
Naujausios
Namuose – kitokie augintiniai
Deividas Pikelis, Vilniaus kolegijoje studijuosiantis veterinariją, domisi ne automobiliais, bet nariuotakojais. Namuose vaikinas jau trejus metus ne tik augina, bet ir veisia vorus, skorpionus bei prižiūri blakes, skolopendrą, o ateityje norėtų įkurti nariuotakojų parduotuvę.
Aistė GADLIAUSKAITĖ
aiste.g@skrastas.lt
Tik įėjus į Deivido Pikelio kambarį žvilgsnis krinta į tvarkingai sudėliotas dėžutes. Jų – ne viena, taip pat ant stalo stovi keli dideli terariumai.
Aplink terariumus ir dėžutes išvedžioti laidai. Tai šildymo sistema. Terariumus reikia sušildyti iki 30 laipsnių temperatūros.
„Kadangi dauguma vorų yra kilę iš Brazilijos, Meksikos, Kolumbijos, oro sąlygos turi būti pritaikytos jiems“, – paaiškino vaikinas.
Labiausiai išsiskiria aprasojęs terariumas, kuriame matosi iš gijų numegzti tuneliai. Viename iš jų – pasislėpęs paukštėdas, pasidengęs ugninės spalvos plaukeliais.
Deividas išima vorą ir atsargiai laiko delne. Supykęs jis gali įkąsti, o tai – lyg bitei įgėlus.
Kitų Deivido augintinių vorų nuodai gali sukelti rimtesnių negalavimų – viduriavimą, pykinimą.
Vorų vaikinas nukenksminti nenori:
„Kas būtų jei žmogui išoperuotų skrandį? Jis negaluotų, gal ir mirtų. Tas pats principas galioja ir vorams.“
Mažose dėžutėse tarp kokoso durpių pasislėpę voriukai neatrodo tokie pavojingi.
Jaunikliai gerokai aktyvesni nei suaugėliai. „Jiems ir maisto reikia daugiau. Voriukus maitinu beveik kiekvieną dieną, duodu tarakonų, lervučių, svirplių. Suaugusius vorus maitinu kartą per savaitę, kartais duodu sumedžioti kokį peliuką.“
Plastikiniuose nameliuose yra ir skorpionų. Šiuos nariuotakojus vaikinas nusprendė auginti ne savo noru.
„Pamenu, kažkas paprašė, kad užsakyčiau ir parduočiau skorpioną, bet užsakymo taip ir nepasiėmė. Kur dėsiesi, pasilikau sau. Ir labai patiko – sužavėjo savo judrumu, o ir prižiūrėti nesudėtinga“, – maitindamas skorpioną pasakojo vaikinas.
Vaikinas norėjo auginti katę arba šunį, bet bute laikyti tokį augintinį nėra patogu. „Nusprendžiau, kad noriu ko nors egzotiško. Pasakiau tėvams, kad pirksiu vorą, bet jie nesutiko. Tačiau vis tiek paslapčiomis jį nusipirkau ir auginau. Prieš gimtadienį pasakiau mamai, kad turiu vorą ir noriu dar vieno.“
Stebime mažus, cento dydžio skorpionus. Pasirodo, Deividas ne tik perka nariatakojus, bet ir veisia.
„Tai pakankamai sudėtingas procesas. Kadangi skorpionai gyvavedžiai, patelės iš karto atsiveda gyvus jauniklius ir juos saugo ant savo nugaros. Kai jaunikliai pasidaro savarankiški, nulipa nuo mamos. Tik tada galiu juos paimti ir auginti“, – aiškino vaikinas.
Vorų patelės mezga kokoną ir jame augina jauniklius. Kartais juos saugo savo nasruose, bet dažniausiai paslepia terariumo kamputyje. „Tada stengiuosi paimti kokoną ir įdėti į inkubatorių. Patelės labai nesinervina, jei paimu jos jauniklius, kadangi vorai turi vienadienę atmintį.“
Deividui ne tik patinka stebėti, kaip vorai mezga tinklus, neriasi iš savo šarvo, bet ir kaip medžioja.
„Įleidžiu kiekvienam vorui ar skorpionui po tarakoną ir stebiu, kas bus. Kartais augintiniai nepuola savo aukos ir ją sumedžioja tik po tam tikro laiko. Bet dažniausiai pagauna grobį, suleidžia nuodus, paralyžiuoja jį ir pasisavina medžiagas, kurių jam reikia“, – medžioklės detales apibūdina vaikinas.
Deividas planuoja įsigyti kitų rūšių nariuotakojų. Svajoja atidaryti parduotuvę:
„Bandyčiau žmonėms atskleisti nariuotakojų gerąsias savybes, suteikčiau informacijos apie kiekvieną nariuotakojį ir taip parodyčiau, kad jų bijoti neverta.“
Deivido PIKELIO nuotr.
Deividas Pikelis augina apie 60 nariuotakojų, tačiau to negana. „Yra daug įvairių paukštėdų, vorų, skorpionų, skolopendrų rūšių, kurias norėčiau įtraukti į savo asmeninę kolekciją“, – pasakojo vaikinas.
Skorpionas, pagavęs tarakoną, bando pietauti.
Blakės – gražios, tačiau skleidžia negerą kvapą. taip jos apsisaugo nuo priešų.
Kai kurios vorų patelės gali išgyventi apie 20 metų, patinėliai – apie 4 – 6 metus.