
Naujausios
Karaliai gal nuogi ir be kariaunų?
Pastaruoju metu pabiro partijų skyrių pirmininkų rinkimų. Partijų Šiaulių skyriai dideliais pasikeitimais lyderių pozicijose nenustebino, tačiau lyderių rinkimai atvėrė kitą faktą – realius partijų veikloje dalyvaujančių žmonių skaičius. Viena yra pasakoti, kad partijos skyriaus sąraše yra keli šimtai ar net beveik tūkstantis narių, o visai kas kita – kiek realiai žmonių dalyvauja partijos veikloje. Galima įtarti, kad vyksta manipuliacijos skaičiais, nes politinių organizacijų vadams klausimai apie partijos narių skaičių yra akivaizdžiai nemalonūs.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Beveik 1 000 ar beveik 252?
Miesto Taryboje socialdemokratai turi daugiausiai mandatų – šešis.
Partijos Šiaulių skyriaus pirmininku dar kartą neseniai perrinktas Edvardas Žakaris teigia, kad skyriaus įskaitoje yra 910 narių. Vėliau patikslino: prieš kurį laiką socialdemokratų partijos Šiaulių skyriuje buvo 1 030 narių, o dabar „blogiausiu atveju iki 850 gali nubyrėti“.
Praėjusį savaitgalį Socialdemokratų partija pirmąkart surengė tiesioginius partijos pirmininko rinkimus, kuriuose savo valią galėjo pareikšti visi partijos nariai. Šiuose rinkimuose tiesiogiai balsavo 252 Šiaulių skyriaus nariai. Ar tai nėra realusis skyriaus narių skaičius?
„Tas skaičius rodo, kad skyriaus grupių pirmininkai nepadarė savo darbo, nors buvo pranešta, kad skyriaus grupių pirmininkai yra atsakingi už aktyvumą pirmininko rinkimuose. Pamatę tokius aktyvumo rezultatus sėdome prie telefonų ir pradėjome skambinti. Aptikome žmonių, kurie net nebuvo informuoti, kad turi balsuoti“, – teigė E. Žakaris.
E. Žakaris tai vadina pamoka. Jis mano, kad antrajame partijos pirmininko rinkimų ture, kuris vyks balandžio 28–29 dienomis, skyriaus narių aktyvumas būsiąs didesnis.
Kad nemažėtų narių dėl to, jog negali susimokėti nario mokesčio, pasak E. Žakario, yra pateiktas partijos suvažiavimui, vyksiančiam gegužę, pasiūlymas atleisti nuo nario mokesčio vyresnius nei 70 metų asmenis, bedarbius, mokinius ir studentus. Partijos nario mokestis – euras per mėnesį.
Valiai reikia užnugario
Kovo viduryje Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Šiaulių miesto skyriaus pirmininku išrinktas Jonas Bartkus įvardijo, kad miesto skyriuje yra apie 270 partijos narių, kurie moka nario mokestį. Skyriaus pirmininko rinkimuose dalyvavo 136 nariai. Partijos pirmininko tiesioginiuose rinkimuose dalyvavę apie pusę skyriaus narių.
„Mes stengiamės, kad ne mažiau pusę narių dalyvautų įvairiuose mūsų partijos, skyriaus rinkimuose. Pastanga yra: komisija skambina žmonėms, kad dalyvautų (rinkimuose), dar ir pas ligonius važiuodavome, kurie patys negali ateiti“, – pasakojo J. Bartkus.
Jis skaičiavo – miesto Taryboje dirba 3 konservatoriai. Skyriaus tarybą sudaro 46 žmonės, nes skyrius yra padalintas į 30 grupių pagal teritoriją/rinkimų apylinkes, grupėms vadovauja seniūnai, kurie ir patenka į skyriaus tarybą, o likusieji skyriaus tarybos nariai – aktyvesni partiečiai, vadovaujantys, pavyzdžiui, moterų, jaunimo, politinių kalinių ir tremtinių bendruomenėms.
Per mėnesį, J. Bartkaus tvirtinimu, skyrius priima po kelis naujus narius.
„Jeigu kalbame apie kokį nors politinį veiksmą, reformą, užnugaris (partijos nariai) yra būtinas, nesvarbu, ar dirbi miesto Taryboje, ar Vyriausybėje. Jeigu užnugario nėra – blogai. Vienaip žmogus jaučiasi, kai balsuodamas išreiškia dalies žmonių valią, ir visaip kitaip – tik kai savo valią“, – sako J. Bartkus.
„Valstietis“ darys reviziją
Vos prieš keliolika dienų Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininku išrinktas Egidijus Elijošius, dviejų Seimo narių padėjėjas-sekretorius, iš „Šiaulių krašto“ pareikalavo klausimo raštu, o prašyta pasakyti vieną skaičių – kiek partijos skyriuje narių. Vėliau abejojo, ar iki Velykų jam pavyks surasti tą vieną skaičių.
Kitą dieną pirmininkas suskaičiavo: 52 nariai. Ar visi jie moka partijos nario mokestį?
„Dar nario mokestį revizuosiu, nes dar yra visokių mokesčių nemokėjimų“, – aiškino E. Elijošius.
Kiek narių jį išrinko pirmininku?
„Susirinkime dalyvavo 28“, – įvardijo E. Elijošius.
Jis ir pats partijos narys tik nuo gruodžio mėnesio. „Valstiečių“ partijos sąraše kol kas nėra nei abiejų į Šiaulių miesto tarybą, nei dviejų į Seimą pagal „valstiečių“ sąrašą išrinktų žmonių.
Partijos „moterėlės“ – be ateities?
„Tvarkos ir teisingumo“ partija miesto taryboje per rinkimus gavo dvi vietas.
„Pareiškiau norą atsistatydinti. Perrinko mūsų skyrius Jūratę Šivickienę – tokią moterėlę...“ – „Šiaulių kraštui“ pranešė vos metus skyriaus pirmininku buvęs jaunas politikas Mantas Tamošiūnas.
Porą dienų ieškojome naujosios pirmininkės telefonu, susisiekus paaiškino, kad ji negalinti kalbėti, nes labai užimta.
Jos pavedimu, skyriaus atstovas įvardijo du skaičius: skyriaus sąraše yra 532 nariai. Susirinkime, kuris išrinko naująją pirmininkę, dalyvavo apie 60 žmonių.
„Realybėje gal 40 ar 50 žmonių surinktume“, – įvardijo Alfredas Lankauskas, ilgametis partijos, miesto Tarybos narys. Jis teigė, jog skyriuje visą laiką „yra pakibęs klausimas – o kaip su tuo nelemtuoju kvorumu, kai reikia spręsti skyriaus klausimus.“
„Kiek susirenka žmonių, tiek ir laikome kvorumu“, – atviravo A. Lankauskas.
Partijoje nebėra nemažai ilgamečių, žinomų miesto visuomenės ir politikos žmonių.
Kokios jų pasitraukimo priežastys?
„Ko gero, mūsų skyrius ilgai neberado atramos ir paramos Vilniuje, į mus Vilniuje žiūri šiek tiek kreivai dar nuo Valentino Mazuronio (buvęs partijos pirmininko pavaduotojas) laikų, kai šiauliečiai labai aktyviai palaikė V. Mazuronio poziciją kandidatuojant prezidento rinkimuose. Tai, ko gero, labai supykdė kai kuriuos partijos funkcionierius“, – sakė A. Lankauskas.
Jis išdėstė ir savo asmeninį planą: „Tai yra mano paskutinė kadencija. Daugiau nebesibolatiruosiu jokiuose rinkimuose. Likau ne tik partijoje, bet ir miesto Taryboje paskutinis mohikanas, kaip kažkada pastebėjo viena žurnalistė, vienišas vilkas su sparnais.“
Šiuo metu A. Lankauskas pripažino nematantis partijos skyriaus ateities.
Mero „kariauna“ – be juridinio statuso
Pagal visuomeninio rinkimų komiteto „Artūro Visocko nepartinis sąrašas“ 58 asmenų sąrašą į miesto Tarybą 2015 metų kovą pateko šešiese (skaičiuojant su meru). Judėjimas susibūrė savivaldos rinkimams. Koks jis šiandien?
Tarybos frakcijos „Dirbame miestui“, kurio pagrindą ir sudaro išrinkti pagal šį sąrašą žmonės, seniūnė Simona Potelienė negalėjo pasakyti tikslaus skaičiaus, kiek žmonių šiuo metu, praėjus dvejiems metams nuo darbo pradžios miesto Taryboje, priklauso šiam judėjimui. „Pas mus toks savanoriškas susibūrimas. Tokios kaip, pavyzdžiui, partijos taryba... pas mus tokių dalykų nėra“, – aiškino politikė.
– Ar bent orientuojatės, kiek judėjimas turi žmonių? – kelis kartus klausėme S. Potelienės.
– Nesusiskaičiuojame, nes tas aktualu kitoms partijoms, kuriose yra nariai, narių priėmimas, rinkimai. Kadangi pas mus nėra juridinio įregistravimo, tai sudėtinga pasakyti...
Po rinkimų neišsiskirstė
Kitokį kelią pasirinko savivaldos rinkimuose dalyvavęs kitas visuomeninis rinkimų komitetas „Valerijaus Simulik judėjimas „Už Šiaulius“, kurio 4 nariai dirba miesto Taryboje, o jos vadovas V. Simulik antrajame ture pralaimėjo Artūrui Visockui mero rinkimuose.
V. Simulik Šiauliuose išrinktas į Seimą, tačiau savivaldos rinkimams suburtą visuomeninį komitetą pasibaigus rinkimams jis registravo kaip politinį-juridinį asmenį, turintį steigėjus, pirmininką, narius, tikslų sąrašą, sąskaitą ir kita. Visuomeniniai rinkimų komitetai yra veikiantys tik rinkimų kampanijos metu, o pasibaigus rinkimams komitetai atiduoda rinkimų dokumentus VRK ir nustoja egzistuoti.
„Esame apie 270 narių, nes kiekvieną savaitę skaičius kinta, iš jų 150 yra labai aktyvių. 50– 70 žmonių – bet kada be jokių problemų susirenka, pavyzdžiui, į talkas“, – sakė V. Simulik.
Judėjimo „bazė“ yra buvusios partijos „Naujoji sąjunga“ Šiaulių skyriaus, iš kurio komitete yra 230 žmonių.
V. Simulik judėjimas netrukus švęs trejų metų sukaktį.
„Mes nenorėjome būti tik draugų kompanija prie alaus bokalo, todėl nutarėme po rinkimų įregistruoti juridinį statusą ir veikti. Norime, kad žmonės žinotų, kam jie atstovauja, norėjome tvarkingai vykdyti akcijas. Žmonės norėjo būti organizacija, o ne draugų kompanija“, – sakė V. Simulik.
Du skaičiai –realus ir menamas?
Darbo partijos Šiaulių skyriaus pirmininkė, prieš kelias dienas išrinkta antrai kadencijai, Danguolė Martinkienė teigė, kad skyriaus „sąraše yra apie 500 narių, o veikiančių – apie 300 žmonių“. „Veikiantys“ pagal D. Martinkienę – tai mokantys nario mokestį.
Per 2016 metus, kai Darbo partijai nepasisekė Seimo rinkimuose, D. Martinkienės teigimu, iš partijos ir į partiją „judėjo tik apie 20 žmonių“.
„Kai iš partijos daugiau išeina, nei ateina, tai Šiaulių skyrius, galima sakyti, pakankamai stabilus“, – sako D. Martinkienė.
Lapkritį Liberalų ir centro sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininke išrinkta Giedrė Mendoza Herrera taip pat įvardijo du skaičius. Partijos Šiaulių skyriaus sąraše yra apie 180 narių. Susimokėjusių nario mokestį yra apie 60 – tiek narių turi teisę balsuoti skyriaus, partijos susirinkimuose. Liberalų tinklapyje skelbiama, kad skyriaus pirmininkę lapkritį rinko 40 narių.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Pastaraisiais metais pastebimas politinių partijų nykimas: mažėja aktyvių narių skaičius, partijos lieka nepopuliarios, didėja visuomeninių judėjimų reikšmė ir įtaka. Prognozuojama, jeigu partijos nesuras receptų tolygiai valstybės plėtrai, jų laukia griūtis. Šiauliuose veikiančių kai kurių politinių partijų, judėjimų lyderiai panašėja į karalius be kariaunų. Viešai demonstruojama, kad partijos vienija šimtus narių, o tikrąją tiesą parodo eilinis susirinkimas, į kurį susirenka vos trečdalis ar dešimtadalis žmonių, o visi kiti – „mirusios sielos“.
Lietuvos socialdemokratų partijos Šiaulių skyriaus pirmininku perrinktas Edvardas Žakaris nemano, kad partijos pirmininko rinkimuose dalyvavusių skyriaus narių skaičius ir yra realusis.
Meras Artūras Visockas po rinkimų nebepratęsė rinkimų komiteto juridinio gyvavimo, tad dabar jis neturi ir jį palaikančio juridinio užnugario.
Seimo narys Valerijus Simulik sako, kad politinė veikla turi būti juridiškai įregistruota, nes kitaip taps alaus gėrėjų bičiulių draugija, o ne veikianti organizacija.
„Paskutiniu mohikanu“ vadinamas Šiaulių miesto taryboje ir partijoje „Tvarka ir teisingumas“ dirbantis Alfredas Lankauskas abejoja partijos skyriaus ateitimi.