
Naujausios
Sinagoga lankytojus jau skaičiuoja tūkstančiais
Gegužės mėnesio pabaigoje po restauracijos atidaryta sinagoga liepos pabaigoje sulaukė 3000-ojo lankytojo. Daugelis keliautojų į Pakruojį atvyko pirmą kartą, o jei ne sinagoga, į nedidelį Šiaurės Lietuvos miestą vargu ar būtų suradę tikslą keliauti.
Janina VANSAUSKIENĖ
pakruojis@skrastas.lt
Į Pakruojį – dėl sinagogos
Sinagogoje ant lankytojus priiminėjančios bibliotekininkės Gitanos Maasienės darbo stalo – atsiliepimų knyga. Prieš porą mėnesių per atidarymą pradėta rašyti, šiandien ji primarginta įvairių tautybių žmonių atsiliepimų.
Daugelyje įrašų – padėka už prikeltą istorinį pastatą ir žydų kultūros palikimą, kaip pagarbos ženklą Pakruojyje gyvenusiai bendruomenei.
J. Paukštelio viešosios bibliotekos darbuotojos Gitana Maasienė ir Sigita Kavaliauskienė kruopščiai registruoja lankytojus. Tai daroma ne tik dėl statistikos apie atvykstančius turistus, bet ir informacijos, kaip žinia apie Europoje seniausią ir dėl to įspūdingiausią restauruotą medinę sinagogą sklinda pasaulyje.
„Apsilankiusieji sinagogoje lieka sužavėti restauratorių darbu ir miesto pasiryžimu prikelti unikalų kultūros paveldą, – apie lankytojus redakcijai sakė G. Maasienė. – Jei ne sinagoga, tiek keliautojų į Pakruojį nevažiuotų. O sinagogos apžiūrėti jau buvo atvykę turistai ir iš kitų pasaulio žemynų. Pagaliau ir Pakruojis turi kuo didžiuotis.“
Liepos 30-ąją sinagogoje lankėsi Izraelio nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvai Amir'as Maimon'as su sūnumi Ofek'u ir vyriausias Lietuvos rabinas Kalev'as Krelin'as. Juos lydėjo Šiaulių apskrities žydų bendruomenės nariai. Priimant šiuos svečius ir buvo užfiksuotas 3000-asis lankytojas.
Svečiai Pakruojo sinagogai dovanojo ir prie lauko durų staktos pritvirtino mezuza (metalinį futliarą su Toros rašto juostele) ir Hamsą – amuletą, saugantį nuo nužiūrėjimų, nesėkmių ir pavydo.
Lentynų su knygomis neperkels
Rengiant pastato restauracijos finansavimo projektą, buvo rašoma, kad restauruotame pastate numatyta įkurdinti šalia esančios J.Paukštelio bibliotekos vaikų literatūros skyrių (dabar – vaikų erdvę). Daugelis pakruoječių abejojo tokiu sprendimu: ar mažėjant mieste gyventojų logiška plėsti bibliotekos erdves vaikų bibliotekai?
Tačiau po restauravimo pastatą eksploatuoti perėmusi Savivaldybė tokius būgštavimus išsklaidė.
„Tokia nuoroda dėl numatomos veiklos sinagogoje buvo, tačiau tai nereiškia, kad visa vaikų biblioteka iš senųjų patalpų bus perkelta čia, – situaciją komentavo savivaldybės Kultūros, paveldosaugos ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Birutė Vanagienė. – Sinagoga tapo tik bibliotekos padaliniu, čia išplėtė savo veiklą ir ėmėsi papildomų kultūrinių paslaugų“.
Vaikams atviras sinagogoje esantis kambarys – buvusi žydų mokykla. Čia kiekvieną` trečiadienį biblioteka rengia edukacinius užsiėmimus mažiesiems pakruojiečiams .
O nuo liepos pradžios kiekvieną penktadienį sinagoga tampa kino teatru. Kino filmai, šiame pastate buvo pradėti rodyti sovietmečiu, į paskutinį seansą sinagogoje pakruojiečiai rinkosi 1971-aisiais.
Po restauracijos į pirmąjį nemokamą kino seansą liepos 28-ąją pakruojiečiai susirinko gausiai. Žiūrovams pritrūko salėje esančių 150 kėdžių, todėl vieni kiną žiūrėjo stovėdami, kiti – kėdes nešėsi iš namų.
„Kinas – ne tik pramoga, bet ir puikus laisvalaikio leidimo būdas, o mažame miestelyje – ir bendruomeniškumo skatinimas“, – sakoma bibliotekos išplatintame pranešime apie naują kultūrinę paslaugą.
Beje, į sinagogą persikėlė ir bibliotekos rengiami literatūriniai vakarai, susitikimai su menininkais. G.Maasienės teigimu, pakruojiečiai gausiau renkasi į renginius sinagogoje, nes iki tol organizuoti bibliotekos salėje trečiame aukšte buvo sunkiau pasiekiami turintiems judėjimo sunkumų.
Lankytojus pasitinkanti Gitana Maasienė kasdien mato sinagogos grožio pakerėtus lankytojų veidus.
J. Paukštelio bibliotekos nuotr.
Buvusioje žydų mokykloje – edukacijos vaikams.
Raimundui Tamašauskui teko prisiminti ankstesnę profesiją – kino filmų demonstravimą. Tik dabar ne kinas ne juostose, o – skaitmeninėse laikmenose.
Pakruojiečiai pamėgo kiną ir renginius singogoje.
Sinagogoje lankantis Izraelio diplomatui bei Lietuvos žydų rabinui su grupe tautiečių, užfiksuotas 3000 lankytojas.
Autorės nuotr.
Žydų bendruomenės atstovai Pakruojo sinagogai dovanojo Hamsą – amuletą saugantį nuo blogio.
Pakruojo sinagoga traukia keliautojus ir žydų kultūros puoselėtojus.