
Naujausios
Kuršėnų aikštės raštai ir džiaugsmo fontanai
Vakar rekonstruota Kuršėnų Lauryno Ivinskio aikštėje prasidėjo gyvenimas: atidaryti centrinės rajono aikštės sukviesti šimtai žmonių, paleisti spalvoti fontanai ir suteikta viltis, kad aikštė ir jos prieigos bus patrauklios ir verslui, ir miesto gyventojams. Didžiausią džiaugsmą šventėje suteikė spalvotieji fontanai, trykštantys iš lino audinio raštus primenančio grindinio.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Verslui ir žmonėms
Į aikštės atidarymą einantys žmonės džiaugėsi – kelerius metus tvarkyta miesto širdis atidaroma. Apžiūrinėjamos visos naujovės – lino rankšluosčio audinį primenantis trinkelių grindinys, suoliukai, fontanas, aptarinėjami aikštę juosti likę medžiai, atsivėrę aikštę juosiančių namų fasadai.
Rekonstrukcijos rangovo – UAB „Hidrostatyba“ generalinis direktorius Ignas Daunys rajono merui Antanui Bezarui įteikė simbolinį aikštės raktą. Meras pakomentavo, kad tai būsiąs raktas atsirakinti durims pas rangovus, jeigu išlįs koks statybinis brokas.
Meras akcentavo, kad aikštė dar keisis – ji turi būti pritaikyta ir gyventojų, ir verslo poreikiams. Užsiminė, kad dalį aikštės planuojama atiduoti verslui, kad aikštė taptų traukos centru po skėčiais išgerti puodelį kavos ar arbatos.
Manoma, kad čia galės būti sumontuota laikina kavinė. Bus rekonstruojamos ir aikštės prieigos. Savivaldybė žadėjo parodyti pavyzdį ir pirmoji sutvarkyti Konsultacinės poliklinikos fasadą, o tada bus kreipiamasi į privatininkus, kad jų namų fasadai taip pat būtų atnaujinti ir puoštų, o ne skurdintų miesto centrą.
Rekonstrukcijos projekto vadovas rajono savivaldybės Turto skyriaus vedėjas Alfredas Budrys pasakojo, kad aikštės rekonstrukcijai 85 procentus lėšų – apie pusseptinto šimto tūkstančių skyrė ES, kitos lėšos – rajono biudžeto.
Didžiausias džiaugsmas – fontanas
Kerpant oficialią atidarymo juostelę, į dangų šovė spalvoto fontano vandens purslai. Lyg tuo pačiu mygtuku, kaip ir pajungiant fontaną, kažkas „įjungė“ ir vaikus – juokas, krykštavimai, mažieji kaipmat ėmė lakstyti tarp fontano čiurkšlių, prausė šuniukus.
A. Budrys pasakojo, jog fontanas veikia pagal specialias instaliuotas programas. Kol kas yra instaliuotos keturios programos, tačiau vėliau, atsiradus lėšų, gali būti instaliuota ir muzikinė programa. Šviesos yra įmontuotos ir prie purkštukų, ir specialiame projektoriuje, kuris sukuria ant grindinio piešinius.
Miesto seniūnas Vytautas Gedmontas ir Savivaldybės administracijos direktorius Gipoldas Karklelis sakė, kad dar bus tariamasi, kas šį fontaną eksploatuos ir kiek lėšų tam reikės iš Savivaldybės biudžeto. G. Karklelio teigimu, dar bus tariamasi dėl tikslaus laiko, bet šiltuoju sezonu fontanas turėtų veikti maždaug nuo popiečio iki 22 valandos, nes tik temstant, tamsoje pasimatys šviesos efektai.
Aikštės atgimimas
Rekonstruota ir atnaujinta centrinė Kuršėnų aikštė istorijos tėkmėje tarnavo miesto žmonėms įvairiomis paskirtimis.
Iki 1948-ųjų – šioje vietoje buvo miesto turgaus aikšte, kai į Kuršėnų jomarkus suvažiuodavo ūkininkai ir amatininkai su savo produkcija. Kai miesto turgus buvo iškeltas į dabartinę vietą T. Tilvyčio gatvėje, aikštė miesto centre liko žmonių traukos centru.
Aikštės paskirtį ir veidą labai pakeitė miesto žmonių darbštumas. 1957 metais už miesto tvarkymą Kuršėnams skirta pirmoji vieta respublikoje, pereinamoji raudonoji vėliava ir 30 000 rublių premija. Trečdalis pinigų išdalinta nusipelniusių žmonių premijoms, o likusieji – paskirti paminklui statyti.
Pretendentai įamžinti paminklu buvo du – revoliucionierius Pranas Zibertas ir švietėjas, pirmoji lietuviško kalendoriaus leidėjas Laurynas Ivinskis (1810–1881).
1960 metais leidus Kuršėnų miesto darbo žmonių deputatų tarybos vykdomajam komitetui centrinėje Kuršėnų aikštėje atidengtas paminklas L. Ivinskiui. Paminklo autoriai – skulptorius Petras Aleksandravičius ir architektas Simonas Ramunis.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Vaikų džiaugsmas „įsijungė“ drauge su fontanu.
Į rekonstruotą aikštę susirinko šimtai žmonių.
Šiaulių rajono merui Antanui Bezarui (kairėje) rangovas – UAB „Hidrostatyba“ generalinis direktorius Ignas Daunys įteikė simbolinį raktą, kurį meras sakė naudos, jeigu išlįs statybinis brokas. Viduryje – projekto vadovas Savivaldybės Turto skyriaus vedėjas Alfredas Budrys.
Šventės šokėjos pasipuošusios įspūdingai.
Fontanas veikia keliomis programomis, spalvos geriausiai išryškėja tamsoje.
Tradicinę juostą kirpo (iš kairės) Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras, UAB „Hidrostatyba“ generalinis direktorius Ignas Daunys, projekto vadovas Alfredas Budrys, Kuršėnų klebonas monsinjoras Vytautas Kadys ir Kuršėnų seniūnas Vytautas Gedmontas.