Šiau­lių uni­ver­si­te­tui – ke­li sce­na­ri­jai

Šiau­lių uni­ver­si­te­tui – ke­li sce­na­ri­jai

Šiau­lių uni­ver­si­te­tui – ke­li sce­na­ri­jai

Ar gel­bė­ji­mo­si ra­tu Šiau­lių uni­ver­si­te­tui (ŠU) ga­lė­tų tap­ti mies­to biu­dže­to ir pri­va­čios lė­šos? Pa­sak uni­ver­si­te­to rek­to­riaus pro­f. dr. Do­na­to Jur­gai­čio, vi­sa­me pa­sau­ly­je mies­tai pri­si­de­da prie uni­ver­si­te­tų iš­lai­ky­mo. Sei­mo na­rys Sta­sys Tu­mė­nas pa­lai­ko min­tį, kad mies­tas ga­lė­tų bū­ti vie­nas iš uni­ver­si­te­to da­li­nin­kų, stei­gė­jų: „Pe­rim­ti – bū­tų uni­ka­li si­tua­ci­ja. Aiš­ku, mies­to da­bar­ti­nis biu­dže­tas ne­pa­si­ruo­šęs, rei­kia koo­pe­ruo­ti pri­va­taus, Sa­vi­val­dy­bės sek­to­rių lė­šas.“

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

Pa­siū­lė idė­ją

Šiuo me­tu Lie­tu­vo­je yra 14 vals­ty­bi­nių uni­ver­si­te­tų. Prem­je­ras Sau­lius Skver­ne­lis su švie­ti­mo ir moks­lo mi­nist­re Jur­gi­ta Pet­raus­kie­ne Vy­riau­sy­bė­je pri­sta­tęs pla­nuo­ja­mą aukš­to­jo moks­lo tink­lo per­tvar­ką mi­nė­jo, kad Lie­tu­vo­je tu­rė­tų lik­ti tik pen­ki vals­ty­bi­niai uni­ver­si­te­tai.

Praė­ju­sią sa­vai­tę „Šiau­lių kraš­to“ re­dak­ci­jo­je lan­kę­sis Tė­vy­nės są­jun­gos-Lie­tu­vos krikš­čio­nių de­mok­ra­tų pir­mi­nin­kas Gab­rie­lius Lands­ber­gis kaip vie­ną iš išei­čių pa­siū­lė ŠU pe­rim­ti mies­tui, kaip re­gio­nui.

Pa­sak G. Lands­ber­gio, Vil­niu­je, Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nis­te­ri­jo­je, dėl prii­ma­mų spren­di­mų ne­bū­ti­nai bus at­si­klaus­ta Šiau­lių: „Ko rei­kia Šiau­liams, ge­riau­siai ži­no Šiau­liai. Ži­no vers­lo po­rei­kius, gy­ven­to­jų lū­kes­čius, atei­ties ma­ty­mą.“

Po­li­ti­kas sa­kė ne­ži­nąs tiks­laus me­cha­niz­mo, kaip tai ga­lė­tų bū­ti pa­da­ry­ta, nes Lie­tu­vos is­to­ri­jo­je to dar nė­ra bu­vę.

ŠU rek­to­riaus pro­f. dr. Do­na­to Jur­gai­čio tei­gi­mu, vi­sa­me pa­sau­ly­je mies­tai pri­si­de­da prie uni­ver­si­te­tų iš­lai­ky­mo, nes uni­ver­si­te­tai yra ne tik stu­di­jų ir moks­lo cent­rai, bet ir kul­tū­ros, švie­ti­mo, jau­ni­mo pri­trau­ki­mo ži­di­niai. Pa­sak rek­to­riaus, mies­tas ir da­bar pri­si­de­da prie uni­ver­si­te­to veik­los per moks­li­nių ty­ri­mų už­sa­ky­mus, pa­ra­mą stu­di­juo­jan­tiems.

„Uni­ver­si­te­tui jo­kios su­per­pa­gal­bos ne­rei­kia. Uni­ver­si­te­tas da­bar yra toks, kad, esant to­kiam stu­den­tų skai­čiui, ga­li nor­ma­liai funk­cio­nuo­ti ir nor­ma­liai funk­cio­nuo­ja, ir di­de­lių pro­ble­mų ne­tu­ri. Ži­no­ma, kai ku­rios pro­ble­mos lau­kia spren­di­mo, bet čia jau pri­klau­so ne nuo mū­sų, o nuo stei­gė­jo va­lios“, – sa­ko rek­to­rius.

Koo­pe­ruo­ti lė­šas

Sei­mo na­rys, bu­vęs ŠU do­cen­tas dr. Sta­sys Tu­mė­nas pui­kia idė­ja va­di­na min­tį, kad mies­tai ga­lė­tų bū­ti vie­ni iš uni­ver­si­te­tų da­li­nin­kų, stei­gė­jų. ŠU yra su­da­ręs su­tar­tis su ap­lin­ki­niais ir to­li­mes­niais ra­jo­nais.

„Pe­rim­ti – bū­tų uni­ka­li si­tua­ci­ja. Aiš­ku, mies­to da­bar­ti­nis biu­dže­tas ne­pa­si­ruo­šęs, rei­kia koo­pe­ruo­ti pri­va­taus, Sa­vi­val­dy­bės sek­to­rių lė­šas. Jei Sa­vi­val­dy­bė biu­dže­te ga­lė­jo uni­ver­si­te­tui skir­ti 48–50 tūks­tan­čių, ga­li bū­ti, kad at­si­ras­tų ga­li­my­bė pra­džiai skir­ti ket­vir­tį mi­li­jo­no“, – svars­to S. Tu­mė­nas.

Po­li­ti­kas at­krei­pė dė­me­sį į skai­čius: 2016 me­tais vals­ty­bės asig­na­vi­mai uni­ver­si­te­tui bu­vo 66,5 pro­cen­to, o 33,5 pro­cen­to – va­di­na­mo­sios „nuo­sa­vos lė­šos“, už­si­dirb­tos uni­ver­si­te­to. 2015 me­tais šis san­ty­kis 61 ir 39 pro­cen­tai.

2015 me­tais ŠU biu­dže­tas bu­vo 7 mi­li­jo­nai 845 tūks­tan­čiai eu­rų. 2016 me­tų biu­dže­te vals­ty­bės da­lis – 4 mi­li­jo­nai, 2 mi­li­jo­nai – uni­ver­si­te­to. Dar pri­si­de­da ir pro­jek­ti­nės lė­šos.

„Uni­ver­si­te­tai yra ne vi­siš­kai vals­ty­bi­niai, nes jau da­bar bent Šiau­lių uni­ver­si­te­tas už­si­dir­ba be­veik 40 pro­cen­tų“, – sa­ko S. Tu­mė­nas. Jo nuo­mo­ne, bū­ti­na dar­na, si­ner­gi­ja: in­te­lek­tua­lio­sios jė­gos – uni­ver­si­te­to ir eko­no­mi­nės jė­gos – vers­li­nin­kų.

Šiau­lių uni­ver­si­te­tas, įsi­ti­ki­nęs S. Tu­mė­nas, re­gio­ne ir mies­te iš­liks, tik ga­li keis­tis jo for­ma. Vie­nas iš ke­lių – KTU Pa­ne­vė­žio fa­kul­te­tas ga­li su­si­jung­ti su Šiau­lių uni­ver­si­te­tu.

„Pro­fe­sū­ra tu­ri neiš­si­bė­gio­ti, o at­virkš­čiai, su­si­telk­ti ir ro­dy­ti, kad jie yra rei­ka­lin­gi re­gio­nui ir mies­tui“, – sa­ko S. Tu­mė­nas.

Sau­sio 20 die­ną Šiau­liuo­se lan­ky­sis švie­ti­mo ir moks­lo mi­nist­rė Jur­gi­ta Pet­raus­kie­nė.

„Ne­si­no­rė­tų, kad mi­nist­rė au­to­ma­tiš­kai per­kė­li­nė­tų min­tis, ku­rias tu­rė­jo dirb­da­ma MOS­TA (Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centre). Mi­nist­re ją iš­kė­lė Lie­tu­vos vals­tie­čių ir ža­lių­jų są­jun­ga, pir­miau­sia ji tu­rė­tų įgy­ven­din­ti mū­sų Są­jun­gos pro­gra­mą. Jei­gu Šiau­lių uni­ver­si­te­tui vie­tos ne­bū­tų, va­di­na­si, be­veik 60 žmo­nių tu­rė­tų iš­duo­ti sa­vo prin­ci­pus ir sa­vo rin­ki­mų pro­gra­mą, ku­rią rė­mė tūks­tan­čiai žmo­nių“, – sa­ko S. Tu­mė­nas.

Jis at­krei­pė dė­me­sį, kad dau­giau­siai kal­ba­ma apie Šiau­lių, Klai­pė­dos uni­ver­si­te­tus, bet iš tie­sų re­for­ma la­biau­siai pa­lies Kau­no, Vil­niaus aukš­tą­sias mo­kyk­las, jos jung­sis, ir jau gir­di­si pir­mie­ji žings­niai, dis­ku­si­jos.

Sei­mo na­rio nuo­mo­ne, nee­tiš­ka teig­ti, kad ŠU uni­ver­si­te­tas liks kaip pa­da­li­nys ar­ba jung­sis su ko­le­gi­ja. Da­bar tai yra neį­ma­no­ma – pir­miau­sia rei­kė­tų keis­ti įsta­ty­mą.

„Ži­no­ma, uni­ver­si­te­tui rei­kia pa­si­temp­ti. Pa­ga­liau su­val­dy­ta fi­nan­si­nė si­tua­ci­ja, vi­siems mo­ka­mi at­ly­gi­ni­mai. Li­ko kar­di­na­li už­duo­tis – su­si­tvar­ky­ti ad­mi­nist­ra­ci­jos lyg­me­niu, – sa­ko S. Tu­mė­nas. – Vi­si gąs­di­na, kad be­li­kę tik 4 000 stu­den­tų. Si­tua­ci­ja nė­ra ka­tast­ro­fiš­ka. Tiek stu­den­tų apie 30 me­tų bū­da­vo tuo­me­ti­nia­me Šiau­lių pe­da­go­gi­nia­me ins­ti­tu­te.“

Dis­ku­si­jų ob­jek­tas

Iš­li­ki­mo pro­ble­ma itin ak­tua­li ir Klai­pė­dos uni­ver­si­te­tui. Klai­pė­dos val­džia pra­dė­jo dis­ku­tuo­ti apie tai, kad vie­nu iš uni­ver­si­te­to stei­gė­jų ar da­li­nin­kų ga­lė­tų tap­ti mies­tas.

„Ko­dėl ne­pa­gal­vo­ti apie tai, kad uni­ver­si­te­to val­dy­mo me­cha­niz­muo­se įta­ką tu­rė­tų ir mies­tas? Gal­būt rei­kė­tų svars­ty­ti apie tai, kad val­dy­mo struk­tū­ro­je vie­nu ar ki­tu as­pek­tu da­ly­vau­tų ir pri­va­tus vers­las“, – „Va­ka­rų eksp­re­sui“ sa­kė Klai­pė­dos me­ras Vy­tau­tas Grub­liaus­kas.

Me­ro tei­gi­mu, Klai­pė­da tu­ri ge­ros pa­tir­ties, kal­bant apie mies­te esan­čias li­go­ni­nes: „Tiek mies­tui, tiek mi­nis­te­ri­jai pa­val­džios li­go­ni­nės tar­pu­sa­vy­je ko­rek­tiš­kai kon­ku­ruo­ja ir nie­kam ne­ky­la abe­jo­nių dėl jų veik­los efek­ty­vu­mo ir gy­dy­mo ko­ky­bės. Tad gal­būt tas mo­de­lis, kad mies­tas ga­lė­tų da­ly­vau­ti ir aukš­to­jo moks­lo val­dy­mo sis­te­mo­je, tu­rė­tų bū­ti la­bai rim­tai ap­svars­ty­tas.“

Šiau­lių mies­to me­ras Ar­tū­ras Vi­soc­kas pri­ta­ria Klai­pė­dos me­ro iš­sa­ky­tai min­čiai ir tei­gia, kad to­kia dis­ku­si­ja ga­li­ma ir Šiau­liuo­se.

Jo įsi­ti­ki­ni­mu, Šiau­lių uni­ver­si­te­tas, ypač stip­rus pe­da­go­gi­kos sri­ty­je, tu­ri bū­ti rei­ka­lin­gas vi­sai Lie­tu­vai, ne tik re­gio­nui: „Jei kal­ba­ma apie Lie­tu­vos švie­ti­mo atei­tį, jo­je tu­ri bū­ti ir Šiau­lių uni­ver­si­te­tas.“

Išp­la­ti­no vie­šą laiš­ką

Šiau­lių ap­skri­ties me­rai pa­lai­ky­mą uni­ver­si­te­tui yra iš­sa­kę at­vi­ru laiš­ku, iš­siųs­tu Pre­zi­den­tei, Sei­mui ir jo Pir­mi­nin­kui, Vy­riau­sy­bei ir Mi­nist­rui Pir­mi­nin­kui, švie­ti­mo ir moks­lo mi­nist­rei ir ŠU rek­to­riui.

„Šiau­rės Lie­tu­vos re­gio­no ra­jo­nai ir Šiau­lių mies­tas tu­ri di­de­lių atei­ties am­bi­ci­jų, jos pir­miau­sia sie­ja­mos su ak­ty­vaus, vers­laus, kū­ry­biš­ko, kva­li­fi­kuo­to jau­ni­mo ini­cia­ty­vo­mis. O di­džiau­sias jo po­ten­cia­las – Šiau­lių uni­ver­si­te­te. To­dėl at­sa­kin­gai pa­reiš­kia­me, jog Šiau­lių uni­ver­si­te­tas – prie Šiau­rės Lie­tu­vos pa­žan­gos smar­kiai pri­si­dė­jęs, pri­si­de­dan­tis ir atei­ty­je ją už­tik­rin­ti ga­lin­tis uni­ver­si­te­tas“, – ra­šo­ma laiš­ke.

Vie­šą laiš­ką pa­si­ra­šė Šiau­lių mies­to me­ras Ar­tū­ras Vi­soc­kas, Šiau­lių ra­jo­no me­ras An­ta­nas Be­za­ras, Ak­me­nės ra­jo­no me­ras Vi­ta­li­jus Mit­ro­fa­no­vas, Jo­niš­kio ra­jo­no me­ras Ge­di­mi­nas Če­pu­lis, Kel­mės ra­jo­no me­ras Vac­lo­vas And­ru­lis, Pak­ruo­jo ra­jo­no me­ras Sau­lius Ge­giec­kas ir Rad­vi­liš­kio ra­jo­no me­ras An­ta­nas Če­po­no­nis.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Šiau­lių uni­ver­si­te­to rek­to­rius pro­f. dr. Do­na­tas Jur­gai­tis sa­ko, kad vi­sa­me pa­sau­ly­je mies­tai pri­si­de­da prie uni­ver­si­te­tų iš­lai­ky­mo, nes pa­sta­rie­ji yra ne tik stu­di­jų ir moks­lo cent­rai, bet ir kul­tū­ros, švie­ti­mo, jau­ni­mo pri­trau­ki­mo ži­di­niai.

Sei­mo na­rys Sta­sys Tu­mė­nas ma­no, kad vie­šo­sios erd­vės dis­ku­si­jo­se apie Šiau­lių uni­ver­si­te­tą pai­nio­ja­ma kie­ky­bė ir ko­ky­bė: „Prob­le­ma – nė­ra stu­den­tų. Kai nė­ra stu­den­tų, ne­lie­ka ir pro­fe­sū­ros. Jei ŠU ne­bū­tų ko­ky­bės, ne­bū­tų ŠU pro­fe­sū­ra do­no­rai vi­siems Lie­tu­vos uni­ver­si­te­tams.“

„Gal­būt vie­nas iš va­rian­tų ga­lė­tų bū­ti mies­tui, kaip re­gio­nui, šį uni­ver­si­te­tą pe­rim­ti? – svars­tė „Šiau­lių kraš­to“ re­dak­ci­jo­je vie­šė­jęs Tė­vy­nės są­jun­gos-Lie­tu­vos krikš­čio­nių de­mok­ra­tų pir­mi­nin­kas Gab­rie­lius Lands­ber­gis. – Vals­ty­bė ga­lė­tų su­teik­ti pa­gal­bą, o Šiau­liai pa­tys pa­da­ry­tų, kad uni­ver­si­te­tas bū­tų efek­ty­vus, tei­kian­tis moks­lą, ku­rio Šiau­lių ir re­gio­no gy­ven­to­jams la­biau­siai rei­kia.“