
Naujausios
Pamatyti Pietų Korėją padėjo esperanto kalba
Šiaulių miesto garbės pilietis, esperantininkas Zenonas Eimutis Sabalys šią vasarą išpildė seną norą – nuvykti į Pietų Korėją. Seule šiaulietis dalyvavo 102-ajame pasauliniame esperantininkų kongrese. „Mes galbūt nesulauksime, bet Korėjos susijungs“, – Pietų Korėjos esperantininkų žodžius cituoja Z. Sabalys.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Daugėja jaunimo
Pasaulinis esperantininkų kongresas Seule vyko liepos 22–29 dienomis. Šių metų kongreso tema – „Turizmas ir plėtojimas: keliai į tęstinumą“. Esperantininkai rinkosi Hankuk užsienio studijų universitete. Pasak Z. Sabalio, šioje mokslo įstaigoje mokoma 45 kalbų, tarp jų – ir esperanto.
Šių metų kongrese dalyvavo 61 šalis – 1 173 dalyviai. Iš Lietuvos atskrido 17 esperantininkų, iš Šiaulių buvo vienintelis Z. Sabalys.
Gausiausiai kongrese dalyvavo korėjiečiai – 242, japonų atvyko 186, kinų – 114, prancūzų – 85. Lietuvių delegacija pagal gausmą buvo 22 vietoje. „Toks ir sporto rezultatas būtų geras“, – šypsosi Z. Sabalys. Latvių tebuvo du, estų – trys, ukrainietis – vienas.
Esperanto kalbos mėgėjai į Seulą atkeliavo ir iš egzotinių šalių – Filipinų, Indonezijos, Irano, Kongo Demokratinės Respublikos, Malaizijos, Mongolijos, Rytų Timoro, Nepalo.
Pasak Z. Sabalio, Nepalo esperantininkų grupė yra stipri, atvyksta ir į kongresus Europoje, visada būna matomi – pasipuošę tautiniais rūbais, koncertuoja.
Z. Sabalys atkreipė dėmesį, kad pastaraisiais metais kongresuose padaugėjo jaunimo. Daug jaunimo esperanto kalbos mokosi internetu.
Kongreso atidarymas vyko universiteto Barako Obamos vardo salėje. Esperantininkai sulaukė valdžios dėmesio, juos sveikino Seulo meras, Pietų Korėjos parlamento vicepirmininkas. Sveikinimo žodžius tarė ir kiekvienos dalyvaujančios valstybės atstovas. Lietuvos vardu sveikino žurnalistas Audrys Antanaitis.
Seulas buvo išpuoštas kongreso atributika, esperantininkai dalyvavo bendroje eisenoje. Tradiciškai organizuota Tautų mugė, vyko koncertai, vakaronės, parodos, mokymai. Oficialioje atidarymo ceremonijoje koncertavo ir Jogailė Čojūtė, kurios tėtis – Vilniuje gyvenantis korėjietis, prisidėjęs prie kongreso organizavimo.
Trečią kartą kongresų istorijoje buvo surengtos futbolo rungtynės: dalyviai žaidė su vietos komanda. Pirmą kartą esperantininkai šventė pergalę.
„Jei į kongresą atvažiuoja brazilai, turi žaisti futbolą. Kaip lietuviai – krepšinį“, – juokiasi Z. Sabalys.
Senas noras
Pietų Korėjoje Z. Sabalį pribloškė klimatas. Dienos temperatūra pakildavo apie 30 laipsnių karščio, vargino itin didžiulė drėgmė: „Tokiu oru pameti protą.“ Esperantininkas net pamiršo užsisakytą sekmadieninę ekskursiją po senamiestį – vietoje jos nuėjo į katalikų bažnyčios pamaldas. Z. Sabalys pateikia statistikos: Pietų Korėjoje yra maždaug 24 procentai krikščionių, iš jų apie 10–12 procentų katalikai.
Pietų Korėja plotu yra maždaug pusantro karto didesnė už Lietuvą, šalyje gyvena 51, 5 milijono gyventojų. Seule gyvena 10,5 milijono, su priemiesčiais – 22 milijonai žmonių. Pagal BVP Pietų Korėja užima penkioliktą vietą pasaulyje. „Tai rodo ekonominę galybę ir aukštą technologijų lygį. Mobilieji telefonai, automobiliai, technologijos pas mus atkeliauja būtent iš Pietų Korėjos“, – sako Z. Sabalys.
Į Pietų Korėją Z. Sabalį viliojo ne tik esperanto kalba: „Korėja man įstrigo dar būnant paaugliu, kai 1950–1953 metais vyko karas. Mano tėvas klausydavosi radijo, išgyvendavo, ir mes išgyvendavome, kad komunistai ten nelaimėtų.“
Z. Sabalys trumpai primena Korėjos istoriją. 1945 metais šalis tapo laisva nuo Japonijos. 1948 metais buvo padalyta į Šiaurės ir Pietų. 1950 metais prasidėjo karas.
„Rusija ir Šiaurės Korėja pradėjo karą, nors rusai ir šiauriečiai visada teigė, kad dėl visko kalti amerikiečiai. Pietų Korėja nebuvo pasiruošusi gintis, nes amerikiečiai, vengdami įtakos didėjimo, nestiprino jų kariuomenės. Seulas buvo užimtas per tris dienas. Iki šiol suvienytų nacijų organizacijos demilitarizuotoje zonoje yra kariškių, jų skaičius simbolinis“, – sako Z. Sabalys.
Pasak šiauliečio, taikos derybos tarp šalių nevyksta, bet iki šiol yra nenutrauktos. Pietų Korėjos atstovai atvyksta numatytu laiku, nors žino, kad šiauriečiai neatvyks.
Leidosi į tunelį
Z. Sabalys nuvyko į vienos dienos ekskursiją demilitarizuotoje zonoje. Čia būtina turėti pasą, ne visur galima fotografuoti.
Z. Sabalys vardija taisykles. Kelnės turi būti ilgos, sijonai – žemiau kelių, marškiniai – ilgomis rankovėmis. Negalima dėvėti sportinės, kamufliažinės aprangos. Batai – uždari. Draudžiama ant drabužių reklamuoti savo vardą ar priklausymą kokiai nors organizacijai. Griežtai draudžiamas alkoholis. Būtina klausyti ekskursijos vadovo, būti dėmesingiems. Jei taisyklių nesilaikoma, iš zonos gali būti pašalinta visa grupė.
Demilitarizuota zona nuo Seulo yra nutolusi maždaug 70 kilometrų. Pasak Z. Sabalio, Šiaurės Korėja ne kartą bandė surengti diversijas Seule, tam per zoną prakasė tunelius.
Leisdamiesi į tunelį, ekskursijos dalyviai turėjo užsidėti šalmus. Šachtą, esančią 73 metrų gylyje, pasiekė savomis kojomis. Tranšėja yra specialiai pritaikyta apžiūrai. Nuolydis tęsiasi 300 metrų.
„Sunkoka lipti žemyn, bet grįžti buvo tragiškai sunku. Apačioje labai šalta. Bet, man, inžinieriui, buvo labai įspūdinga“, – įspūdžiu dalijasi Z. Sabalys.
Į demilitarizuotą zoną važiuoja traukinys. Pasienyje yra paskutinė geležinkelio stotis, pasibaigia traukinio bėgiai. Čia įrengti ir perėjimo punktai.
„Klausėme, kodėl tiek pinigų investuota į pasienio perėjimo punktus, kurie neveikia. Mums buvo atsakyta: „Tikime, kad mes susijungsime. Ir tada čia eis milijonai žmonių, o mes turėsime juos tvarkingai praleisti.“
Pietų ir Šiaurės gyventojų ryšys yra itin apribotas: geriausiu atveju jie turi galimybę pasimatyti numatytoje zonoje tik kartą per metus.
Konferencijoje Seule dalyvavo vietos esperantininkų, kurių šeimos nariai gyvena Šiaurės Korėjoje. Z. Sabalys ir jaunų, ir pagyvenusių esperantininkų klausinėjo, ar jie tiki, jog šalys susijungs. „Mes galbūt nesulauksime, bet Korėjos susijungs“, – išgirdo.
„Man buvo gera matyti žmones, kurie tiki šia idėja“, – sako šiaulietis.
Vietos gyventojų baimės dėl galimų karinių Šiaurės Korėjos veiksmų Z. Sabalys nepajautė. Svarsto: galbūt tai tik išorinis įspūdis.
Vykdamas iš demilitarizuotos zonos Z. Sabalys atkreipė dėmesį, kaip yra pasiruošta uždaryti kelią galimam puolimui sustabdyti.
Kongreso darbotvarkėje buvo numatyta tarptautinė konferencija Korėjos Parlamente dėl Korėjos pusiasalio susijungimo. Konferencijoje dalyvavo Parlamento vicepirmininkas, valdančiosios partijos pirmininkas, pranešėjai.
Klausydamas pasisakymų, Z. Sabalys atkreipė dėmesį, kad įvairių šalių pranešėjai „tebegyvena romantikoje“. Įdomiausia jam pasirodė Prancūzijos pranešėja: „Ji tiesiai pasakė, kad buvo Šiaurės Korėjos su Sovietų Sąjunga ir Kinija invazija. Tai atitiko ir mūsų supratimą.“
Žavėjo paslaugumas
Z. Sabalys yra buvęs kongresuose Vietname, Kinijoje, tad žmonių gausa Seule jo nenustebino. Bet šiauliečiui itin patiko korėjiečių paslaugumas, rūpestingumas.
Net neprašytas vietinis paėmė nešti esperantininko lagaminą. Važiuojant autobusu ar metro vyresniam žmogui akimirksniu pasiūloma laisva vieta.
„Gatvėje matai žmogų – eina rimtas, beveik kaip lietuvis. Jei tik pamatė tavo akis, tuoj pat nušvinta“, – sako Z. Sabalys.
Angliškų užrašų Seule beveik nėra, „susikalbėti“ dažniausiai tekdavo gestais. „Kai vykome į Pietų Korėją, mus ragino išmokti bent abėcėlę. Mokiausi, bet išmokau tik dvi raides, „a“ ir „i“, – juokiasi Z. Sabalys.
Kitąmet pasaulinis esperantininkų kongresas grįš į Europą: dalyviai rinksis Portugalijoje, Lisabonoje.
Kelionėse pagilintomis esperanto kalbos žiniomis Z. Sabalys dalijasi su šiauliečiais: ne vienerius metus moko esperanto kalbos nemokamuose kursuose Šiaulių miesto savivaldybės bibliotekos Lieporių filiale. Šiemet kursai prasidės spalį (tel. pasiteirauti 552 657).
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Zenonas Sabalys šiemet dalyvavo ne tik kongrese Seule, bet ir Baltijos šalių esperantininkų dienose Liepojoje (Latvija).
Zenono SABALIO nuotr.
Atvykusius į Seulą esperantininkus miesto gatvėse pasitiko plakatai su sveikinimais.
Kongreso dalyviams pristatytos tradicinės vėduoklės.
Prieš efektingą pasirodymą scenoje – treniruotė.
Zenonas Sabalys – aktyvus Pasaulio esperantininkų kongresų dalyvis. Šiemet pavyko išpildyti seną norą ir pamatyti Pietų Korėją.
Kongrese buvo galima susipažinti su vietos amatais ir kūryba.
Demokratiška kongreso aplinka.
Tradicinė Pietų Korėjos architektūra.
Geležinkelio bėgiai demilitarizuotoje zonoje virsta pėsčiųjų taku.
Garvežys paliktas kaip relikvija demilitarizuotoje zonoje.
Atvykę į demilitarizuotą zoną korėjiečiai palieka savo svajonę – vėjyje plaikstosi milijonai kaspinėlių.
Pasienio perėjimo punktas – tuščias.
Ekskursija Miškų instituto botanikos sode. Medžiai itin globojami ir saugomi.
Esperanto kalba aptartos ir Korėjos aktualijos.
Zenonas Sabalys Pietų Korėjos parlamente.
Demilitarizuota zona traukia ir korėjiečius, ir turistus.