
Naujausios
Vertinga knyga saugoma Šiaulių bibliotekoje
Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje saugoma pirmoji dabartinės Lietuvos miestų adresų knyga – Klaipėdos adresynas ("Adresbuch der See-und Handels-Stadt Memel"), išleista 1858 metais. Tai – vienintelis išlikęs žinomas egzempliorius.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Knygos kelias
Klaipėdietis istorikas Dainius Elertas šią knygą pristatė bibliotekoje vykusioje paskaitoje „Pirmoji Klaipėdos miesto adresų knyga: išleidimo peripetijos ir reikšmė“.
Adresų knygą „Adresbuch der See-und Handels-Stadt Memel, 1858“ Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka įsigijo 1983 metais „Žiburio“ knygyne veikusiame antikvariate už 25 rublius.
Retas ir vertingas egzempliorius saugomas bibliotekos senųjų leidinių fonde. Knyga parašyta bendrine vokiečių kalba. Leidinio tiražas nėra nurodytas.
Tyrinėti Klaipėdos adresų knygą D. Elertą maždaug prieš 25 metus paskatino profesinis susidomėjimas. Knygą Šiauliuose jis aptiko į Lietuvos bibliotekas išsiuntinėjęs užklausą. Šis egzempliorius – vienintelis žinomas, jo kopiją turi Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka.
Knygos atsiradimo Šiauliuose istorija – paini, kaip detektyvas. Knygą ne anksčiau kaip 1881 metais įsigijo Šilutės dvaro savininkas, garsus kultūros veikėjas Hugo Šojus. Kad knyga buvo jo bibliotekoje, liudija išlikęs antspaudas knygoje: „Scheu Rittergutsbesitzer Adl. Heydekrug Ostpr“.
„H. Šojus knygą įsigijo labiau kaip bibliografinį, įdomų istoriniu požiūriu leidinį. Joje pateikiama informacija nebebuvo aktualija, adresai gerokai senstelėję“, – sako D. Elertas.
Dvaro savininkas praėjusio amžiaus ketvirtojo dešimtmečio pradžioje mirė. Po karo vykdomojo komiteto pirmininkas Horstas Toleikis pasikvietė iš Klaipėdos savo pusbrolį Martyną Toleikį, buvusį bankininką, ir pavedė jam ne tik buhalterio pareigas vienoje iš įstaigų, bet ir tvarkyti fondą. M. Toleikis atsiminimuose rašo, kokios prastos būklės rado dvaro vertybes.
Žinoma, kad tvarkyti biblioteką talkino Jonas Kybrancas, Arnoldas Endzinas bei kiti asmenys, knygomis domėjosi Lietuvos mokslų akademija. Žinomas faktas, kad šiaulietis Peliksas Bugailiškis 1948–1949 metais Kaune buvo paskirtas rūšiuoti knygų, parvežtų iš Klaipėdos krašto.
„Jis irgi galimas pretendentas, iš kurio krepšelio knyga galėjo iškristi. Bet galimi ir visai kiti keliai“, – knygos kelio į Šiaulius istoriją narplioja D. Elertas.
Laiko atspindys
Klaipėdos miesto adresų knyga yra ne tik pirmoji dabartinės Lietuvos miestų adresų knyga, bet ir antroji Rytprūsių adresų knyga (pirmoji išleista 1847 metais Karaliaučiuje).
1858 metų adresų knygos leidimą greičiausiai paskatino 1854 metų gaisras, kai sudegė du trečdaliai Klaipėdos.
„Miestą reikėjo atkūrinėti, tam reikėjo lėšų, jos buvo renkamos. Kur yra pinigai, reikalingas skaidrumas, – sako D. Elertas. – Kartu buvo pertvarkoma gatvių, namų, sklypų numeracija. 1855 metais buvo išleistas visų mokių Klaipėdos gyventojų sąrašas. 1857 metais išleistas kadastrinis Klaipėdos žemėlapis, jame tiksliai sužymėti net sandėliukai. 1858 metų pirmoje pusėje išleistame sąraše surašyti adresai, o kitoje grafoje – kadastro numeriai: iš sklypų numerių pereita prie adresų.“
Klaipėdos adresų knygoje nurodoma, kad surašyti visi namų turėtojai ir gyventojai, išskyrus „darbininkus ir matrosus“.
D. Elertas pabrėžia paradoksą: adresų knygos sudarytojai net neįsivaizdavo, kad ateityje pateikti duomenys suteiks tiek daug informacijos.
Adresų knygoje galima rasti tramvajaus bilietų kainas, pirmuosius telefonų savininkus, laikrodininko paslaugas teikiančios krautuvėlės asortimentą ar artimiausius policijos vachmistrų giminystės ryšius.
„Randame visas miesto organizacijas, atsispindi jų struktūra. Sužinome, kiek mieste veikė parduotuvių, kad buvo 51 laivų savininkas, veikė trys bravorai, buvo devyniolika išgėrimo vietų, dirbo vienas akmentašys, trys fotografai. Knyga – duomenų skaičiai ir laiko atspindys, istorijos iškarpa didžiulėje fotografijoje“, – sako istorikas. Įdomus faktas, kad pirmoji Klaipėdos fotografija yra tik metais jaunesnė už adresų knygą – padaryta 1859 metais.
Šį laiką istorikas vadina lūžio metais Klaipėdai: atstatyta bažnyčia, pastatyta karališkoji navigacijos mokykla, sutvarkytas šiaurinis molas, akmenimis išgrįsta krantinė, miestą aplankė daug garsių žmonių. Po gaisro Klaipėda iškėlė galvą.
Vilnius, Kaunas adresų knygas išleido gerokai vėliau – XIX amžiaus paskutiniajame dešimtmetyje. Pasak D. Elerto, laikui bėgant adresų knygos tampa reikšmingais ir objektyviais istorijos šaltiniais.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Klaipėdos adresų knygos „Adresbuch der See-und Handels-Stadt Memel, 1858“ vienintelis žinomas egzempliorius saugomas Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje.
Pasak istoriko Dainiaus Elerto, adresų knygose, kaip ir fotografijose, liko užfiksuotos pasikartojančios rutinos smulkmenos ir greitai pamirštamos detalės.