Šalies ir regiono aktualijos – susitikime su verslininkais

Šalies ir regiono aktualijos – susitikime su verslininkais

Ša­lies ir re­gio­no ak­tua­li­jos – su­si­ti­ki­me su vers­li­nin­kais

Va­kar Šiau­liuo­se lan­kę­sis Sei­mo Pir­mi­nin­kas Vik­to­ras Pranc­kie­tis su­si­ti­ko su Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės me­ru An­ta­nu Be­za­ru, Šiau­lių re­gio­no vers­lo at­sto­vais, da­ly­va­vo dis­ku­si­jo­je dėl pir­mi­nės ir ant­ri­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros pa­slau­gų, Šiau­lių uni­ver­si­te­to bib­lio­te­ko­je su­si­ti­ko su re­gio­no bend­ruo­me­nių at­sto­vais.

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

Ak­tua­lūs klau­si­mai

Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė­je vy­ku­sia­me su­si­ti­ki­me su re­gio­no vers­lo at­sto­vais da­ly­va­vo ir dau­gu­ma Šiau­lių kraš­to bi­čiu­lių gru­pės Sei­mo na­rių. Sa­lė­je pa­si­ge­dus Ra­mū­no Kar­baus­kio, V. Pranc­kie­tis juo­ka­vo, kad „Kar­baus­kis vi­sa­da su mu­mis – at­si­vers­ki­te bet ko­kį laik­raš­tį“.

Ak­ty­viai po Lie­tu­vą va­ži­nė­jan­tis ir apie 20 su­si­ti­ki­mų su­ren­gęs V. Pranc­kie­tis sa­kė at­vy­kęs „ne pa­moks­lau­ti, o iš­girs­ti, pa­ma­ty­ti, su­ži­no­ti“.

Iš Kel­mės ra­jo­no ki­lęs Sei­mo Pir­mi­nin­kas pa­si­džiau­gė, kad Ty­tu­vė­nuo­se yra lai­ko­mas ty­tu­vė­niš­kiu, Kel­mė­je – kel­miš­kiu.

Pab­rė­žė no­rįs pra­neš­ti du da­ly­kus: frak­ci­jo­je jo­kių ski­li­mų nė­ra, nė­ra ir koa­li­ci­jos ski­li­mo.

Su­si­ti­ki­mas su vers­lo at­sto­vais tru­ko va­lan­dą. „Tu­ri­te konk­re­tų, ge­rą pa­siū­ly­mą – ra­šy­ki­te. Tei­ki­te siū­ly­mus“, – ke­le­tą kar­tų „ra­šy­ti ant po­pie­riaus“ ra­gi­no sve­čias.

Šiau­lių pre­ky­bos, pra­mo­nės ir ama­tų rū­mų pre­zi­den­tas Vid­man­tas Ja­per­tas kri­ti­ka­vo dvi­na­rę at­lie­kų ap­mo­kė­ji­mo sis­te­mą, pri­min­da­mas, kad da­bar teks mo­kė­ti ir už san­dė­lius, ir už fer­mas: „Už ką mo­ka­me?“

V. Ja­per­tas kė­lė klau­si­mą ir dėl frag­men­tiš­kos re­gio­nų po­li­ti­kos. Jo tei­gi­mu, Šiau­liai yra Šiau­rės Lie­tu­vos kul­tū­ros, švie­ti­mo, pra­mo­nės cent­ras, jį nai­ki­nant, nai­kin­sis vi­sa Šiau­rės Lie­tu­va.

„Vi­sos šios pro­ble­mos ži­no­mos“, – sa­kė Sei­mo Pir­mi­nin­kas. Ir pa­juo­ka­vo no­rė­jęs pa­si­tik­rin­ti te­le­fo­ne dėl Šiau­rės: „Čia yra ko­kia 55 pa­ra­le­lė“.

V. Pranc­kie­tis su­ti­ko su V. Ja­per­to iš­sa­ky­ta kri­ti­ka ne vie­ne­rius me­tus įsi­tvir­ti­nu­siems mi­nis­te­ri­jų dar­buo­to­jams, Sei­mo Pir­mi­nin­ko žo­džiais, „se­na­jam šlei­fui“, jų įta­kai.

Prieš dvi sa­vai­tes jis tei­gė pa­pra­šęs atei­ti vi­sų, „kas iš­ma­no apie šiukš­les Lie­tu­vo­je“, ir at­sa­ky­ti į klau­si­mus, kiek bus šiukš­lių, kiek jų esa­me pa­si­ruo­šę rū­šiuo­ti, kaip jas rū­šiuo­si­me, kiek rei­kia sta­ty­ti fab­ri­kų dėl de­gi­ni­mo.

Ar ge­ra šiukš­lių nai­ki­ni­mo prie­mo­nė – pa­leis­ti šiukš­les į orą? Sei­mo Pir­mi­nin­ko ma­ny­mu, tu­rė­tu­me rem­tis ge­rais Eu­ro­pos pa­vyz­džiais: šve­dai rū­šiuo­ja bui­ti­nes at­lie­kas į sep­ty­nias rū­šis, vi­sa tai tam­pa ant­ri­nė­mis ža­lia­vo­mis.

„Pa­gal tai, ko­kie da­bar yra fab­ri­kai, šiukš­lės tu­rės brang­ti, ir jau da­bar brangs­ta. Ir da­bar ieš­ko bū­dų, kaip pa­deng­ti fab­ri­kų bu­vi­mą, pa­dė­ti jiems iš­gy­ven­ti. Nes jei jie neiš­gy­ven­tų pen­ke­rius me­tus, tek­tų grą­žin­ti Eu­ro­pos Są­jun­gos (ES) pa­ra­mą. ES da­vė mi­li­jar­dą li­tų, kad su­si­tvar­ky­tu­me su šiukš­lė­mis, kad ke­liau­tų į per­dir­bi­mą. Mi­li­jar­das li­tų bu­vo įsi­sa­vin­tas: jei bū­tų in­ves­tuo­tas, gal­būt šiukš­les šian­dien rū­šiuo­tu­me.“

Siū­lo lie­tu­viš­ką „Eras­mus“

„Kaip pa­rū­pin­ti Ak­me­nei mo­ky­to­ją, jei­gu jo ne­mo­ky­si­me Šiau­liuo­se?“ – kal­bė­da­mas apie re­gio­nų po­li­ti­ką ir uni­ver­si­te­tų per­tvar­ką, svars­tė V. Pranc­kie­tis.

Iš­kė­lė idė­ją: stu­den­tai ga­lė­tų va­ži­nė­ti po Lie­tu­vos uni­ver­si­te­tus – kaip pa­gal „Eras­mus“ pro­gra­mą „kad dau­giau pa­ma­ty­tų dės­ty­to­jų“, „pa­ska­tin­tų to žmo­gaus pla­tes­nį ma­ty­mą“.

Il­ga­me­tis Šiau­lių miš­kų urė­di­jos urė­das Sta­sys Pa­liš­kis klau­sė Sei­mo Pir­mi­nin­ko pa­va­duo­to­jos Ri­mos Baš­kie­nės, ko­dėl, jei kal­ba­ma apie re­gio­ni­nę po­li­ti­ką, ap­si­sto­ta ties vie­na įmo­ne.

R. Baš­kie­nės tei­gi­mu, neat­si­sa­ko­ma re­gio­ni­nės po­li­ti­kos, per­tvar­kos bū­ti­nu­mu vi­siš­kai ne­sie­kia­ma kaž­ko su­nai­kin­ti: „Nie­kas ne­da­ro­ma dėl to, kad tie­siog kaž­kas su­gal­vo­jo“.

V. Pranc­kie­tis pri­si­mi­nė pro­gra­mos ra­šy­mo prie­šis­to­rę, kai bu­vo su­si­kvie­tęs pa­žįs­ta­mus urė­dus, o pa­sta­rie­ji at­va­žia­vę pra­šė pa­slėp­ti jų ma­ši­nas, kal­bė­jo tik pa­li­kę te­le­fo­nus. „Bi­jo­me, kad ne­su­ži­no­tų mū­sų pa­var­džių“, – taip paaiš­ki­nę.

Sei­mo Pir­mi­nin­kas pa­brė­žė, jog ne­tei­sin­ga in­for­ma­ci­ja, kad bus at­leis­ta 3 000 žmo­nių. „Ką ta­da veik­tu­me, jei juos at­leis­tu­me? Ži­no­ma, ne­rei­kės 64 IT spe­cia­lis­tų, tink­la­la­pio kiek­vie­nam at­ski­ro. Miš­kai tu­ri tar­nau­ti sa­vo tik­ra­jam sa­vi­nin­kui, o ne tam as­me­niui, ku­ris jį pri­žiū­ri – tas as­muo gau­na al­gą už tai, kad pri­žiū­rė­tų. Nė vie­nas miš­ki­nin­kas ne­dirbs ne miš­ke ir nė vie­nas ne­miš­ki­nin­kas ne­dirbs miš­ke“, – api­bend­ri­no V. Pranc­kie­tis.

Bu­bių se­niū­ni­jos se­niū­nas, Lie­tu­vos sa­vi­val­dy­bių se­niū­nų aso­cia­ci­jos vi­cep­re­zi­den­tas Vy­tau­tas Sla­bys iš­kė­lė pro­ble­mą: nuo lie­pos 1-osios ne­be­lie­ka vie­šų­jų dar­bų, nors net nė­ra ap­ra­šo, kaip tai bus or­ga­ni­zuo­ta. Jo tei­gi­mu, se­niū­nai teiks re­zo­liu­ci­ją, kad įsta­ty­mas bū­tų ati­dė­tas iki sau­sio 1 die­nos.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Su­si­ti­ki­mui su Šiau­lių re­gio­no vers­lo at­sto­vais Sei­mo Pir­mi­nin­kas Vik­to­ras Pranc­kie­tis sky­rė va­lan­dą.

Sei­mo Pir­mi­nin­ko Vik­to­ro Pranc­kie­čio tei­gi­mu, pra­džio­je vie­nin­go Sei­mo dar­bo pa­si­ges­ta, nes 60 pro­cen­tų žmo­nių bu­vo nau­jo­kai.