
Naujausios
Perversmo būsena
Regina MUSNECKIENĖ
Kodėl šalia džiaugsmo, kad esame laisvi, nuolat kiūtina nusivylimo ir liūdesio šešėlis? Kodėl paliekame savo šalį ją beprotiškai mylėdami? Kodėl esame tokie šalti ir svetimi vieni kitiems, nors iki pat šaknų panagrinėję savo geneologinį medį, ko gero, visi galėtume vadintis giminėmis? Kur ir kodėl pasiklydome?
Šiandien sunku atkurti anos Nepriklausomybės laiktarpio žmonių nuotaikas ir likimus. Galime remtis tik istorijos faktais, kurie liudija didelius ano ir šio laikotarpio skirtumus, bet nemažus ir panašumus. Jie kalba apie sunkų mažos tautos kelią į laisvę ir atskleidžia dramatiškas pasiektos laisvės spalvas. Pasiekta laisvė dar nereiškia ramaus ir sotaus šalies gyventojų būvio. Laisvė blaškosi lyg žvakės liepsna, nes iš visų pusių pučia neramūs vėjai.
1918 -aisiais, kai buvo atkurta Lietuvos Respublika, Lietuva buvo vienišesnė. Neturėjo nei Europos, nei NATO užnugario. Maža to teko kovoti su Rusija, Vokietija ir Lenkija, kad susigrąžintų savo etnines žemes.
Lietuvą draskė ir vidiniai prieštaravimai. Po 1926 metų perversmo, prieš Smetoną nusiteikusios politinės jėgos vis mėgino suorganizuoti naujus perversmus.
1926 – 1933 metais buvo fiksuojami didžiausi emigracijos srautai. Lietuviai emigravo į JAV, Kanadą, Pietų Ameriką.
1939 metais Lietuva priversta Vokietijai atiduoti Klaipėdos kraštą, kurį prarasdama prarado ir uostą bei trečdalį šalies pramonės.
Tačiau Lietuvą ir tuomet gelbėjo žemės ūkis. Nors daugelis dvarininkų gyveno miestuose ir savo dvarais menkai besirūpindavo. Kaip teigiama šaltiniuose, ir anos Nepriklausomybės laikotarpiu dirvonavo 35 procentai Lietuvos žemės. Dvarininkai gyveno kirsdami Lietuvos miškus ir gaudami už medieną geras pajamas.
Atrodo, jog istorija tikrai sukasi spyruoklės principu. 26 metų sulaukusi 1990-ųjų Nepriklausomybė patiria panašius iššūkius kaip ir pirmoji atkurta valstybė. Nuolat nepatenkinti lenkai. Rusija baugina didindama ginkluotę Lietuvos pasienyje. Taiko embargą lietuviškiems maisto produktams. Beje, anos nepriklausomybės laikotarpiu ekonominį spaudimą Lietuvai taikė Vokietija.
Laisvos šalies piliečiai ir tuomet naudojosi laisve emigruoti. Tik emigracijos kryptis buvo kita. Ir gyventojų Lietuvoje buvo daugiau. Tad jų nusiurbimas nebuvo toksai skausmingas.
Šiandien emigracijos tema žiniasklaidoje ir valdžios koridoriuose jau nustelbia kitas socialines problemas, kurios yra giluminės emigracijos priežastys. Bet kaip ją sustabdyti niekas nepateikia patikimo recepto. Ketinimas masinti sugrįžti tūkstančiu eurų – mažų mažiausia juokingas. Kaip vienas tautos patriarchų sakė, gali užtverti Lietuvą spygliuotom vielom, bet žmonės vistiek išlys ir skris ten, kur geriau.
Ar atsiras toks protas, kuris sukurs viską, ką lietuviai randa svetur, čia Lietuvoje? Ar atsiras tiek politinės valios, kuri padėtų žmogui veikti, kurti, uždirbti? Ar ir toliau kiekvienas naujas įstatymas virs nauju dirbančio žmogaus apiplėšinėjimo įrankiu?
Antai 1918 metų nepriklausomos Lietuvos darbininkai streikuodavo ir laimėdavo. Išsireikalaudavo, kad būtų sutrumpinta darbo diena ir pakeltas darbo užmokestis.
Šiandieninėje Lietuvoje teko girdėti tik apie mokytojų streikus ir tai baugščius, nevisuotinius. Vieną kartą bandyta pakovoti prieš valdžios savivalę aplaidant Seimo langus. Tačiau bananai ir guminės kulkos greitai ir ilgam nuramino norą maištauti.
Kai žurnalistė darželinukų paklausė, kodėl žmonės emigruoja, viena mergaitė pasakė, jog čia, Lietuvoje, šeima netilpo į butą, kita tikino, jog šeima turėjo per mažą balkoną.
Juokingos ir galbūt netikros vaikų pateiktos priežastys. Bet jos taiklios perkeltine vertybių pasirinkimo prasme.
Dauguma emigrantų pripažįsta, jog svetimoje šalyje jie blogai jaučiasi. Tačiau grįžti į Lietuvą vistiek nesiryžta. Nes valdžia vis dar nesurado kopėčių, kuriomis šalis išliptų iš socialinės ir ekonominės duobės. Importinės kopėčios netinka. O lietuviškų sukalti nėra kada. Valdžia Lietuvoje yra svarbiau už žmogų, už tą Lietuvą kuriantį pilietį.
Opozicija nuolat mojuoja vėzdu norėdama išmušti valdžią valdantiesiems iš rankų. Valdantieji kaip įmanydami ginasi. Kada ten besirūpinti žmogum?
Tai rodo ir pastarųjų savaičių įvykiai, ne vienam sumenkinę ir aptemdę Vasario 16 –osios šventę.
Pirmąkart žmonės į Seimą išrinko naują, dirbti tautai, o ne sau nusiteikusią politinę jėgą Valstiečių ir žaliųjų sąjungą. Lietuvoje įsižiebė daugiau tikėjimo ir vilties, kad kas nors pasikeis į gera. Naujoji dauguma pastebėjo skaudžiausias problemas. Šį tą pradėjo keisti.
Tačiau tuoj pat, nepraėjus nė šimtui dienų, buvo užbombarduota kailinių ir paltų skandalais tarsi nebūtų svarbesnių reikalų ir spręstinų problemų.
Opozicija, užuot surėmusi pečius ir galvas su pozicija, ir mąsčiusi, ką padaryti, kad lietuviai neišsižadėtų Lietuvos, užsiiminėja niekais, rezga intrigas, kaišioja pagalius į ratus tarsi turėtų vieną tikslą ne padėti, o pakenkti Lietuvai. Svarbiausia, jog kompromatą visur įžvelgia į šventąsias visai nepanašios partijos, kurių nariai įklimpę į korupcijos, kyšių, skyrybų ir naujų meilių bei vedybų skandalus.
Galbūt nešventi ir valdantieji. Daro klaidų. Tačiau ar džipo išperkamoji nuoma, brangūs kailiniai ir žinomo dizainerio paltas yra svarbesnės problemos už nedarbą, menkus atlyginimus, nesibaigiančią emigraciją, skurstančią visuomenę, iš nevilties baigiantį prasigerti kaimą?
Opozicijoje esantys Seimo nariai gauna tokį pat solidų atlyginimą kaip ir priklausantys valdančiajai daugumai. Ar mokesčių mokėtojai dešimtmečiais juos šeria tam, kad visą Seimo kadenciją lietų apmaudą dėl pralaimėjimo ir iš menkniekių pūstų muilo burbulus?
Sakoma, jog žmonės aršiausiai kovoja dėl valdžios ir meilės. Seimoriaus mandate telpa abu šie dalykai. Tik viename mandate, matyt, tos meilės mažiau, kitame daugiau.
Absurdas iš Seimo nusileidžia ir į savivaldybes. Per peštynes ir rietenas nesprendžiami miestų ir rajonų reikalai. Gyvename nuolatinėje perversmo būsenoje.
Tik kada perversmas įvyks mūsų galvose? Kada ateis nušvitimas? Kada nustosime klaidžioti ir stosime į tikrąjį savo kelią?