
Naujausios
Emigracija – susigrąžinti viltį
Šiauliečių Eglės ir Eugenijaus Minkų šeima emigravo į Didžiąją Britaniją prieš pusantro mėnesio. Priežastys? Švietimo sistema pagal kareivinių standartus. Mokesčiai individualiam verslui didesni už pajamas. Ir neviltis. „Negali žmogus būti laimingas, jeigu nebeturi jokių vilčių. Išvažiavome susigrąžinti viltį“, – trijų vaikų mama mano į Lietuvą grįšianti tada, kai įsitikins, kad čia jos vaikai bus laimingi.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
„Gana. Nebegaliu. Važiuojam“
Praėjo beveik pusantro mėnesio, kai šiaulietė Eglė Minkuvienė savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ įkėlė nuotrauką su keliais išrikiuotais lagaminais ir prierašu „Štai ir viskas“.
Keturiasdešimtmetė moteris su trimis sūnumis – aštuonerių, ketverių ir devynių mėnesių – išskrido į Portsmuto miestą pietų Anglijoje pas vyrą Eugenijų, kuris kelią į Didžiąją Britaniją šeimai pramynė šią vasarą.
Eglės pasakojimu, būtent Eugenijus vieną dieną, grįžęs iš pasivaikščiojimo su sūnumi, žmonai pasakė: „Gana. Nebegaliu. Važiuojam“.
Ne vieną profesiją – teatro garso režisieriaus, mezgimo mašinų meistro, tekintojo – įvaldęs vyras Šiauliuose neteko darbo: šiauliečių įmonė, kurioje dirbo, bankrutavo. Pagal savo specialybes darbo ir atlyginimo, iš kurio galėtų išlaikyti daugiavaikę šeimą, Šiauliuose neradęs vyras iš Lietuvos išvyko rugsėjo mėnesį.
Bilietą į vieną pusę šeima nupirko tą pačią dieną, kai Eugenijus pasakė „gana“.
„Vyras labai daug kuo Lietuvoje nusivylė, nebegalėjo matyti, nei kas vyksta Lietuvos politikoje, nei kaip čia gyvena dauguma žmonių. Mano kriterijus buvo optimistiškesnis – reikia pabandyti! Emigracija – ne kaip bėgimas, neigimas, o kaip – galimybė!“ – pasakojo naujoji emigrantė.
Nuo Akmenės iki Didžiosios Britanijos
Eglė gimusi ir augusi Klaipėdoje, Eugenijus – šiaulietis, čia gyvena jo tėvai.
Eglė su Eugenijumi trumpai yra gyvenę Ispanijoje 2007 metais, tačiau Eglės nostalgija parvedė porą į Lietuvą.
Pora susituokė Vilniuje. Turėjo nuosavą vieno kambario butą, darbus. Tačiau gimus sūnui, šeima nebeišsiteko vieno kambario bute. Didesnio būsto Vilniuje nesitikėjo įsigyti. Todėl pardavė butą Vilniuje ir 2011 metais atvažiavo gyventi į Šiaulius. Už vieno kambario vilniškį butą Šiauliuose įpirko dviejų kambarių butą ir dar pinigų šiek tiek liko.
Gimus trečiajam vaikui šeima ir vėl „išaugo butą“. Didesniam įsigyti santaupų neturėjo, būsto paskolos imti nenorėjo.
„Mes net svarstėme, gal Akmenėje ieškoti didesnio buto, kainos žymiai mažesnės, nei Šiauliuose. Bet atsisakėme tos minties. Ir dėl darbo pasirinkimo, ir dėl vaikų ateities“, – pasakojo Eglė.
Moteris užsiminė, kad išvykdami jie viską pardavė: nuo vaikiško vežimėlio iki buto.
Eglė dabar jau žino, kad tik nekilnojamojo turto agentūrų reklamose „aktyvėja“ nekilnojamojo turto rinka ir visi skuba pirkti butus Šiauliuose, o butų kainos tik „kyla“. Tikrovė esanti visai kitokia – parduodamų mieste butų daugybė. Todėl šeima savo butą buvo priversta parduoti gana pigiai, vis mažino kainą.
„Mėnesiais „žaisti“ mes neturėjome laiko. Norėjome greičiau viską užbaigti ir kurti naują gyvenimą“, – pasakojo Eglė.
Jų butą pirko pagyvenusi pora ne sau gyventi, o „laisvų pinigų investicijai“ – gal kada jame norės gyventi jų vaikas.
Kol kas šeima Anglijoje nuomojasi trijų kambarių būstą, tačiau jau vasarą planuoja keltis į didesnį, su kiemeliu, kad vaikams būtų kur žaisti lauke.
„Mes važiavome ir todėl, kad susigrąžintume bent viltį, nes supratome, kad net vilčių Lietuvoje tik mažėjo“, – sakė E. Minkuvienė.
Emigrantų lėktuvai ir eilės
Eglė pakankamai gerai moka anglų kalbą. „Jeigu ir prasčiau kalbėčiau, supratau, kad tai netrukdytų“, – sakė moteris.
Kai ji ėmė atsiprašinėti vienoje valdiškoje įstaigoje už ne visai tobulą savo anglų kalbą, jai tarnautoja britė pasakė: „Jūs žymiai geriau kalbate angliškai, nei aš lietuviškai. Aš juk lietuvių kalbos visai nemoku!“.
Eglė sako, jog britai yra pripratę prie gausybės emigrantų ir gerbia žmones, kurie bent bando kalbėti jų kalba.
Eglės vyras Eugenijus taip pat gerai kalba angliškai, nors darbe daugiausia – taip pat emigrantai.
Eglė su vaikais į Didžiąją Britaniją skrido iš Rygos.
„Lėktuvas pilnutėlis. Nežinau, ar visi keleiviai – emigrantai, ar tikrai iš Lietuvos kasdien emigruoja mažiausiai po lėktuvą žmonių, bet kad emigracijos mastai tebėra labai dideli, supratau nuvykusi gauti „insurance number“ (draudimo numeris), su kuriuo gali gauti legalų darbą. Prie to draudimo numerio – didžiulės emigrantų eilės“, – pasakojo Eglė.
Toje eilėje ne vien lietuviai. Dalis žmonių – su palydovais, nes nemoka anglų kalbos.
„Eilėje – daugybė jaunų žmonių, ieškančių galimybių. Emigracija didžiulė“, – įsitikinusi Eglė.
Rožytės mokestis
Eglė Minkuvienė Šiauliuose turėjo nedidelį verslą – pagal individualios veiklos pažymą prekiavo savo sukurtais rankdarbiais: papuošalais ir tapyto šilko dirbiniais.
Iš polimerinio molio moteris kūrė vienetinius auskarus, kaklo papuošalus. Pati menininkė maišė įvairias spalvas, pati gamino iš molio smulkius žiedlapius, o tada lapeliai buvo veriami į rožytę, rožytės komponuojamos į papuošalą. „Facebook“ paskyroje daugybė nuotraukų su Eglės kurtais papuošalais, šiame socialiniame tinkle ir reklamuotas jos verslas, organizuota papuošalų prekyba.
Sukurtų papuošalų nuotraukos sulaukdavo daugybės „like“, buvo deramasi dėl kainų, vykdomos įvairios akcijos. Iš šalies žiūrint, Eglės papuošalų verslas tiesiog virte virė, vienetiniai dirbiniai surado savo nišą. Tačiau realybė buvo kitokia.
„Buvo mėnesių, kai sekėsi parduoti, buvo ir labai prastų mėnesių, kai beveik nieko nepirkdavo. Tačiau apie tai, kad galima būtų išgyventi iš tokios kūrybos Lietuvoje – nereikia net svajoti. Tai visiškai neįmanoma. Mokesčius sumoki ir tau, dirbusiai visą mėnesį – beveik nieko nebelieka. Kai mokesčiai lenkia pajamas – nenormalu. Jie smulkiesiems Lietuvoje yra visiškai neadekvatūs“, – mano moteris.
Ištobulinusi savo kūrybą Lietuvoje, ji tiki tuo pačiu užsiimti ir Didžiojoje Britanijoje ir galbūt atsidaryti savo rankdarbių krautuvėlę.
„Pirmuosius metus čia smulkiajam verslininkui visai nereikia mokėti jokių mokesčių. O po metų mokesčiai labai nedideli. Tikrai bandysiu kurti. Tikiuosi, kad mokesčiai mano rožyčių „nesuvalgys“ taip, kaip Lietuvoje“, – viliasi buvusi šiaulietė.
Šypsenos ir laimės matas
Vyriausias Minkų sūnus aštuonmetis Marijonas prieš savaitę pradėjo lankyti anglišką mokyklą.
„Vaikas su ašaromis išėjo į mokyklą, o grįžo plačiai šypsodamasis. Kokia paslaptis, kad vaikas staiga tapo laimingas, aš dar neįminiau“, – sakė E. Minkuvienė.
Į mokyklą aštuonmetis važiuoja paspirtuku, lydimas mamos ir brolių. Noriai išsiruošia anksčiau, nes prie mokyklos mokiniams pastatyta puiki žaidimų aikštelė – prieš pamokas vaikai joje žaidžia.
„Sūnus pasakoja, kad per pamoką jie gali sėdėti ne suole, o ant kilimo! Tiesiog ant grindų! Aš nežinau, ar gali būti, kad vaikai lietuviškose mokyklose stresuoja dėl kareivines primenančios drausmės, kai vaikams reikia išsėdėti beveik valandą nejudant, bet sūnus labai laimingas, kad pamokoje gali jautis laisvai, o mokymosi rezultatai yra puikūs“, – svarstė mama.
Eglės pasakojimu, jokių mokymosi priemonių, vadovėlių ar pratybų sąsiuvinių pirkti nereikia – sūnus viską gauna mokykloje. „Pirkome tik mokyklinės uniformos bliuzoną“, – patikslino Eglė.
Kol kas du jaunesnieji vaikai nelanko darželio: nėra laisvų vietų, o viena diena darželyje kainuoja apie 50 svarų sterlingų. Todėl Eglė kol kas nedirba.
Paklausta, kokios priežastys šeimą sugrąžintų gyventi į Lietuvą, Eglė atsakė: „Ten, kur bus geriau mano vaikams, ten aš ir važiuosiu. Pritapsiu, priprasiu, pasistengsiu būti laiminga, jeigu matysiu, kad mano vaikams bus užtikrintesnė, stabilesnė, laimingesnė ateitis. Norėčiau, kad ta šalis būtų Lietuva“.
Šeimos albumo nuotr.
Eglė Minkuvienė prie savo namų durų Didžiojoje Britanijoje. Šeima turi erdvesnį būstą, nei įstengė turėti Šiauliuose.
Eglė Minkuvienė sako, jog gyvens ten, kur jos vaikams bus geresnė ateitis.
Pirmasis šeimos galva Eugenijus Minkus ištarė „gana“ ir išvažiavo į Didžiąją Britaniją. Prieš pusantro mėnesio emigravo visa šeima.
Eglės Minkuvienės kurti darbai turėjo paklausą. Tačiau moteris už individualią veiklą mokesčių neretai sumokėdavo daugiau, nei gaudavo pajamų iš savo kūrybos. Moteris tikisi savo verslą plėtoti emigracijoje.