
Naujausios
Šalies ir regiono aktualijos – susitikime su verslininkais
Vakar Šiauliuose lankęsis Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis susitiko su Šiaulių rajono savivaldybės meru Antanu Bezaru, Šiaulių regiono verslo atstovais, dalyvavo diskusijoje dėl pirminės ir antrinės sveikatos priežiūros paslaugų, Šiaulių universiteto bibliotekoje susitiko su regiono bendruomenių atstovais.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Aktualūs klausimai
Šiaulių rajono savivaldybėje vykusiame susitikime su regiono verslo atstovais dalyvavo ir dauguma Šiaulių krašto bičiulių grupės Seimo narių. Salėje pasigedus Ramūno Karbauskio, V. Pranckietis juokavo, kad „Karbauskis visada su mumis – atsiverskite bet kokį laikraštį“.
Aktyviai po Lietuvą važinėjantis ir apie 20 susitikimų surengęs V. Pranckietis sakė atvykęs „ne pamokslauti, o išgirsti, pamatyti, sužinoti“.
Iš Kelmės rajono kilęs Seimo Pirmininkas pasidžiaugė, kad Tytuvėnuose yra laikomas tytuvėniškiu, Kelmėje – kelmiškiu.
Pabrėžė norįs pranešti du dalykus: frakcijoje jokių skilimų nėra, nėra ir koalicijos skilimo.
Susitikimas su verslo atstovais truko valandą. „Turite konkretų, gerą pasiūlymą – rašykite. Teikite siūlymus“, – keletą kartų „rašyti ant popieriaus“ ragino svečias.
Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Vidmantas Japertas kritikavo dvinarę atliekų apmokėjimo sistemą, primindamas, kad dabar teks mokėti ir už sandėlius, ir už fermas: „Už ką mokame?“
V. Japertas kėlė klausimą ir dėl fragmentiškos regionų politikos. Jo teigimu, Šiauliai yra Šiaurės Lietuvos kultūros, švietimo, pramonės centras, jį naikinant, naikinsis visa Šiaurės Lietuva.
„Visos šios problemos žinomos“, – sakė Seimo Pirmininkas. Ir pajuokavo norėjęs pasitikrinti telefone dėl Šiaurės: „Čia yra kokia 55 paralelė“.
V. Pranckietis sutiko su V. Japerto išsakyta kritika ne vienerius metus įsitvirtinusiems ministerijų darbuotojams, Seimo Pirmininko žodžiais, „senajam šleifui“, jų įtakai.
Prieš dvi savaites jis teigė paprašęs ateiti visų, „kas išmano apie šiukšles Lietuvoje“, ir atsakyti į klausimus, kiek bus šiukšlių, kiek jų esame pasiruošę rūšiuoti, kaip jas rūšiuosime, kiek reikia statyti fabrikų dėl deginimo.
Ar gera šiukšlių naikinimo priemonė – paleisti šiukšles į orą? Seimo Pirmininko manymu, turėtume remtis gerais Europos pavyzdžiais: švedai rūšiuoja buitines atliekas į septynias rūšis, visa tai tampa antrinėmis žaliavomis.
„Pagal tai, kokie dabar yra fabrikai, šiukšlės turės brangti, ir jau dabar brangsta. Ir dabar ieško būdų, kaip padengti fabrikų buvimą, padėti jiems išgyventi. Nes jei jie neišgyventų penkerius metus, tektų grąžinti Europos Sąjungos (ES) paramą. ES davė milijardą litų, kad susitvarkytume su šiukšlėmis, kad keliautų į perdirbimą. Milijardas litų buvo įsisavintas: jei būtų investuotas, galbūt šiukšles šiandien rūšiuotume.“
Siūlo lietuvišką „Erasmus“
„Kaip parūpinti Akmenei mokytoją, jeigu jo nemokysime Šiauliuose?“ – kalbėdamas apie regionų politiką ir universitetų pertvarką, svarstė V. Pranckietis.
Iškėlė idėją: studentai galėtų važinėti po Lietuvos universitetus – kaip pagal „Erasmus“ programą „kad daugiau pamatytų dėstytojų“, „paskatintų to žmogaus platesnį matymą“.
Ilgametis Šiaulių miškų urėdijos urėdas Stasys Pališkis klausė Seimo Pirmininko pavaduotojos Rimos Baškienės, kodėl, jei kalbama apie regioninę politiką, apsistota ties viena įmone.
R. Baškienės teigimu, neatsisakoma regioninės politikos, pertvarkos būtinumu visiškai nesiekiama kažko sunaikinti: „Niekas nedaroma dėl to, kad tiesiog kažkas sugalvojo“.
V. Pranckietis prisiminė programos rašymo priešistorę, kai buvo susikvietęs pažįstamus urėdus, o pastarieji atvažiavę prašė paslėpti jų mašinas, kalbėjo tik palikę telefonus. „Bijome, kad nesužinotų mūsų pavardžių“, – taip paaiškinę.
Seimo Pirmininkas pabrėžė, jog neteisinga informacija, kad bus atleista 3 000 žmonių. „Ką tada veiktume, jei juos atleistume? Žinoma, nereikės 64 IT specialistų, tinklalapio kiekvienam atskiro. Miškai turi tarnauti savo tikrajam savininkui, o ne tam asmeniui, kuris jį prižiūri – tas asmuo gauna algą už tai, kad prižiūrėtų. Nė vienas miškininkas nedirbs ne miške ir nė vienas nemiškininkas nedirbs miške“, – apibendrino V. Pranckietis.
Bubių seniūnijos seniūnas, Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacijos viceprezidentas Vytautas Slabys iškėlė problemą: nuo liepos 1-osios nebelieka viešųjų darbų, nors net nėra aprašo, kaip tai bus organizuota. Jo teigimu, seniūnai teiks rezoliuciją, kad įstatymas būtų atidėtas iki sausio 1 dienos.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Susitikimui su Šiaulių regiono verslo atstovais Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis skyrė valandą.
Seimo Pirmininko Viktoro Pranckiečio teigimu, pradžioje vieningo Seimo darbo pasigesta, nes 60 procentų žmonių buvo naujokai.