Kapelų šventė Šaukėnuose

Kapelų šventė Šaukėnuose

VERS­MĖS

Ka­pe­lų šven­tė Šau­kė­nuo­se

Po Žo­li­nės at­lai­dų Šau­kė­nuo­se su­reng­ta ka­pe­lų šven­tė. Ši die­na pa­si­rink­ta to­dėl, kad per at­lai­dus į gim­ti­nę su­grįž­ta daug Lie­tu­vo­je ir už­sie­nio ša­ly­se pa­skli­du­sių kraš­tie­čių.

Po šv. Mi­šių Šau­kė­nų Švč. Tre­jy­bės baž­ny­čio­je, Kul­tū­ros ir ama­tų cent­ras kvie­tė vi­sus į ka­pe­lų šven­tę ,,Grok grok, mu­zi­kan­te, Žo­li­nės dva­sia.“. Jo­je da­ly­va­vo ka­pe­los iš Pak­ra­žan­čio kul­tū­ros cent­ro, Ty­tu­vė­nų kul­tū­ros cent­ro Šed­ba­rų sky­riaus, Už­ven­čio kul­tū­ros cent­ro ,,Ven­ta“ ir Šau­kė­nų kul­tū­ros ir ama­tų cent­ro ,, Mel­dai.“ Kiek­vie­nas ko­lek­ty­vas at­li­ko po pen­kis kū­ri­nius.

Šven­tę links­mai pa­šmaikš­tau­da­mos ve­dė ka­pe­los ,,Mel­dai“ vo­ka­lis­tės Au­re­li­ja Kniū­rie­nė ir Ste­fa­ni­ja Vol­bi­kie­nė.

Pir­muo­sius į sce­ną kvie­tė pa­kra­žan­tiš­kius. Pak­ra­žan­čio liau­diš­kos mu­zi­kos ka­pe­la su­si­kū­rė 1993 me­tais. Jai va­do­vau­ja Sau­lius Venc­kus. Per šį lai­ko­tar­pį ko­lek­ty­ve kei­tė­si daug mu­zi­kan­tų. Ko­lek­ty­vas yra kon­cer­ta­vęs įvai­rių mies­tų ren­gi­niuo­se, kon­kur­suo­se, ra­jo­ni­nė­se ir res­pub­li­ki­nė­se šven­tė­se. Ko­lek­ty­vo va­do­vas – sa­vas, nes tai Šau­kė­nų Švč. Tre­jy­bės baž­ny­čios, il­ga­me­čio var­go­ni­nin­ko a.a. Juo­zo Bru­žo anū­kas. Žiū­ro­vai ko­lek­ty­vą su­ti­ko šil­tais ap­lo­dis­men­tais.

Šed­ba­rų liau­diš­kos mu­zi­kos ka­pe­la su­si­kū­rė 1959 me­tais ir gy­vuo­ja jau pen­kias­de­šimt aš­tuo­ne­rius me­tus. Ka­pe­los įkū­rė­jas – il­ga­me­tis smui­ki­nin­kas a.a. Jo­nas Ban­džiu­kas. Pir­mas ko­lek­ty­vo va­do­vas bu­vo Vis­man­tas Ka­čiu­šis, o nuo 1999 m.va­do­vau­ja Sta­sys But­kus.

Da­ly­vau­ta te­le­vi­zi­jos lai­do­je ,,Ge­ro ūpo“, res­pub­li­ki­nė­je dai­nų šven­tė­je, ,,Li­no“ šven­tė­je, Lie­tu­vos kai­mo ka­pe­lų šven­tė­je ,,Griežk, smui­ke­li,“ šven­tė­je Kur­šė­nuo­se, fes­ti­va­ly­je Šiau­liuo­se ,,Ant ru­be­žiaus“, Res­pub­li­ki­nė­je der­liaus šven­tė­je Kau­ne.

2012 me­tais mu­zi­kan­tai ta­po Že­mai­ti­jos kai­mo ka­pe­lų var­žy­tu­vių , „Grok, Jur­ge­li“ Jur­bar­ke nu­ga­lė­to­jais. Ka­pe­la kon­cer­tuo­ja ne tik ra­jo­ne ir šalyje, bet bu­vo pa­kvies­ti kon­cer­tuo­ti į Len­ki­ją, Lat­vi­ją. Ko­lek­ty­vą šil­tai su­ti­ko ir šau­kė­niš­kiai. Čia, kū­ry­bi­nė­se dirb­tu­vė­se, da­ly­va­vu­sios dai­li­nin­kės iš Lat­vi­jos Ma­jos Ja­ko­vič dro­bė­je at­pa­ži­no­me Šed­ba­rų mu­zi­kan­tų ko­lek­ty­vą.

Už­ven­čio ka­pe­la,,Ven­ta“- dau­ge­lio žy­mes­nių ren­gi­nių Šau­kė­nuo­se da­ly­vė, praė­ju­siais me­tais at­šven­tu­si veik­los ke­tu­rias­de­šimt­me­tį. Įvai­rių res­pub­li­ki­nių šven­čių, dai­nų šven­čių da­ly­vė ir kon­kur­sų nu­ga­lė­to­ja, res­pub­li­ki­nės te­le­vi­zi­jos lai­dos ,,Ge­ro ūpo“ fi­na­li­nin­kė. Ka­pe­los ,,Ven­ta“ mu­zi­kan­tai kon­cer­ta­vo Vo­kie­ti­jo­je, Lat­vi­jo­je, Es­ti­jo­je. Tai ly­riš­kas me­lo­di­jas ir dai­nas at­lie­kan­tis, pro­pa­guo­jan­tis et­ni­nę ir šiuo­lai­ki­nę mu­zi­ką ko­lek­ty­vas.

Mu­zi­ki­nis ko­lek­ty­vas ,,Mel­dai“ su­si­kū­rė 1975 me­tais. Per šį lai­ko­tar­pį pa­si­kei­tė daug mu­zi­kan­tų. Nuo 2002 me­tų ko­lek­ty­vas gro­ja liau­diš­ką mu­zi­ką, yra kon­cer­ta­vęs įvai­riuo­se Lie­tu­vos mies­tuo­se ir kai­muo­se, šven­tė­se ir kon­kur­suo­se ,,Ge­ro ūpo“, ,,Grok, Jur­ge­li“. Už­sie­nio ša­ly­se: Lat­vi­jo­je, Len­ki­jo­je, Aust­ri­jo­je. Anks­čiau ka­pe­lo­je gro­jo šau­niau­si mū­sų kraš­to mu­zi­kan­tai, da­bar – net iš ra­jo­no cent­ro ar kai­my­ni­nio Šiau­lių ra­jo­no. Ka­pe­lo­je gro­ja ir se­niū­nas bei kul­tū­ros ir ama­tų cent­ro di­rek­to­rius, net ra­jo­no ta­ry­bos na­rys.

Šau­kė­nų kul­tū­ros ir ama­tų cent­re to­kia šven­tė bu­vo su­reng­ta pir­mą kar­tą ir su­lau­kė apie pu­sant­ro šim­to žiū­ro­vų. Šven­ti­nė nuo­tai­ka ir gau­sūs ap­lo­dis­men­tai liu­di­jo, kad šven­tė pa­vy­ko, ir ren­gi­nys taps tra­di­ci­ja. Įs­tai­gos di­rek­to­rius Mar­ty­nas Dzi­mi­das įtei­kė da­ly­viams pa­dė­kos raš­tus ir ,,Šven­ti­nės Šau­kė­nų“ duo­nos.

Po kon­cer­to vi­si bu­vo pa­kvies­ti į ,,Tra­di­ci­nių ama­tų kie­me­lį“ ap­žiū­rė­ti bū­re­lio ,,Mez­gu rez­gu“ rank­dar­bių ir su­kur­tų pa­ka­vi­mo mai­še­lių, ku­riuo­se bu­vo vais­ta­žo­lės.

Tra­di­ci­nio ku­li­na­ri­nio pa­vel­do vai­šes pa­ruo­šė Aso­cia­ci­jos Šau­kė­nų mies­te­lio bend­ruo­me­nės na­riai. Vi­si ga­lė­jo pa­si­vai­šin­ti – Ele­nos kep­ta ,,Bend­ruo­me­nės“ duo­na ir ža­ga­rė­liais, pir­mi­nin­kės Jū­ra­tės gar­džia žu­vie­ne. Ge­nu­tė – iš­troš­ki­no šiu­pi­nį, iš­vi­rė vo­ve­rai­čių ,, So­są“ (pa­da­žą), Jad­vy­ga – ke­pė ku­ge­lį, So­fi­ja – vi­rė gry­bų ,,Tan­ta­lą“, su­ko kas­ti­nį, ma­lė li­nus ir ka­na­pes – da­rė ,,Ta­bo­ką“ su karš­to­mis bul­vė­mis, Al­do­na vai­ši­no py­ra­gu, ban­de­lė­mis, Zi­ta – tik ką iš slas­tų iš­trauk­tu sū­riu ir šiais me­tais vir­ta obuo­lie­ne, Gi­ta­na – sau­sai­niais ir šiu­pi­niu, Ire­na – gi­ra...Vai­šių bū­ta gau­sių ir so­čių.

Vi­sus ne­ti­kė­tai pra­džiu­gi­no į kie­me­lį atė­jęs ta­ry­bos na­rys Kęs­tu­tis Bi­lius su gi­ta­ra... Su­dai­na­vo po­rą ro­man­sų, su­kur­da­mas jau­kią bend­ra­vi­mo at­mos­fe­rą.

Įsid­rą­si­no ir anks­čiau šau­kė­niš­kių ka­pe­lo­je gro­jęs Si­mo­nas Lu­ke­ro­vas – kie­me­ly­je su­skam­bo ar­mo­ni­ka, su­ko­si šo­kė­jų po­ros, tvy­ro­jo šven­ti­nė nuo­tai­ka...

So­fi­ja BLA­ŽIE­NĖ

Šau­kė­nų kul­tū­ros cent­ro ren­gi­nių or­ga­ni­za­to­rė

Šau­kė­nų kul­tū­ros cent­ro nuo­tr.

Per Žo­li­nę Šau­kė­nuo­se skam­bė­jo ka­pe­lų mu­zi­ka.

Daug žiū­ro­vų su­trau­kė bū­re­lio „Mez­gu rez­gu“ dar­bų pa­ro­da.