
Naujausios
Liepą vėl skleisis „Saulės žiedas“
Liepos 1–6 dienomis Šiauliuose vyks septintasis tarptautinis folkloro konkursas-festivalis „Saulės žiedas“. Šiemet, planuojama, renginyje dalyvaus trylikos šalių atstovai.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Naujos idėjos
Šiemet „Saulės žiedas“ vyks savaite anksčiau nei įprasta. Pasak Zenono Ripinskio, konkurso-festivalio direktoriaus, laikas savaite paankstintas, kad nesidubliuotų su kitais regiono festivaliais ir žiūrovams netektų sukti galvos, ką rinktis.
Planuojama, kad šiemet į Šiaulius atvyks dalyviai iš Brazilijos, Meksikos, JAV, Lenkijos, Suomijos, Latvijos, Portugalijos, Ukrainos, Turkijos, Rusijos, Indijos, Slovakijos, Lietuvos. Pirmą kartą festivalyje dalyvaus Brazilijos, JAV, Portugalijos atstovai. Iš viso turėtų atvykti apie 450 atlikėjų.
Pagrindinis reikalavimas dalyviams – negali būti naudojami įrašai, šokių kolektyvai turi turėti savo muzikantus. Kiti atrankos kriterijai – meniškumas, kokybė, kitų festivalių rekomendacijos.
„Atrankai skiriame daug dėmesio. Esame kažkada pamokyti Nepalo delegacijos, kuri paskutinę festivalio dieną dingo. Kasmet gauname pasiūlymų iš šalių, kurios labai nori patekti į Europą“, – sako Z. Ripinskis.
„Saulės žiedas“ prasidės liepos 1 dieną tradicinėmis eitynėmis Vilniaus gatvės bulvaru ir festivalio dalyvių prisistatymo koncertu.
Festivalio metu numatyta įvairių renginių: programa vaikams, svečiai keliaus po apskritį susipažinti su regionu, koncertuoti. Išskirtinis renginys – festivalio naktis, planuojama liepos 5-ąją.
Organizatoriai siekia įgyvendinti dar vieną idėją – pasikviesti žymų kulinarijos ekspertą, Azerbaidžano nacionalinės kulinarijos asociacijos prezidentą, Tarptautinės liaudies meno organizacijos IOV narį Tahirą Amiraslanovą.
„Saulės žiedo“ komisijai tradiciškai vadovaus etnomuzikologė Zita Kelmickaitė. Šiemet, planuojama, komisija bus didesnė, laukiama vertintojų iš Ispanijos, Velso, Kolumbijos, Latvijos, Lietuvos. Komisijoje dirbs ir šiauliečių: dr. Diana Martinaitienė, Adelė Gružienė ir Darius Daknys, festivalio meno vadovas.
Festivalio-konkurso dalyviai varžysis šešiose kategorijose, bus skiriamos 1–3 vietos. Dėl „Saulės žiedo“ GRAND PRIX ir 1 500 eurų kovos visi kolektyvai. Praėjusiame festivalyje pagrindinį prizą pelnė turkai.
Baigiamieji festivalio koncertai vyks liepos 6-ąją ne tik bulvare, bet ir Prisikėlimo aikštėje.
Dalyvavo 36 šalys
Šių metų festivalio biudžetas – 150 tūkstančių eurų. Didžioji dalis lėšų – 60 tūkstančių eurų – Šiaulių miesto savivaldybės, kiti pinigai – Kultūros ministerijos, Kultūros tarybos ir privačių rėmėjų lėšos.
Viešųjų pirkimų konkursai dėl svečių apgyvendinimo ir maitinimo dar nesibaigė. Kainos per dvejus metus, pasak Z. Ripinskio, gerokai išaugo: pavyzdžiui, anksčiau maitinimas vienam žmogui kainavo 7 eurus, dabar suma šoktelėjo iki 12,5 euro.
„Norėtume kuo gražiau papuošti miestą, bet bulvare susiduriame su įvairiomis problemomis, techniškai negalime pakabinti tokių vėliavėlių, kokių norėtume. Pagal Šiaulių miesto tarybos patvirtintą tvarką, reklama tegali būti iki dešimties kvadratinių metrų. Kaip galėsime, papuošime, bet jei kas sakys, kad anksčiau buvo gražiau, turėtų žinoti, kad ne vien nuo mūsų viskas priklauso“, – sako Z. Ripinskis.
Pirmasis „Saulės žiedo“ festivalis vyko 2005 metais. Jo idėja gimė Šiaulių universiteto liaudiškos muzikos ansambliui „Saulė“. „Saulės žiedas“ yra vienintelis Lietuvos festivalis, įtrauktas į oficialų Tarptautinės liaudies meno organizacijos IOV (prie UNESCO) ir tarptautinės šokių festivalių federacijos FIDAF renginių sąrašą.
Nuo 2005 metų festivalyje jau dalyvavo 36 šalys.
„Festivalis buvo rengiamas, kad populiarintų Šiaulius, kad miestas atsirastų pasaulio festivalių žemėlapiuose. Dabar mūsų festivalis jau rodomas kaip pavyzdys kitiems“, – džiaugiasi Z. Ripinskis, Tarptautinės šokių festivalių federacijos (FIDAF) vykdomojo komiteto narys.
Organizatorių nuotr.
Šiemet festivalyje laukiama ir svečių iš Meksikos.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
„Dabartiniai rūpesčiai – darbas su ambasadoms dėl vizų išdavimo, miesto puošybos projektavimas ir kuo įdomesnės programos parengimas. Dirbu ne aš vienas, o visa komanda, jau turinti renginių organizavimo patirtį“, – sako Zenonas Ripinskis, konkurso-festivalio organizacinio komiteto pirmininkas.