
Naujausios
Milijonas Birutės ramunių – nuosavame muziejuje
Praėjusį šeštadienį Šiaulių rajono Dirvonėnų kaimo bendruomenės „Dirvonėnų pasaga“ pirmininkė, žinoma kolekcininkė Birutė Sutkienė dviejų kambarių bute atidarė ramunių kolekcijos ekspoziciją, rinktą beveik 40 metų. Ekspoziciją atidarė bendramintės, kurias į Birutės gyvenimą taip pat atvedė ramunės. Kolekcininkė suskaičiavo, kad ekspozicijoje – apie porą tūkstančių eksponatų, o ramunių žiedelių – gal net milijonas! Tačiau yra viena, kokios neturi visas pasaulis.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Tik viena
Ramunių ekspozicija įkurta Sutkų šeimos bute, kuriame jau niekas nebegyvena. Birutė kelias savaites iki baigiant rengti ekspoziciją nepastebėdavo, kaip, bedėliojant į lentynas mielus daiktus, laikrodis jau tiksėdavo ir antrą valandą nakties.
„Žinau, kad kai kas pasijuoks, kad savo ekspoziciją vadinu muziejumi, bet taip visiems paprasčiau suprasti, ką aš čia įkūriau“, – juokiasi Birutė.
Ji muziejų pavadino „Pasivaikščiojimas ramunių takais“.
Skrybėlės, skėčiai, skarelės, suknelės, muilai, puodeliai, kojinės, atvirukai, laikrodžiai, raktų pakabučiai, riešinės, knygos, žurnalai, maisto produktai, higienos daiktai, kilimėliai, indai – viskas su ramunėmis. Geografija taip pat plati – didžioji dalis, žinoma, gautų ar pirktų Lietuvoje, yra atvežtų iš Estijos, Latvijos, kitų Europos valstybių. Ramunės jau pradėjo keliauti ir iš JAV gyvenančios giminaitės. „Ir Kalėdų Senelis vidury žiemos man neša tik ramunes dovanų!“ – juokiasi Birutė.
Segtuve sukauptas storokas pluoštas laikraščių publikacijų apie Birutės pomėgį.
Vertingiausia ekspozicijos dalis – daiktai su ramunėmis, kurie primena Birutei pačius brangiausius. Čia ir Birutės mamos suknelė su ramunėmis ir ramunėta skarelė – prisiminimas apie mamą. Ryšėdama šia skarele mama eidavo ir šieną grėbti, ir daržų ravėti.
Pirmasis Birutės kolekcijos eksponatas – nosinaitė iš 1979-ųjų, kai Birutei buvo aštuoniolika. Ji įrėminta.
Ant sienos – senovinis paveikslėlis, kabėjęs sename tėvų name, pagautas saulės jau gerokai įrudęs fotografijos popierius.
Vietą muziejuje rado ir Birutės vadovaujamo moterų klubo „Dirvonėnų pasaga“ moterų dovana – karūna iš ramunių 55-ojo gimtadienio proga.
Matomiausioje vietoje kabo angelas su ramune, kurį Birutė vadina Ramunių namų viršininku.
„Aš net marčią gavau Ramunę! 2008 metų pradžioje sūnus pristatė savo merginą: „Mama – tau dar viena ramunė!“. Marti Ramunė man pati brangiausia – tokios jokioje pasaulio ramunių kolekcijoje nėra!“ – braukia džiaugsmo ašarą Birutė.
Ramunės dovanojo drauges
2007 metais, kai dukra baigė vidurinę mokyklą, Sutkai atvažiavo į Šiaulius – dukrai reikia išleistuvių suknelės, dar šio to. Šiaulių bulvare kaip tik vyko tautodailės mugė.
Birutei sunku praeiti pro rankdarbius, keramiką. Stabtelėjo pamačiusi kabantį molinį varpelį su ramunėmis. Jau ties ranką paprašyti, kad pardavėjas paduotų, staiga išgirsta dar kažką prašant tą patį paduoti.
„Nemažai trūko, kad būtume susipykusios. Gerai, kad pardavėjas turėjo du varpelius su ramunėmis, tik vienai teko su žaliu pakraštėliu, kitai – su žydru“, – dešimties metų istoriją prisiminė Birutė.
Tik įsigijusios trokštamus kolekcijoms varpelius moterys išsiaiškino, kad abi renka ramunių kolekcijas. Dabar bendrauja su Nijolia Kasparavičiene, žinoma ramunių kolekcininke, ilgamete Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos bibliotekininke.
„Nijolios „Ramunynui“ sunku dar prilygti, bet aš labai laiminga, kad man ramunės padovanojo tokią puikią draugę ir tokį nuostabų žmogų“, – sakė B. Sutkienė.
Jos kolekciją „Pasivaikščiojimas ramunių takais“ Dirvonėnuose galės aplankyti visi norintys, bet atidaryti ekspoziciją ji pasikvietė pačius artimiausius: klubo „Dirvonėnų pasaga“, kuriam vadovauja, nares, Dirvonėnų moteris, žinoma – „Ramunyno“ puoselėtoją Nijolią, Viliją, renkančią aguonų žiedų kolekciją, iš Kaunatavos, Jūratę, kolekcionuojančią trolius, iš Tryškių.
Poros tūkstančių ramunių kolekcija ekspozicijos atidarymo proga pasipildė dar 70 eksponatų – juos dovanojo į šventę susirinkusios bendramintės.
Užsukę į Dirvonėnus svečiai iš anksto susitarus galės aplankyti Birutės Sutkienės ramunių ekspoziciją.
Atitolinti vargui
Lopaičių šaltiniai, Tverų mokykla (Rietavo rajonas), prosenelių statytas namas Plungės rajone – Birutės vaikystės vietos. Iš čia ir ramunės.
Birutė daugeliui yra pasakojusi istoriją, kaip vasarą ėjo pasveikinti draugės su gimtadieniu į kaimą už penkių kilometrų nuo jos namų. Draugei dovanų nešė mažą šuniuką ir glėbį ramunių iš tetos darželio.
Tik rečiau kam pasakoja, kad tokios dovanos ir meilė ramunėms atsirado iš vargo ir nepriteklių, iš pusalkanės vaikystės. Kai keturiolika kilometrų į mokyklą nuėjus purvinais takais batai ištiždavo. Gerai, kad Tveruose, kur gyvendavo savaitę ir tik savaitgaliais pėsčiomis grįždavo namo, buvo šiaučius, taisęs miestelio žmonėms batus.
Kiemo kalės atsivestas šuniukas buvo dovana draugei gimtadienio proga, nes daugiau nebuvo ko padovanoti. O ramunių puokštė, nes be gėlių juk niekas į gimtadienius nevaikšto.
Visus tuos penkis kilometrus nešamas šuniukas nubraižė jai rankas ir petį, ramunės per tokį ilgą laiką gerokai apvyto. Jau norėjo švystelti jas į griovį, bet suspaudė širdį – ji negalėjo numesti gėlių.
1979 metais Birutė pradėjo kolekcionuoti atvirukus su ramunėmis. Ir nosinaitė su ramunėmis jau buvo atidėta į kolekciją.
Kolekcionavimas buvo šiek tiek priblėsęs, kol augino sūnų ir dukrą. Pastaraisiais metais kolekcionavimo aistra vis stiprėja, eksponatų vis daugėja.
„Aš tikrai neturiu laiko sėdėti. Penkiasdešimt triušių, penkiasdešimt vištų, daržai, darželiai, darbas mokykloje, veikla su bendruomenės moterimis. O dar kiekvieną trečiadienį – į Šiaulių Kaštonų alėjos blusų turgų lėkti! Man labai negerai, jei ten nebūnu, nes žinau, kad ten manęs kas nors jau laukia su kokia ramune ant prijuostės ar knygos“, – sako ramunių kolekcininkė.
CITATA:"Aš net marčią gavau Ramunę! Man pati brangiausia – tokios jokioje pasaulio ramunių kolekcijoje nėra!“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Birutė Sutkienė Šiaulių rajone Dirvonėnų kaime atidariusi ekspoziciją „Pasivaikščiojimas ramunių takais“ juokiasi, kai jai sako, kad žavi ne tik jos kolekcijos ramunės, bet ir tai, kaip moteris jomis moka džiaugtis.
Popierinių servetėlių su ramunėmis kolekcija – viena gausiausių Birutės rinkinyje.
Staltiesių ramunynas.
Nosinaitė, nuo kurios 1979 metais prasidėjo Birutės ramunių kolekcija.
Molinis varpelis, suvedęs dvi ramunių kolekcininkes Birutę Sutkienę ir Nijolią Kasparavičienę.
Ramunių takais pasivaikščioti kviečia ir Birutės Sutkienės kolekcijos drabužiai su ramunėmis.