutėms iki posėdžio pradžios, kai Tarybos nariai jau rengėsi sėstis į savo darbo vietas, kelioms minutėms virš posėdžiui pirmininkaujančio stalo palinko mero Artūro Visocko ir vicemero Justino Sartausko pakaušiai. Po trumpo pasitarimo vienas kitam linktelėjo.
Pirmasis po vasaros atostogų miesto tarybos posėdis nusimatė darbingas: darbotvarkėje gausu tamsesniu šriftu paryškintų opozicijos pastabų ir pasiūlymų.
Rimti ginčai vyko ir komitetų posėdžiuose. Svarbiausiais klausimais meras pasisakė ir atskiruose viešuose pranešimuose dar iki posėdžio dienos.
Konfrontacija tarp mero pozicijos ir opozicijos vis aštrėjo jau nuo praėjusių metų rudens, bet iki šiol nebuvo galutinai aišku, kuri pusė – mero ar opozicijos turės daugiau balsų. Išsigryninti, kas su kuo, nepavykdavo.
Labili naujoji dauguma keletą kartų „parodė nagučius“, kai nepritarė kai kuriems mero daugumos klausimams dėl ko buvo apkaltinti „darbų vilkinimu miesto labui“.
Naujajai daugumai pavyko nuversti buvusį administracijos direktorių Eduardą Bivainį, vicemerą Domą Griškevičių. Pastarąjį meras sugebėjo susigrąžinti į postą, o E. Bivainiui – gauti piniginę kompensaciją. Pavyko vilkinti administracijos direktoriaus skyrimo, buvusių pavaduotojų atleidimo klausimus.
Kad ir šiame posėdyje nuomonės gali balansuoti ant nežinomybės ribos, parodė jau antrasis darbotvarkės klausimas dėl dar vieno Savivaldybės Administracijos direktoriaus pavaduotojo Marijaus Veličkos.
Opozicinėmis pasiskelbusios tarybos frakcijos „Už Šiaulius“, Liberalų sąjūdžio ir Teisingumo frakcijos turi tik 11 narių. Likusieji 20 miesto tarybos narių dar iki posėdžio opozicinių frakcijų buvo įvardijami mero dauguma.
Tačiau slaptas balsavimas dėl M. Veličkos parodė, kad yra mąstančių kitaip. 17 balsų buvo už M. Veličką, o 14 prieš. Kas iš tarybos narių buvo prieš, galima tik spėlioti, bet tai buvo šioks toks nerimo ženklas.
„Mūsų draugo“ draugai
Esminiu lūžiu, parodžiusiu, kas yra kas, tapo klausimas dėl Viešosios įstaigos „Mūsų draugo“. Savivaldybės buvo prašoma dalyvauti „Mūsų draugas“ vykdomame projekte „Socialinės rizikos grupės vaikų gerovės kėlimas Šiaulių m. ir Šiaulių raj. savivaldybėse“, tapti šio projekto partneriu bei perimti finansinius VšĮ „Mūsų draugas“ įsipareigojimus. Įsipareigojimų suma – 65 263,97 euro.
„Mūsų draugas“, remontuodamas nuomojamą iš Savivaldybės pastatą, kurio Savivaldybė neprašė remontuoti, pritrūko norvegų fondų skirtų pinigų atsiskaityti su statybininkais ir pradėjo ieškoti draugų.
Kodėl pritrūko tų pinigų ir kur jie dingo, posėdyje – neišryškėjo, bet paaiškėjo, kas yra „Mūsų draugo“ draugai.
Išaiškinti, kodėl Savivaldybė turi skirti tokias sumas viešajai įstaigai, ne kartą registravosi socialdemokratai Justinas Sartauskas, Gedeminas Vyšniauskas, Jolanta Žakarienė, iš socialdemokratų pasitraukęs Domas Griškevičius, užtarė meras Artūras Visockas, Gintautas Lukošaitis. Klausimui advokatavo Administracijos direktorius Antanas Bartulis. Atmosfera kaito. J. Sartauskas skambinėjo telefonu.
Paaiškėjo, kad „Mūsų draugo“ direktorė yra Tatjana Karpova, įstaigos dalininku viešai yra skelbiamas ir jos sutuoktinis Vladimiras Karpovas.
Viešai V. Karpovo, J. Sartausko, G. Vyšniausko ir kitų pavardės drauge figūravo garsiojo ir skandalingojo dangaus kelio „Sky way“ projekte. Projektas panašėjo į finansinę piramidę, kuria ieškota „buratinų“ – investuoti pinigus į styginio transporto akcijas.
„Mūsų draugo“ projektui gelbėti skirti per 65 tūkstančius eurų priešinosi nemažai tarybos narių.
Argumentai – tai ne Savivaldybės projektas, Savivaldybė neprašiusi šio pastato remontuoti, kodėl nėra atlikta antikorupcinio vertinimo.
„16 tarybos narių už, 11 susilaikė, 2 prieš, 1 nebalsavo. Sprendimas priimtas“, – ramiu balsu įkaitusiai salei pagarsino meras A. Visockas.
Teisingumo frakcijos narys Andrius Šedžius iki balsuojant dėl šio klausimo prašė įvardinti statybinę organizaciją, su kuria siekiama atsiskaityti už darbus „Mūsų draugo“ projekte.
Po balsavimo žadėta, kad apie šį sprendimą ir interesų peripetijas sužinos Specialiųjų tyrimų tarnyba.
Ko vertas „direktoriaus kailis“?
Dėl kitų klausimų posėdis taip pat vyko gana garsiai. Decibelai pakilo, kai atėjo eilė likviduoti biudžetinę įstaigą Šiaulių futbolo akademiją ir steigti Viešąją įstaigą Šiaulių futbolo akademija.
Tarybos nariai ginčijosi, kam to reikia, kas iš to bus, kas svarbiau – 600 miesto vaikų ar futbolo federacijos piramidė, kol tarybos narys Gintautas Lukošaitis neištarė esminių raktinių žodžių, kad siekiama „saugoti direktoriaus kailį“.
Pavasarį Šiauliai nuskambėjo šalyje, kai mero Artūro Visocko iš pareigų atleistas Šiaulių futbolo akademijos direktorius Saulius Lesnickas buvo sugrąžintas į šias pareigas ir jam už mero klaidą iš mokesčių mokėtojų pinigų priteista keliolikos tūkstančių eurų kompensacija.
16 balsų už steigiant viešąją įstaigą ir 13 už likviduojant biudžetinę Šiaulių futbolo akademiją priimti sprendimai galutinai įtvirtino beveik metus „plaukiojusią“ netvirtą vadinamąją naująją daugumą.
Aiškėja, kad „direktoriaus kailio“ išsaugoti nepavyko. Įmanomas toks scenarijus: įstaiga bus reorganizuojama, o direktorius – atleistas. Po reorganizacijos atsiranda ir kitų atleidimo būdų.
Aiškėja ir tai, kad Šiauliai turi tvirtą daugumą, kurią galima pavadinti mero valdančiąja dauguma.
Nekyla klausimas – kas su kuo obuoliauja. Gali būti, kad paaiškės – ir kodėl obuoliauja.
Kiti posėdžio klausimai, palaikomi mero, bet keliantys klausimų ir abejonių, su socialdemokratų balsais slydo dar užtikrinčiau.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių meras Artūras Visockas ir vicemeras Justinas Sartauskas atrado bendrų sąlyčio taškų. Darbai pajudėjo.
Socialdemokratų stovykla išsikovojo du gerai apmokamus postus Savivaldybėje ir nutarė nebeplaukioti opozicijos vandenyse.
Tarybos nariai Etikos komisijos pirmininkė Zina Žuklijienė ir vicemeras Domas Griškevičius. Buvę ir esami socialdemokratai po partinių durų trankymo turi bendrų reikalų.