
Naujausios
„Metų ūkio“ prizas keliaus į Vaiguvą
Šią savaitę komisija aplankė visus 10 „Metų ūkio“ konkursui seniūnijose atrinktų ūkininkų. Ketvirtadienį susumuoti rezultatai. Geriausiu pripažintas vaiguviškių Onutės ir Kastyčio Andriulių ūkis.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Komisija buvo vieninga tik dėl pirmosios vietos
Renkant „Metų ūkį“ atsižvelgta į ūkininkams už kvalifikaciją, ūkininkavimo metus, išsilavinimą, amžių, žemės ūkio veiklos rezultatus, tvarką sodyboje, pasėlių ir pievų būklę, apsirūpinimą technika bei papildomus kriterijus skirtus balus bei komisijos narių nuomonę.
Komisijos nuomonė sutapo tik dėl pirmosios vietos. Visi dešimt narių pasisakė už tai, kad „Metų ūkiu“ šiemet taptų Onutės ir Kastyčio Andriulių ūkis. Šis ūkis surinko ir daugiausia balų – 158.
Dėl antrosios ir trečiosios vietų visą valandą vyko diskusija. Kai kuriuos komisijos narius ypač sužavėjo miesto malonumų atsisakę, į žemę besikimbantys ir sunkaus darbo bei prisirišimo nebijantys jauni ūkininkai Vitalija ir Aurimas Budriai iš Kybučių (Tytuvėnų apylinkių seniūnija), Asta ir Vitalijus Rimšai iš Vaidatonių (Pakražančio seniūnija) bei Edita ir Evaldas Loginauskai iš Žvirblių kaimo (Liolių seniūnija).
Į prizininkus už stabilumą siūlytas ir Daivos bei Antano Vasiliauskų ūkis iš Užvenčio seniūnijos.
Bet vyresniųjų ūkininkų pasiekimai pranoko jaunuosius.
Antroji vieta „Metų ūkio“ konkurse atiteko Onai ir Edvardui Alfonsui Remeikiams iš Šaltenių kaimo (Kelmės apylinkių seniūnija), trečioji skirta Butkiškės (Kražių seniūnija) kaimo ūkininkams Vilmai ir Romualdui Karpams.
„Metų ūkio“ vardą pelnė antrą kartą
Šiemet „Metų ūkio“ vardą pelnė vaiguviškiai Ona ir Kastytis Andriuliai, deklaravę daugiau kaip 519,45 hektaro pasėlių, laikantys 38 limuzinų veislės galvijus.
Komisija gyrė labai tvarkingą ūkininkų technikos kiemą, javų laukus, gėlėse skendinčią sodybą.
Ūkininkaujančių tėvų pėdomis seka jų atžalos. Sūnus Egidijus, baigęs mechanikos inžinerijos studijas, su šeima kuriasi Vaiguvoje, ruošiasi naujų namų statybai senoje sodyboje. Dukra Dovilė Armonienė – Aleksandro Stulginskio universiteto ketvirto kurso agronomijos specialybės studentė. Tėvų laukuose Užgirių trečiajame kaime ji atliko praktinį darbą – trijų veislių vasarinius kviečius sėjo trijuose sklypeliuose, iš viso devyniuose hektaruose. Dar laukia rezultatų. Kaimiškų darbų nesibijo, savo ateitį su kaimu sieja ir jauniausias sūnus – gimnazistas Gabrielius.
Tai ne pirmasis darbščių, tvarkingų ūkininkų įvertinimas. 2008 metais Kastytis Andriulis buvo išrinktas metų jaunuoju ūkininku, o 2011 metais tapo ir „Metų ūkio“ titulo savininku. Nei ankstesniais metais, nei šiemet komisijai dėl nugalėtojo nekilo diskusijų ar ginčų.
Anksčiau vaiguviškiai augino ne tik grūdines kultūras, bet ir linus, laikė ir pieninių karvių bandą. Bet, kaip tvirtino Ona Andriulienė, gyvenimas privertė iš karto visas karvutes parduoti. Vietoje jų ganosi limuzinai – mėsiniai galvijai, reikalaujantys mažiau priežiūros. Andriulių ūkis — mišrus, modernus.
Tvarkingas ūkis ir gražiausia rajone sodyba
Antrąją vietą „Metų ūkio“ konkurse laimėjo Ona ir Edvardas Alfonsas Remeikiai, ūkininkaujantys Šalteniuose (Kelmės apylinkių seniūnija).
Tik grūdines kultūras ūkininkai augina 509 hektaruose. Daugiausia sėjo kviečių, dar – rapsų, pupų. Pradėjo savarankiškai ūkininkauti nuo kelių hektarų. Dabar turi nuolatinius septynis darbuotojus. Kitą savaitę jau ketina pradėti pjūtį.
Edvardas Alfonsas Remeikis – frezuotojas, jo žmona Ona – medicinos seselė, turinti išskirtinį pomėgį – siuvinėti paveikslus. Sutuoktiniai bandė gyventi ir dirbti mieste, tačiau prie tokio gyvenimo nepriprato. Įsikūrė E. A. Remeikio tėvų krašte. Išgražino ir dar vis gražina savo namus. Pernai gyvenviečių kategorijoje Remeikių sodyba pripažinta gražiausia rajone.
„Aš gimiau Sibire. Tėvai iškentė tremtį penkerius metus, su manimi, vos devynių mėnesių, į Lietuvą sugrįžo“, – pasakojo E. A. Remeikis.
Ir „Metų ūkio“ konkurso nugalėtojai, ir antrosios vietos laimėtojai, turi reikiamos ūkininkavimui technikos, yra pasinaudoję Europos parama.
Šarolė veislės galvijai ir ekologinis ūkis
Trečiosios vietos laimėtojas Romualdas Karpas – zootechnikas. Jis ūkininkauja jau daugiau kaip dvidešimt metų. Butkiškės kaime augina mėsinius Šarolė veislės galvijus. Jo ūkis – ekologinis.
Šiuo metu Karpai deklaravo 263 hektarus pasėlių ir pievų.
Pagrindinė ūkio šaka – mėsinių Šarolė veislės galvijų auginimas. Jų šiuo metu laiko 242. Šia ūkio šaka pradėjo verstis prieš šešerius metus, kai vienas Pakruojo ūkininkas pardavė visus 55 savo laikomus galvijus. Dabar banda padidėjo penketą kartų. Kai karvės apsiveršiuoja, ūkininkas telyčaites palieka veislei, jautukus paaugina iki 700 – 1000 kilogramų svorio ir parduoda. Šiuo metu bandoje per šimtą motininių karvių.
Mėsinių galvijų auginimas atsieina nepigiai. Žiemai reikia paruošti apie 1500 ritinių presuoto šieno, 1000 tonų siloso ir 300 rulonų šienainio. Gyvuliams reikia daug vandens, už vandenį ūkininkas sumoka po 200 – 250 eurų per mėnesį. Reikia nemažai technikos, tenka samdyti porą šėrikų. Tačiau kalvotos vietovės ir neypatingai derlingos žemės nepalieka kito pasirinkimo.
Savo ūkį ponas Romualdas laiko mišriu. Mat, augina javų, ankštinių kultūrų gyvulių pašarui. Dar laiko ir keturias karves. Parduoda pieną. Gaunamų pajamų užtenka einamosioms išlaidoms.
Laiko ir keletą arklių. Parduodamas jauniklius taip pat šiek tiek prideda pajamų ūkiui.
Prieš trejus metus R. Karpas nusprendė ūkininkauti ekologiškai. Neapsimoka žemės šerti trąšomis, nes derliai vis tiek nebus stebuklingi. Dirvas galima patręšti ir mėšlu, nes laiko daug gyvulių.
Šiemet, praėjus pereinamajam laikotarpiui, Karpų ūkio derlius jau bus laikomas ekologiškas, ekologiška ir galvijų mėsa.
Vilma ir Romualdas Karpai išaugino keturis vaikus. Vyriausioji dukra Inga dirba mokytoja, Gintarė studijuoja, sūnus Paulius darbuojasi Norvegijoje. Dukra Inesa šalia tėvų kuria savo ūkį.
Dalios KARPAVIČIENĖS nuotr.
Vaiguviškiai Ona ir Kastytis Andriuliai šiemet „Metų ūkio“ konkurse užėmė pirmą vietą.
Andriuliai pieninių karvių bandą pakeitė mėsiniais galvijais – limuzinais.
Pavyzdingai tvarkoma ir „Metų ūkio“ nugalėtojų sodyba.
Antrąją vietą „Metų ūkio“ konkurse užėmė Šalteniuose (Kelmės apylinkių seniūnija) gyvenantys ir ūkininkaujantys Ona ir Edvardas Alfonsas Remeikiai.
Reginos MUSNECKIENĖS nuotr.
Vilma ir Romualdas Karpai „Metų ūkio“ konkurse pelnė trečiąją vietą.
Nuo ūkininkavimo pradžios Karpų Šarole veislės galvijų banda padidėjo penkis kartus.