
Naujausios
Daugiabučių administratorių galima keisti ir dėl gobšumo
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis ragina daugiabučių namų, kuriems yra paskirti administratoriai, gyventojus pareikšti savo nuomonę apie tai, ar jiems tinka dabartinis namo administratorius, ar jį norėtų keisti. Mieste daugėja gyventojų nusiskundimų, kad administratoriai iš gyventojų ima abejonių keliančias didžiules sumas už atliktus darbus.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Gyventojai gali pareikšti norus ir skundus
2012 metais daugiabučiams, kurie neturi įkūrę namo bendrijų arba nesudarę jungtinės veiklos sutarties namo priežiūrai, paskirti bendro naudojimo objektų administratoriai penkerių metų laikotarpiui. Iš 1049 mieste esančių daugiabučių beveik pusei namų (459 daugiabučiams) administratoriai yra paskirti Savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu. Penkerių metų laikotarpis baigiasi šiemet gruodį.
A. Bartulis akcentavo, kad Civilinis kodeksas numato, jog daugiabučių gyventojai gali keisti administratorių, o Savivaldybės administracijos direktorius gali arba rengti tokių daugiabučių savininkų balsavimą raštu, arba šaukti susirinkimą dėl administratoriaus pasirinkimo.
Tačiau balsavimą ar susirinkimą Savivaldybės administracijos direktoriui galima inicijuoti tik tuo atveju, jeigu vienas penktadalis daugiabučio namo savininkų pareiškia raštu, kad būtų keičiamas administratorius, arba yra pagrįstų gyventojų nusiskundimų, kad administratorius netinkamai vykdė savo funkcijas.
Pranešimus dėl nusiskundimų daugiabučių administratorių veikla, pasak A. Bartulio, būtų geriau, jei teiktų ne vienas, o keletas gyventojų.
Su tų daugiabučių gyventojais, kurie kreipėsi dėl administratoriaus keitimo arba nepasitenkinimo jo veikla, iki metų pabaigos Savivaldybės administracija turės surengti susirinkimus ir nuspręsti dėl administratoriaus.
„Jeigu iš viso negausime iš daugiabučio jokio prašymo pakeisti administratorių ar nusiskundimų jo darbu, tai penkerių metų laikotarpiui bus paliekamas tas pats administratorius. Tačiau gyventojai turėtų žinoti, kad administratorių galima keisti ir nesulaukus penkerių metų laikotarpio, jeigu gyventojai mato, kad to reikia“, – paaiškino A. Bartulis.
Gyventojų nuomonių Savivaldybės administracija lauks iki rugsėjo 30 dienos. Gavus tokius kreipimusis Šiaulių miesto savivaldybės administracija organizuos susirinkimus su gyventojais.
Nusiskundimai užaukštintomis kainomis
A. Bartulis vardijo, kad miesto daugiabučius administruoja kelios bendrovės. UAB „Šiaulių būstas“ administruoja 300 miesto daugiabučių, UAB „Pietinis būstas“ – 82, UAB „Paskirtis“ – 60 ir UAB „Saulės dominija“ – 17 miesto daugiabučių namų.
A. Bartulio teigimu, 2014 metais Savivaldybė iš daugiabučių namų gyventojų gavo 4 skundus dėl daugiabučių administratorių, 2015 metais – 7, 2016 metais – 11, o per 2017 metų kelis mėnesius – jau 6 skundus ir nemaža dalis šių skundų buvo pagrįsti.
„Iš gyventojų reikalaujama finansuoti namo remontą jau ne ta apimtimi, kuri, kaip numatyta įstatyme, turi priežiūros planus ir iš sukauptų namo administracijos lėšų tai finansuoja“, – sakė A. Bartulis.
Jis komentavo, kaip elgiamasi: namo administratorius pats nusprendžia, kad remontą reikia atlikti neatidėliotinai, organizuoja konkursą, parenka rangovą ir tik tada namo gyventojų susirinkime praneša, kad reikia balsuoti už darbų kainą, kuri yra „nerealiai užaukštinta“. Neretai administratoriai nesilaiko susirinkimo sušaukimo terminų.
„Neretai per nesąžiningą sutartį išsirenka darbų rangovą už ne visiškai sąžiningą kainą ir gyventojai yra priversti sumokėti padidintą kainą. Žmonės kenčia finansines problemas, skundžiasi“, – pasakojo A. Bartulis.
Jis dalyvauja daugiabučių, kuriuose Savivaldybė turi socialinių būstų, susirinkimuose ir pats ne kartą yra stabdęs nesąžiningus pasiūlymus.
„Buvo atvejis, kai vieno J. Basanavičiaus gatvės aštuonbučio gyventojams už stogo priežiūrą buvo pateikta 48 tūkstančių eurų sąskaita. Kiekvienam butui – po 6 tūkstančius eurų. Auksinis stogas! Nors gyventojo butas tik tiek tame name tekainuoja“, – vardijo problemas A. Bartulis.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybės Administracijos direktoriaus Antano Bartulio teigimu, daugiabučių gyventojai turi galimybę „išdrįsti drąsiai pasakyti nuomonę apie administratorius, o Savivaldybė juos galėtų sudrausminti, pakeisti“.