
Naujausios
KOMENTARAS
Vytautas Didysis vietoje dešros
Rita ŽADEIKYTĖ
„Lietuvoje šitiek vargstančių, badaujančių vaikų, o jiems siūs tautinius kostiumus. Pavalgyti geriau nupirktų dešros vaikams ar duonos!“
Tokia nuomonė ir tokia reakcija į Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko Seimo nario Ramūno Karbauskio pasiūlymą maždaug 150 tūkstančių ikimokyklinukų padovanoti po tautinį kostiumą. Iš tiesų, Lietuvoje šiandien dalis vaikų į mokyklą eina tam, kad pavalgytų. Teisūs ir tie, kurie sako, kad vaikus nebe vyžomis ir ašutinėmis sermėgėlėmis reikėtų puošti, o nupirkti naujos kartos išmaniųjų įrenginių.
Negaliu netikėti ir vieno aviamodeliavimo mokytojo žodžiais. Jis pasakojo, kad vaikai nesuvokia, iš kurios pusės įtempti gumą, kad „ragatkės“ principu iššautų skristi pačių pasigamintas plastikinis lėktuvėlis.
Vaikų motorika „nulavinta“. Jie gali paspausti tik kompiuterio klavišus, o ne įsukti varžtelį, tiesiai priklijuoti popieriaus juostą. Pedagogas sakė, kad vaikų pirštai tiesiog nebeklauso. Vaikų gyvenimo veiksmas jau persikėlė į kompiuterius, virtualią erdvę.
Ar tai reiškia, kad kompiuterių turime pakankamai, jei ne namuose, tai bibliotekose, mokyklose?
Tuos tris milijonus eurų, planuojamų surinkti į mecenatų fondą, kad vaikams būtų už ką pasiūdinti tautinius kostiumus, daug kur galima būtų panaudoti.
Galima būtų nupirkti, pavyzdžiui, labai gerą traktorių, kad Šiauliuose gatves laiku nuvalytų nuo sniego.
Arba galima būtų dotuoti kokį atliekų tvarkytoją, kad bent metams atstotų nuo gyventojų nedidinę rinkliavos už šiukšles.
Galima būtų išleisti sidabriniams šaukštams kariuomenei, nes auksinių jau prisipirko. Arba – nusipirkti kastuvą, kad taupaus senelio, o paskui tėvo milijonus, užkastus giliai giliai, nes buvo „sutaupyti iš algos“, išsikastumei prieš rinkimus.
Galima būtų nupirkti ir dešros. Ir duonos. Ir batų. Ir džipų. Visko. Daug.
Taip galėjo būti ir Pirmojoje Lietuvos Respublikoje, kai tikrai ne visi buvo sočiai pavalgę ir apsirengę, o dviračių Lietuvoje tada galbūt buvo mažiau negu tiek, kiek šiandien BMW turi 18–25 metų jaunimas.
Bet buvo kitaip.
Lietuvoje apie 1930 metus bene kiekviename didesniame miestelyje ar net kaimuose buvo pastatyta keliasdešimt paminklų Didžiajam Lietuvos kunigaikščiui Vytautui. Taip Lietuva minėjo 500-ąsias Vytauto Didžiojo mirties metines.
Pasakojama, kad garbės reikalas buvo pastatyti savo miestelyje paminklą Vytautui Didžiajam. Ir net lenktyniaudavę – kas pastatys didesnį, dailesnį.
Ūkininkai cementui, medienai aukojo pinigus, skolino arklius, samdė skulptorius arba leido vietiniams menininkams lipdyti Vytautus Didžiuosius. Nulipdytus ant pjedestalų lydėjo kaimais, miesteliais.
Rodos, kokia prasmė buvo lipdyti tuos paminklus? Kelti ant pjedestalų kryžkelėse ar miestelių centruose nei labai proporcingus, neretai su didžiulėmis galvomis ir trumpomis kojomis, nei labai taurių medžiagų – tiesiog iš pilko „smetansko“ betono?
Stovėjo tie betoniniai Vytautai kaip simbolis, kad mes turime istoriją, kad esame tauta, o ne tik dešros valgytojai. Sovietmetis su įniršiu todėl ir griovė tuos valstybingumo simbolius.
Tik keletas išliko iki mūsų dienų. Dalis jų – Šiaulių apskrityje: Joniškio rajone – Juodeikiuose (autorius Juozas Šauleckas iš Miknaičių), Pakruojo rajone – Bardiškiuose (skulptorius Antanas Nesavas), Radviliškio rajone – Burbiškyje išliko seniausias Lietuvoje, nes statytas 1912 metais, paminklas Vytautui Didžiajam (skulptorius Kazimieras Ulianskis), išliko ir keletas obeliskų, skirtų Vytautui Didžiajam Radviliškyje, Lygumuose ir kitur.
Tie paminklai – bene brangiausia, ką turi šiandieniniai miesteliai iš Pirmosios Lietuvos Respublikos. Tautiškumo, patriotizmo simboliai.
O lietuvių karta, stačiusi tuos paminklus, garsi ne dešra.
Dešros valgytojai kažin ar būtų išlaikę dvasios stiprybę kur nors prie Laptevų jūros ar tarkuojami kokio komsorgo už tai, kad prakišo penkmečio lenktyniavimą. Į Baltijos kelią dešros valgytojus turbūt irgi būtų reikėję vilioti dešra?
Ir dar apie dešrą.
Kai važiavau aplankyti vienos suvargusios šeimos su daug vaikučių, su kolegomis norėjau pasitarti, ko geriau nuvežti. Taip: duonos, sviesto, dešros. „Ir būtinai nuvežk ko nors tokio! Kad ir kelis marcipaninius saldainius! Reikia, kad tie vaikai iš savo vaikystės atsimintų ne tik dešrą...“ – patarė viena kolegė.
Taip, vaikai greitai išaugs tuos tautinius kostiumėlius. Ir Ramūno Karbauskio tikriausiai neatsimins.
Bet jie Lietuvos istorijoje bus ta karta, kuri turėjo ne tik 5, 15 ar net 37 laidos „iPhone“, bet ir tautinį kostiumą.