
Naujausios
ASMENIŠKAI
Šiandien išmetė šunį, rytoj – vaiką?
Regina MUSNECKIENĖ
Tai buvo eilinis savaitgalio pasivaikščiojimas į mišką. Šunys džiaugsmingai šokinėjo, galėdami pabėgėti toliau nuo namų. Staiga jie nulėkė prie buvusios kolūkio fermos. Kažkas gailiai suinkštė. Po laiptais tupėjo du maži, išsigandę šuneliai. Pamatę žmones ir svetimus šunis nulindo į dar tamsesnį kamputį.
Vėliau kaimynai pasakojo, jog penktadienio vakarą nedidelio mūsų kaimelio keliuku važiavo nematytas prabangus automobilis. Veikiausiai juo buvo atvežti ir bado mirčiai palikti du mažyčiai gyvūnėliai.
Kaimynams šunelių nereikia. Neseniai parsivežė kalytę iš prieglaudos. Mums jų irgi nereikia. Turime du savo šunis. Bet ar galėjau gyvūnus palikti sušalti ir nugaišti iš bado? Negerbčiau pati savęs.
Žinoma, pikta, kad yra gudruolių, kurie nusikrato gyvūnėlių, atveždami juos prie kaimo gyventojų namų. Kodėl nepasirūpino patys? Gal yra neturtingi, nepajėgūs išmaitinti poros šuniukų? Tam yra prieglaudos ir nemokami skelbimai apie dovanojamus gyvūnus. Gal labai užsiėmę? Bet reikėjo galvoti anksčiau – sterilizuoti mažylius atsivedusią patelę.
Tai ne pirmas ir ne vienintelis atvejis, kai žmonės savo augintinių atsikrato nuveždami juos į mišką arba paleisdami kaimo gyvenvietėse.
Prieš porą metų laiptinėje kažkas paleido mažą bejėgę baltą katytę. Vos atidariau duris, ji įėjo tiesiai į butą. Klausiau kiemo vaikų: gal žino kieno šis gyvūnėlis? Vaikai papasakojo baisią istoriją. Esą katytę vienas dėdė norėjo užmušti todėl, kad ji – ne katinėlis. Pro šalį ėjęs berniukas išgelbėjo, pasakęs, kad katytę pasiims ir augins. Bet kai parsinešė namo, mama neleido jos laikyti. Paleido daugiabučio kieme.
Gailesčio dar nepraradę kiemo vaikai vaikščiojo po daugiabučių laiptines, prašė, kad kas nors priglaustų katytę. Nepriglaudė. Vaikams neliko nieko kito, kaip paleisti gyvūnėlį laiptinėje, kad jis pats susirastų šeimininką.
Gerai, kad sąžinės turinčių žmonių daugiau negu tų, kurie jos neturi. Antai Baldegiuose gyvenanti Laima Ralienė iš kuklių savo pajamų šeria apie dvidešimt kačių pamestinukių.
Minupių kaimo moterys, kiekvieną rudenį išėjusios į mišką grybauti, randa ten išsekusių nuo bado šuniukų ir kačiukų. Keikia juos palikusius niekadėjus, bet gyvūnus gelbsti.
Ne kartą yra nuskambėjusios istorijos apie į maišą su akmeniu įdėtą ir paskandintą katiną, kuris mirties bausmės nusipelnė, nes papjovė viščiuką. Apie pro daugiabučio langą išmetamus gyvūnus. Apie ūkinius gyvulius, laikomus ant sniego. Apie neprižiūrimus, nešeriamus, tvarte uždarytus išsekusius galvijus.
Žinau, šitos baisios istorijos disonuoja su prieškalėdinės savaitės susikaupimu ir dvasingumu. Bet ar ne nuo žiauraus elgesio su gyvūnais prasideda ir kūdikių mušimas, jų žudymas, metimas į šulinį? Juk ir vienu, ir kitu atveju tai nepagarba gyvybei, žiaurumas bejėgiam vaikui ar gyvūnui, kurie tampa savotiškais suaugusiųjų įkaitais, priklausomais nuo tėvų ar šeimininkų malonės?
Kilmingi, pasus turintys gyvūnai neretai gyvena geriau už vaikus. Jie vežiojami automobiliais, skraidinami lėktuvais, apgyvendinami gyvūnų viešbučiuose, laidojami gyvūnų kapinėse... Antai nušautam pasieniečių šuniui bus statomas paminklas.
O ką daryti ne tokiems kilmingiems?
Kelmėje neseniai prisimintas švietėjas, pedagogas ir pastorius Konstantinas Kurnatauskas, kuris, be visų kitų intelektinių savo dorybių, išsiskyrė ir tuo, kad priglausdavo išmestus gyvūnus, juos išgydydavo ir vaikščiodavo po Kelmę ieškodamas jiems šeimininko.
Šiandien reikėtų bent tūkstančio tokių kurnatauskų, kurie rodytų meilės viskam, kas gyva, pavyzdį.