
Naujausios
VERSMĖS
Žolinė: metas, kai susitinka vasara su rudeniu
Užvenčio miestelio bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje surengta popietė Žolinės šventei. Į biblioteką susirinkusiems vaikams buvo papasakota apie Žolinės šventės ištakas, tradicijas ir papročius. Vaikai aktyviai diskutavo kaip jų šeimose yra minima ši šventė, ir šiai progai darė atvirukus.
Įpusėja paskutinis šios vasaros mėnuo. Nors vasaros burtai dar keri, dar daug šilumos ir pilnakraujo gyvenimo, tačiau dienos pamažu trumpėja, saulė, lepinusi savo šiluma, ims šykštėti spindulių. Ore pasirodo vienas kitas voratinklis – aptinkame vis daugiau ženklų, liudijančių, kad vasara eina į pabaigą.
Kasmet, jausdami vis garsesnius artėjančio rudens žingsnius, rugpjūčio 15-ąją, švenčiame Žolinę, kitaip dar vadinamą Švenčiausios Mergelės Marijos ėmimo dangun dieną. „Tai laikas, kai tarpusavyje susipina senoviškos baltų apeigos ir krikščioniški šventės elementai“,– sakė vaikams bibliotekininkė Regina Karpienė.
Mokytoja Gražina Montrimienė pasakojo, kad senovės baltai Žolinės dieną atlikdavo apeigas, skirtas augalijos ir gyvūnijos gimdytojai deivei Ladai ar derlingumo deivei Žemynai. Aukodavo joms dalį subrandinto derliaus.
Priėmus krikščionybę, į šios deivės gimdytojos vietą stojo Motina – Mergelė Marija, susiformavo naujas paprotys – dalelę subrandinto derliaus, sudėto į puokštę, nešti šventinti į bažnyčią. Į puokštę žmogus dėdavo tai, ką augino, o žemaičiai dar į puokštę įdėdavo ir piktadagį (šis augalas simbolizuoja Jėzaus Kristaus kančią). Manyta, kad piktadagį pasodinus aukštyn šaknimis, dirvoje nevešės piktžolės.
Džiovinta Žolinės puokštė namuose buvo laikoma pagarbiai – greta šventųjų paveikslo.
Popietėje dalyvavusi Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos Minupių centro veiklos organizatorė Eurika Drungilienė sakė, kad senoliai, gyvenantys kaimuose, vis dar puoselėja senuosius šventės papročius, o miesto gyventojai gali pasimėgauti dar vienu vasaros laisvadieniu. Tačiau derėtų nepamiršti, kad visais laikais svarbiausias Žolinės akcentas buvo bendruomeniškumas. Šeimos ir kaimynai susirinkdavo prie vieno stalo, dalydavosi tuo, ką užaugino, subrandino, bendraudavo, šitaip praturtindami savo dvasią ir, tikėtina, užsitikrinę skalsą bei derliaus gausą namuose.
Iki šių dienų yra išlikęs priežodis: „Kas per Žolinę neviešės, visą gyvenimą nieko neturės.“
Gražią tradiciją kartu rinkti žolynus ir susirinkti draugėn nesunku išsaugoti ir šiandien. Artėjančios šventės proga E. Drungilienė pasiūlė visiems susirinkusiems į popietę, padaryti savo artimiesiems po dovaną – atviruką Žolinės proga, naudojant gėlėtas servetėles.
Vaikai pasirinko po vieną labiausiai patikusią servetėlę. Jaunieji popietės dalyviai entuziastingai ėmėsi darbo. Rodos priklijuoti prie popieriaus servetėlę nesudėtinga, bet, pradėję dirbti, vaikai suprato, kad atviruko kūrimas reikalauja kruopštumo, kantrybės, kūrybingumo. Savo darbo rezultatais vaikai galėjo pasidžiaugti surengę atvirukų parodą „Čia susitiko vasara ir ruduo“.
„Kelmės krašto“ inf.
Užvenčio bibliotekos nuotr.
(Iš dešinės) bibliotekininkė Regina Karpienė mokytoja Gražina Montrimienė ir Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos Minupių daugiafunkcio centro veiklos organizatorė Eurika Drungilienė supažindino vaikus su Žolinės tradicija.