
Naujausios
Po „Nenuskintą sodą“ vaikščiojo austrai
Austrijos Kremso miesto „Daliko“ galerijoje atidaryta Šiaulių universiteto Dailės galerijos direktoriaus, tapytojo Kornelijaus Užuoto ir skulptoriaus Martyno Gaubo paroda „Nenuskintas sodas“. „Daliko“ galerijos kuratorė – buvusi šiaulietė Dalia Blauensteiner. Tikimasi, kad paroda Austrijoje taps galerijų bendradarbiavimo pradžia.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Sudomino socialinė tematika
K. Užuoto ir M. Gaubo paroda „Nenuskintas sodas“ Kremse atidaryta gegužės 13 dieną. Pasak K. Užuoto, idėja surengti parodą Austrijoje kilo spontaniškai. Šiaulių universiteto Dailės galerija intensyviai bendradarbiauja su latviais, lenkais, baltarusiais: K. Užuotas su Mokslo ir meno prorektore Ingrida Šauliene svarstė, kaip būtų galima bendradarbiavimą plėsti. I. Šaulienė prisiminė pažintį Šveicarijos ambasadoje su Austrijos galerijos „Daliko“ kuratore Dalia Blauensteiner.
Prasidėjo susirašinėjimas elektroniniu paštu. Galiausiai K. Užuotas, sulaukęs skambučio iš Austrijos, išgirdo lietuvišką balsą. Pasirodo, D. Blauensteiner yra šiaulietė, baigusi tuometinį Šiaulių pedagoginį institutą. Tapytoja, parodas pristačiusi ne tik Europoje, bet ir JAV.
D. Blauensteiner pakvietė šiauliečius rengti parodą „Daliko“ galerijoje, pasirūpino parodos finansavimu iš miesto savivaldos.
Pirmiausia diskutuota, kokia bus paroda. Kuratorė pasirinko K. Užuoto tapybą. „Galerija sudaryta iš trijų didesnių salių, jos suskirstytos į mažesnes erdves. Kuratorės teigimu, kamerinėje aplinkoje viena tapyba gali atrodyti nuobodžiai. Tapyba visada dera su skulptūra. Todėl pasiūlė rasti skulptorių“, – sako K. Užuotas.
Toptelėjusi mintis – skulptorius Martynas Gaubas. Iš Radviliškio kilęs, šiuo metu Birštone gyvenantis M. Gaubas Šiaulių universiteto Dailės galerijoje yra atidaręs ne vieną parodą. Bakalauro darbą M. Gaubas apsigynė Šiaulių universitete.
Parodai K. Užuotas ir M. Gaubas atrinko ir retrospektyvos, ir naujausių darbų.
„Paroda „Nenuskintas sodas“ – socialinės aplinkos „skynimas“, jos perteikimas kiekvienam autoriui priimtiniausia forma, medžiaga, kompozicine išraiška, kaip to nesinorėtų, lieka „nenuskintų“ detalių ar įspūdžių, kuriuos pamatai vėliau, „iškritus sniegui“, – taip parodą pristato patys autoriai.
Atidaryme dalyvavo Kremso vicemeras kultūrai, originaliais savadarbiais instrumentais grojo muzikantas. Galerija išleido parodos leidinį, parodos aprašymas pateko į regiono kultūrinių renginių katalogą.
„Nustebino, kad parodos atidaryme nesuteikiamas žodis autoriui. Kuratorė paaiškino – ji viską pasakys, o žmonės, jei norės, paklaus. Požiūris – tavo darbai apie tave kalba“, – sako K. Užuotas.
Parodos lankytojai drąsiai klausia, nuoširdžiai išsako, ką galvoja. Austrus kiek stebino melancholiškas K. Užuoto atvirumas tapyboje, domino darbų koloritas.
Parodos lankytojus sukrėtė benamio Eriko tema K. Užuoto tapyboje. Parodos kuratorė lankytojams išvertė šio žmogaus, pozuodavusio tapytojui, tragišką istoriją. Benamiu tapo grįžęs iš kalėjimo: savo daiktus rado išmestus laiptinėje. Buvo intelektualus, bet, atsidūręs už ribos, nebegalėjo grįžti į įprastą gyvenimą. Sušalo per Kūčias – kaip tik tą dieną K. Užuotas su juo paskutinį kartą ir bendravo.
Austrams, sako K. Užuotas, socialinė tema mene buvo neįprasta, jie daugiau dėmesio teikia globalinėms problemoms, kaip klimato atšilimas ir panašiai.
„Austrams buvo artima M. Gaubo kūryba, jis kaip Manfred Deix, žymus austrų karikatūristas, kurio karikatūrų muziejus yra Kremse. Austrai yra ganėtinai kandūs, su realiu humoru“, – sako K. Užuotas. M. Gaubas skulptūromis taip pat paliečia socialinę temą – emigraciją, apie ją kalba lėktuvėliai, raketa, laivas „Titanikas“.
K. Užuotas tikisi, kad bendradarbiavimas su „Daliko“ galerija tęsis: planuojama, kad per Šiaulių miesto gimtadienį universiteto Dailės galerijoje bus pristatyta austrų paroda.
„Gali būti. kad tai bus galerijos kuratorės tapybos paroda. D. Blauensteiner tėvas, brolis tebegyvena Šiauliuose“, – sakė K. Užuotas.
Vyno kraštas
Kremsas nuo Austrijos sostinės Vienos nutolęs per 70 kilometrų. Miestas yra Žemutinėje Austrijoje, pastatytas ant Dunojaus ir Kremso upių santakos.
Miestas – senas ir įspūdingas, įsikūręs kalnuotoje vietovėje. Įspūdį paliko ir gamtovaizdis, ir architektūra. „Net nežinau, kiek Kremse bažnyčių, tik žvalgykis! Užeini į kurią, o ten aukščiausios kokybės vargonų muzika“, – įspūdžiais dalijasi K. Užuotas.
Žemutinis Dunojus – vyno kraštas. Važiuojant palei krantą atsiveria vynuogynų terasos. K. Užuotas ir M. Gaubas svečiavosi pas vyndarį, kurio verslui jau 400 metų.
D. Blauensteiner pakvietė apsilankyti ir keliuose parodų atidarymuose, kad svečiai iš arti pamatytų vietos kultūrinį gyvenimą.
K. Užuotą nustebino, kad savaitgalį Kremso jaunimas, eidamas į bažnyčią, šventes, velkasi tautinius rūbus. Austrų vyrų tautiniai rūbai – odiniai šortai, kiek žemiau kelių siekiančios kojinės. Suaugusių vyrų odinės kelnės gali būti ilgos. Švarkai – medžiotojų.
„Sakoma, kad Austrija labai brangi šalis. Nieko panašaus. Dyzelinas pas mus kainuoja 1,04 euro, ten – 1,06 euro. Teiravomės, kiek uždirba, pavyzdžiui, prekybos centro pardavėja. Sakė, jog per 500 eurų. Kvalifikuotas darbas, žinoma, apmokamas gerokai daugiau. Labai brangios paslaugos. Atlygis už automobilio remontą skaičiuojamas ne už darbą, o sugaištas valandas“, – sako K. Užuotas.
Naktinėja austrai ilgai. Ten, kur gyveno menininkai, net darbo laiko nebuvo: jei šviesa dega, gali užeiti. Kol neišėjo paskutinis žmogus, tol neuždarys.
Nors keliauti daug laiko neturėjo, K. Užuotas ir M. Gaubas nepraleido progos aplankyti lankomiausio regiono objekto – garsiojo Melko benediktinų vienuolyno su įspūdinga biblioteka, muziejumi, meno centru ir net mokykla. Puošnus Melko vienuolynas yra vienas iš didžiausių barokinių vienuolynų Europoje.
Asmeninės nuotr.
Šiaulių universiteto Dailės galerijos direktorius, tapytojas Kornelijus Užuotas (kairėje), galerijos „Daliko“ kuratorė Dalia Blauensteiner ir skulptorius Martynas Gaubas parodos „Nenuskintas sodas“ atidaryme.
Kornelijus Užuotas. „Siesta“ (drobė, aliejus, 2013).
Kornelijus Užuotas. „Autoportretas“ (drobė, aliejus, 2013).
Paroda „Nenuskintas sodas“ Austrijoje veiks iki birželio 2 dienos.
Martynas Gaubas. „Optimistas I“. Bronza, medis. 2015 metai.
Martynas Gaubas. „Migrantai“. Bronza, medis. 2015 metai.