
Naujausios
Mokyklai – po 0,5 ar 0,33 direktoriaus
Šiandien beveik pusė Šiaulių rajono savivaldybės tarybos posėdžiui parengtų sprendimų susiję su švietimu. Keičiasi dalies švietimo įstaigų vadovai. Vieni – dėl interesų konflikto, kiti – dėl per didelio darbo krūvio, tretiems, sujungus įstaigas, nebeliko kam vadovauti. Atsirado ir tokių, kurie vadovaus, neturėdami privalomo kompetencijų vertinimo.
Šiaulių rajono valdančiųjų išradimas – dviem įstaigoms gali vadovauti vienas vadovas – tęsiasi: po 0,5 direktoriaus jau turės ne viena švietimo įstaiga. Ar gali būti, kad mokykloms vadovaus ir 0,33 direktoriaus?
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Dar dviem mokykloms – po pusę direktoriaus
Tarybai pateiktuose dokumentuose siūloma nuo liepos 3 dienos iš pareigų atleisti Aureliją Kniurienę, Kurtuvėnų mokyklos-daugiafunkcio centro direktorę. Į šias pareigas ji buvo priimta tik praėjusį gruodį. Atleisti prašo ji pati.
„Nuo pusės aštuonių ryto iki maždaug dvyliktos valandos aš dirbu mokyklos direktore, o nuo dvyliktos iki maždaug pusės devintos vakaro – bibliotekininke. Tiesiog nebelieka laiko sau. Per didelis krūvis“, – „Šiaulių kraštui“ sakė A. Kniurienė.
A. Kniurienė yra vadovavusi Kurtuvėnų mokyklai ir iki jai tampant daugiafunkciu centru.
Kitu Tarybai balsuoti teikiamu dokumentu nuo liepos 4 dienos prašoma į Kurtuvėnų mokyklos-daugiafunkcio centro direktoriaus pareigas skirti Vaidą Bacį, kuris šiuo metu dirba Aukštelkės mokyklos direktoriumi.
Direktoriaus pareigos Kurtuvėnuose sudarys pusę etato. Dokumente teigiama, kad V. Bacys į šias pareigas skiriamas „iki bus paskirtas konkurso būdu atrinktas vadovas, tačiau ne ilgiau kaip vieneriems metams“.
Nuo vasario į dvigubas pareigas – vadovauti dviem mokykloms – jau paskirtas Raimundas Keliuotis. Jis iki tol dirbo Dirvonėnų mokyklos direktoriumi, tačiau iš pareigų išėjus buvusiai Daugėlių mokyklos direktorei Linai Damkienei, jis puse etato paskirtas vadovauti ir šiai mokyklai.
Atleidžiant L. Damkienę iš pareigų teigta, kad pareigas palieka dėl asmeninių priežasčių. Ji šiose pareigose dirbo nuo 2003-iųjų.
Kompensacija ir pareigos be kompetencijos
Vėl keičiami vadovai Kuršėnų meno mokykloje. Po to, kai „Šiaulių kraštas“ atskleidė galimą interesų konfliktą, kai laikinoji vadovė Audronė Vaitekūnienė vadovavo savo sutuoktiniui mokyklos direktoriaus pavaduotojui Stasiui Vaitekūnui, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) savivaldybei pavedė per mėnesį išspręsti Kuršėnų meno mokykloje sukeltą „nuolatinio pobūdžio interesų konfliktą“.
Rajono vadovai sumanė šį „nuolatinio pobūdžio interesų konfliktą“ išspręsti paskiriant kitą vadovę – Daivą Diktanienę. Ji į Kuršėnų meno mokyklos direktoriaus pareigas skiriama nuo liepos 3 dienos „iki bus paskirtas konkurso būdu atrinktas vadovas, tačiau ne ilgiau kaip vieneriems metams“.
Tarybos narių sprendimo laukia ir kitas dokumentas, susijęs su D. Diktaniene. Ji kol kas eina Šiaulių rajono švietimo centro direktorės pareigas, tačiau Taryba gegužės 16-ąją jau yra nusprendusi reorganizuoti Švietimo centrą ir Šiaulių rajono pedagoginę psichologinę tarnybą „sujungimo būdu“ į naują juridinį asmenį – Šiaulių rajono švietimo pagalbos tarnybą.
Dėl šios reorganizacijos darbo sutartis su D. Diktaniene Švietimo centre yra nutraukiama tik rugpjūčio 31 dieną. Savivaldybė įsipareigojo išmokėti D. Diktanienei „piniginę kompensaciją už nepanaudotas kasmetines atostogas ir penkių mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką“.
Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdyje opozicijoje dirbantiems Tarybos nariams Rolandui Tamošaičiui, Romai Albrikienei buvo iškilę klausimų, kodėl išmokama solidi piniginė kompensacija, jeigu D. Diktanienei iš karto suteikiamos naujos pareigos. Buvo paaiškinta, kad Kuršėnų meno mokyklos vadovės pareigos jai – laikinos.
Tačiau Švietimo, kultūros ir sporto komitete nespėta susivokti, kad D. Diktanienė pagal Švietimo ir mokslo ministerijos reikalavimus neturi vadovavimo švietimo įstaigai kompetencijų vertinimo, kuris yra būtinas tapti švietimo įstaigos vadovu.
„Šiaulių kraštas“ gavo informacijos, kad rajono Švietimo centrui vadovavusi D. Diktanienė galimai ne vieną kartą bandė išsilaikyti vadovavimo švietimo įstaigai kompetencijų vertinimą, bet nepavyko – neatitiko pakankamo lygio reikalavimų.
Į „Šiaulių krašto“ klausimą, ar tiesa, kad ji du kartus bandė laimę gauti kompetencijų vertinimą, bet jai nepavyko, D. Diktanienė atsakė, kad tai „konfidencialus dalykas“.
„Aš juk nepretenduoju dalyvauti konkursuose ir neinu į švietimo įstaigų vadovus konkurso būdu. Kai aš sugalvosiu eiti į konkursus, aš ir pateiksiu, kas bus reikalinga. Manęs paprašė laikinai pavadovauti Meno mokyklai“, – tvirtino D. Diktanienė.
Vėliau ji prisiminė neįveikusi kompetencijų vertinimo, kai ketino pretenduoti į Daugėlių mokyklos vadovus, tačiau dabar sutiko vadovauti Meno mokyklai.
„Šiaulių kraštas“ ne kartą rašė, kad Kuršėnų meno mokyklą nesutarimai krečia nuo 2011 metų. Į Šiaulių rajono savivaldybę tada kreipėsi dalis mokyklos mokytojų. Jie pranešė apie tariamą tuometės direktorės D. Savickienės giminaičių įdarbinimą, neteisėtai padidintą darbo krūvį ir kitas mokyklos problemas, neišskiriant ir finansinių.
Direktorei buvo pareikšti įtarimai sukčiavimu, turto pasisavinimu, apgaulingu apskaitos tvarkymu, piktnaudžiavimu ir dokumentų klastojimu. Nepaisant įtarimų, vadovės kaltė teisme neįrodyta. Subliuško kaltinimai ir kitiems įtariamiesiems. Byla pasiekė Aukščiausiąjį Teismą.
Kurį laiką skandalų krečiamai Kuršėnų meno mokyklai vadovavo Ilona Vaičiulienė, tačiau šį sausį ji perėjo vadovauti Kuršėnų sporto mokyklai.
„Šakar makar“ su mokyklomis ir pareigybėmis
„Vėl kažkoks „šakar makar“ su švietimo įstaigų vadovais, nebeaišku, kaip ir kodėl žmonės skiriami į kai kurias pareigas“, – situaciją vertino kai kurie rajono Tarybos nariai.
Stebėtasi ir tuo, kad rajono Tarybai priėmus sprendimą iš dviejų įstaigų sujungimo būdu kurti Šiaulių rajono švietimo pagalbos tarnybą, Šiaulių rajono pedagoginės psichologinės tarnybos direktorė Laima Žiedienė, Lietuvos pedagoginių psichologinių tarnybų vadovų asociacijos valdybos, Lietuvos specialiųjų pedagogų asociacijos valdybos narė, magistrė, netenka darbo.
„Ne pirmas kartas“, – neslėpdama apmaudo „Šiaulių kraštui“ sakė L. Žiedienė. Ji papasakojo kūrusi rajono Pedagoginę psichologinę tarnybą, tačiau prieš keliolika metų, kai Lietuvoje buvo suaktyvėjęs tokių tarnybų poreikis, rajono vadovai buvo nusprendę tarnybą „sumažinti“ iki komisijos. Vėliau apsižiūrėta ir vėl teko atkurti Pedagoginę psichologinę tarnybą.
„Kai šitokią įtampą jaučia mokiniai, mokytojai, kai žymiai daugiau reikia psichologinės pagalbos, vėl kertama per įstaigą“, – stebėjosi ilgametė tarnybos vadovė L. Žiedienė. Ji įstaigą turi perduoti iki rugpjūčio 31 dienos.
Ji stebėjosi, kodėl buvo pasirinktas įstaigų sujungimo, o ne prijungimo būdas. Prijungiant įstaigą vienas vadovų galėjo likti vadovauti naujai įstaigai, o kitas tapti pavaduotoju.
Tačiau naujai įstaigai – rajono Švietimo pagalbos tarnybai – ieškota naujo vadovo. Nuo rugpjūčio 18 dienos pagal terminuotą darbo sutartį į pareigas „iki bus paskirtas konkurso būdu atrinktas vadovas, tačiau ne ilgiau kaip vieneriems metams“ skiriama Kuršėnų lopšelio-darželio „Nykštukas“ direktorė Rasa Piežienė, kuri, teigta, vadovaus abiem įstaigoms.
„0,5 ar 0,33 direktoriaus“ atsiskaitys merui?
Kai kurie politikai „Šiaulių kraštui“ teigė, kad vienas direktorius dviem švietimo įstaigoms rajone – ne riba: gali atsitikti ir taip, jog vienam direktoriui teks vadovauti ir trims mokykloms, kai dar vienos nedidelės mokyklos direktorių išlydės į pensiją. Taip esą būtų išspręstas klausimas – demonstratyviai neuždarinėti tuštėjančių mokyklų, o jas po truputį vieną į kitą integruoti.
Ar iš tiesų atsitiks taip, kad mokyklai vadovaus net nebe 0,5, o 0,33 direktoriaus?
Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras komiteto posėdyje sakė, kad ateityje, kai „netoli smulkesnės ir stambesnės mokyklos – naujų direktorių nebereikės“.
„Matome, kad pasiteisina direktorius dviem mokykloms. Matome, kad suspėja“, – sakė A. Bezaras.
Šiandien rajono Tarybai teikiamas balsuoti sprendimo projektas, kuriuo siekiama „suteikti įgaliojimus merui nustatyti biudžetinių įstaigų, kurių savininkė yra Šiaulių rajono savivaldybė, vadovams užduotis, siektinus rezultatus, jų vertinimo rodiklius ir riziką, kuriai esant užduotys gali būti neįvykdytos, bei atlikti kasmetinį vadovų veiklos vertinimą“.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras sakė, jog vienas direktorius, vadovaudamas dviem mokykloms – susitvarko. Ketinama keisti tvarką, kad mokyklų vadovai atsiskaitytų nebe rajono Tarybai, o tiesiai merui.
Šiaulių rajono savivaldybės nuotr.
Reorganizavus Šiaulių rajono švietimo centrą, jo vadovę Daivą Diktanienę su išeitinėmis kompensacijomis ketinama perkelti laikinai vadovauti Kuršėnų meno mokyklai, nors jai ir anksčiau nepavykę išsilaikyti Švietimo ir mokslo ministerijos kompetencijų vertinimo „egzamino“.