Darbas su bitėmis – ir verslas, ir poilsis

Darbas su bitėmis – ir verslas, ir poilsis

Dar­bas su bi­tė­mis – ir vers­las, ir poil­sis

Šie me­tai bi­ti­nin­kams nė­ra pa­tys ge­riau­si, nes dėl pra­stų orų bi­tės pri­ne­ša ma­žiau me­daus. Bet Rad­vi­liš­kio bi­ti­nin­kų drau­gi­jos pir­mi­nin­kei Si­gi­tai Gakš­tie­nei svar­bes­nis džiaugs­mas, ku­rį su­tei­kia dar­bas su bi­tė­mis. „Žie­mą lau­kia­me, ka­da ga­lė­si­me ei­ti prie avi­lių, pa­siilgs­ta­me net bi­čių įgė­li­mo“, – sa­kė bi­ti­nin­kė, ku­rios šei­ma rū­pi­na­si ke­tu­riais šim­tais bi­čių šei­mų.

Ais­tė GAD­LIAUS­KAI­TĖ

ais­te.g@skrastas.lt

– Ko­dėl šiais me­tais bi­tės pri­ne­ša ma­žiau me­daus?

– Pa­va­sa­ris šie­met bu­vo la­bai šal­tas, bi­tės ne­ga­lė­jo nor­ma­liai mai­tin­tis ir vys­ty­tis. Au­ga­lai taip pat neišs­ky­rė ne­kta­ro, to­dėl bi­tėms ne­bu­vo ko rink­ti. O ka­da at­si­ra­do bi­tėms ga­li­my­bė rink­ti ne­kta­rą, vis­kas pra­dė­jo žy­dė­ti vie­nu me­tu: ir rap­sai, ir so­dai, ir kmy­nai.

Ta­da bi­čių šei­mos dar ne­bu­vo taip su­stip­rė­ju­sios, kad ga­lė­tų iš kar­to pro­duk­ty­viai dirb­ti. To­dėl pa­va­sa­ri­nio me­daus ne­bu­vo la­bai daug.

Koks skir­tu­mas tarp praei­tų ir šių me­tų pa­va­sa­ri­nio me­daus der­liaus, sun­ku pa­sa­ky­ti, nes daug kas pri­klau­so nuo bi­čių šei­mų. Vie­na bi­čių šei­ma ga­li bū­ti stip­res­nė, ki­ta silp­nes­nė, bet apy­tiks­liai praei­tais me­tais iš vie­no avi­lio ga­lė­jo­me išim­ti apie 25 ki­log­ra­mus pa­va­sa­ri­nio me­daus, o šiais me­tais – apie 15 ki­log­ra­mų.

Lie­tin­ga va­sa­ros pra­džia ir­gi ne­džiu­gi­no. Kai lie­tus ly­ja sa­vai­tę ar dvi, bi­tės ne­skren­da iš avi­lio ir mai­ti­na­si sa­vo su­si­neš­tu ne­kta­ru. Dėl to taip pat ga­li bū­ti ma­žiau me­daus.

– Su ko­kio­mis pro­ble­mo­mis, be blo­gų orų, su­si­du­ria bi­ti­nin­kai?

– Bi­čių šei­mas rei­kia nuo­lat ste­bė­ti. Bi­tės, kaip ir žmo­nės, ga­li sirg­ti įvai­rio­mis li­go­mis. Pa­vyz­džiui, la­bai ste­bi­me bi­čių er­kė­tu­mą.

Er­kes sun­ku pa­ma­ty­ti. Anks­čiau jos pri­si­ka­bin­da­vo prie bi­čių nu­ga­rė­lių, o da­bar sle­pia­si po pil­ve­liais.

Sten­gia­mės er­kių at­si­kra­ty­ti, nes jos silp­ni­na bi­čių imu­ni­te­tą. Kiek­vie­ną ru­de­nį gy­do­me bi­tes nuo er­kių.

Taip pat šiais me­tais kai ku­riuos bi­ti­nin­kus už­klu­po „ge­gu­ži­nė li­ga“. Bi­tės į avi­lius pri­si­ne­šė daug žie­da­dul­kių, bet at­ša­lo oras ir jos ne­ga­lė­jo at­si­neš­ti van­dens at­si­ger­ti. To­dėl bi­tės ap­si­nuo­di­jo žie­da­dul­kė­mis, pra­dė­jo vi­du­riuo­ti.

Dar vie­na pro­ble­ma – bi­čių spie­ti­mas. Sten­gia­mės keis­ti kas ant­rus me­tus bi­čių mo­ti­nas, kad su­val­dy­tu­mė­me bi­čių spie­ti­mą. Lai­ko­me to­kias bi­čių šei­mas, kad bū­tų ne­spiet­lios. Tik ką nors pra­žiop­so­si, iš­si­de­rins dar­nus bi­čių dar­bas. To­dėl lan­ko­me avi­lius ir ste­bi­me, kaip bi­tės dir­ba.

– Mi­nė­jo­te, kad bi­tes rei­kia vi­sa­da ste­bė­ti. Kaip su­pran­ta­te, kad kaž­kas ne taip?

– Už­ten­ka priei­ti prie avi­lio ir pa­žiū­rė­ti ar bi­tės tvar­kin­gai skrai­do prie la­kos. Jei bi­tės tvar­kin­gai ir dar­niai skrai­do, o ant ko­je­lių ma­to­si žie­da­dul­kės, va­di­na­si, mo­ti­na vis­ką pri­žiū­ri ir avi­ly­je pa­lai­ko tvar­ką.

Sup­ras­ti bi­čių gy­ve­ni­mą rei­kia daug pa­tir­ties. Bi­ti­nin­kau­ti pra­dė­jo­me 2005-tai­siais, įsi­gi­jo­me pir­mą­jį avi­lį. 2009-tai­siais jau tu­rė­jo­me 32 avi­lius. Taip vis plė­tė­mės, neap­si­ri­bo­jo­me tik me­du­mi, pra­dė­jo­me rink­ti žie­da­dul­kes, bi­čių pie­ne­lį, kul­ti bi­čių duo­ną. Mo­kė­mės, lan­kė­me kur­sus, be to, yra la­bai daug li­te­ra­tū­ros apie bi­ti­nin­kys­tę.

– Bi­ti­nin­kys­tė – jū­sų šei­mos vers­las, ar rei­kia ir ki­tų pa­gal­bos?

– Iš vi­so tu­ri­me apie ke­tu­ris šim­tus bi­čių šei­mų. Ūky­je dir­ba tik šei­mos na­riai.

Nė­ra leng­va, tik da­bar iš­mo­ko­me dirb­ti įpras­to­mis dar­bo va­lan­do­mis.

Vai­kai užau­go, to­dėl pa­si­skirs­to­me dar­bus ir vis­ką su­spė­ja­me. Sten­gia­mės su­do­min­ti bi­ti­nin­kys­te ir jau­niau­sią šei­mos na­rį, ku­riam 9 me­tai. Nors kar­tais ir bi­jo, bet rei­kia mo­ky­tis.

– Va­sa­rą pa­grin­di­nis bi­čių dar­bas rink­ti ne­kta­rą, o jū­sų – paim­ti me­dų. Ką ir bi­tės, ir jūs da­ro­te žie­mą?

– Žie­mą vyks­ta ruo­ši­ma­sis va­sa­rai. Ka­dan­gi vis­ką da­ro­me sa­vo ran­ko­mis, tai ruo­šia­me in­ven­to­rių: ka­la­me rė­me­lius, į ku­riuos bi­tės ga­lė­tų ne­šti ne­kta­rą, da­žo­me avi­lius.

Nors bi­tės ir ne­skren­da į lau­kus, bet ir ne­mie­ga. Ka­dan­gi tai šal­tak­rau­jai gy­vū­nai, jos vi­sa­da ju­da avi­ly­je, kad pa­lai­ky­tų pa­sto­vią tem­pe­ra­tū­rą.

Žie­mą jos ir gy­ve­na il­giau, be­veik še­šis mė­ne­sius. Va­sa­ros lai­ko­tar­piu bi­tė iš­gy­ve­na tik apie mė­ne­sį. Jos spar­ne­liai su­dy­la, bi­tė ne­be­ga­li pa­skris­ti ir nu­mirš­ta. Žmo­gui ga­li ir ne­rei­kė­ti dar­bo, bet bi­tė be jo ne­ga­li iš­gy­ven­ti.

– Ko­dėl nu­spren­dė­te bū­ti bi­ti­nin­kais?

– Pra­si­dė­jus eko­no­mi­nei kri­zei Lie­tu­vo­je, rei­kė­jo ieš­ko­ti ki­to­kio pa­ja­mų šal­ti­nio. Ban­dė­me įvai­rias veik­las, ta­čiau bi­ti­nin­kys­tė mus su­ža­vė­jo. Į šią veik­lą ga­lė­jo įsi­jung­ti vi­si šei­mos na­riai ir taip ho­bis ta­po dar­bu.

Bi­čių dūz­ge­sys la­bai ra­mi­na, dėl to ma­lo­nu dirb­ti, o kai dar­bas ma­lo­nus – ta­da jis ne toks sun­kus.

Nusp­ren­dė­me pa­si­sta­ty­ti bi­čių te­ra­pi­jos na­me­lį. Su vy­ru daž­nai ten nuei­na­me ir pa­me­di­tuo­ja­me. Bi­čių dūz­ge­sys ir me­daus kva­pas na­me­ly­je la­bai ra­mi­na.

Ge­riau­sia na­me­lį ap­lan­ky­ti die­ną, nes bi­tės ta­da la­biau­siai dir­ba. Už­ten­ka pa­me­di­tuo­ti 15 mi­nu­čių ir iš kar­to pa­si­da­ro leng­viau.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Si­gi­ta Gakš­tie­nė sa­ko, kad rei­kia la­bai daug dirb­ti, no­rint pa­da­ry­ti to­kį rė­me­lį. Bet lai­ko dėl bi­čių mo­te­ris sa­ko ne­skai­čiuo­jan­ti.

Vi­si Gakš­čių šei­mos na­riai įsi­trau­kė į bi­ti­nin­kys­tę. Vy­res­ni mo­ko jau­nes­nius, o jau­nes­ni siū­lo sa­vo idė­jas.

Jau­na­sis bi­ti­nin­kas To­mas Gakš­tys sa­kė, kad sa­vo atei­tį pla­nuo­ja sie­ti su bi­tė­mis. Vi­si dar­bai – kaip ir bi­čių ko­rių ata­kia­vi­mas – jam ži­no­mi.

Bi­čių šei­mos dy­dis pri­klau­so nuo me­tų lai­ko, bet vi­dur­kis yra apie 50 tūks­tan­čių bi­čių. Kuo stip­res­nė ir di­des­nė bi­čių šei­ma, tuo dau­giau me­daus ji ga­li pri­neš­ti.

Šei­mi­nin­kai daž­nai lan­ko­si bi­čių te­ra­pi­jos na­me­ly­je no­rė­da­mi at­gau­ti jė­gas po dar­bų.