
Naujausios
Jaunos šeimos gaivina Užgludį
Kelmės rajone, Užvenčio seniūnijoje, esantis Užgludžio kaimas – vienas iš nedaugelio Lietuvos kaimų, kuriame ne mažėja, o daugėja gyventojų. 2001 metais čia gyveno 31, šiuo metu – 37 žmonės.
Kaimą gaivina čia liekantys jauni savo kaimo patriotai, iš kitų kaimų į Užgludį atsivedantys sutuoktinius, savo kaime auginantys vaikus.
Viena iš tokių Nijolės ir Arūno Poškų šeima. Užgludyje užaugusi Nijolė vyrą į gimtinę atsivedė iš Telšių rajono. Šalia tėvų sodybą nusipirko ir varniškį vyrą Mantą į savo gimtinę parviliojusi Poškų dukra Gerda. Dabar Užgludyje gyvena trys šios šeimos kartos.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Prieraišumas
Saulėta rugpjūčio diena Užgludžio kaime. Pačioje kaimelio pradžioje tiesiog šviečia dvi gėlėmis ir rankų darbo grožybėmis išpuoštos sodybos. Viena Nijolės ir Arūno Poškų, kita jų dukros Gerdos.
Tėvai kaimynystėje esančią sodybą nupirko, kai mirė jos šeimininkas. Šiek tiek aptvarkė ir vestuvių proga padovanojo savo dukrai.
Jauna Gerdos ir Manto Ramanauskų šeimyna išgražino namų aplinką, pirtį išpuošė gėlėmis, o šalia namo patupdė pačios Gerdos darytą lėktuvą, panašų į tą, kuriuo Atlantą perskrido S. Darius ir S. Girėnas.
Jaunoji sodybos šeimininkė Gerda Ramanauskienė ima kauliukus iš savo sodo vyšnių – virs uogienę. 24 metų moteris studijuoja vadybą ir administravimą. Ir kaip tai bebūtų nemoteriška, meistrauja įvairius naudingus dalykus iš medžio: šunų būdas, suvenyrus, sodybų puošmenas.
Pamačiusi po sodybą vaikštant nepažįstamus, iš kitoje kelio pusėje stovinčio keturbučio ateina senoji, 73 metų Juzefa Baškienė – Nijolės Poškienės mama, čia gyvenanti visą savo amžių, čia išauginusi vaikus.
Pardarda reikalus tvarkę ir patys sodybos šeimininkai Nijolė ir Arūnas Poškai.
„Jau 25 metai, kai esame vedę ir gyvename Užgludyje, – pasakoja Nijolė. – Iš pradžių glaudėmės tame pačiame keturbutyje, kaip ir mama. Tėvai mums nupirko atsilaisvinusį butą, kad niekur iš Užgludžio neišeitume.“
Baigusi mokyklą Nijolė dirbo Užventyje, siuvykloje. Kasdien 10 kilometrų važinėdavo į darbą. Kai ištekėjo, gimė vaikai, moteris pasiskyrė motinystei.
Prieš 14 metų nusipirko priešais keturbutį esančią trobelę. „Namas buvo vos ne permatomom sienom. Keitėm stogą, išorės apdailą, remontavome vidų, įsirengėme visus patogumus. Nenorėjau niekur išeiti. Esu prieraiši. Mūsų kaimelyje labai ramu. Geri kaimynai. Iš miesto atvažiavę svečiai džiaugiasi. Kokia čia laisvė! Gali nesivaržydamas leisti muziką“, – pasakoja Nijolė.
Kai mirė kaimynas, Poškai iš paveldėtojų nupirko ir jo sodybą. Trobelė taip pat buvo menka, tvartas sudegęs. „Nenorėjom, kad kokie pijokai pareitų ir šalia apsigyventų. Mūsų kaimas dabar labai pasikeitė. Visi žmonės gražiai tvarko savo sodybas“, – aiškina Poškai, sutvarkę namo išorę, o vėliau vestuvių proga sodybą padovanoję savo dukrai Gerdai.
Šeimos kooperatyvas
Arūno Poškaus profesijos – suvirintojas-kalvis. Savo gimtinėje Pavandenės kaime, pjaudavo miškus. Kai vedė ir atsikėlė į Užgludį, kurį laiką pagal profesiją dirbo žemės ūkio bendrovėje. Kai darbo nebeliko, teko pasikliauti savo ūkeliu.
Dabar N. ir A. Poškos ūkininkauja. Dar ponas Arūnas vykdo individualią veiklą – kerta miškus. „Pradžia buvo sunki. Žemės neturėjome. Pradėjome nuo nulio. Dabar turime 30 hektarų. Visą susipirkome patys. Dalį apsodinome mišku. Lizingu pirkome miško traukimo techniką. Kainavo 30 tūkstančių litų. Kas mėnesį reikėdavo mokėti po penkis šimtus. O dar trys vaikai. Reikia maitinti, išleisti mokyklon“, – mena Arūnas.
Vasarą Poškų šeimyna rūpinasi ūkiu. Šiuo metu kulia kviečius. Pribręs žirniai ir avižos. Laiko gyvulių ir paukščių. Žiemą ūkininkas persikvalifikuoja į kitą veiklą – traukia mišką. Dalyvauja biokuro ruošimo aukcionuose. Darbuojasi drauge su žentu Mantu. Dukra Gerda tvarko buhalterinę apskaitą. Žmona Nijolė rūpinasi ūkiu.
„Turime auksinius vaikus“, – džiaugiasi Poškos. Gerda liko savame kaime, prisideda prie verslo buhalterinėmis ir kompiuterinėmis žiniomis. Šiuo metu aplinkosaugos studijas baigusi dukra Dovilė ieško darbo, tačiau neišsižada gimtinės. Anot tėvų, ūkyje mergaitė ką ima tą daro. Jauniausias sūnus Lukas lankys 11 klasę. Jo rankos kaime taip pat praverčia. Svetimų darbininkų Poškai nesamdo.
Prieš ketverius metus Poškų šeima nusipirko trejetą danielių. Dabar jų banda pagausėjo. Tačiau užgludiškiai neskuba jauniklių parduoti. Didins bandą dar keletą metų.
Tai nemenka investicija. Už jauniklius mokėjo po 300 eurų. Nepigiai atsieina ir tvoros – vienas metras apie 3 eurus. O užtverti reikia bent keletą hektarų. Gyvūnams specialiai augina žirnių ir avižų.
Tačiau šeima, kol kas besidžiaugianti, jog gražūs gyvūnai puošia jų sodybą ir visą kaimą, tikisi, kad ateityje ir šios investicijos atsipirks, kaip atsipirko miško traukimo technikos pirkimas.
Iš gyvūnų ragų dukra Gerda sukuria įvairiausių grožybių namų interjerui ir sodybos aplinkai.
Kaimelis, kuriame daugėja gyventojų
Poškų šeima – ne vienintelė Užgludyje, kurios vaikai liko gimtinėje ir čia augina savo atžalas. Šiuo metu čia auga 14 mokyklinio amžiaus ir mažesnių vaikų. Perspektyvoje jų dar daugės, nes ir Poškų, ir kitos šeimos sulauks anūkų.
Retame Lietuvos kaime daugėja gyventojų. Dažniausia kaimai nyksta, ištuštėja, čia lieka vien ūkininkų dirbami žemės plotai. Užgludyje – atvirkščiai – gyventojų daugėja. 2001 metais čia gyveno 31 žmogus, 2011 – jau 35, šiuo metu seniūnijos darbuotojos priskaičiuoja 37 gyventojus.
Kaime liko ir Valių sūnus Mindaugas. Į Užgludį jis parsivedė žmoną iš Žilakių kaimo. Jauna šeima čia nusipirko sodybą, kurs gyvenimą, augins vaikus.
Gimtinėje liko ir ne vienas daugiavaikės Jomantų šeimos palikuonis. Tėvai išaugino septynis vaikus. Dabar Užgludyje gyvena dar dviejų jų sūnų šeimos, parvedę į kaimelį marčias. Vieno žmona pagimdė septynis, kito – tris vaikus.
17 Užgludžio kaimo gyventojų turi Jomantų pavardę.
Autorės nuotr.
Gimtinėje ūkį, verslą ir namus sukūrę Nijolė ir Arūnas Poškai Užgludyje tikisi sulaukti ir savo anūkų bei proanūkų.
Našlė likusi Juzefa Baškienė džiaugiasi, kad dukra Nijolė liko Užgludyje ir gyvena kaimynystėje.
Poškų bei Ramanauskų sodybas bei visą Užgludžio kaimelį puošia gyvūnai.
Per ketverius metus Poškų danielių banda gerokai išsiplėtė.
Jaunoji Ramanauskų šeima pirtį išpuošė gėlėmis.
Sena kaimo trobelė, patekusi į Gerdos ir Manto Ramanauskų rankas sušvito.
Atšvitusios Poškų ir jų dukros sodybos Užgludžio kaimą daro patrauklesnį.
Ramanauskų sodybą puošia Gerdos iš medžio sukonstruotas lėktuvas