
Naujausios
Derlius, kokio seniai nebuvo
Didesnis derlius – mažesnės kainos. Tokie rinkos dėsniai ūkininkams jau įprasti. Tačiau nenuspėjami gamtos dėsniai šiemet grūdų augintojus nustebino: derlius toks, kokio senai nebuvo.
Janina VANSAUSKIENĖ
pakruojis@skrastas.lt
Rugiapjūtė džiugino
Grikpėdžių kaime ūkininkaujanti Auksė Pulkienė rugiapjūtę baigė praėjusios savaitės pabaigoje.
„Uždarėme sandėlio duris ir išėjome į šv. Roko atlaidus“, – džiaugsmingai apie svarbiausių darbų pabaigą sako ūkininkė. Jos žodžiais, šiemet grūdinių kultūrų kūlimas truko trumpai – vos porą savaičių. Darbas buvo įtemptas, sunkus, bet nešė džiaugsmą.
„Kombainai iš laukų grįždavo apie vienuoliktą vakaro, o ryte septintą vėl išvažiuodavo ruoštis įtemptai darbo dienai. Bet, laimei, technika nauja, nekėlė problemų, darbai vyko sklandžiai“, – pasakoja nuo 2002-ųjų ūkininkaujanti moteris.
„Kai liepos pabaigoje ir rugpjūčio pradžioje buvo palankūs kulti orai, mūsų javus kulti buvo dar per anksti – nebuvo subrendę. Paskui orai tapo permainingesni, tačiau viską suspėjome laiku“, – sako A. Pulkienė, nuo antradienio pradėjusi žieminių rapsų sėją.
Šiemet ūkininkė beveik 80 procentų grūdinių kultūrų laukų buvo apsėjusi vėlyvesnės veislės javais. Toks sprendimas pasiteisino su kaupu, nors vasara saule ir šiluma nelepino nei žmonių, nei augalų.
„Derlius toks, kokio dar nebuvo“, – atvirauja patyrusi ūkininkė. – Pilnus bunkerius tuštinti vos spėjo vežėjai. Gerai, kad žiemą buvome sudarę grūdų pardavimo sutartis, nes kainos šiemet stipriai krito“, – apie kainas, kurias iš dalies koreguoja derliai, užsimena pašnekovė.
Filipinietis – atsakingas vežėjas
Emigrantų į Lietuvą aidas šiemet pasiekė ir A.Pulkienės ūkį. Kai tarėsi su vežėjų firma dėl derliaus išgabenimo, ši perspėjo, jog vienas vairuotojas bus filipinietis, nekalbantis lietuviškai. A.Pulkienė sako, jog jos vyras net suglumo nuo tokios žinios: kaip susikalbės?
„Filipinietis Eduardo lietuviškai suprato tik du žodžius: sustoti, pilti“, – juokiasi prisiminusi šios rugiapjūtės įvykį Auksė. – Bet susikalbėjome. Jis net papasakojo kaip atkeliavo į Lietuvą.“
Eduardo, rodydamas į vilkiką, kuriuo atvažiavo išvežti grūdų, pasakė jog tokiu vilkiku iš savojo kaimo Filipinuose į Europą kartu su juo emigravo 70 žmonių. Jų kaimą nuplovė liūtis, žmonės buvo likę be pastogės. Aštuoni vyrai įsidarbino vežėjų firmoje, kaip ir jis, dirba Lietuvoje.
Graudi vyro istorija Auksę sujaudino. Moteris filipiniečiui vairuotojui ištiesė pinigų.
„Kad būtumėte matę kokios laimingos to žmogaus akys buvo. Jis apkabino, padėkojo“, – jaudinančią istoriją prisiminė ūkininkė.
Moteris buvo nustebinta, kad nuvežęs grūdus supirkėjui filipinietis apie tai telefono žinute ją informavo, atsiuntė ir laboratorijoje gautus grūdų kokybės duomenis.
„Ne kiekvienas lietuvis vairuotojas taip pasielgia, o čia – toks žmogaus atsakingumas... „, – pasidžiaugė ūkininkė.
Beariminė žemdirbystė pasiteisino
A. Pulkienės ūkis – žemdirbystės mokslininkų akiratyje. Moteris pasirinko vadinamąją beariminę žemdirbystę ir su plūgais į laukų arti nebevažiuoja jau aštuntus metus. Nuėmus grūdinių kultūrų derlių į laukus Auksė siunčia traktorius su giluminiais skutikliais.
„Galiu ginčytis, įrodyti, kad naudojant bearimines technologijas galima užauginta geriausią derlių“, – sako zooinžinierės specialybę turinti A. Pulkienė.
Dėl šios žemės dirbimo technologijos žemdirbystės mokslininkai neranda vieningos nuomonės, todėl A. Pulkienės ūkis ir gaunami derliai neraižant dirvos plūgais, yra jų akiratyje.
Tvarkingai ūkininkaujanti ir sodybą su šeima prižiūrinti A.Pulkienė pernai „Metų ūkio“ konkurse pelnė aukščiausią įvertinimą – jos ūkiui pripažinta pirmoji vieta.
Visuomeniška, nuolat tobulėjimui ir žinių bagažui pildyti žiemos laiką skirianti ūkininkė, savam kraštui ir paveldėtai senelių žemei nestokoja sentimentų.
„Žiūriu į senelių žemę ir galvoju: jie gal trim arkliukais ją visą sudirbdavo, apsėdavo, o dabar trys galingi šiuolaikiški traktoriai sėja. Šalia mano miškas – vešlus, gražus , jo greta – valstybinio būta: visas iškirstas, gal trys berželiai belikę“, – liūdesio gaidele prabyla apžvelgusi savo ir kaimynines „valdiškas“ valdas.
A.Pulkienei Grikpėdžiai, Mažučiai, Gudeliai – gimtas kraštas. Čia gimė ji, čia gyveno tėvai ir seneliai, čia – jų praminti takai, prakaitu laistyta žemė. Tą žemę dabar dirbs Prano ir Auksės dukra Austėja, A. Stulginskio universiteto agronomijos specialybės antro kurso studentė. Jaunąja ūkininke tapusiai merginai savo žemdirbiška patirtimi padės tėtis.
Asmeninio albumo nuotr.
Auksė Pulkienė patikėjusi grūdus išvežti emigrantui, dėkinga liko jam už atsakingumą.
Senelių žemėje liko tik du didžiuliai medžiai.
Dirvą ruošiantiems ir žieminį rapsą sėjantiems Nerijui Vaičekoniui, Vidmantui Indrišiūnui, Konstantinui Šelest nauja technika nekelia netikėtumų ir rūpesčių.