Istoriją liudija Juozo Urbšio dokumentai

Istoriją liudija Juozo Urbšio dokumentai

Is­to­ri­ją liu­di­ja Juo­zo Urb­šio do­ku­men­tai

Šiau­lių ap­skri­ties Po­vi­lo Vi­šins­kio vie­šo­jo­je bib­lio­te­ko­je ati­da­ry­ta do­ku­men­tų pa­ro­da „Juo­zas Urb­šys: gy­ve­ni­mu liu­di­ju is­to­ri­ją“. Pa­ro­dą ir kny­gą apie ka­ri­nin­ką, dip­lo­ma­tą, kul­tū­ros vei­kė­ją Juo­zą Urb­šį (1896–1991) pri­sta­tė žur­na­lis­tas, is­to­ri­kas Vi­lius Ka­va­liaus­kas.

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

Pa­ro­dos, ku­rią pa­ren­gė Lie­tu­vos na­cio­na­li­nė Mar­ty­no Maž­vy­do bib­lio­te­ka, ati­da­ry­mas – vie­nas iš Na­cio­na­li­nės Lie­tu­vos bib­lio­te­kų sa­vai­tės ren­gi­nių.

V. Ka­va­liaus­kas rė­mė­si dip­lo­ma­ti­niu ir kū­ry­bi­niu J. Urb­šio pa­li­ki­mu. J. Urb­šio fon­dą, sau­go­mą Lie­tu­vos na­cio­na­li­nė­je Mar­ty­no Maž­vy­do bib­lio­te­ko­je, su­da­ro 653 by­los. Tai – au­tog­ra­fai, ma­šin­raš­čiai, nuo­ra­šai, nuo­trau­kos. Jo žmo­nos Ma­ri­jos Ma­šio­tai­tės-Urb­šie­nės (ra­šy­to­jo Pra­no Ma­šio­to duk­ros) fon­de – 700 by­lų.

Ypač įdo­mūs, pa­sak V. Ka­va­liaus­ko, J. Urb­šio dip­lo­ma­ti­niai laiš­kai.

Su J. Urb­šiu V. Ka­va­liaus­kas su­si­pa­ži­no 1988 me­tais, grį­žęs iš Niu­jor­ko į Lie­tu­vą. 1984–1988 me­tais, dirb­da­mas JAV, V. Ka­va­liaus­kas dar spė­jo pa­bend­rau­ti ir su bu­vu­siu kraš­to ap­sau­gos mi­nist­ru, ka­riuo­me­nės va­du ge­ne­ro­lu Sta­siu Raš­ti­kiu, Sme­to­nos as­me­ni­niu sek­re­to­riu­mi Alek­sand­ru Mer­ke­liu, 1964 me­tais Niu­jor­ke iš­lei­du­siu biog­ra­fi­nę kny­gą „An­ta­nas Sme­to­na. Jo vi­suo­me­ni­nė, kul­tū­ri­nė ir po­li­ti­nė veik­la“. V. Ka­va­liaus­ko ini­cia­ty­va šie­met ši kny­ga iš­leis­ta ir Lie­tu­vo­je.

V. Ka­va­liaus­kas pas J. Urb­šį, gy­ve­nu­sį Kau­ne, vi­suo­met va­žiuo­da­vo su mag­ne­to­fo­nu, kad įsi­ra­šy­tų po­kal­bius.

J. Urb­šiui, pa­sku­ti­niam Nep­rik­lau­so­mos Lie­tu­vos už­sie­nio mi­nist­rui (Vin­cas Krė­vė dir­bo jau ma­rio­ne­ti­nė­je vy­riau­sy­bė­je), te­ko priim­ti du ul­ti­ma­tu­mus – iš Vo­kie­ti­jos 1939 me­tais ir iš So­vie­tų Są­jun­gos 1940 me­tais.

V. Ka­va­liaus­kui at­min­tin įstri­go J. Urb­šio at­sa­ky­mas į klau­si­mą, kuo sky­rė­si dik­ta­to­riai Adol­fas Hit­le­ris ir Jo­si­fas Sta­li­nas. J. Urb­šio žo­džiais, ne­si­sky­rė nie­kuo: tik skir­tin­gu duo­tu lai­ku ul­ti­ma­tu­mui priim­ti. Vo­kie­čiai da­vė tris die­nas, ru­sai – 10 va­lan­dų.

1940 me­tų lie­pos 17 die­ną J. Urb­šys kar­tu su žmo­na Ma­ri­ja bu­vo iš­trem­ti ir įka­lin­ti. Ka­lė­jo 14 me­tų, iš jų 11 pra­lei­do vie­nu­tė­je. Tik po de­vy­ne­rių me­tų at­si­tik­ti­nai su­ži­no­jo, kad su žmo­na ka­li ta­me pa­čia­me ka­lė­ji­me.

1954 me­tais J. Urb­šys, pa­leis­tas iš ka­lė­ji­mo be tei­sės grįž­ti į Lie­tu­vą, su žmo­na ap­si­gy­ve­no Viaz­ni­kuo­se, Vla­di­mi­ro sri­ty­je, dir­bo ka­si­nin­ku pir­ty­je.

Į Lie­tu­vą grį­žo 1956 me­tais, ver­tė kny­gas. Di­džiu­lio dė­me­sio J. Urb­šys su­lau­kė at­gi­mi­mo me­tais, iš­leis­tos jo kny­gos „Lie­tu­va lem­tin­gai­siais 1939–1940 me­tais“, „At­si­mi­ni­mai“.

J. Urb­šys – vie­nin­te­lis Pir­mo­sios Lie­tu­vos mi­nist­ras, su­lau­kęs Lie­tu­vos ne­prik­lau­so­my­bės. Ana­pi­lin išė­jo 1991 me­tais, bū­da­mas 95-erių. Pa­lai­do­tas Kau­no Pet­ra­šiū­nų ka­pi­nė­se.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr. ir repr.

Vi­lius Ka­va­liaus­kas ne kar­tą bend­ra­vo su Juo­zu Urb­šiu.

Juo­zas Urb­šys – Lie­tu­vos Res­pub­li­kos pa­siun­ti­nys Ry­go­je. 1933 me­tai.

Lie­tu­vos Res­pub­li­kos už­sie­nio rei­ka­lų mi­nist­ras Juo­zas Urb­šys Jo­si­fo Sta­li­no, Via­čes­la­vo Mo­lo­to­vo, Kle­men­to Vo­ro­ši­lo­vo, And­re­jaus Žda­no­vo ir Lie­tu­vos de­le­ga­ci­jos aki­vaiz­do­je pa­si­ra­šo pri­vers­ti­nę Vil­niaus ir Vil­niaus sri­ties per­da­vi­mo Lie­tu­vos Res­pub­li­kai bei Lie­tu­vos Res­pub­li­kos ir So­vie­tų Są­jun­gos sa­vi­tar­pio pa­gal­bos su­tar­tį, pra­dė­ju­sią Lie­tu­vos ne­prik­lau­so­my­bės lik­vi­da­vi­mą. 1939 me­tų spa­lio 10 die­na.

Juo­zas Urb­šys priė­mi­me pas Vo­kie­ti­jos kanc­le­rį Adol­fą Hit­le­rį. De­ši­nė­je sė­di Rei­cho už­sie­nio rei­ka­lų mi­nist­ras Joa­chi­mas Ri­bent­ro­pas (ar­ba jo pa­va­duo­to­jas Woer­ma­nas). 1939 me­tų ge­gu­žės 22 die­na. Agen­tū­ros „Fran­ce Press“ nuo­trau­ka. Nuot­rau­kos ko­pi­ja sau­go­ma ir Lie­tu­vos na­cio­na­li­nės Mar­ty­no Maž­vy­do bib­lio­te­ko­je.