
Naujausios
Vasaros prasmė – stovyklos su vaikais
Šiaulietis skautas, istorijos mokytojas Sergejus Staponkus šią vasarą dalyvauja jau penktoje stovykloje. Neseniai su skautais grįžęs iš Ukrainos, aktyvus šiaulietis išvyko prie Lūksto ežero su Kurtuvėnų parapijos vaikais. Seržas neabejoja: stovyklose praleistas laikas su vaikais daug naudingesnis, nei gulinėjimas pajūryje ir braidymas po šaltą Baltijos jūros vandenį.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Tapo nugalėtojais
S. Staponkus – pilnas įspūdžių. Ukrainoje su septynių skautų (šeši šiauliečiai ir viena palangiškė, priklausanti Šiaulių skautų tuntui) komanda viešėjo liepos 23 – rugpjūčio 4 dienomis. Stovykla vyko Mykolajive, nuo Juodosios jūros nutolusiame per 150 kilometrų.
Stovykloje „Laisvės palikuonys“, organizuojamoje Ukrainos jaunimo ir sporto ministerijos, S. Staponkus dalyvavo antrą kartą.
Pakvietė vienas iš organizatorių – Seržo pažįstamas skautas. Šiauliečiui buvo kiek pabodęs skautavimas tose pačiose vietose, "virimas savo sultyse", tad norėjo su vaikais iškeliauti toliau. Sąlygos tiko: organizatoriai finansavo išlaikymą, tereikėjo susimokėti už kelionę iki Kijevo ir atgal.
„Stovykloje buvo akcentuojamas patriotizmas, laisvė. Ukrainiečiams patriotinis auklėjimas, savasties išryškinimas dabar labai svarbus“, – sako S. Staponkus.
Stovykloje dalyvavo trijų šalių atstovai: Ukrainos, Lietuvos ir Moldovos, iš viso per 120 dalyvių. Dienos buvo kupinos veiklos.
Kiekviena šalis turėjo pristatyti savo nacionalinį herojų. Pernai stovykloje Šiaulių tunto skautai pristatė knygnešius, šiemet pasirinko partizaną Juozą Lukšą-Daumantą.
Ukraniečiai plačiai pristatė kazokus: jų gyvenimą, buitį, kovas, žaidimus. Prisistatydami jie apsijuosė ilgais medžiaginiais diržais: jie rodo, kad asmuo yra „įšventintas“ į kazokus. Prieš tai būtina įveikti išbandymus ugnimi, geležimi, stiklu. Vaikai pademonstravo, kaip puikiai įvaldę kardus, rodė ištvermę vaikščiodami per žarijas, guldamiesi ant stiklų, užsimesdami ant kūno peilius.
Kazokai, sako Seržas, turi gilias tradicijas ir stiprią aurą. Išskirtiniai bruožai – išraiškingi ūsai ir kasa. Legenda pasakoja, kad kazokai yra tiek prisidirbę, kad jų laukia pragaras, bet Dievas juos myli, tad už plaukų „uodegėlės“ pagaus ir ištrauks.
Pasak S. Staponkaus, kazokai nuo seno garsėjo kovingumu, karingumu, minimi dainose. Vienas iš svarbiausių nacionalinių herojų yra kazokų vadas Bogdanas Chmelnickis.
Stovykloje lietuvaičiai išmoko kazokų žaidimų. Žaidimai labiau reikalaujantys jėgos. Žaisdami žaidėjai stoja ratu, bet rate neturi būti pykčio, tai – brolybės ratas.
„Parodykite savo šalies šokį, pasakysime, kokia jūsų šalis“, – sakė Moldovos atstovai, šokę savo nacionalinius šokius. Lietuviai stovyklautojus išmokė iš patirties „einamiausių“ lietuvių šokių – „Transkverą“, „Oira oira“.
Svarbi stovyklos programa – mokymasis. Jaunimas mokėsi suteikti pirmąją medicininę pagalbą, turizmo, išgyvenimo gamtoje gudrybių ir būtinybių, savigynos ir net Lotynų Amerikos šokių.
Suteikti pirmąją pagalbą mokė specialistai iš reabilitacijos centrų. Pasak S. Staponkaus, lektoriai įtaigiai mokėjo pristatyti, kaip svarbu laiku ir tinkamai suteikti pirmąją pagalbą. Kalbėjo ne teorija, o karo sąlygomis išbandyta patirtis. Lektoriai apgailestavo, kad Ukrainoje per du dešimtmečius nebuvo socialinės reklamos, akcentuojančios pirmosios pagalbos svarbą. Ši spraga išryškėjo prasidėjus karui.
Stovyklos pabaigtuvėse buvo renkami patys geriausieji. Šiauliečių komanda buvo nepralenkiama teikdama pirmąją pagalbą.
Pagarba Vytautui
Viešint Mykolajive, Seržui užkliuvo mikrorajono pavadinimas "Vytovka". „Nuvyksti už beveik 1 500 kilometrų ir išsiaiškini, kad gyveni šalia mikrorajono, kurio pavadinimas mūsiškai yra Vytauto vieta“, – juokiasi istorijos mokytojas. Vieta keletą kartų keitė pavadinimą tiek caro, tiek sovietmečio laikais, bet žmonės ją iki šiol vadina "Vytovka".
S. Staponkus muziejuje paieškojo daugiau informacijos. Teigiama, kad Vytauto Didžiojo įsakymu šioje vietovėje buvo pastatyta tvirtovė apsiginti nuo totorių. Tvirtovės neliko, bet teritorijoje buvo rasta LDK monetų. Kita legenda pasakoja, kad šiose vietose vandenį iš Vytauto šaltinio gėrė besitraukdamas po pralaimėto Poltavos mūšio Švedijos karalius.
S. Staponkui gimė idėja: kodėl artėjančio Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio proga Vytovkoje nepastačius atminimo ženklo? Šia idėja pasidalijo su kazoku – miesto tarybos nariu. Tikisi, kad atgarsio sulauks ir iš Šiauliuose išrinktų Seimo narių. Kitas siekis – bendra konferencija su ukrainiečiais.
Pagarba žuvusiems
Po stovyklos skautai dar penkias dienas keliavo po Ukrainą: Kijevą ir vakarinę šalies dalį.
Kijeve apsilankė Eurazijos skautų regiono biure. Ukrainiečių jaunimo organizacijos, sako Seržas, daugiausiai patriotinės, panašios į mūsų savanoriškos saugos būrius. Jaunimo centrų, kaip Lietuvoje, nėra. Tradicinių skautų organizacija nedidelė, ją vienija keli šimtai narių. Kur kas skaitlingesnė Plast skautų organizacija, įkurta 1912 metais. Vien Lvove jos narių yra apie 2 000. Dauguma plastų ir buvo pirmieji savanoriai Maidane ir kare.
Apie karą Rytų Ukrainoje vietiniai kalba drąsiai. Apšaudymai vyksta nuolat, liepos mėnesį žuvo 24 kariai.
Pasak Seržo, miestuose labai daug atminimo lentų, skirtų žuvusiems kare. Jos kabo ir centruose, ir ant pastatų, kuriuose žuvusieji gyveno.
Net ir stovykloje, pristatydamos nacionalinius didvyrius, kai kurių ukrainiečių komandos pagerbė dabartinio karo aukas iš savo miestų.
Maidanas Kijeve išliko sakrali vieta, čia renginiai nebeorganizuojami, jie perkelti į kitą aikštę.
Patirtys ir skoniai
Keliavimas po Ukrainą, atkreipė dėmesį Seržas, vaikams kartu yra ir keliavimas laiku: tiek dėl aplinkos, tiek dėl aplinkinių bendravimo. Žiguliai, šiukšlės, briaunotos stiklinės ir piktos pardavėjos, kurios gali balsą pakelti vien dėl to, kad parduotuvėje klegama.
Kainos lietuviams lengvai įkandamos. Už maždaug 6 kilogramų arbūzą sumokėjo tik 1 eurą. Seržas išsikalbėjo su vietiniais: mokytojo atlyginimas tėra apie 100 eurų.
„Ukraina – vieta, kur lietuviai gali pasijausti amerikiečiais“, – taip įvertino moksleiviai iš Lietuvos. „Skirtumas tarp mūsų ir jų laisvės pojūčio – labai ryškus“, – sako S. Staponkus. Jis ne kartą girdėjo raginimus: „Pažiūrėkite į lietuvius, kokie jie draugiški!“
„Karštas Kijevas, kaip ir visa Ukraina“, – šypsosi Seržas. Temperatūra pakildavo iki +34 laipsnių, o kur dar gausybė žmonių. Kijeve skaičiuojama 3 milijonai gyventojų bei dar 0,5 milijono neregistruotų. Tad maloniausia vieta sostinėje buvo įkristi į fontaną. Gelbėjo ir giliausiu pasaulyje vadinamas metro.
„Ar žinote, kur dabar eksponuojamas didžiausias Žalgirio mūšio paveikslas? Kur skaniausi šonkauliukai ir slaptas „bunkeris“, į kurį įeinant, reikia sušukti slaptažodį?“ – intriguoja Seržas.
Žalgirio mūšio paveikslas eksponuojamas arsenale Lvove. Mieste sutikti lietuviai rekomendavo aplankyti arsenalo užeigą ir paragauti šonkauliukų. Lankytojai buvo aprengti šmaikščiomis prijuostėmis, o valgyti teko rankomis: „Taip dar gardžiau! Juk sakoma, kad ir vanduo, geriamas iš delno, skanesnis.“ Už 16 eurų paskanavo aštuoniese.
Lvove yra vieta, ant kurios neparašyta, jog tai – kavinė. Pabeldus atsidaro langelis. Be slaptažodžio „Slava Ukrayini!“ – nė iš vietos.
„Sargybinis“ su „automatu“ įleidžia į vidų. Kavinės lankytojai vaikšto prietemoje tuneliais. Pasieniais sukrautos dėžės su šoviniais. Prie tualeto įrengtas karceris. Interjeras pasakoja partizanų gyvenimo istorijas.
Lvovas – miestas, turintis vakarietiškos dvasios. Čia, sako Seržas, ir žmonės kitokie. Jei klausi rusiškai, atsakys ukrainietiškai arba angliškai. Skiriasi ne tik architektūra, kalba, bet ir religija – čia daugiausiai gyvena graikų katalikai. Mieste daugybė antiputiniškų šūkių, suvenyrų: nuo alaus iki tualetinio popieriaus.
Paskutinius kelionės įspūdžius Seržas vaizdingai aprašė socialiniame tinkle: „Grįžtam. Nors dulkini, prakaituoti, pavargę, bet ūgtelėję, praplėtę akiratį, pažinę dalelę Ukrainos ir save. Kelionėse išryškėja visos žmogaus savybės. Ypač sunkiomis minutėmis. Ačiū tėveliams (ir seneliams) už pasitikėjimą. Ačiū nuostabiai komandai, kurioje mačiau šeimą. Jais džiaugėsi tiek stovykloje, tiek svečiuose, tiek oro uoste, tiek autobusų stotyse. Žmonės prieidavo stebėdamiesi ir klausdavo – iš kur jūs? Stebėdamas juos, dėl Lietuvos ateities esu ramus.“
Stovyklų patirtis
„Būna, kad stovykloje sutiktas draugas, tampa broliu... Visam gyvenimui. Būna, kad minutė miego tampa saldesne už antrą bučinį“ – tokia vasaros stovyklų dvasia ir romantika.
Pernai S. Staponkus vadovu dirbo septyniose stovyklose, šių metų statistika – penkios. Sezoną pradėjo dar gegužę su Gegužių progimnazijos "Obuoliukų" stovykla.
Ar stovyklų sezonas jau baigiasi? „Kas čia žino“, – juokiasi šiaulietis.
„Vasarą stovyklose ir pats pailsi, prasmingai praleidi laiką. Vaikus išmokai ir pats iš jų mokaisi. Tai prasmingiau, nei pragulėti prie jūros ir pabraidyti šaltame vandenyje.“
S. Staponkaus teigimu, įgūdžiai, gauti tiek stovyklose, tiek skautų organizacijoje, moksleiviams praverčia jų bendruomenėse, plečia akiratį, užgrūdina. O grįžę iš Ukrainos, pradėjome vertinti tai, ką turime Lietuvoje.
Asmeninės nuotr.
Skrydžiui į Kijevą – pasiruošta. Sergejus Staponkus stovi pirmas kairėje.
Atgaiva nuo karščio – Kijevo metro.
Stovyklos „Laisvės palikuonys“ dalyviai iš Ukrainos, Lietuvos, Moldovos.
Su Seržu Staponkumi, vilkinčiu skautų uniformą, norėjo įsiamžinti grožio salono kolektyvas.
Teikiama pirmoji pagalba.
Šiaulių skautai su įspūdinguoju stovyklos kazoku.
Kazokiškas motyvas.
Atgaiva per karščius – vanduo.
Kijevas šiemet pasaulio dėmesį buvo atkreipęs „Eurovizijos“ konkursu.
Prie Žalgirio mūšio paveikslo Lvove.