
Naujausios
Pakražančio metraštininkas
Devyniasdešimt penkerių metų Pakražančio kaimo gyventojas Antanas Banys visą savo gyvenimą dirbo paštininku.
Išėjęs užtarnauto poilsio ilgaamžis rašo eiles, dažną savo gyvenimo dieną aprašo dienoraštyje. Prisiminęs ką nors iš savo jaunystės ar vaikystės, prisiminimus taip pat fiksuoja popieriuje. Ponas Antanas yra išleidęs ir knygelę. Jam ypač artimos moralės temos, žeidžia žmonių susvetimėjimas, nemeilė savo Tėvynei.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
„Darbai kasdieniai kaip pančiai geležiniai“
Taip Antanas Banys įvardija savo jaunystės prisiminimus. Prieš akis dar neretai iškyla arfa, iš kurios byra į stambius ir mažus, į švarius ir nešvarius surūšiuoti grūdai. Šulinys, prie kurio nusiprausus po darbų prašviesėja akys. Skani vakarienė troboj. O vakare šokiai grojant bandonijai.
Senolio atmintyje išliko ir spragilo gadynė. Po jos atsirado kuliamosios mašinos, sukamos manieže aštuonių arklių. Visą dieną darbininkai praleisdavo dulkėse, džiugindavo tik mažos pertraukėlės patraukti dūmą ar šiaip atsipūsti.
Kiek ilgesnis būdavo pietų metas. Tuomet pirmiausia pašerdavo arklius. Po to žmonės būdavo kviečiami pietauti.
Kasdien valstiečių maistas būdavo kuklus. Bet per talkas paruošdavo sotų stalą. Pusryčiams išvirdavo barščių ir kruopų sriubos. Prieš darbymečius visuomet pjaudavo aviną. Tad pietums būdavo duodama „pasmožyta“ mėsa, miltiniai pyragiukai arba tarkuotų bulvių cepelinai su avienos kepenų ir inkstų įdaru. Kepdavo ir kugelį su kiaulės koja. Tuos žemaitiškus skanėstus pasidažydavo į smetoną.
„Kaime tų darbų būdavo gausybė. Išvardinti sunku. Darbai kasdieniai kaip pančiai geležiniai. Apie atostogas ar išvykimą kur nors toliau nuo namų neturėjome jokio supratimo.
Joninės ir Marijos Magdalietės atlaidai buvo visa išeiga. Kartais vienkinkiu vežimu dar nuvažiuodavome iki kitų parapijų – Kelmėje į Žolinės, Kražiuose į Šv. Roko atlaidus. Tačiau buvome gausi šeima. Ne visi sutilpdavome į vienkinkį vežimą. O į mamos gimtinę ir pas gimines Kerkasiuose bei Žalpiuose eidavome pėsti 10 kilometrų“, – mena A. Banys.
Linas ir žirgas liko tik dainose
Rašydamas savo dienoraščius Pakražančio ilgaamžis lygina šias dienas su savo vaikyste ir jaunyste. Su ilgesiu rašo apie Lietuvos šilką liną, kurio anuomet buvo pilni laukai. Lino šiaudeliai perdirbti rengė žmones, sėmenys, iš kurių spaustas aliejus, buvo ir maistas, ir vaistas. Savo vertę turėjo net spaliai, kurie buvo nepamainoma šiltinimo medžiaga, gyventojų pilama ant trobos lubų.
„Šiandien linas, buvęs tvirtas kaip doleris, paniekintas. Liko tik dainose. Linų apdirbimo įrankiai tinka tik muziejams. Pamirštama ir močiučių audėjėlių tradicija“, – savo raštuose apgailestauja ponas Antanas.
Pakražančio metraštininkas pastebi, jog retenybe šiandienos kaime tapo ir arklys. Mažiau aplink trobas bežydi ir jurginų, kurie anuomet puošdavo Pakražantį.
„Jaunystėje nesupratau, ką reiškia gimtinė. Supratau tik dabar, kokia ji brangi. Čia tėvai sunkiai gyveno. Praleido ne vieną okupaciją. Išaugino pulką savo vargo brolių vaikų. Dažnai prisimenu jų veidus ir kantrų gyvenimą, vertą pagarbos.“
Paštininko dalia
A. Banys didžiausią savo gyvenimo dalį praleido dirbdamas pašte. Jo šeimą galima pavadinti paštininkų dinastija.
Nuo 1949 –ųjų iki 1960 –ųjų metų laikraščius nešiojo jo tėvas Juozas Banys. Paskui darbą perėmė jo sūnus Antanas. Po jo – laiškininke dirbo žmona Bronislava. Iš mamos paštininko krepšį perėmė jųdviejų dukra Salomėja.
Iš pradžių šiandieninis Pakražančio metraštininkas nelabai norėjo tampyti sunkaus paštininko krepšio. Tačiau nebuvo pasiekęs didelio mokslo – baigė tik keturis skyrius. Ne todėl, kad buvo negabus.
„Norėjau mokytis. Buvau gabus. Bet tėvas už Amerikoje uždirbtus pinigus nusipirko 30 hektarų žemės. Turėjau eiti paskui plūgą. Penktą skyrių baigiau vakarinėje mokykloje. Egzaminus išlaikiau eksternu“, – pasakoja senolis.
Paštininko darbas anuomet nebuvo lengvas. Antanui tekdavo apeiti kiekvieną trobą, nes abonentinių dėžučių tais laikais nebuvo.
Jis aptarnaudavo Paprūdžių, Žadvainių, Pailginio, Šimaičių, Šimaitukų, Užmedžių, Giniočių, Pakražančio, Morkiškės, Petkiškės kaimų gyventojus. O žmonių, pasak jo, dar gyveno ir miškuose.
Laikraščių anuomet žmonės sakydavosi labai daug, nes leidiniai kainuodavo kapeikas. Antanas pamena, jog už dvylika rublių žmonės metams galėdavo užsisakyti keletą leidinių – ir laikraščių, ir žurnalų.
Laikraštis anuomet buvo vienintelis žinių šaltinis. Kaime tais laikais niekas neturėjo televizoriaus. Telefonas buvo tik pašte ir kolūkio kontoroje.
Skirtingose vietose gyvenantys šeimos nariai, giminės ir draugai susirašinėdavo laiškais. Jų tekdavo išnešioti po kelias dešimtis. O prieš šventes vos pakeldavo krepšį. Net toje pačioje troboje gyvenantys žmonės per paštą siųsdavo vienas kitam sveikinimus.
Skubią naujieną žmonės pranešdavo telegramomis. Laiškininkas telegramą turėdavo nunešti bet kuriuo paros metu.
Iš darbo Antanas kartais grįždavo tik prieš vidurnaktį. Vasarą pasitelkdavo dviratį. Paskui paštui vežioti gavo motorinį dviratį. Žiemą į roges pasikinkydavo arkliuką.
„Užpustyti keliai. Sniego – metras arba pusantro. Šaltis spaudžia, kad net tvoros pyška. Kaukia vėjas. Šalia kelio baisiais balsais bliauna briedžiai ir danieliai, negalėdami atsikasti pašaro“, – laiškininko dalią mena ponas Antanas, už mėnesio darbą gaudavęs 45 rublius.
Autorės nuotr.
„Esu dėkingas likimui, kad, sulaukęs tokio amžiaus dar galiu rašyti ir skaityti“, – džiaugiasi Antanas Banys.
Per Lino šventę Pakražančio seniūnija pristatė ne tik verslininkus, bet ir savo krašto šviesuolį ilgaamžį Antaną Banį.
Bendruomenė pasveikino sulaukus 95 metų.