Gyventojų problema – lauko tualetai, valdžios – pinigai

Gyventojų problema – lauko tualetai, valdžios – pinigai

Gy­ven­to­jų pro­ble­ma – lau­ko tua­le­tai, val­džios – pi­ni­gai

Praė­ju­sią sa­vai­tę Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė­je lan­kę­si Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos at­sto­vai klau­sė­si ra­jo­no gy­ven­to­jų prie­kaiš­tų dėl to, kad me­tų me­tais yra mai­ti­na­mi pa­ža­dais tu­rė­ti cent­ra­li­zuo­tą van­dens tie­ki­mą ir nuo­te­kų tink­lus. Žmo­nių pro­ble­mos – lau­ko tua­le­tai XXI am­žiu­je, ter­šia­ma gam­ta, val­džios – per ma­žai pi­ni­gų.

Ma­ža su­ma ir van­dens įmo­nių stam­bi­ni­mas

Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė­je lan­kė­si Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos de­le­ga­ci­ja – vi­ce­mi­nist­ras Min­dau­gas Gu­das, Van­de­nų po­li­ti­kos sky­riaus ve­dė­jas Ir­man­tas Va­lū­nas, šio sky­riaus vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė Vik­to­ri­ja Vaš­ke­vi­čie­nė.

Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius Gi­pol­das Kark­le­lis pri­pa­ži­no, jog min­tis pa­si­kvies­ti Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos at­sto­vus ki­lo, nes pro­ble­mos van­dent­var­kos sri­ty­je yra su­dė­tin­gos ir gy­ven­to­jai pa­grįs­tai ke­lia klau­si­mus dėl van­den­tie­kio ir nuo­te­kų tink­lų gy­ven­vie­tė­se.

„Mū­sų sa­vi­val­dy­bė yra spe­ci­fi­nė – tu­ri­me daug prie­mies­ti­nių gy­ven­vie­čių, ku­rios ri­bo­ja­si su Šiau­lių mies­tu. Tu­ri­me ir du van­dens tie­kė­jus – vie­šą­jį UAB „Kur­šė­nų van­de­nys“ ir ki­tą – UAB „Šiau­lių van­de­nys“. Dėl to at­si­ran­da su­dė­tin­gas ra­jo­no te­ri­to­ri­jų ap­tar­na­vi­mo pro­ce­sas“, – su­si­ti­ki­me su vi­ce­mi­nist­ru sa­kė G. Kark­le­lis.

Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus tei­gi­mu, da­bar­ti­nia­me ES fi­nan­sa­vi­mo pe­rio­de, ku­ris baig­sis 2020 me­tais, per re­gio­nų plėt­ros pro­gra­mas yra nu­ma­ty­ta skir­ti tik 2,8 mi­li­jo­no eu­rų van­dent­var­kai, o tai esan­ti ne­di­de­lė su­ma.

Ap­lin­kos vi­ce­mi­nist­ras M. Gu­das sa­kė, jog yra trys už­si­brėž­tos už­duo­tys, ku­rias spren­džia mi­nis­te­ri­ja.

„Pa­gal mū­sų na­cio­na­li­nius įsi­pa­rei­go­ji­mus tu­ri­me pa­siek­ti upių, eže­rų ir Bal­ti­jos jū­ros ge­rą būk­lę. ES pra­dė­ta pa­žei­di­mų pro­ce­dū­ra dėl ne­pa­kan­ka­mo na­mų ūkių pri­si­jun­gi­mo prie nau­jų cent­ri­nių va­ly­mo įren­gi­nių ir van­den­tie­kio, tad čia tu­ri­me rū­pin­tis, kad bū­tų nu­ties­tos vi­sos tra­sos ir gy­ven­to­jai ga­lė­tų pri­si­jung­ti bei nau­do­tis to­mis tra­so­mis. Dar la­bai svar­bus klau­si­mas yra van­dens tie­ki­mo įmo­nių su­stam­bi­ni­mas ir op­ti­mi­za­vi­mas“ – sa­kė vi­ce­mi­nist­ras.

Gy­ven­to­jai lau­kia jau de­šimt­me­tį

Ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Ta­ry­bos na­rys Arū­nas Grub­liaus­kis mi­nis­te­ri­jos pa­rei­gū­nams įtei­kė dvi by­las, ku­rias pra­dė­jo kaup­ti dar 2006 me­tais. Gin­kū­niš­kiai 2007 me­tais bu­vo ga­vę tuo­me­ti­nio Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus raš­tą, kad vals­ty­bė įsi­pa­rei­go­ja ir už­tik­ri­na, jog iki 2014 me­tų 95 pro­cen­tai gy­ven­to­jų bus ap­rū­pin­ti van­den­tie­kio ir ka­na­li­za­ci­jos tink­lais, ta­čiau val­džios kei­čia­si, o pro­ble­mos ne­spren­džia­mos.

Dis­ku­si­jo­je ak­ty­viai da­ly­va­vo gy­ven­vie­čių at­sto­vai, jie ti­kė­jo­si gau­ti iš­sa­mius at­sa­ky­mus, ta­čiau ne­su­lau­kė.

G. Kark­le­lis api­bū­di­no su­si­ti­ki­mą tik kaip nuo­mo­nių iš­sa­ky­mą.

„Pa­dis­ku­ta­vo­me. Vie­nas iš mū­sų siū­ly­mų bu­vo, kad Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­ja kar­tu su Fi­nan­sų mi­nis­te­ri­ja pa­svars­ty­tų ap­ri­bo­ji­mų sa­vi­val­dy­bėms sko­lin­tis lė­šas nuė­mi­mą kai ku­rioms pro­gra­moms vyk­dy­ti. Pra­šė­me mi­nis­te­ri­jos pa­gal­vo­ti apie spe­cia­lių pro­gra­mų at­si­ra­di­mą, nes van­den­tie­kio ne­tu­rė­ji­mas yra ne tik ūki­nė pro­ble­ma, bet ir so­cia­li­nė, gam­to­sau­gi­nė pro­ble­ma“ – sa­kė G. Kark­le­lis.

Su Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos at­sto­vais su­tar­ta su­si­tik­ti spa­lio mė­ne­sį pa­kal­bė­ti apie tai, kaip iš­sa­ky­ti pa­siū­ly­mai bus spren­džia­mi.

Ir bui­ties rū­pes­čiai, ir ter­šia­ma gam­ta

„Šiau­lių kraš­tas“ ne kar­tą ra­šė apie ra­jo­no gy­ven­to­jų bė­das dėl van­dens ir nuo­te­kų. Ra­šė­me, kad Kur­šė­nų pa­šo­nė­je esan­čio Drą­su­čių kai­mo žmo­nės pik­ti­na­si val­di­nin­kų, gal 10-me­tį ža­dan­čių kai­me įreng­ti cent­ra­li­zuo­tą nuo­te­kų sis­te­mą, ne­veik­lu­mu ("Drą­su­čiams ci­vi­li­za­ci­ja ir van­duo – tik ant po­pie­riaus“, 2017 06 17).

„Šiau­lių kraš­to“ pa­šne­ko­vai bė­do­jo, kad nuo­te­kų iš­ve­ži­mas iš lau­ko tua­le­tų bran­gus ir nee­ko­lo­giš­kas. o jei­gu aiš­kiai žmo­nėms bū­tų pa­sa­ky­ta, ar iš vi­so ka­da nors bus cent­ra­li­zuo­ti nuo­te­kų va­ly­mo įren­gi­niai, svars­ty­tų apie vie­ti­nių nuo­te­kų va­ly­mo sta­ti­nių įren­gi­mą, nes pa­bo­do XXI am­žiu­je laks­ty­ti į lau­ko tua­le­tus.

„Šiau­lių kraš­to“, Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės inf.

Zig­mo RI­PINS­KIO nuo­tr.

Šiau­lių ra­jo­no Ta­ry­bos na­rys Arū­nas Grub­liaus­kis Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos at­sto­vams įtei­kė nuo 2006 me­tų kaup­tus do­ku­men­tus Gin­kū­nų gy­ven­to­jams, ku­riuo­se vals­ty­bė įsi­pa­rei­go­jo, jog iki 2014 me­tų 95 pro­cen­tai gy­ven­to­jų bus ap­rū­pin­ti van­den­tie­kio ir ka­na­li­za­ci­jos tink­lais.

Dis­ku­si­jo­je dėl van­dent­var­kos pro­ble­mų ak­ty­viai da­ly­va­vo ra­jo­no gy­ven­to­jai. Kla­bė­jo ir Lie­tu­vos ne­prik­lau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­ras Ge­gu­žių se­niū­nai­ti­jos se­niū­na­tis Al­gi­man­tas Sė­jū­nas.

Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos at­sto­vų vi­zi­tas dėl van­dent­var­kos pro­ble­mų – tik ap­si­kei­ti­mas nuo­mo­nė­mis. Gy­ven­to­jai vėl ne­ga­vo aiš­kaus at­sa­ky­mo, ka­da ci­vi­li­za­ci­ja ateis į jų na­mus.