
Naujausios
Kariams tenka įveikti ir informacines provokacijas
Balandžio 18–21 dienomis Šiaulių mieste ir rajone bei Radviliškio rajone vyksta pratybos „Narsusis Grifonas 2017“. Pratybose dalyvauja beveik tūkstantis karių. Pagal scenarijų kariai ne tik gina teritoriją, bet turi susidoroti ir su informacinio karo grėsmėmis. Aktyviausia pratybų fazė – šiandien.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Laukia priešo
Pratybas „Narsusis Grifonas 2017“ organizuoja Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų Motorizuotoji pėstininkų brigada (MPB) „Žemaitija“. Pratybose vertinamas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio batalione tarnybą baigiančių nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos karių įgytas pasirengimas. Šiuo metu batalione tarnauja beveik 400 vadinamųjų šauktinių. Pratybose dalyvauja beveik visas batalionas – apie 700 karių.
Į pratybas taip pat įsijungė ir padaliniai iš Oro gynybos, Juozo Vitkaus inžinerijos, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotojo pėstininkų batalionų, dragūnai iš Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio bataliono, KASP Prisikėlimo apygardos 6-osios rinktinės, dislokuotos Šiauliuose, kuopa, Divizijos generolo Stasio Raštikio Lietuvos kariuomenės mokyklos kariūnai.
Pratybų teritorija – Šiaulių miestas ir rajonas, Radviliškio rajonas. Gyventojai apie pratybas buvo įspėti per seniūnijas, iškabinti informaciniai plakatai. Šiauliuose aktyvus veiksmas nevyksta, miestiečiai gali matyti tik judantį karinį transportą.
Vakar apie pietus sukame prie Šiaulių aerodromo prieigų, kur įsikūrę Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio motorizuotojo pėstininkų bataliono kariai. Nuolatinė bataliono dislokacijos vieta yra Tauragės rajone.
Pagal nurodymus ieškodami vadavietės, pakeliui pravažiuojame ir užnugario vadavietę. Nuo kelio ant palapinių matyti raudoni kryžiai – medikų ženklas.
Poste išnyra ginkluotas karys, ant kelio suraitytos tyso vielų užtvaros. Miške kuriasi pratybų dalyviai, stovi karinė technika.
Mus pasitinka Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio motorizuotojo pėstininkų bataliono S-5 skyriaus viršininkas kapitonas Kęstutis Danaitis. Kario veidas padengtas maskuojamomis spalvomis.
„Mums pratybos prasidėjo antradienio ryte, paskelbus įsakymą, kad turime atlikti žygį iš savo nuolatinės dislokacijos vietos į operacijų rajoną šalia Šiaulių miesto. Mūsų užduotis – įsitvirtinti ir vykdyti oro uosto gynybą, jį apsaugoti nuo priešiškų pajėgų. Turime sudaryti sąlygas draugiškoms pajėgoms atvykti“, – sako kapitonas.
Pasak K. Danaičio, vakar ryte kelyje įrengtame kontrolės poste stabdytos mašinos, ieškota nelojaliai nusiteikusių gyventojų. „Kol kas neradome“, – šypsosi.
Kada laukti puolimo? „Niekas nežino, kada priešas ateis“, – sako kapitonas.
Atitinka aktualijas
KASP Prisikėlimo apygardos 6-osios rinktinės kieme įsikūrusi pratybos organizatorių Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ vadavietė.
Laikinai vykdantis brigados „Žemaitija“ G9 skyriaus viršininko pareigas leitenantas Matas Radvilavičius sako, kad pratybų, apimančių Šiaulių ir Šiaulių apylinkių, Radviliškio gynybą, veiksmų spektras labai platus, pritaikytas prie šiandienos aktualijų.
Vakar buvo tikrinama, kaip padaliniai sugeba reaguoti į informacines grėsmes, kai gaunama netikra informacija, kai bandoma sumenkinti Lietuvą, Lietuvos valdžią, o karius atgrasyti nuo pasipriešinimo, psichologinėmis priemonėmis priversti pasiduoti.
„Šiais laikais bandymų paveikti, diskredituoti kariuomenę, valstybę vis daugėja, į tai kreipiame labai didelį dėmesį“, – sako M. Radvilavičius.
Leitenantas atskleidė porą scenarijų, su kuriais vakar teko susidoroti pratybose dalyvaujantiems kariams. Į vieną iš dalinių prisistatė policijos patrulis, iš nepatikrintų šaltinių turintis informacijos, kad piliečiai, apsirengę lietuvių karių uniforma, apiplėšinėja vietines parduotuves. Pranešimas – anoniminis. Policija turi nuotraukas, kuriose matosi žmonės lietuviškomis uniformomis be skiriamųjų ženklų, užsidengę veidus, nešantys prekes iš parduotuvės.
Į kitą dalinį atvyko seniūnaitijos seniūnaitis – žmogus, bandytas užverbuoti, jam buvo grasinama. Seniūnaitis kariams sakė nežinąs, kur kreiptis. Kariai turėjo nuspręsti, kaip elgtis.
Pasak M. Radvilavičiaus, aktyviausia pratybų fazė – šiandien. Penktadienį, dienai persiritus į antrą pausę, kariai ruošis grįžti į dislokacijos vietas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Kariai įsitaisę pozicijose.
Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio motorizuotojo pėstininkų bataliono S-5 skyriaus viršininkas kapitonas Kęstutis Danaitis sako, kad oro temperatūra galėtų būti keliais laipsniais aukštesnė. Bet svarbiausia, kad nelyja.
Užmaskuotas karinis transportas.
Pratybų dalyvių pietūs ir atokvėpis.
Į pratybų vietą skuba šarvuotis M113.
Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ G9 skyriaus viršininko pareigas laikinai vykdantis leitenantas Matas Radvilavičius sako, kad pratybose daug dėmesio skiriama aktualijoms – bandymų paveikti, diskredituoti kariuomenę, valstybę daugėja.
xxx
Apie brigadą „Žemaitija“
Antroji Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų brigada „Žemaitija“ įsteigta 2015 metų pradžioje. Jos štabas veikia Klaipėdoje, pagrindą sudaro Sausumos pajėgų vadovybės Operacijų planavimo ir valdymo centras. Brigadai priskirti du batalionai Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų (Klaipėdoje) ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio mechanizuotasis pėstininkų (Tauragės r.). Ateityje brigadą papildys ir du nauji batalionai – pėstininkų ir artilerijos. Brigadai „Žemaitija“ pavesta saugoti ir ginti sausumos teritoriją, vykdyti gynybines ar puolamąsias užduotis.