
Naujausios
Ar socdemai obuoliaus su „valstiečiais“ – Šiaulių regionas abejoja
Stebime socialdemokratų ir „valstiečių“ ginčus ir grasinimus dėl koalicijos – tai fasadinė didžiosios politikos pusė partijoms rengiantis naujajam politiniam sezonui. Kas vyksta šalies politinėje arenoje? Pasirengimas artėjantiems rinkimams, kai tyla ir draugystė būtų mirtinai pavojinga? Partijų vidaus įtampos kovoja dėl didesnės valdžios?
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Akibrokštai koalicijai
Šiuo metu LSDP skyriuose vyksta susirinkimai, kuriuose partiečiai balsuoja – likti valdančiojoje daugumoje Seime su LVŽS, ar trauktis? Tokį neretorinį klausimą iškėlė naujasis socialdemokratų partijos lyderis Gintautas Paluckas, kai „valstiečiai“ pasirašė susitarimą su opozicijoje dirbančiais konservatoriais, kad šie palaikys balsavimą dėl urėdijų reformos, o mainais už urėdijas „valstiečiai“ sutiko grąžinti konservatorių siūlomą PVM lengvatą šildymui.
LSDP vienija 60 skyrių (apie 20 000 narių), dėl koalicijos balsavo jau beveik pusė, dauguma – už tai, kad socialdemokratai trauktųsi.
Šiaulių apskrityje vaizdas panašus – dauguma už traukimąsi. Kol kas tik Joniškio ir Akmenės rajonų socialdemokratai mano, kad reikėtų susilaikyti nuo pasitraukimo, persiderėti, paskaičiuoti, ką partija išloš, o ką praloš.
Tačiau beveik visi į Seimą patekę socioaldemokratai trauktis nenori, du iš trijų socialdemokratų deleguotų į Vyriausybę ministrų – taip pat.
Socialdemoratų partija sprendimą žada pareikšti po rugsėjo 20-osios.
O kol laukiama galutinio sprendimu, pilasi vis griežtesnė ir įžeidesnė retorika.
„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis mano, kad trintis dėl koalicijos – socialdemokratų partijos vidinės kovos ir pasirengimas rinkimams, o dėl koalicijos realiai balsuos ne eiliniai partijos nariai, o partijos Taryba. G. Paluckas atšauna, kad R. Karbauskis esą kapstosi ne savo darže, o jo komentarai atskleidžiantys pavojingą polinkį į autoritarizmą.
Kol viršūnės „šaudosi“ žodžiais, eiliniai nariai skyriuose reiškia „liaudies balsą“.
Joniškis: pirmininkė – kirstų, skyrius – susilaiko
Šviežiausios žinios LSDP pasiekė iš Joniškio skyriaus, turinčio apie 150 narių – antradienio vakarą skyrius liepė ne trauktis, o „persiderėti“.
„Joniškio socialdemokratai mano, kad turi būti peržiūrima koalicijos sutartis, iškeltos mūsų partijos idėjos ir norai, dėl jų deramasi ir tik tada, o ne iš karto, reikėtų priimti galutinį sprendimą. Radikaliojo sprendimo skyrius nesiūlo. Gal todėl, kad Joniškio skyriuje daugiau vyresnės kartos partijos narių ir jų požiūris yra nuosaikesnis, kad gyvenime staigiai nukirsti nereikia“, – sakė LSDP Joniškio skyriaus pirmininkė, rajono vicemerė Vaida Aleknavičienė, naujojo partijos pirmininko G. Palucko iškelta į įtakingą partijos vadovybę – pirmininko pavaduotojos postą.
Tačiau pati V. Aleknavičienė sakė yra linkusi, kad „jau dabar reikėtų išeiti iš koalicijos. Manau, kad „valstiečiams“ labiau esame tik įrankis. Jeigu kažkas teigiamo priimama – tai jau „valstiečių“ nuopelnas, o jeigu kažkas neigiamiau vertinamo – tai numetama ant mažųjų brolių – socialdemokratų“.
V. Aleknavičienė mano, kad „sėdėti ir laukti kitų rinkimų ir tik tada skirtis su „valstiečiais“ būtų per vėlu“.
V. Aleknavičienė teigia negalėtų lažintis, ar partija tikrai išeis iš koalicijos, ar liks, nes „sprendimas dar nėra priimtas. Tai labai rimtas sprendimas, kuris paveiks ir dabar dirbančius Vyriausybėje socialdemokratų ministrus, viceministrus. Be to, dar yra ir frakcija Seime. Jeigu mes ir nuspręstume, kad reikia išeiti, tai dar nereiškia, kad frakcija tą sprendimą priimtų ir palaikytų“.
Šiauliai: „Koalicijoje taip nedaroma“
Partijos Šiaulių skyriaus pirmininkas Edvardas Žakaris teigė, kad skyriaus Taryba dėl koalicijos rinksis ir balsuos rugsėjį.
Į nuomonę, kad partija tik pažaidžia demokratiją leisdama eiliniams nariams balsuoti, nors realų sprendimą dėl koalicijos priims partijos Taryba, E. Žakaris atsakė: „Manau, kad turės įtakos skyriaus žmonių nuomonė, nes net 10 skyriaus narių yra respublikinėje partijos Taryboje – jie ir išreikš skyriaus nuomonę“.
Šiaulių skyrius „išsigrynino“ iki 730 narių, todėl, E. Žakario teigimu, savo nuomonę dėl koalicijos pareikš „tikri skyriaus nariai“.
„Mažasis brolis“ nėra blogai, jeigu derinamasi su juo, bet jeigu tas mažasis brolis visai nustumiamas... Jeigu socialdemokratai dėl urėdijų pasakė „ne“, nulėkė pas konservatorius. Koalicijoje taip nedaroma nei su „mažuoju broliu“, nei su „didžiuoju broliu“, – mano E. Žakaris.
Skyriaus vadovas sakė, kad partiečiai vertina visą „valstiečių“ veiklą, o ne tik išdavystę dėl urėdijų ir PVM lengvatų.
„Vis pažadai! Žadėta – pensijos šiemet bus padidintos 40 eurų. Bet padidinta tik 20 eurų, iš kurių 15 eurų – buvusios Vyriausybės nuopelnas. Vis žada sumažinti vaistų kainas: pigs, pigs! O realiai juk ne pinga, o brangsta! Veliamasi į smulkmenas. Džiaugsmo daug nėra“, – vardijo E. Žakaris.
Buvęs parlamentaras mano, kad socialdemokratai ir patys yra kalti, jog rinkėjai nusisuko nuo jų partijos ir valdžią atidavė „valstiečiams": „Nereikia žmonėms meluoti, nuo 2000 metų girdime apie progresinius mokesčius, bet jų vis nėra“.
Šiaulių rajonas: „Iš viso nereikėjo eiti į koaliciją“
Nors Šiaulių rajono skyrius balsuoti dėl koalicijos rinksis rugsėjį, jau dabar skyriaus pirmininkas Jonas Kiriliauskas sakė: „Iš pokalbių jau ir dabar aišku, kad palaikysime partijos pirmininką Gintautą Palucką – siūlysime trauktis“.
J. Kiriliausko teigimu, dauguma partijos narių iš karto po Seimo rinkimų nepritarė socialdemokratų koalicijai su „valstiečiais“, kurią „sudarė Butkevičius“.
„Visa „valstiečių“ rinkimų kampanija buvo nukreipta prieš socialdemokratus, patys blogiausi buvome, o staiga einame kartu dirbti?! Skyriaus žmonės tam nepritarė jau iš pradžių. O kai dabar mato, jog pažadai neįgyvendinami – žmonės labai paspiktinę“, – sakė J. Kiriliauskas.
Radviliškis: „Tai ne koalicija“
Radviliškio skyriaus narių dauguma balsavo – kad partija trauktųsi iš koalicijos su „valstiečiais“.
„Su koalicijos partneriais turi tartis arba – tai ne koalicija“, – „Šiaulių kraštui“ sakė Radviliškio rajono skyriaus pirmininkas Kazimieras Račkauskis.
Pirmininkas, vadovaujantis 525 partijos narių skyriui, vardijo ir daugiau argumentų: „Kalbos orientuotos į regioninę politiką, bet iš tikrųjų jų programa yra griauti regioninę politiką. Regionuose įstaigas ardo ir centralizuoja jų valdymą. Kaip gali pritarti tokiai politikai?“.
Pakruojis: „Žaliasis brolis per daug keliasi“
Pakruojo skyriaus balsų dauguma – trauktis iš koalicijos.
„Eiliniai nariai nemato bendro darbo su „valstiečiais“, beveik vienbalsiai pasakė – traukiamės. Nei kas mūsų klauso svarbiais klausimais, žmones papiktino tai, kad prastumtas ne mūsų, o konservatorių siūlymas dėl PVM lengvatų šildymui“, – sakė Pakruojo skyriaus pirmininkas Saulius Margis.
Jo teigimu, „mažesniojo brolio“ vietoje nematytų problemų dirbti, jeigu „didesnysis – žaliasis – brolis ne taip keltųsi“.
S. Margis sakė, jog supranta Seimo socialdemokratų frakcijos narius, kurie visai nenori trauktis iš koalicijos, nes „pasitraukus iš koalicijos reikės palikti ir tam tikrus postus“, tačiau mano, kad „su tuo pačiu laivu ta pačia kryptimi, kokia plaukė partija su Algirdu Butkevičiumi – plaukti nebegali“.
„Antrą kartą taip skaudžiai niekas nebenori pralošti rinkimų. Pirmininkas aiškiai mato, kad užteks ristis į pakalnę“, – dėstė Pakruojo socialdemokratų vadovas S. Margis.
Kelmė: „Regionus tiesiog naikina“
Socialdemokratų partijos Kelmės skyriaus pirmininkas, rajono meras Vaclovas Andrulis skaičiavo, kad vos keli žmonės iš skyriaus balsavo, kad partija liktų koalicijoje, keli susilaikė, visi kiti pataria trauktis.
„Eiliniai nariai nori, kad partija trauktųsi. Seimo nariai nenori. Bet juk koalicijos sutartis yra pasirašyta ne su Seimo nariais, o su partija. Turės paklusti partijai, o dabar kažkokį šou daro, bet kai reikės realiai apsispręsti, manau, sutarsim“, – sakė V. Andrulis.
Jo teigimu, iš karto po rinkimų Kelmės skyriaus deleguoti nariai partijos Taryboje balsavo „prieš ėjimą į koaliciją“.
„Valstybėje buksuoja visi svarbiausi reikalai – vietoj skurdo mažinimo, gyventojų pajamų didinimo nukrypstama į kažkokius kostiumus, visokias smulkmenas. Aiškiai matome, kad ta koalicinė sutartis yra niekinė, nes socialdemokratų nuomonės neįsiklausoma. Nors ką čia socialdemokratai... gatvėje bet kurio paklausit ir pamatysit žmonių nusivylimą. Tas pats socialinis nejautrumas, regionų žlugdymas. Regionus tiesiog naikina likviduodami, mažindami čia valstybines įstaigas“, – mano V. Andrulis.
Akmenė: derybos, o ne skyrybos
LSDP Akmenės skyriaus pirmininkas, rajono meras Vitalijus Mitrofanovas teigia, kad ir „politika yra menas rasti kompromisą, o ne užsispyrus badytis ragais“.
Įtakingas socialdemokratas mano, jog tokia koalicinė sutartis su „valstiečiais“, kokia pasirašyta po Seimo rinkimų formuojant valdančiąją daugumą, „negali vadintis koalicine sutartimi“.
„Tas dokumentas labiau primeną susitarimą dėl sutarties sudarymo, o ne pačią sutartį. Dabartinėje koalicijos sutartyje sutarties turinio nėra. Savivaldos lygmeniu koalicinę sutartį Akmenėje turime žymiai didesnės apimties – gal aštuonių lapų, nei valstybės valdymo!“, – stebėjosi V. Mitrofanovas.
Akmenės skyrius siūlo derybas, o ne skyrybas, todėl, kad „ideologine prasme – „valstiečiai“ priimtiniausi“.
„Turime išsiaiškinti, kas sudaro koaliciją: „valstiečių“ ir socdemų partijos? O koks vaidmuo „valstiečių“ pusėje – nepartinių žmonių? Kartais matau, kad nepartiniai, kalbėdami nuo „valstiečių“ partijos vos ne didesnę įtaką turi, nei "valstiečių" partijos nariai. Pavyzdžiui, Saulius Skvernelis, Povilas Urbšys, kiti įtakingi žmonės. Kyla klausimas, ar egzistuoja tokia šalis „Valstiečių partija“ ir ar ji gali kalbėti savo partijos vardu? Frakcija ir partija yra skirtingi niuansai!“, – svarstė V. Mitrofanovas.
Įtakingas socialdemokratas negailėjo priekaištų ir saviems: „Partinė demokratija reikalinga, bet yra skirtingo lygmens klausimai, kurių gali nežinoti eiliniai partijos nariai. Aš esu prieš prieš patį klausimą – būti ar nebūti koalicijoje, lyg kitų nebūtų! Politikoje negali būti „taip“ ar „ne“ – tai ne politiniai sprendimai!“.
V. Mitrofanovas stebėjosi, kad „socialdemokratus bandoma kaltinti, kad jie siekia postų“.
„Partijoms normalu siekti postų – tai valdžios instrumentai įgyvendinti savo tikslus, idėjas, juk partijos tai ne kažkokie gamtos mylėtojų būreliai, kur susirenkama mylėti gamtą, partijų tikslas – turėti valdžią!“, – aiškino V. Mitrofanovas, kodėl Akmenės skyrius pataria partijai ne trenkti koalicijai durimis, o tartis.
Akmenės socialdemokratų vadas rado ir daugiau argumentų už koaliciją su „valstiečiais": „Gal S. Skvernelis ir susitars dėl mažumos Vyriausybės, bet kas tada valdys Lietuvą? Konservatoriai! Nuo jų tada priklausys visi sprendimai! O kas toliau? Visada reikia prisiminti, kad politika – šachmatų partija, kai turi matyti daug sprendimų į priekį. Kam pradedame ar padedame žlugdyti savo partiją?“.
V. Mitrofanovas mano, kad „socialdemokratai ir taip pasitarnavo padėdami laimėti „valstiečiams“ rinkimus, demonstruodami socialinį nejautrumą.
„Gal dar ir galim rizikuoti partija, žinodami, kad Seimo rinkimai tik po trijų metų?... Nes savivaldos rinkimai nuo partijos reitingų labai mažai priklauso“, – ironizavo V. Mitrofanovas.
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr., Redakcijos archyvo nuotr.
Koaliciją Seime su „valstiečiais“ iš buvusio partijos pirmininko Algirdo Butkevičiaus paveldėjęs naujasis socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas atremia, kad visi partijos nariai spręs dėl koalicijos.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis socialdemokratų kėsinimąsi į koaliciją vertina, kaip socialdemokratų partijos vidines problemas.
Akmenės meras, socialdemokratų partijos skyriaus pirmininkas Vitalijus Mitrofanovas įsitikinęs, kad politiniai sprendimai negali būti tik „taip“ arba „ne“.
Socialdemokratų partijos pirmininko Gintauto Palucko pavaduotojos, Joniškio skyriaus pirmininkės, rajono vicemerės Vaidos Aleknavičienės ir partijos skyriaus nuomonės dėl koalicijos išsiskyrė.
Socialdemokratų partijos Šiaulių skyriaus pirmininkas Edvardas Žakaris sakė, kad partiečiai vertina visą „valstiečių“ veiklą, o ne tik išdavystę dėl urėdijų ir PVM lengvatų
Koaliciją su „valstiečiais“ eiliniai socialdemokratai vertina kaip buvusio partijos pirmininko Algirdo Butkevičiaus (kairėje)palikimą. Jokiai koalicijai su „valstiečiais“ nuo pat pradžių dalis skyrių nepritarė.