
Naujausios
Sau ir savo sutuoktiniui
Ar teko girdėti, kad kas nors skirtų priemoką mokyklinio autobuso vairuotojui už tai, kad jis perveda pradinukus į kitą gatvės pusę? Taip pasisekė Pakražančio (Kelmės r.) gimnazijos vairuotojui. Jam priemokos buvo mokamos ir už pagalbinio darbininko, ir už sudėtingus papildomus darbus. Vairuotojas – gimnazijos direktorės vyras.
Šiuos ir kitus pažeidimus nustatė Savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba. Tačiau direktorė Nijolė Čepauskienė, prieš prasidedant auditui, nutarė pasitraukti iš direktorės pareigų. Išleista garbingai - su puokšte gėlių ir šešių mėnesių atlyginimo dydžio išeitine kompensacija. Išieškoti žalos nėra galimybės, nes direktorė jau nebedirba.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Gera būti žmonos pavaldiniu
Kontrolės ir audito tarnyba nustatė, jog Pakražančio gimnazijos direktorė Nijolė Čepauskienė priimdama sprendimus, susijusius su sutuoktinio tarnyba, pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymą.
Jos vyras dirbo mokyklinio autobuso vairuotoju, kuris tiesiogiai pavaldus direktorei, tai yra žmonai.
Būti žmonos pavaldiniu – labai patogu ir naudinga. Praėjusių metų sausio 8 -ąją mokyklinio autobuso vairuotojui, savo vyrui, N. Čepauskienė nustatė 40 procentų priemoką prie tarnybinio atlyginimo už papildomus pagalbinio darbininko darbus.
Sausio 25 -ąją gimnazijos direktorė sutuoktiniui paveda papildomas funkcijas – palydėti per važiuojamąją kelio dalį pradinių klasių vaikus ir pridėjo prie atlyginimo nedaug – 5 eurus ir 42 centus, nors mokyklinio autobuso vairuotojas ir taip privalo rūpintis vaikų saugumu.
Tų pačių metų kovo 2-ąją savo įsakymu, sutuoktiniui direktorė paskyrė 45 procentų priemoką už sudėtingų darbų vykdymą.
Rugsėjo 20 dieną paskyrė 45 procentų priedą už laikinai nesančio darbuotojo funkcijų vykdymą. Tačiau audito metu nepavyko nustatyti nei kas tas laikinai nedirbęs asmuo, nei kokias funkcijas jisai vykdė.
Auditas nustatė, jog 2016 metais mokyklinio autobuso vairuotojui nepagrįstai skirta 2147 eurai priemokų taip pažeidžiant ir Biudžeto sandaros įstatymą
Gimnazijoje nebuvo užtikrinta ir kuro naudojimo bei kelionės lapų pildymo kontrolė. Kuras buvo nurašomas nesilaikant kuro normos autobusui „Volkswagen Crafter“. Kuro nurašyta 155 litrais daugiau negu priklauso pagal normą.
Direktorė savo vyrui nustatė ir darbo užmokesčio koeficientą, nors privalėjo nusišalinti nuo su sutuoktiniu susijusių klausimų sprendimo, apie tai informuoti rajono merą ir paprašyti, kad šiuos klausimus spręstų steigėjas.
Be to, direktorė priėmė į darbą savo sūnėną, bet apie tai nenurodė privačių interesų deklaracijoje.
Pavadavo užsienio kalbų mokytojus?
Direktorė nenusiskriaudė ir savęs. Rajono meras N. Čepauskienei buvo paskyręs 29,8 tarnybinio atlyginimo koeficientą. Tačiau savo įsakymais direktorė dar leido sau pavaduoti anglų ir vokiečių kalbų mokytojus jų nedarbingumo arba atostogų metu. Už tai direktorei buvo priskaičiuota be kelių centų 852 eurai darbo užmokesčio ir sumokėta beveik 264 eurai socialinio draudimo įmokų.
Direktoriams nesuteikiama teisė dirbti papildomą darbą. Su N. Čepauskiene nebuvo sudaryta papildoma darbo sutartis. Todėl auditas laiko, kad gimnazijai padaryta 1115 eurų žala.
2016 metų pabaigoje, prieš išeidama iš darbo N. Čepauskienė spėjo dar paskirti kalėdines premijas keliems, matyt, lojaliausiems savo pavaldiniams: pavaduotojui ūkio reikalams, vyriausiajai buhalterei ir raštvedei – kasininkei.
Kalėdinės premijos buvo solidžios – viršijo šių darbuotojų tarnybinį atlyginimą. Priskaičiuota 2530 eurų vienkartinių išmokų ir 752 eurai socialinio draudimo įmokų.
Beje, šiuos darbuotojus direktorė lepino ir anksčiau. Pavyzdžiui, raštvedei – kasininkei praėjusių metų kovo 2-ąją skirtas 45 procentų priedas už aukštą kvalifikaciją, skubių, svarbių ir sudėtingų darbų vykdymą. Tačiau auditas konstatavo, jog ši pareigybė nepriskiriama prie reikalaujančių aukštos kvalifikacijos, nes nevykdo sudėtingų funkcijų. Todėl laikoma, kad gimnazijai padaryta 1874 eurų žala.
Be to, pažeistas Biudžeto sandaros įstatymas, nes priedai buvo skiriami dar nepatvirtinus Savivaldybės biudžeto. O darbuotojams už papildomų svarbių užduočių vykdymą, paprastai, skiriamos priemokos, o ne priedai.
Pavaduotojui ūkio reikalams taip pat neteisėtai priskaičiuota 1073 eurai darbo užmokesčio ir 332 eurai „Sodros“ įmokų.
Išėjo užtarnauto poilsio
Auditas Pakražančio gimnazijoje pradėtas vykdyti praėjusių metų spalio 16 dieną. Prieš prasidedant auditui N. Čepauskienė pasiprašė atleidžiama iš darbo. Direktorę rajono Taryba iš darbo nusprendė atleisti gruodžio 22- ąją.
Su 28 metus Pakražančio vidurinei mokyklai, vėliau gimnazijai vadovavusia direktore atsisveikinta pagarbiai. Rajono meras ir vicemeras jai padėkojo už darbą, įteikė puokštę gėlių. Tarybos nariai nusprendė skirti pusės metų atlyginimo dydžio išeitinę kompensaciją. Posėdyje N. Čepauskienė pasakė emocingą atsisveikinimo kalbą, padėkojo jos kaip vadovės gebėjimais patikėjusiems Tarybos nariams ir rėmėjams.
Beje, gebėjimų gal ir nereikėtų neigti. 1988 metais N. Čepauskienė pradėjo vadovauti naujai pastatytai Pakražančio vidurinei mokyklai. Ši mokykla viena iš pirmųjų rajone buvo renovuota. Čia įkurtas Meno mokyklos skyrius, suburtas profesionalių pedagogų kolektyvas. Vidurinė mokykla pasiekė gimnazijos statuso.
Tačiau Kontrolės ir audito tarnybos išvados parodė ir kiek kitokią buvusios direktorės asmenybės pusę.
Gal ir į pensiją pedagogė suskubo išeiti todėl, kad prasidėjo auditas? Gal kas paprotino tai padaryti? Jeigu būtų likusi dirbti, iš jos būtų išieškota žala. Dabar teigiama, jog išieškoti žalos nėra galimybės, nes direktorė jau nebedirba.
Kelių tūkstančių eurų žala giriamoje gimnazijoje padaryta per vienerius metus. Kontrolės ir audito tarnyba apsiribojo 2016 metais. Įdomu, ar nustatyti pažeidimai nesikartojo ir ankstesniais metais.
Kas paneigs, jog panašių mokinio krepšelio ir aplinkai skirtų lėšų "nusiurbimų" nėra ir kitose mokyklose?
Autorės nuotr.
Paskutiniajame praėjusių metų rajono Tarybos posėdyje Pakražančio gimnazijos direktorė atleista iš pareigų jai pačiai prašant. Gėlių puokštę jai įteikia rajono meras Vaclovas Andrulis (kairėje) ir mero pavaduotojas Izidorius Šimkus.
Nijolė Čepauskienė 28 metus vadovaudama Pakražančio vidurinei mokyklai, vėliau gimnazijai, buvo laikoma stipria vadove, tačiau šiemet gegužės 5 -ąją baigtas auditas atskleidė ir kitokių apraiškų. Toliau sėdi auditą atlikusi Savivaldybės kontrolierė Daiva Bružienė.